Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Скорик Максим Валентинович. Функціональний стан еритроцитів і вміст мікроелементів у внутрішніх органах курей-несучок за впливу речовин гумінової природи : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2009.



Анотація до роботи:

Скорик М.В. Функціональний стан еритроцитів і вміст мікроелементів у внутрішніх органах курей-несучок за впливу речовин гумінової природи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2009.

У дисертації представлені результати щодо особливостей морфо-функціональних показників крові, стану антиоксидантного захисту еритроцитів та вмісту мікроелементів, що приймають участь у процесі гемопоезу, у внутрішніх органах курей-несучок у фазу фізіологічно обумовленого спаду процесів яйцеутворення та за умови введення до їх раціону кормових біологічно активних добавок гумінового походження «Гідрогумат» і «Гумісол-Т-2».

Встановлено, що у курей-несучок другої фази продуктивності знижується кількість еритроцитів і вміст гемоглобіну відносно фізіологічної норми, а в еритроцитах прискорюються процеси перекисного окиснення ліпідів на тлі спаду антиоксидантного захисту. За впливу гумінових кормових добавок в курей відбувається поліпшення морфо-функціональних показників крові, в еритроцитах змінюється стан системи глутатіону, що відповідає високому антиоксидантному захисту клітин. Досліджено вміст мікроелементів в тканинах печінки, селезінки та яєчника при використанні в раціоні несучок гідрогумату і гумісолу-Т-2. При цьому змінюється вміст заліза, міді, марганцю та цинку, що вказує на функціональну активність цих органів.

Введення до складу раціону курей-несучок другої фази продуктивності кормових добавок «Гідрогумат» або «Гумісол-Т-2» покращує фізіологічний статус птиці, що дає можливість пролонгувати їх продуктивний період.

У дисертації на підставі експериментальних досліджень розкрито особливості морфо-функціональних показників крові та антиоксидантного захисту еритроцитів у курей-несучок у фазу фізіологічно обумовленого спаду процесів яйцеутворення. Доведено вплив кормових біологічно активних добавок гумінового походження «Гідрогумат» і «Гумісол-Т-2» на поліпшення функціонального стану еритроцитів курей-несучок другої фази продуктивності та вміст мікроелементів у печінці, селезінці та яєчнику, а також можливість пролонгування за цих умов продуктивного періоду курей.

1. У курей в період фізіологічно обумовленого спаду інтенсивності яйцекладки в периферичній крові відбувається зменшення кількості еритроцитів (до 2,42 Т/л) і вмісту гемоглобіну (до 78,89 г/л), що пов’язано з уповільненням метаболічних процесів і зумовлено зниженням регенераторної здатності червоного кісткового мозку.

2. В еритроцитах несучок другої фази продуктивності встановлено високий вміст ТБК-активних продуктів (0,38 мкмоль/г Hb), підвищення активності глутатіонпероксидази (859,42 мкмоль/(хвг Hb)) і глутатіон-S-трансферази (10,95 мкмоль/(хвг Hb)) та зниження активності глутатіон-редуктази (3,18 мкмоль/(хвг Hb)), що вказує на інтенсифікацію процесів перекисного окиснення ліпідів на тлі спаду антиоксидантного захисту в цих клітинах крові.

3. При введенні до раціону курей-несучок кормових біологічно активних добавок «Гідрогумат» і «Гумісол-Т-2» за оптимальної концентрації відзначено підвищення кількості еритроцитів в межах фізіологічної норми відповідно на 24,8 (p<0,001) і 4,8 % (p<0,01) та вмісту гемоглобіну – на 21,5 (p<0,001) і 10,1 % (p<0,01). За індексами еритроцитів курей встановлено, що за дії гумісолу-Т-2 відбувається краще насичення клітин гемоглобіном, а за впливу гідрогумату – зменшення їх середнього об’єму. Вміст метгемоглобіну в крові дослідної птиці не зазнавав вірогідної зміни відносно такого показника у курей контрольної групи.

4. За введення до раціону курей гідрогумату в еритроцитах виявлено зниження активності глутатіонпероксидази та глутатіон-S-трансферази відповідно в 1,6 (p<0,001) і 2,1 рази (p<0,001), а при застосуванні гумісолу-Т-2 – в 1,7 (p<0,001) і 1,9 рази (p<0,001). Водночас, за дії досліджуваних кормових добавок встановлено відповідне підвищення активності глутатіонредуктази в 1,9 (p<0,001) і 1,6 рази (p<0,001), тоді як вміст відновленого глутатіону при цьому був на 45,8 (p<0,001) і 29,0 % (p<0,001), а вміст ТБК-активних продуктів – у 1,5 рази (p<0,001) меншим порівняно з несучками контрольної групи, що впливало на підвищення осмотичної резистентності еритроцитів.

