Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Ліфанова Яна Владиславівна. Економіко-математичне моделювання навчального процесу у вищих закладах освіти України : дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Гуманітарний ун-т "Запорізький ін-т держ. та муніципального управління". — Запоріжжя, 2006. — 295арк. — Бібліогр.: арк. 230-243.



Анотація до роботи:

Ліфанова Я.В. Економіко-математичне моделювання навчального процесу у вищих закладах освіти України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 - економіко-математичне моделювання. - Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій, Київ, 2006.

У дисертації проведено комплексне наукове та практичне розв'язання проблеми розробки методологічних засад економіко-математичного моделювання процесів управління вищим навчальним закладом у сучасних умовах.

У процесі дослідження проаналізовано сучасний стан та тенденції вищої освіти в Україні, розглянуто процес входження вищої освіти України у Болонський процес, виявлені чинники конкурентних переваг вищих навчальних закладів на ринку освітніх послуг. Автором розроблено схему управління якістю навчального процесу у ВНЗ й відповідні моделі, розглянуто реінжиніринг бізнес-процесів як складову процесів управління сучасним навчальним закладом; розроблено прогнозну модель контингенту ВНЗ, здійснено постановку й розв'язок задачі оптимізації плану набору студентів.

Результатом дослідження є вирішення важливого наукового завдання, що полягає в необхідності розробки економіко-математичного забезпечення діяльності ВНЗ в умовах ринку. В даній роботі, відповідно до мети і задач дослідження, було отримано такі результати:

1. Проведено аналіз статистичних даних щодо розвитку вищої освіти в Україні за роки незалежності виявив наступні факти та тенденції, які необхідно враховувати при економіко-математичному моделюванні діяльності вищих закладів освіти:

стабілізацію, починаючи з 2000р., кількості навчальних закладів І—II рівнів акредитації й кількості студентів у них;

суттєве зростання кількості вищих навчальних закладів III—IV рівнів акредитації й кількості студентів у них;

зростання кількості українськомовних навчальних закладів та організацій, що мають аспірантуру і докторантуру й відповідне зростання кількості підготовлених аспірантів й докторантів.

2. Перехід економіки України до ринкових відносин безпосередньо вплинув на діяльність вищих навчальних закладів - з’явились навчальні заклади недержавної форми власності. Формування ринкового середовища передбачає наявність певних конкурентних переваг у суб’єктів ринкової діяльності на ринку освітніх послуг, до яких слід віднести :

- можливість залучення магістрів до наукової роботи й публікації ними результатів досліджень;

- широкий спектр запропонованих спеціальностей, наявність військової кафедри, наявність пільг у оплаті за навчання й наявність повністю безкоштовного навчання;

- відповідність ВНЗ вимогам Болонської конвенції, оскільки вона дозволяє випускникам виходити на світовий ринок праці без нострифікації;

- потребу у фахівцях, яких готує ВНЗ, на світовому ринку праці (крім регіонального).

3. Зростання кількості ВНЗ говорить про наявність одразу декількох аспектів їх діяльності, що мають бути враховані при побудові моделей, а також самі стати об’єктом економіко-математичного моделювання та дослідження:

- моделювання процесів організації й розвитку безпосередньо самих навчальних закладів;

- моделювання процесів навчання й контролю якості навчального процесу;

- прогнозування контингенту конкретного навчального закладу в конкретних умовах на певний період.

Останню задачу для навчальних закладів можна вважати базовою, оскільки саме контингент студентів визначає необхідність інших складових роботи: викладачів, матеріально - технічного забезпечення, методичного забезпечення.

4. Автором пропонується система управління ВНЗ як складною системою, яка має керуючу систему, у директивному блоці – підблок прогнозування контингенту, а у блоці зворотного зв’язку – підблок аналізу та оптимізації. Система має підсистеми : І - навчально-методичне забезпечення; II - забезпечення ресурсами, основними фондами; III - навчальний процес; IV -маркетингова діяльність. Запропонована трирівнева система управління якістю навчального процесу у ВНЗ: об’єкт управління - студентські групи з першого до випускного курсів, на вході якого потік абітурієнтів, а на виході – бакалаври, спеціалісти, магістри. Управління якістю здійснюється кафедрами, управління продуктивністю здійснюється деканатом, економічне управління здійснюється ректоратом на основі інформації фінансово-економічного відділу та відділу маркетингу.

5. Розроблено та застосовано прогнозну модель контингенту вищого навчального закладу з урахуванням можливості прогнозування чисельності студентів по спеціальностях факультету та можливих переходів студентів з однієї спеціальності факультету на іншу. Матриця коефіцієнтів розробленої моделі при достатньо високій кількості випробувань являє собою матрицю ймовірностей переходів студентів з однієї спеціальності на іншу. У випадку, коли вірне припущення, що імовірність переходу залежить лише від кількості студентів у попередній момент часу й не залежить від більш ранніх моментів часу, можливе застосування ланцюгів Маркова для моделювання зазначеного процесу. Також розроблено й застосовано логістичну прогнозну модель, що враховує можливості насичення ринку праці фахівцями певної спеціальності.

6. Аналіз результатів розрахунків за прогнозною логістичною моделлю свідчить про те, що за наявними даними для першої спеціальності, якою є спеціальність "Облік та аудит", насичення не спостерігається. Насичення для спеціальностей “Міжнародна економіка”, “Фінанси”, “Економічна кібернетика”, “Банківська справа” прогнозується через 6 років, для спеціальності “Економіка підприємства” - через 5 років, а для спеціальності “Економічна статистика”- через 9 років. Результати прогнозів повинні бути враховані при прийнятті відповідних управлінських рішень.

