Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Лихман Віктор Миколайович. Експериментально-клінічне обгрунтування комплексного хірургічного лікування хворих з великими і гігантськими післяопераційними вентральними грижами : дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2005.



Анотація до роботи:

Лихман Віктор Миколайович. Експериментально-клінічне обґрунтування комплексного хірургічного лікування хворих з великими та гігантськими післяопераційними вентральними грижами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Дніпропетровська державна медична академія, Дніпропетровськ, 2005.

Дисертація присвячена розробці комплексного етіопатогенетичного підходу до лікування хворих з великими і гігантськими ПОВГ. В основу роботи покладені принципи індивідуалізованого вибору способу пластики черевної стінки та попередження післяопераційних ускладнень. В експерименті на піддослідних тваринах доведена можливість попередження спайкового процесу між кишечником й імплантатом за допомогою плівки-протектора. Розроблені і впроваджені в практику алгоритм лікувально-діагностичної тактики, оперативні прийоми при алопластиці та способи попередження ускладнень, у тому числі з застосуванням моніторингу внутрішньочеревного тиску, при хірургічному лікуванні хворих з великими і гігантськими ПОВГ.

Застосування запропонованого комплексного підходу в лікуванні основної групи хворих у співставленні з групою порівняння дозволило покращити результати у найближчому і віддаленому періодах після операції: кількість гнійно-септичних ускладнень з боку післяопераційної рани знизилася з 6,7 до 3,2 %, утворення залишкових серозних порожнин зменшилося з 20,0% до 4,8%; тривалість лімфореї скоротилася в 2,4 рази, ускладнення з боку серцево-легеневої системи знизилися з 7,8 до 3,2 %, а кількість рецидивів зменшилася на 3,3%.

У роботі на підставі експериментального і клінічного досліджень, представлено теоретичне і практичне обґрунтування вирішення актуальної задачі – покращення результатів хірургічного лікування хворих з великими і гігантськими післяопераційними вентральними грижами черевної стінки при використанні технології алопластики шляхом зниження частоти післяопераційних ускладнень, а також оптимізації критеріїв вибору методу пластики.

1. Виникненню ранніх ускладнень після герніопластики, що є сполученими в 91,8% випадків, сприяють вогнища хронічної інфекції в зоні грижових воріт, формування серозно-геморагічних порожнин у ділянці післяопераційної рани, наявність контакту синтетичного протеза з кишечником і різке підвищення підвищеного внутрішньочеревного тиску після усунення дефекту черевної стінки.

2. У 85,7% пацієнтів з великими і гігантськими післяопераційними вентральними грижами виявлені порушення стану серцево-судинної, бронхо легеневої, травної, а також імунної систем, що у післяопераційному періоді стають більш вираженими і можуть бути причинами незадовільних результатів лікування.

3. Розроблений в експерименті та апробований у клінічній практиці спосіб профілактики спайкового процесу в зоні алопластики, що полягає в розміщенні між синтетичним протезом і кишечником плівки-протектора на час післяопераційного парезу кишечника, перешкоджає утворенню спайок між імплантатом і кишечником і сприяє процесам репарації сполучної тканини в ділянці алопластики.

4. Комплекс лікувально-діагностичних заходів, який полягає у діагностиці вогнищ інфекції в доопераційному періоді за допомогою ультразвукового дослідження зони грижових воріт, пункції виявлених ділянок з бактеріологічним дослідженням пунктатів і наступній антибіотикопрофілактиці з урахуванням визначеної чутливості виділеної мікрофлори, адекватному вакуум-дренуванні зони пластики, мінімальній мобілізації підшкірно-жирового шару від м’язово-апоневротичних структур черевної стінки, попередженні виникнення синдрому підвищеного внутрішньочеревного тиску у післяопераційному періоді, дозволив знизити частоту гнійно-септичних ускладнень після алогерніопластики.

5. Застосування запропонованого комплексного підходу до лікування хворих з великими і гігантськими післяопераційними вентральними грижами, основаного на виборі адекватного способу пластики черевної стінки і профілактиці післяопераційних ускладнень, що починається на доопераційному етапі, сприяло покращенню результатів у найближчому і віддаленому періодах після операції. Кількість гнійно-септичних ускладнень з боку післяопераційної рани знизилася з 6,7 до 3,2%; утворення залишкових серозних порожнин зменшилося з 20,0% до 4,8%; тривалість лімфореї скоротилася в 2,4 рази, ускладнення з боку серцево-легеневої системи знизилися з 7,8 до 3,2%, а кількість рецидивів зменшилась на 3,3%.

Публікації автора:

1. Лыхман В.Н. Профилактика спаечного процесса после аллогерниопластики в эксперименте // Проблеми екологічної генетики і клінічної імунології: Зб. наук. пр. – Київ–Луганськ–Харків, 2005. – №1 (64). – С.159–165.

2. Лыхман В.Н. Выбор способа пластики обширных дефектов брюшной стенки в зависимости от показателей внутрибрюшного давления // Харківська хірургічна школа.–2005.–№2.–С. 39–40.

3. Лыхман В.Н. Возможности мониторинга показателей внутрибрюшного давления при пластике обширных дефектов брюшной стенки // Матеріали ІІI Науково-практичної конференції молодих вчених ІЗНХ АМН України. [Харків, лип. 2005 р.]. – Х., 2005. – С.30–32.

4. Лыхман В.Н., Савви С.А. Пластика обширных дефектов передней брюшной стенки // Матеріали ІІ Науково-практичної конференції молодих вчених ІЗНХ АМН України. [Харків, лип. 2004 р.]. – Х., 2004. – С.16–19.

Здобувачем проведено аналіз результатів лікування, запропоновано та впроваджено нові способи профілактики післяопераційних ускладнень.

