Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління науково-технічним прогресом


Косенко Олександра Петрівна. Економічна оцінка інноваційного потенціалу : Дис... канд. наук: 08.02.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Косенко О.П. Економічна оцінка інноваційного потенціалу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.02 – економіка та управління науково-технічним прогресом. – Національний технічний університет „Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2006.

Дисертацію присвячено розробці і науковому обґрунтуванню теоретико-методичних основ визначення рівня і ефективності використовування інноваційного потенціалу (ІП) на макро-, мезо- і мікрорівнях. Визначення рівня ІП на макрорівні здійснюється за допомогою порівняльного аналізу запропонованих в роботі індикаторів розвитку виробництва в країні, що дозволяє оперативно відслідковувати динаміку рівня ІП та гнучко приймати рішення по його покращенню. Для визначення ІП на мезорівні розроблено методичні підходи з використанням матриці тенденцій зміни ІП суб'єкта мезоекономіки, в якій можуть бути заплановані декілька варіантів змін і реакції суб'єкта на ці зміни, що дозволяє розраховувати рівняння регресії для складових ІП на основі часткових регресійних залежностей та сформувати ряд можливих сценаріїв розвитку інноваційної ситуації. В основу методики, що пропонується для визначення рівня ІП та ефективності його використання на мікрорівні, покладено матрицю, з допомогою якої оцінюється забезпеченість кожної складової ІП (організаційно-економічної, виробничо-технологічної, науково-технічної та комерціалізації) різними ресурсами (інтелектуальними, матеріально-технічними, фінансовими і інформаційними). Механізм економічної оцінки використання ІП підприємства передбачає зіставлення фактичних показників ІП підприємства з його граничними можливостями, що дозволяє виявити прорахунки та недоліки в роботі підприємства і підвищити ефективність його інноваційного розвитку.

У дисертаційній роботі вирішено важливу науково-прикладну задачу: розробка і наукове обґрунтування теоретико-методичних основ оцінки рівня і ефективності використання ІП на основі приведення у відповідність ресурсного забезпечення окремих складових ІП. Одержані результати дозволили зробити такі висновки:

1. Визначення сутності і змісту економічної категорії „інноваційний потенціал”, його структури та змісту, запропоноване здобувачем, поглиблює теоретичні основи інноватики у частині формування цілісної системи управління вибором і реалізацією оптимальних траєкторій інноваційного розвитку промислових підприємств.

2. Розроблено теоретико-методичні підходи до оцінки ІП на макрорівні з використання методу аналізу індикаторів розвитку, до яких здобувачем віднесено: ринковий індикатор, індикатори інноваційної сприйнятливості та інноваційної віддачі виробничої системи.

3. Обґрунтовано методичні рекомендації по визначенню ІП на мезорівні з використання двох груп факторів: умовно-постійних, рівень яких залишається незмінним при даному рівні розвитку технологій і суспільних відносин (природно-кліматичні, ресурсні, геополітичні і т.д.), тобто характер їх змін носить поступальний характер, та змінних, які можуть бути змінені в рамках даного рівня розвитку науки, техніка і технології.

4. При визначенні ІП на мікрорівні доведено недоцільність врахування повного значення наукового, економічного, науково-технічного, кадрового, матеріально-технічного чи іншого потенціалів підприємства, оскільки потрібна тільки та їх частина, яка використовується для досягнення певної мети. В цьому зв’язку, запропоновано в склад ІП включати не потенціали відповідних напрямків, а складові по окремих напрямках, які більш повно відтворюють вимоги до ІП, що дозволяє точніше визначати його рівень.

5. Розроблено методичні підходи по удосконаленню динамічної та порівняльної функцій ІП на основі використання спеціальних нормуючих функцій, що дозволяє більш точно вести оцінку змін, які сталися в інноваційному потенціалі підприємства за певний період часу, а також більш обґрунтовано визначати місце даного підприємства в ієрархії інноваційних досягнень йому подібних.

6. В основу методики, що пропонується для визначення ІП наукоємних організацій та ефективності його використання, покладено матрицю «Складові ІП – Їх ресурсне забезпечення», призначену для оцінки забезпеченості кожної складової ІП (організаційно-економічної, виробничо-технологічної, науково-технічної та комерціалізації) ресурсами різних типів (інтелектуальними, матеріально-технічними, фінансовими і інформаційними), що, дозволило сформувати критеріальну базу і алгоритм моделювання рівня ІП підприємства та ефективності його використання.

7. При визначенні рівня ефективності використання ІП запропоновано виходити не з рівня потенційно-гіпотетичних можливостей підприємства, а з фактичного рівня ІП, який і слід сприймати за максимальну величину, яку можна досягти в практичній діяльності підприємства: чим менше різниця між фактичним використанням інноваційних можливостей підприємства і його ІП, тим більше ефективно він використовується.

8. Розроблена система методичних інструментів сприяє підвищенню ефективності управління ІП промислових підприємств та наукових організацій, забезпечує їх адаптацію до нестабільних умов господарювання перехідної економіки. Результати і рекомендації дисертації впроваджено на ряді підприємств м. Харкова і у навчальному процесі НТУ «ХПІ».

Основні результати дослідження можуть бути рекомендованими для подальшого впровадження в науково-дослідних установах, а також для визначення порівняльної та динамічної оцінки рівня ІП на підприємствах та в організаціях.

Публікації автора:

  1. Перерва П.Г., Косенко А.П., Шимпф К. Реструктуризация промышленных предприятий ее влияние на инновационно-инвестиционную политику в регионе // Вісник Харківського державного політехнічного університету „Технічний прогрес та ефективність виробництва”- Харків: ХДПУ. - 1999.- Вип.90. - С.204-209.

