Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Вакуленко Віталій Вікторович. Диференційований підхід до вибору метода операції у хворих з перфоративною виразкою дванадцятипалої кишки залежно від терміну перфорації : дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Запорізька медична академія післядипломної освіти. - Запоріжжя, 2005.



Анотація до роботи:

Вакуленко Віталій Вікторович. Диференційований підхід до вибору метода операції у хворих з перфоративною виразкою дванадцятипалої кишки залежно від терміну перфорації. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.03 - хірургія. - Запорізька медична академія післядипломної освіти, Запоріжжя, 2005.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності хірургічного лікування хворих з перфоративною виразкою ДПК.

В контрольній групі хворих (n=106), яким радикальні операції (пілоропластика, ваготомія - СтВ, СВ, СПВ) виконувались в термін до 6 годин з моменту перфорації, після 6 - тільки ушивання проривної виразки, незадовільні результати у віддаленому періоді склали 32,9 %. Для вибору адекватного оперативного втручання в основній групі (n=60) застосовано науково обгрунтовані доповнення до протоколу доопераційного обстеження (ФЕГДС, комп’ютерна рН-метрія, експрес-визначення Нр та генерації МСВ), на підставі яких розроблено функціонально обумовлений алгоритмізований розподіл хворих на три принципові групи. В першій з них виконувались видалення виразкового субстрату та хірургічна ваготомія (дуоденопластика і СПВ), в другій – тільки дуоденопластика (гіпо-, нормацидний тип шлункової секреції) з подальшою керованою “медикаментозною” ваготомією під наглядом гастроентеролога, в третій – тільки ушивання перфоративного отвору дуоденальної виразки та пролонгована "медикаментозна" ваготомія (за показаннями).

Показано, що при такому підході віддалені позитивні результати (відмінні, добрі) в основній групі склали 83,9 %, проти 27,8 % - в контрольній (Р < 0,001), а кількість задовільних та незадовільних результатів в основній групі була в 4,4 рази меншою, ніж в контрольній – відповідно 16,1 % та 72,2 %.

В дисертації наведені теоретичні узагальнення і нові рішення наукової задачі – хірургічного лікування перфоративних дуоденальних виразок, що включають диференційований підхід до вибору методу оперативного втручання, а також обґрунтування, розробку та оцінку ефективності застосування дуоденопластики в сполученні з СПВ і без неї.

1. Зі збільшенням часу від моменту перфорації кількість мікробних тіл зростає, досягаючи критичних цифр (105) після 12 годин, і корелює з розвитком розлитого серозно-фібринозного перитоніту та ендогенної інтоксикації ІІ – ІІІ ступеня.

2. До 12 годин з моменту перфорації дуоденальної виразки відзначається незначний рівень (І-ІІ ст.) ендогенної інтоксикації, що розвивається, прогнозування розвитку якої визначається на основі розробленого тесту генерації молекул середньої ваги, і в цей термін за обґрунтованими показаннями може виконуватися будь-який варіант радикальної операції.

3. Після стандартної санації черевної порожнини у 90,7 % хворих, оперованих до 12 годин з моменту перфорації, не спостерігається росту мікрофлори в післяопераційному періоді, а у 7,5 % - кількість мікробних тіл не перевищує 102 - 103 колонієутворюючих одиниць в 1 мл змиву.

4. У хворих з перфоративною виразкою дванадцятипалої кишки оптимальним є комплекс передопераційного обстеження, що включає оглядову рентгеноскопію органів грудної і черевної порожнини, ФЕГДС, внутрішньошлункову ендоскопічну експрес-рН-метрію, експрес-тест на наявність хелікобактерної інфекції.

5. В термін до 12 годин з моменту прориву дуоденальної виразки при гіпо- чи нормацидному стані кислотопродукції, а також неможливості або протипоказаннях до СПВ операцією вибору може бути ізольована дуоденопластика; при гіперацидному - дуоденопластика і СПВ; ушивання проривної виразки припустимо у хворих з тяжкою супутньою патологією, гострими (симптоматичними) виразками, понад 70 років, а також після 12 годин з моменту перфорації незалежно від віку і тяжкості стану.

