Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


Кіцак Володимир Миронович. Депортація українців з Польщі в УРСР у 1944-1946 рр. та їх соціально- економічна адаптація: дисертація канд. іст. наук: 07.00.01 / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. - Чернівці, 2003.



Анотація до роботи:

Кіцак В.М. Депортація українців з Польщі в УРСР у 1944 – 1946 рр. та їх соціально-економічна адаптація. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01 – історія України. – Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Чернівці, 2003.

Дисертація присвячена питанням депортації українців Польщі у 1944 – 1946 рр., їх розселенню та соціально-економічній адаптації на території УРСР. Доведено, що в геополітичній ситуації, що склалась в світі наприкінці Другої світової війни, депортація українців була неминучою. В дисертації досліджено особливості розселення депортованих на території УРСР. Встановлено, що уряд УРСР, передбачаючи поселення більшості депортованих на сході республіки, не здійснив жодної програми забезпечення переселенців житлом, землею, товарами першої необхідності, що викликало неминучу міграцію десятків тисяч людей в західні області. Особлива увага приділена вивченню соціально-економічної адаптації депортованих на території УРСР. Доведено, що уряд республіки не доклав достатніх зусиль для забезпечення швидкої соціально-економічної адаптації депортованих в новому середовищі. Наділення закерзонців житлом, земельними ділянками проводилось із запізненням та в мінімальних масштабах. Програма кредитування та надання безповоротної допомоги втілена у мінімальних масштабах. Розрахунки за залишене в Польщі майно проводились невчасно і в неповному обсязі. Податковий прес було знято лише на два роки. Значна частина виділених товарів першої необхідності так і не дійшла до переселенців. Освітня робота, надання пенсій, представлення до урядових нагород проводилось на неналежно низькому рівні.

Результати дисертаційного дослідження можуть бути використані при написанні комплексних узагальнюючих праць з історії України і Польщі, дипломатичної історії, навчальних посібників, при підготовці лекційних курсів, у практичних і семінарських заняттях, що торкатимуться вказаного періоду. Вивчення особливостей, причин, а також перебігу депортаційного процесу дозволить висвітлити значну частину спільної українсько-польської історії, яка досьогодні не була достатньо опрацьована.

Публікації автора:

  1. Кіцак В. Адаптація українців Закерзоння в Україні: урядові документи і реалії часу // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Вип. VIІ. Серія: Історія: Збірник наукових праць. – Тернопіль: Лілея, 1998. – С. 137-146.

  2. Кіцак В. Житлове влаштування переселенців з Польщі в УРСР та наділення їх землею у 1944-1947рр.)// Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Історія. Вип. ІХ. – Тернопіль: Редакційно-видавничий відділ історичного факультету “Літопис”, 1999. – С. 152-157.

  3. Кіцак В. Соціально-психологічна адаптація переселенців із Закерзоння в Західній Україні (1944-1947 рр.) // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Історія. Вип. VIII. – Тернопіль: Редакційно-видавничий відділ історичного факультету “Літопис”, 1999. – С. 144-148.

  4. Кіцак В. Переселення українців Польщі до УРСР (1944 – 1947 рр.)// Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. – К.: НПУ, 2000. – Ч.3. – С. 153 – 160.

  1. Кіцак В. Депортації українців Польщі в УРСР: історіографія проблеми// Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія. Вип. 10. – Тернопіль: Редакційно-видавничий відділ історичного факультету “Літопис”, 2000. – С. 296-299.

  2. Кіцак В. Доля переселенців із Закерзоння // Український світ. Спецвипуск. Українські етнічні землі та діаспора, 1999. – С. 34-38.

  3. Кіцак В. До питання про депортацію українців з Польщі. 1944 – 1946 рр.// Матеріали IV Буковинської Міжнародної історико-краєзнавчої конференції, присвяченої 125-річчю заснування Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, 5 жовтня 2000 р. – Чернівці: Золоті литаври, 2001. – С. 222 – 224.

  4. Кіцак В. Розселення українців Польщі в Тернопільській області та їх соціально-економічна адаптація // Матеріали науково-методичної конференції “Краєзнавство в системі підготовки сучасного вчителя”. – Тернопіль: Редакційно-видавничий відділ історичного факультету “Літопис”, 2000. – С. 38-42.

  5. Кіцак В. Переселення українців Польщі із південних та східних областей УРСР в Західну Україну.// Українсько-польські відносини у ХХ столітті: державність, суспільство, культура. Матеріали наукової конференції. Тернопіль, 15-16 квітня 1999 року – Тернопіль, Лілея, 1999. – С. 40-47.