Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Українська мова


Білик Людмила Степанівна. Дієслівні словосполучення у східностепових говірках Донеччини: дисертація канд. філол. наук: 10.02.01 / Дніпропетровський національний ун-т. - Д., 2003.



Анотація до роботи:

Білик Л.С. Дієслівні словосполучення у східностепових говірках Донеччини. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.01 – українська мова. – Донецький національний університет. – Донецьк, 2003.

Дисертаційне дослідження присвячене системному описові прийменникових та безприйменникових дієслівних словосполучень східностепових говірок Донеччини, зокрема базових одиниць діалектного синтаксису – об’єктних, локативних та темпоральних словосполучень. Проаналізована їх семантика, структура, варіативність, особливості функціонування. У роботі встановлено типи дієслівних словосполучень з іменним компонентом за їх формальними та семантичними ознаками. Тут визначена локалізація різних типів дієслівно-іменних конструкцій у говірках досліджуваного діалектного масиву та подана характеристика їх просторової поведінки.

У дисертації доведено, що до ознак, які забезпечують єдність українських східностепових говірок з іншими говорами південно-східного наріччя на синтаксичному рівні, належать побудовані за типовими для багатьох українських говірок моделями структури з локативними, темпоральними та об’єктними відношеннями. Кожна з моделей має діалектоспецифічні вияви, особливості яких визначаються лексико-семантичним набором головних компонентів та їх поширювачів, відтінками семантичних відношень між елементами словосполучення, засобами та показниками граматичного зв’язку між ними. Діалектні особливості прийменникових структур простежуються переважно у сфері синтаксичних функцій непрямих відмінків.

У роботі простежено рівень продуктивності моделей дієслівних словосполучень з іменним компонентом, звернено увагу на особливості функціонування дублетних утворень у новостворених говірках.