Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


617. Онопрієнко Ірина Миколаївна. Економічний механізм функціонування обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Сумський національний аграрний ун-т. - Суми, 2004.



Анотація до роботи:

Онопрієнко І.М. „Економічний механізм функціонування обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів”. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 - Економіка сільського господарства і АПК, - Сумський національний аграрний університет, Суми. 2004.

У роботі викладено основні результати дослідження теоретичних аспектів економічного механізму функціонування обслуговуючих кооперативів, визначено їх роль на сучасному етапі розвитку аграрної реформи та узагальнено методичні підходи щодо їх створення.

Запропоновано механізм створення обслуговуючого кооперативу підприємствами-виробниками насіннєвої картоплі в Сумській області. За допомогою економіко-математичного моделювання економічних процесів розроблено відповідні програми його розвитку. Обґрунтовано основні заходи щодо створення кооперативу та складові частини функціонування економічного механізму обслуговуючого кооперативу.

Удосконалено систему ціноутворення на насіннєву картоплю в умовах обслуговуючого кооперативу, систему розподілу економічного результату, та визначення пайового внеску підприємствами-членами кооперативу.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і обґрунтовано економічний механізм функціонування сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, який створюється шляхом об’єднання зусиль підприємств-виробників насіннєвої картоплі з метою підвищення ефективності виробництва та реалізації насіннєвої картоплі. На основі результатів вивчення організаційно-економічного механізму формування та функціонування обслуговуючого сільськогосподарського кооперативу зроблено такі висновки і дано практичні рекомендації:

1. Кооперація створює реальні передумови поглиблення спеціалізації виробництва і раціонального використання ресурсного потенціалу в аграрній сфері виробництва, виконання робіт та надання послуг, переробки, реалізації продукції. Досвід країн з розвиненою ринковою економікою підтверджує необхідність та доцільність здійснення кооперування та інтеграції окремих агро формувань на добровільній основі.

2. Враховуючи складність сільськогосподарського виробництва, його спеціалізацію, досить високий рівень професіоналізму спеціалістів і працівників виробничих підрозділів, товаровиробники одночасно не мають можливості приділяти увагу і виробництву, і комерційній діяльності, що об’єктивно викликає необхідність створення обслуговуючих кооперативів.

3. Розвиток обслуговуючої кооперації виступає невід’ємною умовою переходу аграрного виробництва до ринкової економіки. При формуванні та функціонуванні в нашій країні обслуговуючих кооперативів недостатньо враховуються теоретичні напрацювання вітчизняних та зарубіжних вчених, а також світовий досвід стосовно кооперації, що потребує активізації наукових досліджень, удосконалення механізмів аграрного ринку з урахуванням природних та економічних особливостей, вітчизняної та світової практики.

4. Аналіз тенденцій розвитку галузі картоплярства Сумської області показав, що в області, як і в Україні в цілому, виробництво картоплі базується на екстенсивних методах ведення галузі. В розрахунку на одного жителя відводяться площі під картоплю 0,031 га, тоді як у Нідерландах – 0,012 га, або майже втричі менше, а виробляється продукції на душу населення на 68% більше.

5. Оцінка стану виробництва картоплі в Сумській області за останні 8 -10 років показала, що суттєво змінилось співвідношення обсягів виробництва в основних категоріях господарств. Значно розширились посівні площі, збільшилось виробництво в особистих селянських господарствах, і різко зменшились площі і валові збори в сільськогосподарських підприємствах, в зв’язку з цим відбувається руйнування промислового картоплярства, особливо сортового та елітного насінництва.

6. Високоефективне ведення галузі картоплярства залежить від наявності якісного насіннєвого матеріалу відповідних сортів. В той же час в області недостатньо виробляється насіння картоплі. В умовах переходу сільськогосподарського виробництва на ринкові засади актуальним у галузі насінництва є налагодження та розширення взаємозв’язків виробників і споживачів насіння з метою стимулювання виробництва сортів, придатних для переробки, одержання ранньої продукції для споживання у свіжому вигляді, регулювання цін на насіння.

7. З метою підвищення ефективності виробництва насіннєвої картоплі розроблена система організаційно-правових заходів щодо створення обслуговуючого кооперативу, до складу якого ввійдуть підприємства - виробники насіннєвої картоплі в Сумській області.

8. Розміри внесків кожного члена обслуговуючого кооперативу в пайовий та неподільний фонди визначаються пропорційно обсягам реалізації. З цією метою кооператив встановлює розмір пайового внеску на 1 т продукції, реалізованої через кооператив. У зв’язку з тим, що члени кооперативу мають різні частки у використанні відповідних його послуг, доцільно запровадити принцип пропорційності до обсягів послуг через механізм заявок.

9. Удосконалено систему ціноутворення на насіннєву картоплю, шляхом визначення попередньої ціни, розрахованої на основі нормативної собівартості враховуючи витрати селекційно-насінницької системи, та ринкової з врахуванням ціни на товарну картоплю та комерційного успіху сорту.

10. В обслуговуючому кооперативі запропоновано таку схему розподілу економічного результату: резервний фонд –15%, залишок прибутку доцільно розподіляти по двом каналам: через кооперативні виплати пропорційно господарській участі в діяльності кооперативу у вартісному виразі; нарахування на паї членів кооперативу та асоційованих членів в розмірі 15%.

Публікації автора:

Монографічні видання

1.Онопрієнко І.М. Актуальні проблеми насінництва картоплі в сучасних умовах //Ринкова трансформація економіки АПК, частина 2 /Кол. монографія за ред. П.Т. Саблука, Г.Є.Мазнєва-К.: ІАЕ УААН,-2002-С.500-503.

Статті у наукових фахових журналах

2.Гриценко М.П. Онопрієнко І.М. Шляхи підвищення економічної ефективності картоплярства в північно-східному регіоні України //Вісник ХДАУ.-2001. -№7-С.191-194.

3. Гриценко М.П., Онопрієнко І.М. Організаційно-економічні аспекти створення асоціації виробників насіннєвої картоплі в північно-східному регіоні України // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК /За ред П.Т. Саблука (Частина 2)- К.: ІАЕ УААН-2001.-С.102-105.

4.Онопрієнко І.М.Фінансові аспекти відносин власності в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах //Вісник СНАУ, серія „Економіка та менеджмент”. Вип.3-4.-2001.-С. 252-254.

5. Онопрієнко І.М.Обслуговуючий кооператив –як організаційно-правова форма захисту сільськогосподарських виробників //Вісник СНАУ, серія „Фінанси та кредит”.-2001.- №2.-С.186-189.

6.Онопрієнко І.М.Проблеми розвитку картоплярства на Сумщині //Вісник ХНАУ.-2002.-№8.-С.93-94.

7.Онопрієнко І.М. Роль сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів в процесі становлення ринку насіннєвої картоплі //Вісник СНАУ, серія „Економіка та менеджмент”.-2003.-№1-2.-С.135-139.

8. Онопрієнко І.М. Система ціноутворення для насіннєвої картоплі //Вісник СНАУ, серія „Фінанси та кредит”.-2003 .-№2.-С.196-200.

Матеріали конференцій

9.Онопрієнко І.М. Управління сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом //Тези доповідей другої всеукраїнської науково-практичної конференції.-К.:Політехніка.-2002.-С.255.

10.Онопрієнко І.М. Економічні основи формування ринку насіннєвої картоплі //Матеріали міжнародної науково-практичної конференції .- Суми.- 2003.-С.297-298.