Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


Лісогор Лариса Сергіївна. Формування конкурентного середовища на ринку праці : Дис... д-ра екон. наук: 08.09.01 / НАН України; Інститут демографії та соціальних досліджень. — К., 2006. — 449 арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 407-414.



Анотація до роботи:

Лісогор Л.С. Формування конкурентного середовища на ринку праці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.09.01 - Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних та прикладних проблем формування конкурентного середовища на ринку праці. Визначено, що суб’єктами конкурентних відносин виступають як роботодавці, які конкурують між собою за висококваліфікованих, освічених працівників з високим рівнем конкурентоспроможності, так і працівники, які конкурують між собою за обмежену кількість робочих місць з відповідними функціональними характеристиками, прийнятними умовами найму та оплати праці.

Запропоновано нові методологічні підходи до оцінки стану розвиненості ринку праці (з позицій забезпечення його конкурентності). Розроблено систему показників оцінки розвиненості конкурентних відносин на ринку праці. Виявлено вплив індикаторів стимулюючого та стримуючого впливу на розвиток конкурентного середовища на ринку праці, розмежування яких відбувається в залежності від інтенсивності конкуренції на ринку праці та забезпечення законодавчо-правових, соціальних, інституціональних умов для її розвитку. Здійснено кількісну характеристику активної та пасивної конкурентоспроможності вітчизняної робочої сили, визначено економічний зміст цих категорій, визначено можливі статистичні параметри їх оцінки.

Доведено, що забезпечення переходу до багатоукладної освітньої системи в умовах формування ринку освітніх послуг можливе на основі розробки конкурентної стратегії навчальних закладів за рахунок покращання якості освітніх послуг. Дано визначення конкурентного середовища на ринку праці як сфери реалізації конкурентних відносин, які виникають між суб’єктами ринку праці у ході суперництва з приводу забезпечення можливостей їх участі у трудовій діяльності з метою реалізації існуючих конкурентних переваг, необхідних для отримання більш високого рівня доходів. Обґрунтовано основні напрями вдосконалення соціально-економічного механізму формування конкурентного середовища на ринку праці.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукової проблеми – теоретико-методологічного обґрунтування засад побудови соціально-економічного механізму формування конкурентного середовища на ринку праці та визначення основних напрямів реалізації чинників розвитку конкурентних відносин у сфері праці.

За результатами дослідження сформульовано наступні висновки.

1. Зважаючи на недостатню дослідженість проблем формування конкурентного середовища на ринку праці, у дисертації здійснено формалізацію моделі “п’яти сил конкуренції” М. Портера стосовно умов розвитку ринку праці. Це дозволило виділити сферу взаємодії економічних інтересів суб’єктів конкурентних відносин на ринку праці, що виражає відносини маневрування між постачальниками послуг робочої сили (найманими працівниками) та покупцями (роботодавцями). При цьому було визначено, що активність найманих працівників стосовно пошуку стабільних ринкових позицій та отримання стійких конкурентних переваг у ході конкурентної боротьби з потенційними конкурентами характеризує інтенсивність конкуренції з боку найманих працівників. Разом з тим, роботодавці як суб’єкти конкурентних відносин також впливають на інтенсивність конкуренції, формуючи обсяги попиту на робочу силу, необхідні для максимізації їх прибутків.

2. На основі узагальнення існуючих теоретичних підходів до дослідження сутності конкурентного середовища на ринку праці дано власне визначення цієї категорії як сфери реалізації конкурентних відносин, які виникають між суб’єктами ринку праці в ході суперництва з приводу забезпечення можливостей їх участі у трудовій діяльності з метою реалізації існуючих конкурентних переваг, необхідних для отримання більш високого рівня доходів.

3. Доведено, що формування конкурентного середовища на ринку праці відбувається під впливом чинників мікро-, мезо-, макрорівня (внутрішніх) та мета- рівня (зовнішніх), які, у цілому, обумовлюють інтенсивність та ефективність його здійснення. В залежності від характеру впливу на конкурентне середовище було виокремлено ендогенні та екзогенні чинники. Обґрунтовано, що у складі ендогенних чинників доцільно розмежовувати макроекономічний, регуляторний та інституційний блоки, тоді як екзогенні чинники, пов’язані із впливом зовнішнього середовища, виокремлені у зовнішньо-кон’юнктурний блок.