6. На основі розроблених показань і диференційованого підходу до вибору методу операції у хворих з перфоративною виразкою ДПК позитивні віддалені результати склали 83,9 %, задовільні - 10,7 %, незадовільні - 5,4 %.

Публікації автора:

  1. Вакуленко В.В. Степень микробного загрязнения брюшной полости и выраженность эндогенной интоксикации у больных с перфоративной язвой двенадцатиперстной кишки в зависимости от сроков перфорации // Запорожский медицинский журнал. – 2004. - №4. – С.92-94.

  2. Вакуленко В.В., Михеев А.А., Исайчиков И.И. Эндотоксикоз и выбор объема операции у пациентов с перфоративной язвой двенадцатиперстной кишки // Запорожский медицинский журнал. – 2004. - №5. – С.92-94 (Автор провів аналіз результатів дослідження та написав основну частину статті).

  3. Індивідуалізований підхід до хірургічного лікування перфоративної виразки дванадцятипалої кишки / В.М. Клименко, В.В. Вакуленко, Є.М. Тиханков, І.І. Ісайчиков // Шпитальна хірургія. - 2004. - №4. - С.197-199 (Особисто автором проведено обстеження хворих, взято участь у їх хірургічному лікуванні).

  1. Индивидуализированный подход в выборе метода операции у больных с перфоративной язвой двенадцатиперстной кишки / В.Н. Клименко, В.В. Вакуленко, С.Н. Гулевский, Е.Н. Тиханков, В.В. Клименко // Хірургія України. – 2004. - №1. – С.125-128 (Автором зроблено обстеження хворих, проведено статистичний аналіз результатів лікування цих хворих, взято участь у їх хірургічному лікуванні).

  2. Дифференцированный подход к выбору метода операции у больных с перфоративной язвой двенадцатиперстной кишки / В.Н. Клименко, В.В. Вакуленко, В.В. Избицкий, А.И. Олейник, Э.А. Горбатенко, В.Ю. Гавриков, И.И. Исайчиков // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Збірник наукових статей. – Запоріжжя, 2003. – Випуск IX. С. 272-277 (Особистий внесок автора визначався в обстеженні хворих, проведенні статистичного аналізу результатів лікування, участі у оперативних втручаннях цих паціентів, написанні частини статті).

  3. Новые подходы к выбору метода операции у больных с прободной язвой двенадцатиперстной кишки / В.Н. Клименко, В.В. Вакуленко, Е.Н. Тиханков, С.М. Кравченко, С.Н. Гулевский, В.В. Клименко // Харківська хірургічна школа. – 2005. - № 2.1. – С. 109-113 (Автор провів статистичний аналіз результатів лікування, взяв участь у оперативному лікуванні паціентів, написав частину статті).

  4. Клименко В.М., Вакуленко В.В. Вибір методу операції у хворих з перфоративною виразкою дванадцятипалої кишки залежно від терміну перфорації. // Зб. матеріалів наук.-практ. конф. "Актуальні проблеми стандартизації у невідкладній абдомінальній хірургії". - Л., 2004. - С.75-76 (Особистий внесок автора в обстеженні хворих, участі у їх хірургічному лікуванні).

  5. Декл. пат. 64680 А Україна, МПК 7 G01N33/00. Спосіб визначення генерації молекул середньої ваги та прогнозування розвитку ендогенної інтоксикації за отриманими даними / В.В. Вакуленко, В.М. Клименко, О.О. Міхеєв (Україна); Запорізький державний медичний унівеситет (Україна). - № 20031212215; Заявл. 23.12.03; Опубл. 16.02.04, Бюл. №2. – С.3.32 (Автором проведено взяття нативного матеріалу, прийнято участь в проведенні біохімічних досліджень та оформлення патенту).

  6. Клименко В.М., Вакуленко В.В., Ізбицький В.В. Диференційований підхід до вибору методу операції у хворих з перфоративною виразкою дванадцятипалої кишки залежно від терміну перфорації: Інформаційний лист № 246. – К., 2003. – 4 с. (Особистий внесок автора визначався в обстеженні хворих, їх хірургічному лікуванні, оформленні інформаційного листа).