Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Ящур-Новіцкі Ярослав. Фізична підготовленість кваліфікованих спортсменів як фактор спортивної майстерності у видах спорту з варіативними зовнішніми умовами проведення змагань (на матеріалі віндсерфінгу). : Дис... д-ра наук: 24.00.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Ящур-Новіцкі Я. Фізична підготовленість кваліфікованих спортсменів як фактор спортивної майстерності у видах спорту з варіативними зовнішніми умовами проведення змагань (на матеріалі віндсерфінгу). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 - Олімпійський і професійний спорт. - Академія фізичного виховання і спорту, Гданьськ, Польща; Національний університет фізичного виховання і спорту України, Київ, 2006.

Підґрунтям спеціального аналізу стала оцінка компонентів спеціальної підготовленості у віндсерфінгу й впливу варіативних умов проведення змагань на прояви працездатності кваліфікованих яхтсменів. На підставі проведеного аналізу були розроблені принципи організації спеціальної фізичної підготовки у видах спорту з умовами проведення змагань, що змінюються. Розглянуті й узагальнені дані, які дозволили вдосконалювати систему спеціальної фізичної підготовки кваліфікованих віндсерфінгістів і спортсменів у видах спорту з варіативними умовами проведення змагань, наведені підстави для їхнього практичного застосування. Вихідним елементом дослідження став аналіз структури фізичної підготовленості кваліфікованих польських яхтсменів, яка оцінювалася за рівнем розвитку провідних фізичних якостей і оцінкою їхніх проявів у спеціальних і модельних умовах рухової діяльності у віндсерфінгу. Спеціальним елементом аналізу було визначення значення й ролі фізіологічних механізмів організму спортсменів, що стали підґрунтям спеціальної працездатності яхтсменів. Ці дані стали підставою для розробки й практичного застосування програми розвитку спеціальної фізичної підготовленості у вітрильному спорті.

Сформульовані в роботі концептуальні висновки призводять до необхідності урахування варіативності умов змагальної діяльності у зв'язку із чим підкреслюється доцільність обґрунтування спеціального підходу до удосконалення спеціальної фізичної підготовки, яка базується на збільшенні ефективності й ступені взаємозв'язку компонентів керування тренувальним процесом і урахуванні закономірностей протікання адаптаційних процесів організму в період річного циклу підготовки.

Ключові слова: фізична підготовленість, кваліфіковані спортсмени, умови змагань, віндсерфінг.

1.Представлений у роботі науково-методичний підхід ґрунтується на концептуальних положеннях загальної теорії підготовки спортсменів в олімпійському й професійному спорті й принципах, які визначають закономірності адаптації спортсменів в умовах обраної рухової діяльності. Наведений аналітичний огляд і результати власних досліджень дозволили сформулювати концепцію підготовки спортсменів у видах спорту з умовами проведення змагань, що змінюються, яка ґрунтується на системному аналізі факторів ефективності змагальної діяльності, й визначення на цій підставі спеціалізованої спрямованості тренувального процесу.

2. Аналіз і узагальнення наявних підходів до удосконалення спеціальної підготовленості у видах спорту з варіативними умовами проведення змагань показав, що зміни напруженості рухової діяльності у процесі подолання дистанції є фактором, що визначає зміст спеціальної фізичної підготовки. Аналіз змін напруженості рухової активності спортсменів у видах спорту з умовами проведення змагань, що змінюються, показав, що їх спеціальна фізична підготовленість має складну структуру. Вона складається з комплексного високоспеціалізованого прояву сили, швидкості, витривалості, гнучкості й координаційних здібностей спортсменів. Характер прояву термінових адаптаційних реакцій організму у процесі подолання змагальної дистанцій забезпечує необхідний комплекс високоспеціалізованих пристосувань, від яких залежить необхідний рівень включення у роботу певної рухової якості яхтсменів. Цей процес вимагає високого рівня розвитку, інтеграції й здатності до ефективної реалізації в умовах змагальної діяльності, що змінюються, нейрогених, метаболічних і кардіореспіраторних реакцій організму.