4. Інтегральна оцінка розвиненості регіональних ринків праці (з позицій забезпечення їх конкурентності), виконана за авторською методикою, довела можливість побудови та застосування для визначення рівня розвиненості конкурентних відносин на ринку праці інтегрального індексу. Економічна доцільність його використання обумовлена існуванням значних регіональних розбіжностей за більшістю передбачених у моделі показників, які характеризують окремі аспекти розвитку конкурентних відносин на ринку праці. На концептуальному рівні було здійснено системний аналіз проблеми шляхом її структуризації, визначення питомого внеску кожного зі структурних компонентів до кінцевого результату, та розраховано інтегральний індекс розвиненості ринку праці України (з позицій забезпечення його конкурентності).

5. З огляду на недостатню дослідженість проблем формування конкурентного середовища на ринку праці, доробком автора є обґрунтування теоретико-методичних підходів до оцінки його розвиненості. У дисертаційній роботі було визначено окремі аспекти формування та розвитку конкурентного середовища на ринку праці, пов’язані з макроекономічними, регуляторними, інституційними та зовнішньо-кон’юнктурними напрямами впливу.

6. Для здійснення комплексної оцінки стану розвиненості конкурентного середовища на ринку праці запропоновано систему індикаторів стимулюючого та стримуючого впливу, які забезпечують врахування як негативних, так і позитивних впливів при розрахунку інтегрального індикатора розвиненості конкурентного середовища на ринку праці. Величина цього індикатора розрахована як різниця індикаторів стимулюючого та стримуючого впливу на розвиток конкурентного простору на ринку праці України, демонструє превалювання позитивного або негативного напрямів впливу.

7. Специфіка трансформаційного етапу обумовлює необхідність пошуку адекватних шляхів активізації мотиваційних та особистісних детермінант формування конкурентних відносин на ринку праці трансформаційної економіки України. Доведено, що становлення конкурентних відносин на ринку праці, передусім, обумовлює зміну відношення людини до праці, формує такі умови зайнятості, при яких вона вимушена мобілізовувати та максимально реалізовувати особисті здібності до високоякісної праці. У цих умовах пріоритетні позиції займають вимоги стосовно відповідності, адекватності якісних характеристик працівників потребам конкурентної економіки, що, в свою чергу, забезпечує їх затребуваність і можливість подальшого підвищення рівня конкурентоспроможності робочої сили.

8. Проведений в дисертації аналіз структурних змін доводить, що отримання ефекту від стратегічної реструктуризації можливо лише у перспективі, оскільки стимули до ефективної реструктуризації послаблюються у випадку неефективної діяльності працюючих підприємств. Здійснений кореляційний аналіз зв’язку між інтенсивністю структурних змін зайнятості та інтенсивністю конкуренції у розрізі монополізованих та немонополізованих видів економічної діяльності дає змогу зробити висновки про існування тісного оберненого зв’язку між інтенсивністю галузевих структурних зрушень та навантаженням на вільне робоче місце, що свідчить про можливість ослаблення рівня конкуренції з боку некваліфікованих працівників у випадку зростання інтенсивності цих зрушень.

9. Посилення конкуренції між освітніми навчальними закладами обумовлює необхідність підвищення рівня конкурентності освітніх послуг, оновлення змісту освіти та організації навчально-виховного процесу відповідно до ринкових засад економіки, запровадження освітніх інновацій та інформаційних технологій. Забезпечення підвищення рівня конкурентоспроможності молоді на ринку праці в умовах трансформаційних змін можливе шляхом удосконалення нормативно-правової та законодавчої бази державної освітньої політики з метою ринково орієнтованого оновлення змісту освіти; впровадження освітніх інновацій, спрямованих на підвищення рівня підготовки спеціалістів, зростання конкурентоспроможності освітніх послуг.

10. Розвиток інфраструктури ринку праці у контексті здійснення конкурентних змін у сфері праці передбачає можливість отримання конкурентних переваг як державними, так і приватними службами зайнятості (за активної участі соціальних партнерів). Реалізація цієї мети сприятиме підвищенню рівня конкурентоспроможності незайнятого населення, забезпеченню його адаптації до ринкових умов, з одного боку, та стимулюватиме динамічний розвиток ринків праці за рахунок проведення дієвої структурної перебудови та поступової реінтеграції спеціалістів в ринкову економіку, з іншого.

11. В дисертаційній роботі розроблено соціально-економічний механізм формування конкурентного середовища на ринку праці, ефективність якого залежить безпосередньо від комплексної взаємодії макроекономічних, соціально-економічних та адміністративно-правових чинників, опосередкованих впливом механізмів державного регулювання і ринкових саморегуляторів. В ході дисертаційного дослідження обґрунтовано необхідність використання механізму конкуренції як одного із ринкових регуляторів, який забезпечує можливості примирення інтересів суб’єктів конкурентного процесу у ході суперництва за реалізацію їх економічних інтересів, та доведено, що через механізми конкуренції включаються в дію конкурентні відносини, які виникають між його суб’єктами з приводу можливості реалізації власних конкурентних переваг.

