Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Марусік Олена Олександрівна. Економічний механізм стимулюючої системи оподаткування сільського господарства : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Марусік О.О. Економічний механізм стимулюючої системи оподаткування сільського господарства. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.07.02 - економіка сільського господарства і АПК.- Південний філіал „Кримський агротехнологічний університет” Національного аграрного університету Кабінету Міністрів України, м. Сімферополь, 2006.

Дисертація присвячена обґрунтуванню економічного механізму стимулюючої системи оподаткування сільського господарства.

Головною особливістю сільського господарства як виду економічної діяльності є те, що основним засобом виробництва виступає земля. Земля у сільському господарстві є не тільки матеріальною умовою існування цієї галузі, але і активним чинником виробництва. Результати господарської діяльності сільськогосподарських підприємств визначаються якісною відмінністю в економічній родючості землі, залежності підсумків діяльності від природних умов, перш за все від кліматичних коливань. Отже, податки повинні бути динамічними і такими, що корелюють до результатів кожного року. Уточнено, що податкова система повинна відповідати виробничим типам господарювання. Розроблені методичні основи оцінки рівня тяжкості оподаткування і рівня податкового преса сільського господарства.

Основними тенденціями останніх років стало збільшення кількості підприємств і різноманіття форм господарських суб'єктів. При переході на нові форми господарювання загублена якість використання землі, головного засобу виробництва.

Величина тяжкості оподаткування сільськогосподарських підприємств Криму залишається дуже високою, не відповідною принципу стимулювання розвитку сільського господарства.

Визначена і описана залежність між податкоємністю і рівнем рентабельності сільськогосподарських підприємств.

При низькому показнику податкоємності в західних країнах сільгоспвиробникам надається різна дотаційна допомога. Податкові пільги націлені на спрощення ведення обліку і зниження податкоємності для дрібних і середніх сільськогосподарських виробників; крупні виробники сільського господарства підлягають загальному порядку оподаткування.

У роботі отримали подальший розвиток методичні основи побудови стимулюючого оподаткування на базі показника податкоємності валового доходу сільськогосподарських підприємств. Розроблено два методи обґрунтування величини податкоємності, на основі запроектованої шкали нормативу податкоємності і багатофакторних моделей.

Запропонована уточнена методика розрахунку диференційної ренти виходячи з фактичної врожайності, фактичних виробничих витрат і обґрунтованого нормативу прибутку.

Висунута і апробована методика побудови єдиного сільськогосподарського податку на основі теорії диференційної ренти за різними виробничими типами господарств для дрібних і середніх сільгоспвиробників.

1. Головною особливістю сільського господарства як виду економічної діяльності є те, що основним засобом виробництва виступає земля. Земля в сільському господарстві є не тільки матеріальною умовою існування цієї галузі, але і активним чинником виробництва. Вона є і предметом праці, на яку людина впливає в процесі виробництва, і знаряддя виробництва, за допомогою якого людина обробляє необхідні йому культури.

Особливостями сільськогосподарських підприємств як суб'єктів оподаткування є те, що результати їх господарської діяльності визначаються якісною відмінністю в економічній родючості землі, залежності підсумків діяльності від природних умов та кліматичних коливань. Податки повинні бути динамічними і такими, що корелюють до результатів кожного року. А податкова система повинна відповідати виробничим типам господарства, тобто спеціалізації виробництва і системі господарювання.

2. Поняття тяжкості оподаткування (податкоємність) і тяжкість податкового тягаря (прес) відображають різні сторони впливу податків. Тяжкість оподаткування свідчить про частку податків і відрахувань до позабюджетних фондів у валовому доході підприємства, а тяжкість податкового тягаря - це відношення суми податків і відрахувань до позабюджетних фондів до балансового прибутку в рамках податкового поля, утвореного диференційною рентою.

Розроблено два способи обґрунтування стимулюючої системи податків: на основі розрахунку рівня податкоємності валового доходу і на основі тяжкості податкового тягаря. Щоб забезпечити рівень рентабельності підприємства, рівний 35%, коефіцієнт тяжкості податкового тягаря повинно бути знижено до 50%.