3. Виражена мінливість зовнішніх умов проведення змагань у віндсерфінгу (сила й напрямок вітру, стан водної поверхні, особливості проходження різних ділянок маршруту, температурні умови тощо) дозволили розглядати цей вид спорту як зручний об'єкт і модель для проведення досліджень, пов'язаних з вивченням особливостей формування фізичної підготовленості спортсменів відповідно до умов проведення змагань. Найбільш виразно значущість вирішення даного питання виступає у спортивних дисциплінах, які характеризуються широкою варіативністю зовнішніх умов змагальної діяльності, що вимагає виділення у фізичній підготовці кваліфікованих спортсменів спеціального підходу до її розвитку. У зв'язку із цим зазначена проблема виходить за межі приватного питання, і її розробка становить істотний інтерес для теорії та практики спорту вищих досягнень.

4. Виділення спеціального підходу до удосконалення спеціальної фізичної підготовки базується на об'єктивізації методів і критеріїв оцінки фізичної підготовленості кваліфікованих спортсменів, а також зіставленні особливостей прояву провідних для них фізичних якостей з варіативними зовнішніми умовами проведення змагань. У роботі обґрунтовані фактори й зазначена послідовність їхньої реалізації у процесі організації спеціальної фізичної підготовки у видах спорту із широкою варіативністю зовнішніх умов проведення змагань. Здійснення такого підходу повинне включати такі поетапні дії:

виділення основних варіативних умов, типових для змагальної діяльності в конкретній спортивній дисципліні, а також їхнє прогнозування у планованих змаганнях;

визначення факторів фізичної підготовленості, що визначають ефективність рухової діяльності спортсменів у процесі подолання змагальної дистанції;

визначення модельних величин розвитку рухових якостей, що дозволяють дати об'єктивну характеристику прояву сторін фізичної підготовленості сформувати спеціалізовану спрямованість тренувального процесу й нормативні величини навантаження;

на підставі порівняльного аналізу модельних величин розвитку рухових якостей і індивідуальних проявів фізичної підготовленості, розробити програму корегуючих впливів, відповідно конкретного поєднання варіативних факторів передбачуваної змагальної діяльності.

систематизація і практична реалізація зазначених положень може бути здійснена з використанням спеціально розробленої комп'ютерної програми.

5. Проведений аналіз показав, що дотепер у системі підготовки яхтсменів фактор фізичної підготовленості оцінюється як один з найменш значимих компонентів спеціальної підготовленості. Показано, що питома вага тренувальних занять, спрямованих на збільшення рухових якостей, становить 16-18% загального обсягу підготовки висококваліфікованих яхтсменів. Це визначило недостатній рівень уваги й вимог, запропонованих до організації спеціальної фізичної підготовки у вітрильному спорті.

Застосування помпінгу в умовах слабкого й помірного за силою вітру і, як наслідок, збільшення напруженості рухової діяльності, визначило інтерес до фізичної підготовленості спортсменів і сформувало запит на проведення спеціальних досліджень, спрямованих на збільшення ефективності фізичної підготовки як важливої складової тренувального процесу у вітрильному спорті.

Значення фізичної підготовки яхтсменів показано в результаті дослідження енергетичної «вартості» роботи організму в модельних умовах змагальної діяльності віндсерфінгістів. Відповідно до виконаних розрахунків енерговитрати віндсерфінгістів за 40 хвилин перегонів можуть становити 2043±431 кДж, споживання О2 - 38,5±4,2 молкг-1хв-1, а ЧСС під час подолання дистанції знаходиться на рівні 170 удхв-1. Високий рівень функціональної напруженості диктує необхідність спрямованого удосконалення спеціальних рухових якостей та фізіологічних механізмів забезпечення навантаження.

6. Установлено, що важливим фактором ефективної фізичної підготовки у видах спорту з непостійними зовнішніми умовами проведення змагань є зіставлення індивідуальних і модельних величин морфологічних характеристик і віку спортсменів. Ці фактори фізичного розвитку яхтсменів можуть бути віднесені до узагальнених характеристик підготовленості, які визначають професійну спортивну приналежність спортсменів до виду спорту, і є підставою для високоспеціалізованої спортивної підготовки.

