Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Загальна психологія, психологія особистості, історія психології


Костюченко Олена Вікторівна. Формування сенсорних образів на основі нюхових відчуттів: дисертація канд. психол.: 19.00.01 / Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Костюченко О.В. Формування сенсорних образів на основі нюхових відчуттів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.01 - загальна психологія - Інститут психології ім.Г.С.Костюка АПН України, Київ, 2003.

У роботі зясовано провідні тенденції у вивченні сенсорних процесів в межах когнітивної психології. Розкрито особливості впливу пахощів на людину, зокрема на її психічну діяльність. Розроблено та апробовано систему аромасеансів, досліджено вплив певної композиції ароматів на працездатність учнів та формування у них позитивних психічних станів. Відзначаються відповідні позитивні зміни самопочуття дітей, їх емоційних переживань, оцінок оточуючого середовища, себе та інших під впливом ароматизації. Доведено, що стимуляція чуттєвих форм пізнання у формі інтегрованого сприймання (вербального і чуттєвого) - один із ефективних засобів підвищення рівня розумової працездатності школярів, гармонізації їх емоційного стану, зменшення напруги нервової системи, зникнення стану дискомфорту, налагодження стосунків з оточуючими тощо.

У роботі підтверджено ефективність розробленої загальної технології формування в учнів інтегрованого образу. Проведене експериментальне дослідження аромавпливу на створення інтегрованого образу і творчість дітей виявило підвищення рівня образно-смислового розуміння, довгострокового запам'ятання та відтворення слів, «органічність» образного відображенння слів, знизило такі негативні прояви особистості, як тривожність, невпевненість у собі, відчуття незахищеності та агресивність. Практичне значення дослідження визначається: 1)розробкою системи практикумів як організаційної форми застосування аромокомплексів у навчальній діяльності з метою поліпшення психоемоційного стану учнів; 2) виділенням критеріїв визначення ступеню впливу аромокомплексів на різні психоемоційні типи дітей;3) підготовкою комплексу науково-методичних матеріалів щодо використання аромокомплексів у шкільній практиці.