5. Бойко В.В., Лыхман В.Н., Далавурак В.П., Савви С.А. Профилактика и лечение осложнений после операций по поводу грыж брюшной стенки // Харківська хірургічна школа. – 2004. – №1–2. – С. 80–82.

Здобувач розробив та впровадив заходи профілактики ускладнень при хірургічному лікуванні хворих з великими і гігантськими ПОВГ, зробив набір та обробку клінічного матеріалу, виконав оформлення статті.

6. Климова Е.М., Лыхман В.Н., Савви С.А. Прогнозирование послеоперационных осложнений у больных с обширными и гигантскими послеоперационными вентральными грыжами с помощью диагностически значимых критериев резистентности // Харківська хірургічна школа.–2005.– № 1.1.–С. 313–315.

Здобувач запропонував критерії прогнозу виникнення післяопераційних ускладнень залежно від стану імунологічної реактивності, провів аналіз літературніх джерел, набір і аналіз клінічного матеріалу, аналіз фактичного лабораторного матеріалу, обробку і аналіз результатів дослідження.

7. Бойко В.В., Далавурак В.П., Савви С.А., Воробьев Ф.П., Лыхман В.Н., Голобородько Н.Н. Аллопластика при больших рецидивных вентральных грыжах // Матеріали І Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю “Нові технології в хірургічному лікуванні гриж живота”. [Київ, бер. 2003]. – К., 2003. - С. 83–84.

Здобувач виконав аналіз літературних джерел, провів набір і аналіз клінічного матеріалу, розробляв та впроваджував оперативні прийоми при алопластиці, провів обробку і аналіз результатів.

8. Бойко В.В., Криворучко И.А., Далавурак В.П., Савви С.А., Лыхман В.Н., Грищенко И.Ю., Голобородько Н.Н. Профилактика гнойно-септических осложнений при хирургическом лечении больных с послеоперационной грыжей брюшной стенки // Клінічна хірургія.–2003. – №11. – С. 40.

Здобувач провів аналіз літературних джерел, у співавторстві запропонував спосіб доопераційної санації тканин у зоні герніопластики, виконав набір і аналіз клінічного і фактичного лабораторного матеріалу.

9. Бойко В.В., Криворучко И.А., Далавурак В.П., Савви С.А., Малоштан А.В., Лыхман В.Н., Голобородько Н.Н. Профилактика синдрома повышенного внутрибрюшного давления у больных с большой и гигантской грыжей передней брюшной стенки // Клінічна хірургія.–2003.–№11.–С. 8.

Здобувачем розроблено та впроваджено спосіб запобігання виникнення синдрому підвищеного ВЧТ і вибору способу пластики черевної стінки, проведено набір і аналіз клінічного матеріалу, обробку і аналіз отриманих результатів.

10. Бойко В.В., Далавурак В.П., Савви С.А., Тищенко А.М., Лыхман В.Н., Голобородько Н.Н. Показания к применению синтетических трансплантатов при рецидивных паховых грыжах // Матеріали І Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю “Нові технології в хірургічному лікуванні гриж живота”. [Київ, бер. 2003 р.]. – К., 2003. - С. 78.

Здобувач провів аналіз літературних джерел, виконав набір і аналіз клінічного матеріалу, аналіз фактичного лабораторного матеріалу, обробку і аналіз отриманих результатів.

11. Бойко В.В., Далавурак В.П., Савви С.А., Воробьев Ф.П., Лыхман В.Н., Голобородько Н.Н. Диагностические, тактические и лечебные ошибки при ущемленных грыжах // Харківська хірургічна школа.–2004.–№1–2.–С. 76–80.

Здобувач проаналізував результати лікування хворих, виконав їх статистичну обробку, брав участь у підготовці і написанні статті.

12. Патент № 67350 А, Україна, М.кл.7 А 61 В 17/00. Спосіб передопераційної підготовки / Бойко В.В., Савві С.О., Лихман В.М., Грищенко І.Ю. (Україна)- №2003098147; Заявл. 01.09.2003; Опубл. 15.06.2004, Бюл. №6.

Здобувач є співавтором ідеї, виконав патентний пошук, оформив заявку на винахід, брав участь у впровадженні способу, проаналізував результати його використання.

13. Патент № 63456 А, Україна, М.кл.7 А 61 В 17/00. Спосіб профілактики спайкового процесу / Бойко В.В., Криворучко І.А., Савві С.О., Лихман В.М. (Україна)- №2003043660; Заявл. 22.04.2003; Опубл. 15.01.2004, Бюл. №1.

Здобувач є співавтором ідеї, ним виконано експериментальне дослідження на тваринах, проведено аналіз його результатів, оформлено заявку на винахід.

14. Патент № 71756 А, Україна, М.кл.7 А 61 В 17/00. Спосіб прогнозування і профілактики післяопераційних ускладнень при герніопластиці / Бойко В.В., Криворучко І.А., Далавурак В.П., Савві С.О., Малоштан О.В., Лихман В.М., Голобородько М.М. (Україна)- №20031211112; Заявл. 08.12.2003; Опубл. 15.12.2004, Бюл. №12.

Здобувач є співавтором ідеї, розробляв та впроваджував спосіб, оформив заявку на винахід, вивчив результати його використання.

15. Патент № 5502, Україна, М.кл.7 А 61 В 17/00. Процес пластики черевної стінки / Бойко В.В., Криворучко І.А., Лихман В.М., Сушков С.В., Савві С.О. (Україна)- №20040604974; Заявл. 23.06.2004; Опубл. 15.03.2005, Бюл. №3.

Здобувачем зопропоновано спосіб, оформлено заявку на винахід, спосіб впроваджено в клінічну практику, вивчено результати його клінічного використання.