7. Побудовано економіко-математичну модель, на підставі якої вирішено оптимізаційну задачу визначення плану набору студентів за спеціальностями, що забезпечує максимальний прибуток від надходжень за навчання по спеціальностях, а також розглянуто питання моделювання реінжинірингових заходів у вищих навчальних закладах.

8. Аналіз результатів розрахунків показує, що порівняно з фактичним контингентом (5424 осіб) та фактичним валовим доходом (15587216 грн.) оптимальний розв’язок дає додатковий дохід у розмірі 2809320 грн. Рекомендації щодо оптимізації контингенту за результатами розрахунків було враховано при прийнятті відповідних управлінських рішень у Гуманітарному університеті „Запорізький інститут державного та муніципального управління”.

9. Основні теоретичні і прикладні результати дослідження впроваджено при розробці управлінських рішень та використано в навчальному процесі вищого навчального закладу Гуманітарний університет «Запорізький інститут державного та муніципального управління» , що підтверджується відповідними довідками.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Ліфанова Я.В. Прогнозна модель контингенту вищого навчального закладу// Держава та регіони.(Серія: Економіка та підприємництво) – 2006. - № 2. - C. 167-172.

  2. Ліфанова Я.В. Маркетингова концепція прогнозування контингенту ВНЗ із застосуванням системи управління та логістичної моделі//Держава та регіони.(Серія: Економіка та підприємництво) – 2006. - № 4. - C. 176-181.

  3. Ліфанова Я.В. Особливості економіко-математичного моделювання бізнес-процесів вищого навчального закладу // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія "Фінанcи і кредит". - 2005. - № 1(18). - C. 370-374.

  4. Ліфанова Я.В. Моделювання випадкових факторів, що негативно впливають на роботу компанії при проведенні реінжинірингу бізнес-процесів // Економіка і держава . – 2005. - № 12. - C.43-45.

  5. Лифанова Я.В. Реинжиниринг как современная бизнес-технология // Бизнес- информ. – 2004. - № 7-8. – C. 89-92.

  6. Ліфанова Я.В. Проблеми інвестиційних ресурсів економіки України // Держава та регіони. (Серія: Економіка та підприємництво) – 2005. - № 1. - C.132-136.

  7. Ліфанова Я.В. Розробка підходів до імітаційного моделювання бізнес-процесів при проведенні реінжинірингу // Держава та регіони.(Серія: Економіка та підприємництво) – 2005. - № 5. – C.148-151.

  8. Ліфанова Я.В. Сучасні напрямки розвитку реінжинірингу діяльності підприємств // Економіка і держава. - 2005. - № 9. - C.68-70.

  9. Ліфанова Я.В. Сучасні підходи до реформування підприємств // Держава та регіони.(Серія: Економіка та підприємництво) – 2005. - № 4. – C. 175-178.

  10. Ліфанова Я.В. Технологічні питання удосконалення роботи організації сучасними засобами (реінжиніринг)// Держава та регіони.(Серія: Економіка та підприємництво) – 2006. - № 1. - C.164-168.

  11. Ліфанова Я.В. Тенденції розвитку вищих навчальних закладів України // Держава та регіони.(Серія: Економіка та підприємництво) – 2006. - № 3. - C.145-148.

В інших виданнях:

  1. Ліфанова Я.В. Застосування імітаційного моделювання бізнес-процесів при проведенні реінжинірингу підприємства// Международная научно-практическая видео-интернет конференция "Наука и инновация 2005".- Днепропетровск: .-Т. 9. С.11-13.

  2. Ліфанова Я.В. Економіко-математичне моделювання процесів реінжи-

нірингу промислового підприємства // Міжнар. науково-практична конф. "Обліково-аналітичні системи суб'єктів господарської діяльності в Україні". - Львів: Львівський нац. університет ім. Івана Франка, 2005. – Т. 1. С.63-64.

  1. Ліфанова Я.В. Економіко-математичне моделювання бізнес-процесів ВНЗ //XI Міжнар. науково-практична конф. “Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання “. – Луцьк, Волинський держ. університет ім. Лесі Українки . – С.757-759.

  2. Ліфанова Я.В. Класифікація типів реінжинірингу //X науково-методична конференція "Проблеми економічної кібернетики з нагоди 40-ї річниці "Економічної кібернетики в Україні". – Київ: Національна академія наук України. – С 195-197.

  3. Ліфанова Я.В. Кошти населення як інвестиційний ресурс економіки України // II Міжнар. науково-практична конф.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - Т. 2. – С.145-146.

  4. Ліфанова Я.В. Моделювання факторів ризику роботи компанії при проведенні реінжинірингу бізнес-процесів //Міжнар. науково-практична конф. "Економічна система України минуле, сучасне, майбутнє". Львів: Львівський національний університет ім. Івана Франка . – С.206-207.

  5. Ліфанова Я.В. Особливості розробки оптимальних систем управління виробничо-економічними системами // “Дні науки в Гуманітарному університеті ЗІДМУ“. – Запоріжжя: ГУ ЗІДМУ, 2004.-Т. 1. – С.149-153.

  6. Ліфанова Я.В. Особливості моделей оптимізації бізнес-процесів ВНЗ // “Дні науки в Гуманітарному університеті ЗІДМУ". – Запоріжжя: ГУ ЗІДМУ, 2005. – Т. 1. – С. 232.