3.Основними тенденціями останніх років стало збільшення кількості підприємств і різноманіття форм господарських суб'єктів з одночасним розукрупненням виробництва. Зросло число дрібних і середніх сільськогосподарських виробників. При переході на нові форми господарювання загублена якість використання землі, головного засобу виробництва.

У 1990-2001рр. сума нарахованих податків і відрахувань до цільових фондів перевищила об'єм валового доходу сільськогосподарських підприємств Криму. Це привело до погіршення економічного стану підприємств. Виробники не мали можливості виплатити всі податки, оскільки грошові кошти були використані для підтримки виробничого процесу (закупівлі необхідних матеріальних цінностей, виплати зарплати та інші).

Величина тяжкості оподаткування залишається дуже високою та не відповідною принципу стимулювання розвитку сільського господарства. Податкоємність сільськогосподарських підприємств Криму за 2003-2005рр. склала 17,7%.

Визначена і описана залежність між податкоємністю і рівнем рентабельності сільськогосподарських підприємств.

4.Починаючи з кінця 80-х років в багатьох західних країнах пройшли податкові реформи, покликані адаптувати податкове законодавство до сучасного рівня економічного розвитку цих країн. Були значно знижені ставки оподаткування по податках для аграрного сектора. При незначному показнику податкоємності, до 9%, сільгоспвиробникам надається різна дотаційна допомога. Податкові пільги націлені на спрощення ведення обліку і зниження податкоємності для дрібних і середніх сільськогосподарських виробників; крупні виробники сільського господарства підлягають загальному порядку оподаткування. При оподаткуванні аграріїв застосовуються кадастровий підхід до розрахунку земельного податку, податкові стимули для інвестицій у сільське господарство, звернення до середнього рівня доходу оподаткування за декілька попередніх років.

5.Встановлено, що регулювати величину податкоємності і добитися стимулюючої дії податкової системи на виробництво можливо на основі нормативу податкоємності. Розроблено два методи обґрунтування величини податкоємності на основі проектованої шкали нормативу податкоємності і на основі багатофакторних моделей. Перший метод дозволяє зберегти надходження до державного бюджету і одночасно знизити рівень оподаткування до раціонального рівня. Другий метод розроблений на основі багатофакторних моделей. Прикладом рішення цієї задачі може служити розрахунок тяжкості оподаткування по відношенню до рівня рентабельності капіталу.

6.Рекомендується побудувати стимулюючу податкову систему підприємства так, щоб сума всіх податкових платежів і відрахувань до позабюджетних фондів була б визначена на основі податкового поля, тобто величини частини диференційної ренти. Запропонована уточнена методика розрахунку диференційної ренти виходячи з фактичної врожайності, фактичних виробничих витрат і обґрунтованого нормативу прибутку, рівного 30% фактичного рівня рентабельності виробництва, що забезпечує умови для розширеного відтворення в сільськогосподарських підприємствах.

7.Висунута і апробована методика побудови єдиного сільськогосподарського податку на основі теорії диференційної ренти за різними виробничими типами господарств для дрібних і середніх сільгоспвиробників. Це дозволить відобразити об'єктивну можливість виробничого потенціалу підприємства і побудувати диференційну систему оподаткування, стимулюючу об'єми виробництва і скорочення витрат. На відміну від інших методик, величина податку для кожного типу господарювання визначається сумою величин диференційної ренти I і абсолютної ренти.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1.Мир Абдул Каюм Джалал, Марусик Е.А. Некоторые выводы о состоянии налогообложения сельскохозяйственных предприятий Крыма// Научные труды Крымского государственного агротехнологического университета.- Симферополь: КГАУ, 2004.-выпуск 82.- С. 49-54.

2.Марусик Е.А. Два методических подхода регулирования налогообложения сельскохозяйственных предприятий // Економіка : проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць.-Дніпропетровськ:ДНУ,2004.-Випуск № 191.-С.17-23.