Проведений аналіз свідчить про те, що показники оцінки віку й соматотипу спортсменів (маса й довжина тіла), зареєстровані у процесі власних вимірів, порівняні з відомими показниками, наведеними в спеціальній літературі, отриманими при аналізі досліджень провідних закордонних віндсерфінгістів. Це дозволяє екстраполювати представлені в дисертаційній роботі висновки на всіх елітних віндсерфінгістів. Разом з тим результати досліджень більш повно відбивають соматичні особливості кваліфікованих віндсерфінгістів, тому що дозволяють судити про компонентний склад їхнього тіла, що важливо для з'ясування взаємозв'язку параметрів віко-соматичного статусу спортсменів з рівнем прояву ними окремих фізичних якостей.

Відповідно до отриманих у роботі даних середній вік елітних польських віндсерфінгістів становить 18,3 років. Діапазон вікових показників і спортивного стажу в дослідженій групі спортсменів відповідно від 16 до 24 і від 3 до 14 років. Ростовой показник становить 178,3±5,8 см. Середній показник маси тіла і його компонентного складу відповідає таким значенням: маса тіла - 67,9±8,6 кг; індекс маси тіла - BMI - 20,8±2,0; маса жиру в організмі - FAT - 6,3±1,8 кг, 9,2±2,1%; знежирена маса тіла - FFM - 61,6±7,7 кг; вміст води в організмі - TBW - 43,2±6,0 л.

7. Важливим результатом роботи є обґрунтування можливості моделювання елементів змагальної діяльності у спеціальних лабораторних умовах. Це дозволило сформувати умови тестування рухових якостей і обґрунтувати на цій підставі методи оцінки спеціальної фізичної підготовленості яхтсменів-віндсерфінгістів. Ефективним інструментом рішення цього питання є застосування спеціального віндсерфінгового симулятора, що дозволяє дозувати тестові фізичні навантаження, а також одночасно проводити реєстрацію необхідних функціональних показників, який довів перевагу його застосування перед відомими ергометричними засобами виміру працездатності спортсменів такими, як велоергометр. Це пов'язано з можливостями об'єктивної оцінки прояву функціональних реакцій яхтсменів. Характеристики функціональних можливостей спортсменів на велоергометрі, як правило, були завищені й не відповідали у вітрильному спорті параметрам змагальної діяльності.

8. Виявлено нові можливості оцінки спеціальної фізичної підготовленості у віндсерфінгу: представлена методика включає серію тестових завдань, що дозволяють зареєструвати необхідні параметри фізичної підготовленості. Спеціальні тестові завдання включають можливості оцінки рухових якостей яхтсменів і функціональних компонентів підготовленості, що стали підґрунтям спеціальної працездатності віндсерфінгістів. Цей підхід розроблений і вперше використаний у системі підготовки яхтсменів. Принципи організації спеціального тестування і його зміст дають можливості його модифікації й застосування в інших видах спорту з умовами проведення змагань, що змінюються. Застосування спеціального тестування дозволить сформувати узагальнені й індивідуальні моделі підготовленості. На підставі аналізу узагальнених моделей підготовленості були обґрунтовані фактори, що визначають спеціалізовану спрямованість тренувального процесу у віндсерфінгу. Порівняння узагальнених і індивідуальних моделей фізичної підготовленості дозволило розробити спеціалізований підхід до індивідуалізації тренувального процесу й визначити напрями корекції необхідних сторін фізичної підготовленості яхтсменів.

Представлена концепція спеціальної фізичної підготовки припускає контроль, оцінку й спрямовані впливи на такі фізичні якості й компоненти функціональної підготовленості віндсерфінгістів:

спеціальні силові можливості;

для оцінки силових можливостей можуть бути використані підтягування на поперечині (пункти тесту MTSF) і вимірювання імпульсу сили (Fimp), що визначається у процесі 30 с максимальної роботи з бомом віндсерфінгового симулятора.