12. Розроблено та запропоновано ряд першочергових заходів щодо реалізації концепції формування конкурентного середовища на ринку праці, серед яких виділяються, насамперед, проведення структурної перебудови економіки з метою налагодження виробництва конкурентоспроможної продукції; розробка та впровадження конкурентної політики, спрямованої на формування підприємницької поведінки економічних суб’єктів; підвищення рівня конкурентності освітніх послуг з метою забезпечення входження у світовий освітній простір; забезпечення поступового переходу від застосування заходів пасивної політики зайнятості до політики активної; забезпечення суб’єктів ринку праці повною інформацією про вакантні робочі місця і професійно-кваліфікаційну структуру пошукувачів роботи з метою узгодження попиту та пропозиції робочої сили на регіональних та національному ринках праці.

Результати дисертаційного дослідження, сформульовані в роботі висновки та рекомендації можуть бути використані науково-дослідними установами, що спеціалізуються на дослідженні проблем праці та зайнятості; урядовими структурами при розробці законодавчих актів, програм соціально-економічного розвитку; закладами освіти у організації навчального процесу.

Публікації автора:

Монографії

  1. Лісогор Л.С. Формування ринку праці в Україні: Монографія. - К.: Ін-т економіки НАН України, 2003. – 296 с.

(Рецензії: Актуальні проблеми економіки. – 2004. – №2. – С.190 – 192;

Україна: аспекти праці. – 2004.- № 4. – С. 51)

  1. Лісогор Л. Конкурентність ринку праці: механізми реалізації: Монографія. – К.: ДУ „Інститут економіки та прогнозування” НАН України, 2005. - 168 с.

  2. Мотивація праці в ринковій економіці: проблеми теорії і практики / Богиня Д.П., Долгова Л.І., Куліков Г.Т., Лісогор Л.С., Семикіна М.В., Мандибура В.О., Матієшина О.Д., Шамота В.М. - К.: Ін-т економіки НАН України, 1997. – 182 с. – (Автору належать підрозділи 2.2, 3.3).

  3. Соціально - економічний механізм регулювання ринку праці та заробітної плати / Богиня Д.П., Куліков Г.Т., Шамота В.М., Лісогор Л.С., Долгова Л.І., Тимофєєв В.О., Костриця В.І., Мандибура В.О., Семикіна М.В., Грішнова О.А. - К.: Ін-т економіки НАН України, 2001. – 301 с. - (Автору належать підрозділи 2.2, 2.3, 8.1, 8.2).

  4. Конкурентоспроможність робочої сили в системі соціально-трудових відносин: монографія / Богиня Д.П., Лісогор Л.С., Семикіна М.В., Куліков Г.Т., Павловська О.В., Шамота В.М., Тимофеєв В.О., Ільченко Н.Б. - К.: Ін-т економіки НАН України, 2003. – 214 с. (Автору належить розділ 2).

  5. Інноваційний ресурс господарського розвитку: Монографія /За ред. к.е.н. В.П. Мельника. – К.: Об’єднаний інститут економіки НАН України, 2005. – 363 с. (Автору належить параграф 4.2.).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Лісогор Л.С. Роль матеріальної мотивації праці у забезпеченні ефективного використання трудового потенціалу робітників // Мотиваційні основи ефективної праці в умовах ринкової трансформації економіки: Зб. наук. пр. - К.: Ін-т економіки НАН України, 1996. - С. 32-39.

  2. Лісогор Л.С. Регулювання зайнятості в умовах формування ринкового мотиваційного механізму // Україна: аспекти праці. – 1998. – № 5. - С. 18-20.

  3. Лісогор Л.С. Основні тенденції розвитку ринку праці в Україні // Зайнятість населення та оплата праці в перехідній економіці: Зб. наук. пр. - К.: Ін-т економіки НАН України, 1998. - С. 24-28.

  4. Лісогор Л.С. Ситуація на українському ринку праці // Україна: аспекти праці. – 1999. – № 5. - С. 3-5.

  5. Лісогор Л.С. Регулювання зайнятості в перехідній економіці України // Регулювання зайнятості та оплати праці в перехідній економіці: Зб. наук. пр. - К.: Ін-т економіки НАН України, 1999. – С. 28-35.

  6. Лісогор Л.С. Досвід регулювання ринків праці за умов трансформаційної економіки / Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: європейські студії // Вісник ТАНГ. – 2000. – № 15. – Ч.ІІ. – С. 124-132.