3.Марусик Е.А. О методических основах стимулирующего налогообложения сельскохозяйственных предприятий// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць.-Дніпропетровськ:ДНУ,2005.- Випуск № 203.-С.1085-1093.

4.Марусик Е.А. Проект стимулирующего налогообложения на основе налогоемкости сельскохозяйственных предприятий // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005.-Випуск № 210.- С.1062-1072.

5.Марусик Е.А. Методические основы построения единого налога для сельскохозяйственных предприятий разных производственных типов хозяйствования// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. - Дніпропетровськ:ДНУ,2006.- Т. III.-Випуск № 212.-С.717-724.

Матеріали і тези конференцій:

6.Марусик Е.А. О методике расчета стимулирующего сельскохозяйственного налога// ”Наука і освіта 2004”: Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції 10-25 лютого 2004р. м. Дніпропетровськ. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004.-Т.9.-С.33-35.

7.Марусик Е.А. Два методических похода регулирования налогообложения сельскохозяйственных предприятий // “Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи вирішення”: Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції 22 березня 2004р. м. Дніпропетровськ. -Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004.-С.20-22.

8.Марусик Е.А. Построение налогообложения по производственным типам сельскохозяйственных предприятий на основе дифференциальной ренты// “Динаміка наукових досліджень 2004”: Матеріали III міжнародної науково-практичної конференції 21-30 червня 2004р. м. Дніпропетровськ. -Дніпропетровськ: Наука і освіта,2004.-Том.50.-С.32-35.

9.Марусик Е.А. Показатель налогоемкости отражает уровень налогообложения сельскохозяйственных предприятий //“Освіта і наука без меж”: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 15-17 грудня 2004р. м.Білгород- м.Дніпропетровськ. -Дніпропетровськ: Наука і освіта,2004.-Том.5.-С.19-23.

10.Марусик Е.А. Налогоемкость сельскохозяйственных предприятий снизилась// “Дні науки 2005”: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 15-27 квітня 2005р. Дніпропетровськ. -Дніпропетровськ: Наука і освіта,2005.-Том.13.-С.14-17.

11.Марусик Е.А. О рентном поле стимулирующего сельскохозяйтсвенного налога// “Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспект”: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 20 квітня 2005р. Запоріжжя. -Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005.-Том.III.-С.150-153.

12.Марусик Е.А. Методические основы построения единого налога для сельскохозяйственных предприятий разных производственных типов хозяйствования// “Сучасні наукові дослідження - 2006”: Матеріали II міжнародної науково-практичної конференції 20-28 лютого 2006р. м. Дніпропетровськ. -Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006.-Том.31.-С.92-95.

13.Марусик Е.А. Анализ методических основ построения единого дифференцированного земельного налога по производственным типам хозяйств// “Актуальные проблемы социально-экономического развития регионов”: Тезисы докладов II Всеукраинской научно-практической конференции г. Симферополь.- Симферополь: Крымское учебно-педагогическое издательство, 2006.-С.109-112.

14.Марусик Е.А. Алгоритм расчета стимулирующего налогообложения сельского хозяйства (на примере Крыма) //“Наука: теорія та практика - 2006”: Матеріали I міжнародної науково-практичної конференції 21-31 серпня 2006р. м. Дніпропетровськ. -Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006.-Том4.-С.41-44.

15.Марусик Е.А. О необходимости внедрения стимулирующего налогообложения в сельском хозяйстве (на примере Крыма)// “Передові наукові розробки - 2006”: Матеріали I міжнародної науково-практичної конференції 1-15 вересня 2006р. Дніпропетровськ. -Дніпропетровськ: Наука і освіта,2004.-Том.1.-С.40-42.

В інших виданнях:

16. Марусик Е.А. Становление системы налогообложения в сельском хозяйстве Крымского региона. - Симферополь: “Экономика и управление”, 2004.- №2-3.-С.21-24.