Спеціальна витривалість оцінюється протягом 12-хвилинного тесту на віндсерфінговому симуляторі, що дозволяє виконати максимальну кількість роботи за умови активізації функціональних можливостей яхтсменів у зоні інтенсивності аеробно-анаеробного переходу енергетичних реакцій організму, за умови збереження силових параметрів роботи. Задані параметри навантаження при роботі з бомом віндсерфінгового симулятора відповідають частоті 1 циклс-1 і зусиллю, яке становить 50% від максимального (t 50%);

для оцінки функціональних параметрів витривалості оцінюється абсолютна величина максимального споживання кисню (молхв-1);

для оцінки координаційних здібностей використовуються показники постурографії «координація, %» і рівня уваги (А) у коректурній пробі (ум. од). Обидва показники реєструються після ступінчатозростаючого навантаження виконаної до «відмови» від роботи.

9. Обґрунтовано критерії високого, середнього й зниженого середнього рівня розвитку рухових якостей. До них належать:

для силових можливостей показники (пункти) - MTSF: >92 - високий рівень; 61-92 - середній; <61 - нижче середнього рівня; показники імпульсу сили, докладеної до бому симулятора (Hс): >470 - високий; 290-470 – середній; <290 – нижче середнього рівня;

для спеціальної витривалості: максимальна тривалість роботи з бомом симулятора (хв): >12 - високий; 10-12 - середній; <10 - нижче середнього рівня; показник абсолютного МСК (молхв-1: >3400 - високий; 2600-3400 – середній; <2600 – нижче середнього рівня;

для координаційних здібностей: показник постурографії «координація, %»: <35 - високий; 68-35 - середній; >68 - нижче середнього рівня; показник рівня уваги (А) у коректурній пробі (ум. од.): >114 - високий; 54-114 - середній; <54 - нижче середнього рівня.

10. На підставі диференціації компонентів спеціальної фізичної підготовки, як компонентів спеціальної підготовки яхтсменів-віндсерфінгістів, були вироблені напрями цільового використання наявних і нових спеціалізованих засобів тренування. Показано, що на етапі максимальної реалізації індивідуальних можливостей система підготовки яхтсменів високого класу, застосування засобів спеціальної фізичної підготовки є важливою й інтегруючою ланкою підготовки. Ефективність її реалізації визначається цільовою спрямованістю й ступенем взаємодії ключових ланок системи керування підготовкою яхтсменів високого класу - контроль, моделювання тренувального процесу.

Практичним аспектом реалізації такого підходу є розробка алгоритму, спеціальної комп'ютерної програми, спрямованої на комплексну оцінку й вироблення спеціалізованої спрямованості тренувального процесу, у тому числі на підбір засобів тренувальних занять і програм їхнього використання з урахуванням індивідуальних особливостей фізичної підготовленості яхтсменів.

11. Ефективність представленого підходу доведена в результаті експериментального застосування спеціальної програми фізичної підготовки групи висококваліфікованих яхтсменів. Уніфікована програма підготовки включала вправи, спрямовані на розвиток компонентів фізичної підготовленості спортсменів. Критерієм ефективності експериментальної програми є приріст показників фізичної підготовленості й функціональних можливостей спортсменів, які стали підґрунтям спеціальної працездатності віндсерфінгістів. Разом з цим за узагальненими критеріями оцінки рухових якостей силові здібності яхтсменів змінилися на 1,7%, показники спеціальної витривалості - на 17,1%, координаційних здібностей - на 3,5%. За окремими показниками приріст склав 2,8% (тест MTSF) і 34,1% (час роботи з бомом симулятора). Приріст двох останніх показників – статистично достовірний (p<0,05). Ці показники відображують збільшення спеціального потенціалу віндсерфінгістів з урахуванням закономірностей розвитку рухових якостей яхтсменів у спеціально-підготовчому періоді підготовки. Разом з тим відсутність достовірних розходжень низки показників, наприклад споживання кисню, можна розглядати як фактор, що відображує підтримку досягнутих величин функцій у підготовчому періоді підготовки. Як правило, в умовах спеціальної підготовки межі потужності реакцій знижувалися.