  7. Лісогор Л.С. Регулювання ринків праці в колишніх пострадянських республіках і східноєвропейських країнах // Україна: аспекти праці. – 2000. – № 7. - С. 3-10.

  8. Лісогор Л.С. Фінансовий механізм регулювання ринку праці України // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Л.Українки. – 2001. – № 4. – С.124-127.

  9. Лісогор Л.С. Існування прихованого безробіття як характерна ознака тіньової економіки // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. пр. - К.: ВПЦ “Київський університет”, Інститут міжнародних відносин, 2001. – Вип. 26. – С. 342-346.

  10. Лісогор Л.С. Державне регулювання зайнятості у системі соціально-трудових відносин перехідної економіки України //Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения в современных экономических условиях: Сб. науч. тр. - Донецк: Ин-т экономики пром-сти, 2001. – С. 231-238.

  11. Лісогор Л.С. Головні тенденції розвитку ринку праці України // Україна: аспекти праці. - 2001. – № 7. – С. 3-7.

  12. Лісогор Л.С. Державне регулювання зайнятості в умовах формування конкурентного середовища на ринку праці України //Вісник ТАНГ. - Тернопіль: Економічна думка. - 2001. – Вип. 16. – С. 123-126.

  13. Лісогор Л.С. Міжнародні стандарти в статистиці ринку праці України / Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: європейські порівняльні студії // Вісник ТАНГ. – 2001. – № 18. – Ч. 3. – С. 78-83.

  14. Лісогор Л.С. Шляхи легалізації прихованого безробіття в Україні // Формування нової парадигми економічної теорії в Україні: Зб. наук. пр. - Львів: Інтереко, 2001. – Спецвип. 8. – С. 541-547.

  1. Лісогор Л.С. Реформування політики доходів та ринкові відносин у сфері зайнятості // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2001. – № 2. – Ч. 2 (31). – С. 134-137.

  2. Лісогор Л.С. Формування конкурентного ринку праці в умовах перехідної економіки України :Вчені записки / Відп. ред. І.Ф. Радіонова. - К.: Ін-т економіки та права “Крок”, 2001. – Вип. 5. – С. 52-55.

  3. Лісогор Л.С. Формування конкурентоспроможної робочої сили на ринку праці України // Конкурентоспроможність у сфері праці: Зб. наук. пр. - К.: Ін-т економіки НАНУ, 2001. – С. 30-40.

  4. Лісогор Л.С. Роль мотивації праці та зайнятості в формуванні ринку праці України // Регіональні перспективи. – 2002. – № 3-4 (22-23). – С. 137-140.

  5. Лісогор Л.С. Формування конкурентних відносин на ринку праці України в умовах посилення процесів глобалізації // Вісник ТАНГ. – 2002. – Вип. 8-1. – С. 169-174.

  6. Лісогор Л.С. Шляхи забезпечення конкурентоспроможності національної робочої сили // Мотиваційний механізм формування конкурентоспроможності робочої сили: Зб. наук. пр. - К.: Ін-т економіки НАНУ, 2002. – С. 53-61.

  7. Лісогор Л.С. Вплив процесу реструктуризації економіки на формування конкурентних відносин на ринку праці України: Вчені записки / Відп. ред. І.Ф. Радіонова. - К.: Ін-т економіки та права “Крок”, 2003. - Вип. 8. – С. 26-33.

  8. Лісогор Л.С. Вплив сегментації робочих місць на конкурентноздатність ринку праці України // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету: Серія: Економічні науки. - Кіровоград, 2002. – Вип. 3. – С. 342-346.

  9. Лісогор Л.С. Оптимізація професійно-кваліфікаційних параметрів як умова підвищення конкурентоспроможності робочої сили в Україні // Україна: аспекти праці. – 2003. – № 3. – С. 33-38.

  10. Лісогор Л.С. Якісні характеристики робочої сили: еволюція змін в умовах глобалізації // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения в современных экономических условиях. – Донецк: Ин-т экономики пром-сти, 2003. - Т.1. – С. 86-91.

  11. Лісогор Л.С. Створення ефективних робочих місць в системі макроекономічних чинників формування конкурентного середовища на ринку праці України // Формування конкурентоспроможної робочої сили: Зб. наук. пр. - Ін-т економіки НАНУ, 2003. – С. 49-58.

  12. Лісогор Л.С. Мотиваційні та особистісні детермінанти формування конкурентних відносин на ринку праці України // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2003. – № 4.– Ч.1.– Т.1 (52). – С. 82-86.