Здобувачем обґрунтовано складові інноваційного потенціалу на мезорівні

  1. Ковалев Е.В., Воронко Н.А., Косенко А.П. Экономико-математическое моделирование потребности в инновационных продуктах на ранних стадиях инновационного цикла// Вісник Харківського державного політехнічного університету „Технічний прогрес та ефективність виробництва”- Харків: ХДПУ.- 2000.- Вип.128.- С.3-7.

Здобувачем розроблено методичні положення визначення потреби в інноваційних продуктах

  1. Косенко А.П., Слепец Ю.С. Инновационный потенциал как экономическая категория // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут” „Технічний прогрес та ефективність виробництва”. - Харків: НТУ”ХПІ”.- 2001.- Вип.24.- Ч.3.- С.93-101.

Здобувачем розроблені теоретичні положення інноваційного потенціалу.

  1. Косенко О.П., Лошакова С.Є., Сліпець Ю.С. Економічна оцінка інноваційних можливостей промислового виробництва // Регіональні перспективи. - Кременчук. – 2002.- №1 (20). – С.55-57.

Здобувачем запропоновано систему складових інноваційного потенціалу та метод їх оцінки.

  1. Косенко А.П., Великих К.А. Исследование структуры экономических циклов жизни электротехнических изделий // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут” „Технічний прогрес та ефективність виробництва”. - Харків: НТУ”ХПІ”.- 2002.- №8-1.- С.205-208.

Здобувачем доведена наявність циклічності в інноваційних процесах.

  1. Косенко А.П., Шевченко Л.С., Косенко А.В., Горбатенко И.В. Экономическая оценка социальных последствий продуктових и технологических инноваций // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут” „Технічний прогрес та ефективність виробництва”.- Харків: НТУ”ХПІ”.-2002.-№8-1.- С.209-211.

Здобувачем запропоновано методику екологічного моніторингу інновацій.

  1. Косенко А.П. Методы сравнительного анализа индикаторов научно-технического потенциала // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут” „Технічний прогрес та ефективність виробництва”.- Харків: НТУ”ХПІ”.-2002.-№11-2.- С.172-179.

  2. Косенко А.П., Горбатенко И.В. Трансфер технологий как экономическая категория // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. - Кіровоград, 2004.- вип.6. С.343-348.

Здобувачем обґрунтовано положення про те, що трансфер технологій є складовою інноваційного потенціалу.

  1. Косенко О.П. Розвиток динамічної та порівняльної функцій оцінки інноваційного потенціалу//Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут” „Технічний прогрес та ефективність виробництва”.- Харків: НТУ”ХПІ”.- -2005.- №02.- с.211 – 216.

  2. Косенко А.П. Обоснование граничних сценариев развития инновационного потенциала субъекта экономики //Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут” „Технічний прогрес та ефективність виробництва». - Харків: НТУ”ХПІ”.- 2006.- №01 - С.167-176.

  3. Косенко А.П. Развитие методов оценки инновационного потенциала предприятия // Економіка розвитку. Харків: ХНЕУ, 2006.- Вип. №1(37) – С.125 – 128.

  4. Косенко А.П. Исследование факторов инновационного потенциала на мезоуровне // Вісник економічної науки України. - Київ: №1(9).- 2006.- С. 81-85

  5. Косенко О.П. Економічна сутність та методичні основи визначення рівня інноваційного потенціалу виробничої системи // Економічний вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут».- Київ.-2006(3).- С.224-228.

  1. Яковлев А.И., Косенко А.П. Разработка системы управления инновационным потенциалом // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут” „ Технічний прогрес та ефективність виробництва ”.- Харків: НТУ”ХПІ”.-2006. -.№13(1).- С.141-144.

Здобувачем запропоновані методи, які використовуються в системі управління для аналіза і оцінки ІП пілприємства

  1. Косенко А.П., Воронко Н.А Ресурсное обеспечение инновационных проектов // Вісник Харківського університету ім.Каразіна. Серія: „Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених м. Харкова”.-2001.- №506.- Ч. 1.- С.197-199

Здобувачем запропоновано класифікаційні ознаки ресурсів

  1. Косенко О.П., Косенко А.В. Система показників ефективності інноваційної діяльності // Матеріали ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я» 20-21 травня 2004р.- Харків. - С.618.

Здобувачем Обґрунтовано показники ефективності використання інноваційного потенціалу.

  1. Petro Pererva, Oleksandra Kosenko Die Struktur des Innovationspotencials eines Betriebs // microCAD 2004 International Scientific Conference 18-19 March 2004. - Universitaty of Miskoic.- S.181-186.

Здобувачем розроблено структуру інноваційного потенціалу виробничого підприємства

  1. Karin Schimpf, Oleksandra Kosenko Die Ausnutzung der Analitisch-informativen Ressourcen der Ukraine zur Verbesserung des Innovationspotencial// MicroCAD-2004 International Scientific Conference 18-19 March 2004. - Universitaty of Miskoic.- S.203-208.

Здобувачем запропоновано методику визначення інноваційного потенціалу на макрорівні

  1. Косенко А.П., Чисарик М. Инновационный потенциал как фактор развития // Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 19-20 травня 2005р.-Харків: Курсор, 2005. - С.287-296.

  2. Alexandra Kosenko, Olga Maslak, Karin Schimpf Technique of the estimation of innovative potential of the subject of economy // microCAD 2006 International Scientific Conference 16-17 March 2006.- s.107-111.

Здобувачем запропоновано фактори впливу на рівень інноваційного потенціалу на мезорівні