12. Наведені дані говорять про те, що експериментальний варіант тренувальної програми є значущим фактором збільшення спеціальної фізичної підготовленості яхтсменів. Разом з тим оцінка індивідуальних проявів компонентів фізичної підготовленості свідчить про розходження реакції організму. Відзначено істотні розходження прояву рухових якостей у структурі фізичної підготовленості віндсерфінгістів елітної групи. Ці розходження можуть бути обумовлені індивідуальним типом фізіологічної реактивності організму на запропоновані стимули реакцій. Спрямованість стимулів реакцій може бути виражена в змісті конкретних впливів, спрямованих на розвиток певної рухової якості. Ефективність збільшення спеціальної фізичної підготовленості може бути оцінена як реакція організму на один з варіантів впливів засобів спеціалізованої спрямованості. З одного боку, це може бути відзначене як реакція організму на один із запропонованих варіантів тренувальних впливів, з іншого боку, послужити підставою для більш глибокої деталізації індивідуального й узагальненого підходу до вибору засобів і методів розвитку спеціальних фізичних якостей віндсерфінгістів.

13. Результати аналізу експериментальної програми фізичної підготовки були підтверджені суб'єктивною оцінкою, даною спортсменами на ступінь реалізації провідних фізичних якостей залежно від пункту проходження маршруту в умовах різної сили вітру й стану водної поверхні. Аналіз, проведений з використанням методу експертної оцінки, показав розходження прояву компонентів спеціальної фізичної підготовленості на різних відрізках дистанції й в умовах зовнішнього середовища, що змінюються. Аналіз також показав необхідність інтеграції рухових якостей яхтсменів у структурі спеціальної фізичної підготовленості й формуванні оперативної готовності до їхнього активного включення в інтенсивну рухову діяльність залежно від обставин, що виникають у процесі подолання змагальної дистанції.

14. До достовірних критеріїв оцінки ефективності застосування експериментальної програми спеціалізованих впливів можна віднести значущий приріст спортивних результатів у спортсменів елітної групи. Протягом часу проведення досліджень і моніторингу за тренувальною та змагальною діяльністю у групі таких яхтсменів спостерігалося стабільне зростання спортивних результатів. У цей період були виграні перші, другі і треті місця на престижних міжнародних регатах, у тому числі завойована золота медаль на чемпіонаті Світу з віндсерфінгу.

15. Результати досліджень дозволили дати науково-методичне обґрунтування нової концепції розвитку спеціальної фізичної підготовленості у вітрильному спорті: вона ґрунтується на вивченні параметрів спеціальної підготовленості, їхньої варіативності у процесі змагальної діяльності і, як наслідок, формуванні спеціалізованої спрямованості тренувального процесу, оптимізації нормування тренувальних навантажень і їхнього змісту, а також удосконаленні контролю підготовки й ефективності застосування її найбільш спеціалізованих засобів.

Отримані результати відповідають викладеними ISAF пропозиціям щодо доцільності проведення досліджень і розробки відповідних рекомендацій, що стосуються оптимізації фізичної підготовленості віндсерфінгістів і підвищення ефективності їх тренувальної та змагальної діяльності. Представлені в дослідженні практичні підходи й методи показують подальші шляхи реалізації концептуальних положень даної роботи, що вказують на нові напрями удосконалення спеціальної фізичної підготовки в дисциплінах вітрильного спорту й видах спорту з варіативними умовами проведення змагань.

Публікації автора:

Монографії:

1. Ящур-Новицкий Я. Физическая подготовленность квалифицированных виндсерфингистов. – Гданськ: АФВиС, 2006. – 261 с.

2. Jaszczur-Nowicki J. XX lat Szkoy Mistrzostwa Sportowego w eglarstwie im. Mariusza Zaruskiego w Mrgowie 1978-1997 rr. – Gdask: W.W. System, 1999. – 103 s.

3. Suchanowski A., Jastrzbski Z., Jaszczur-Nowicki J. Fizjologiczna charakterystyka eglarstwa regatowego w wietle wynikow bada najlepszych polskich zawodnikow. – Gdask: AWFiS, 2005. – 119 s. (Дисертантом написано матеріал з проблем віндсерфінгу).