  13. Лісогор Л.С. Реформування системи освіти як чинник формування конкурентного середовища на ринку праці України в умовах глобалізації світової економіки // Вісник ТАНГ. – 2003. – Вип. 5-1. – С. 157-162.

  14. Лісогор Л.С. Механізм формування конкурентного середовища на ринку праці: специфіка дії в умовах перехідної економіки : Вчені записки / Відп. ред. І.Ф. Радіонова. - К.: Ін-т економіки та права “Крок”, 2004. - Вип. 11. – С. 23-32.

  15. Лісогор Л.С. Оцінка конкурентоспроможності національної робочої сили у контексті глобалізаційних змін // Вісник Хмельницького національного університету: Серія: Економічні науки. – 2005. – № 2. – Т.1. – С.182-186.

Статті в інших наукових виданнях

  1. Інтеграція молоді в сучасні економічні відносини. Щорічна доповідь Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України “Про становище молоді в Україні (за підсумками 2000 року)”. - К.: Український ін-т соціальних досліджень, 2001. - С. 61-66. ( Автору належить розділ 4).

  2. Становлення та розвиток ринку праці в Україні: проблеми та перспективи розв’язання // Послання Президента України до Верховної Ради України. Про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2003 році (у складі авторського колективу). - К.: Інформаційно-видавничий центр Держкомстату України, 2004. - С. 113-116.

  3. Лісогор Л.С. Розвиток підприємництва як альтернативний шлях запобігання зростанню масового безробіття в Україні // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. - К.: Київський державний університет, 2000. – Вип. 6. – С. 154-157.

  4. Лісогор Л.С. Формування ринку праці в умовах перехідної економіки України // Персонал. – 2001. – № 5 (65). – С. 17-19.

  5. Малий і середній бізнес у пошуках місця в стратегії економічного зростання в Україні / Жаліло Я.А., Романенко С.І., Степаненко Т.В. : Серія: Безпека економічних трансформацій. Зб. наук. ст. - К.: Альтпрес, 2002. – Вип. 8. – С. 22-31.

  6. Лісогор Л.С. Громадські роботи в системі заходів активної політики зайнятості в Україні // Вісник Східноукраїнського університету ім. Володимира Даля. – 2004. - №1(71). – Частина 2. – С. 111-114.

  7. Лісогор Л.С. Проблеми зайнятості молоді на ринку праці // Реалізація цілей розвитку тисячоліття ООН в Україні: подолання бідності та підвищення життєвого рівня населення: Зб. наук. пр. - К.: Ін-т демографії та соціальних досліджень НАН України, 2004. – С. 130-134.

  8. Лісогор Л.С. Особливості подолання монополізму на ринку праці в умовах трансформаційних змін // Формування ринкової економіки: Зб. наук. пр. – К.: КНЕУ, 2005. – Т.3. - С. 353-359.

Матеріали наукових конференцій

  1. Лісогор Л.С. Основні тенденції розвитку ринку праці в Україні // Зб. доп. міжн. наук.-практ. конфер. “Особливості ринку праці України на сучасному етапі”. - Полтава, 1998. - С. 124-126.

  2. Лісогор Л.С. Приватизація та ринок праці в Україні // Вісник Тернопільської академії народного господарства. За матер. III міжнар. наук. конф. „Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: регіональні і соціально-економічні аспекти”. – 1998. – № 6. – С. 25-28.

  3. Lisogor L. Employment and Social Consequences of Privatization // Proc. International Conf. on ‘Enterprise in Transition’. - Split-ibenik. - 1999. - P. 304 – 307.

  4. Лісогор Л.С. Проблеми зайнятості та заробітної плати в перехідній економіці України// Зб. доп. міжн. наук.-практ. конфер. “Оплата праці: проблеми теорії та практики”. – Луцьк, 2000. – С. 56-57.

  5. Лісогор Л.С. Соціальні аспекти формування ринку праці в умовах перехідної економіки України // Зб. доп. міжн. наук.-практ. конфер. “Соціальні пріоритети ринку праці в умовах структурної модернізації економіки”. - К.: Міжнародна науково-практична конференція, РВПС України НАНУ, 2000. – Т.ІІ. – С. 129-132.

  6. Лісогор Л.С. Реформування політики зайнятості в умовах перехідної економіки України //Зб. доп. міжн. наук.-практ. конфер. “Управління людськими ресурсами: проблеми теорії і практики” . - К.: КНЕУ, 2001. - С. 334-342.

  7. Лісогор Л.С. Регіональні аспекти реалізації заходів активної політики зайнятості в умовах трансформаційних змін на ринку праці України // Зб. матер. наук.-прак. конфер. “Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці”. - Тернопіль, 2004. – С. 138 –139.