Розділи книг і статті в журналах:

4. Ящур-Новицкий Я., Смульский В. Особенности физиологических реакций виндсерфингистов на тестирующие физические нагрузки с использованием велоэргометра и виндсерфингового стимулятора // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2004. - №8. – С. 75-82. (Дисертантом здійснено планування експерименту, виконання його основної частини, а також проведення статистичної обробки отриманих даних; написано основний текст статті).

5. Ящур-Новицкий Я., Смульский В. Винсерфинг: медико-биологические аспекты // Теорія і методика фізичного виховання і спорту. – Київ. – 2004. - №4. – С. 75-80. (Дисертант здійснив підборку і аналіз літературних джерел, написав основний текст статті).

6. Aschenbrenner P., Jaszczur-Nowicki J. Ocena techniki pracy aglem na desce aglowej na podstawie si wystpujcych na bomie // Lokomocja 2003 r. (red. W.Erdmann). – Gdask: MAY, 2005. – S. 24-26. (Дисертант прийняв участь у формулюванні проблеми, організації і проведенні експериментального дослідження, а також у написанні статті).

7. Dancewicz T., Jaszczur-Nowicki J. Ocena rozwoju siy eglarzy deskowych // Kierunki doskonalenia treningu i walki sportowej: diagnostyka (red. A.Kuber, K.Perkowski, D.ledziewski. – Warszawa: AWF, 2004. – S. 76-79. (Дисертант здійснив підборку літературних джерел, прийняв участь у формулюванні проблеми, організації і проведенні експериментального дослідження, а також у написанні статті).

8. Dancewicz T., Moska W., Jaszczur-Nowicki J. Proba okrelenia aktywnoci ruchowej na tle zmian ogolnej sprawnoci fizycznej u chopcow uprawiajcych gimnastyk sportow // Aktywno ruchowa ludzi w ronym wieku. – Szczecin, 1998. - №3. – S. 160-164. (Дисертантом здійснено проведення наукових досліджень з тесту MTSF, прийнято участь у написанні статті).

9. Moska W., Jaszczur-Nowicki J. Moralno-etyczne uwarunkowania prowadzenia zaj wychowania fizycznego w kontekcie zdrowia ucznia // Zdrowie i sprawno motoryczna w kulturze fizycznej dzieci i modziey (red. M.Zasada). – Bydgoszcz: WSP, 1999. – S. 175-178. (Дисертант здійснив підборку і аналіз літературних джерел, написав основний текст статті).

10. Jaszczur-Nowicki J. eglarskie sporty zimowe – nowa forma agroturystyki na Kaszubach // Agroturystyka szans wsi: stan i perspektywy (red. M.Boruszczak). – Gdask: AWF, 1998. – S. 143-145.

11. Jaszczur-Nowicki J. Historyczne i organizacyjne uwarunkowania rozwoju eglarstwa lodowego w Europie // Rocznik Naukowy. – Gdask: AWF, 1999. – T.8. – S. 79-88.

12. Jaszczur-Nowicki J. Analiza struktury kadr instruktorskich pracujcych dla potrzed eglarstwa deskowego // Tworzenie regionalnego markowego produktu tyrystycznego gminy (red. M.Boruszczak). – Stare Pole: RCDRRiOW, 1999. – S. 183-187.

13. Jaszczur-Nowicki J. Updringing functions of sailing // Research Yearbook. - Gdask: USPEG, 1999. – Vol. 6. – P. 41-48.

14. Jaszczur-Nowicki J. Rozwoj eglarstwa lodowego w Polsce do roku 1939; Rys historii powojennej // Historia eglarstwa w 75-lecie Polskiego Zwizku eglarskiego. - Gdask: AWF, 2000. – S. 209-212.

15. Jaszczur-Nowicki J. Reakcja ukadu krenia eglarza deskowego w zalenoci od siy wiatru podczas wycigy regatowego // Rosznik Naukowy. - Gdask: AWFiS, 2002. – T.11. – S. 289-293.

16. Jaszczur-Nowicki J. Wielko wysiku fizycznego eglarzy deskowych podczas wycigu regatowego w ronych warunkach wiatrowych // Wychowanie Fizyczne i Sport. – 2002. – Suppl. nr 1. – cz. 1. – S. 81-82.

17. Jaszczur-Nowicki J. The cardiorespiratory responses and energy expenditure of windsurfers during cycle ergometer and windsurfing simulator exercise tests // Journal of Human Kinetics. – 2004. – vol. 12. – P. 147-153.

18. Jaszczur-Nowicki J. The oxygen ‘costs’ of cycle ergometer and windsurfing simulator exercise in high performance board sailors // Актуальні проблеми фізичної культури і спорту: Зб. наук. пр. – К.: ДНДІФКС, 2004. – С. 110-112.

19. Jaszczur-Nowicki J. Power parameters of windsurfers performance // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2005. - №2. – С. 126-131.

20. Jaszczur-Nowicki J. Correlation of the aerobic capacity with skill of windsurfer’s high performance // Proceedings book: Kinesiology – Science and Profession – Challenge for the Future (eds. D.Milanovic, F.Prot). – Zagreb, 2005. – P. 496-498.

21. Jaszczur-Nowicki J., Aschenbrenner P. Analiza techniki “pompowania” na desce aglowej w warunkach laboratoryjnych // Lokomocja 2003 r. (red. W.Erdmann). - Gdask: MAY, 2005. – S. 76-78. (Дисертант прийняв участь у формулюванні проблеми, організації і проведенні експериментального дослідження, а також у написанні статті).

22. Jaszczur-Nowicki J., Moska W., Dancewicz T. eglarstwo lodowe form aktywnoci ruchowej osob w ronym wieku // Aktywno ruchowa ludzi w ronym wieku. – Szczecin, 1998. - №3. – S. 280-283. (Дисертант написав основний текст статті).

23. Jaszczur-Nowicki J., Smulski W., Aschenbrenner P. Windsurfing simulator: design and application // Human Performance in Sailing. Proceedings of the 1st world conference on Human performance in sailing (incorporating the 4th European Conference on Sailing and Sports Medicine and the 3rd Australian Sailing Science Conference (eds. S.J.Legg, H.W.Mackie and D.Cochrane). – Auckland, 2003. – P. 83-84. (Дисертантом здійснено розробку і конструювання спеціально адаптованого до проведення наукових досліджень віндсерфінгістів віндсерфінгового симулятора, написано основний текст статті).

24. Jaszczur-Nowicki J., Kruczkowski D. The body balance ability of gymnasts and board sailors upon posturograf method (T.2). – Moskva: Sport Akadem Press, 2003. – S. 294. (Дисертантом виконано експериментальну частину дослідження, що пов'язана з використанням симулятора. Написано основний текст статті).

25. Jaszczur-Nowicki J., Aschenbrenner P. Porownanie testow siy w badaniach eglarzy deskowych // Acta of Bioengineering and Biomechanics. – vol. 6, suppl. 1. – 2004. – S. 270-273. (Дисертант сформулював та проаналізував проблему, здійснив підборку літературних джерел, написав основний текст статті).

26. Jaszczur-Nowicki J., Dancewicz T. Wskaniki zdolnoci do pracy anaerobowej eglarzy deskowych // Kierunki doskonalenia treningu i walki sportowej: diagnostyka (red. A.Kuder, K.Perkowski, D.ledziewski). – Warszawa: AWF, 2005. – S. 88-91. (Дисертанту належить пріоритет в постановці мети, організації і проведенні дослідження. Написано основний текст статті).

27. Jaszczur-Nowicki J., Tomiak T. Ocena moliwoci modelowania funkcjonalnych wymaga typowych dla eglarzy deskowych w warunkach laboratoryjnych // Kierunki doskonalenia treningu i walki sportowej: diagnostyka (red. A.Kuder, K.Perkowski, D.ledziewski). – Warszawa: AWF, 2004. – S. 92-95. (Дисертанту належить пріоритет в постановці мети, організації і проведенні експериментального дослідження. Проведено статистичну обробку отриманих даних, написано основний текст статті).

28. Jaszczur-Nowicki J., Smul’skij V. The energy expenditure in boardsailors // Proceedings (eds. V.Klisouras, S.Kellis, I.Mouratidis). – Thessaloniki: Aristotle Univ. Thessaloniki, 2004. – Vol. 2. – S. 244-245. (Дисертанту належить пріоритет в постановці мети, організації і проведенні дослідження. Написано основний текст праці).

29. Jaszczur-Nowicki J., Smulskij V. Age and morphological characteristics of high performance windsurfers // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2005. - №19. – С. 127-131. (Дисертантом здійснено аналіз літературних джерел, планування і проведення дослідження. Написано основний текст статті).

30. Kruczkowski D., Jaszczur-Nowicki J. Zdolno rownowagi ciaa eglarzy deskowych, a wpyw obcienia prac przy zastosowaniu trenaera // Kierunki doskonalenia treningu i walki sportowej: diagnostyka (red. A.Kuder, K.Perkowski, D.ledziewski). – Warszawa: AWF, 2005. – S. 173-176. (Дисертанту належить пріоритет у формулюванні проблеми, а також у виконанні експериментальної частини дослідження, що пов'язана з використанням тренажера. Написано половину основного тексту статті).

31. Tomiak T., Jaszczur-Nowicki J. Individualities of induced fatigue for the strenuous training changes in cardiorespiratory responses of high performance athletes // Research Yearbook: studies in the theory of physical education and sport. - Gdask: AWF, 2004. – Vol. 10. – P. 69-76. (Дисертант здійснив підборку літературних джерел, прийняв участь у формулюванні проблеми, у організації і проведенні експериментального дослідження, а також у написанні статті).

32. Kruczkowski D., Dancewicz T., Jaszczur-Nowicki J. Strength and Body Balance Skills of Windsurfers before and after Exercises on a Windsurfing Simulator // Research Yearbook: studies in physical education and sport. – Warszawa: Medsportpres, 2006. – Vol. 13. - №1. – P. 130-134. (Дисертантом виконано експериментальну частину дослідження, що пов'язана з використанням симулятора. Написано фрагмент тексту статті).

Тези:

33. Ящур-Новицкий Я., Смульский В. Анализ взаимосвязи рейтинга виндсерфингистов с их аэробными возможностями при тестировании на велоэргометре и виндсерфинговом симуляторе // Тезисы докладов. (ред. кол.: В.Н.Платонов и др.). – К.: Олимпийская литература, 2005. – С. 753.

34. Jaszczur-Nowicki J., Smulski V., Koval I. Interrelation between maximal work power and lipid peroxidation in athletes // Book of abstracts (eds. E.Muller at al.). – Salzburg: University of Salzburg, 2003. – P. 88.

35. Jaszczur-Nowicki J., Smul’skij V. The energy expenditure in boardsailors // Book of abstracts (eds. E.Van Praagh, J.Coudert). – Clermont-Ferrand: University Blaise Pascal, Universite d’Auvergne, 2004. – P. 321.

36. Kruczkowski D., Dancewicz T., Jaszczur-Nowicki J. Ocena poziomu zdolnoci siowych I rownowagi ciaa eglarzy deskowych przed I po wysiku na symulatorze windsurfingowym // Wychowanie fizyczne i sport w badaniach naukowych: XII Konferencja Naukowa. – Pozna: AWF, 2004. – S. 44.

37. Dancewicz T., Jaszczur-Nowicki J., Kruczkowski D. Proba oceny rozwoju siy eglarzy // Wychowanie fizyczne i sport w badaniach naukowych: XII Konferencja Naukowa. – Pozna: AWF, 2004. – S. 13.

38. Jaszczur-Nowicki J., Smulskij V. Ocena stanu funkcjonowania centralnego ukadu nerwowego eglarzy deskowych przy wykorzystaniu testu korektorskiego i tepping-testu // Wychowanie fizyczne i sport w badaniach naukowych: XII Konferencja Naukowa. – Pozna: AWF, 2004. – S. 30.

39. Jaszczur-Nowicki J. Cardiorespiratory reactions and energy expenditures of windsurfers during cycle ergometer and windsurfing simulator’s test exercises // Medicina Sportiva. – 2004. – Vol. 8. - №3/4. – Р. 185.