5. В сироватці крові курей-несучок активність гамма-глутамілтранспептидази була нижчою на 35,4 % (p<0,001) при введенні до раціону гідрогумату і на 34,4 % (p<0,001) за впливу гумісолу-Т-2, що вказує на стабілізуючу дію гумінових речовин на структуру мембран клітин внутрішніх органів, а також зниження інтенсивності процесів ПОЛ в клітинах організму птиці.

6. Використання в раціоні курей кормових біологічно активних добавок гумінової природи «Гідрогумат» чи «Гумісол-Т-2» сприяло підвищенню вмісту в тканині печінки міді відповідно на 29,8 (p<0,05) і 38,5 % (p<0,01), заліза – на 13,2 (p<0,01) і 16,3 % (p<0,05) та цинку – на 25,0 (p<0,05) і 23,7 % (p<0,05). В тканині селезінки за цих умов виявлено зниження вмісту заліза на 21,8 (p<0,05) і 33,6 % (p<0,01) та цинку на 21,2 (p<0,05) і 52,2 % (p<0,001), і підвищення вмісту міді на 33,2 (p<0,05) і 60,1 % (p<0,001) та марганцю на 15,8 і 19,6 % відповідно в порівнянні з показниками курей контрольної групи. В тканині яєчника несучок за впливу гідрогумату встановлено підвищення вмісту заліза на 28,1 % (p<0,05), міді – на 46,4 % (p<0,01) та цинку – в 3,7 рази (p<0,001); за дії гумісолу-Т-2 – підвищення вмісту заліза і цинку відповідно на 32,6 % (p<0,05) і в 3,5 рази (p<0,001) та зниження вмісту міді на 28,6 % (p<0,01).

7. При застосуванні в складі комбікорму курей-несучок гумінових кормових добавок «Гідрогумат» і «Гумісол-Т-2» фізіологічно обумовлений спад їх яєчної продуктивності був значно сповільненим порівняно з птицею контрольної групи, що зумовлено поліпшенням функціонального статусу організму курей другої фази продуктивності. При цьому середня несучість курей дослідних груп була на 5 % (p<0,05) вищою за контрольний показник, а вагова характеристика яєць, що були одержані від несучок контрольної та дослідних груп, не мала вірогідної різниці. Економічний ефект при застосуванні гідрогумату в раціоні птиці становив 17 грн. на гривню витрат, а при введенні до раціону курей гумісолу-Т-2 – 0,14 грн. на гривню витрат.

Публікації автора:

1. Степченко Л.М. Ефективність застосування в раціоні курей-несучок гумісолу-супер як кормової добавки / Л.М. Степченко, М.В. Скорик, В.К. Перебийніс // Птахівництво: міжвід. темат. наук. зб. / ІП УААН. – Харків, 2005. – Вип. 57. – C. 251-255. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, провів узагальнення одержаних результатів, підготував до друку статтю).

2. Скорик М.В. Гомеостатичні показники крові та продуктивні якості курей-несучок за дії гумінових речовин / М.В. Скорик // Фізіологічний журнал. – 2006. – Т. 52, № 2. – С. 232-233. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, провів узагальнення одержаних результатів щодо морфо-функціональних показників крові, підготував до друку статтю).

3. Скорик М.В. Взаємозв’язок обміну глутатіону з показниками крові курей-несучок на тлі дії гідрогумату / М.В. Скорик, Л.М. Степченко // Ветеринарна медицина: міжвід. темат. наук. зб. – Харків, 2006. – Вип. 86. – С. 292-297. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, провів узагальнення одержаних результатів щодо морфо-функціональних показників крові, підготував до друку статтю).

4. Скорик М.В. Розподіл вмісту заліза та міді у внутрішніх органах курей-несучок за дії гумінових речовин / М.В. Скорик, Л.М. Степченко, Д.В. Янович // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2006. – Т. 8, № 3 (30), Ч. 2. – С. 139-143. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, провів узагальнення одержаних результатів щодо вмісту мікроелементів у внутрішніх органах, підготував до друку статтю).

5. Степченко Л.М. Стан системи антиоксидантного захисту еритроцитів курей-несучок за дії гумінових речовин / Л.М. Степченко, М.В. Скорик // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів і кормових добавок. – Львів, 2006. – Вип. 7, № 3, 4. – С. 137-143. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, провів узагальнення одержаних результатів щодо антиоксидантної системи еритроцитів, підготував до друку статтю).

6. Степченко Л.М. Особливості розподілу вмісту мікроелементів в яєчнику курей-несучок за дії гідрогумату / Л.М. Степченко, М.В. Скорик, Д.В. Янович // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів і кормових добавок. – Львів, 2007. – Вип. 8, № 1, 2. – С. 106-110. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, провів узагальнення одержаних результатів щодо вмісту мікроелементів у яєчнику, підготував до друку статтю).

7. Скорик М.В. Взаємозв’язок функціонального стану еритроцитів і вмісту мікроелементів у печінці курей-несучок за впливу гумінових кормових добавок різного походження / М.В. Скорик // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2008. – Т. 10, № 3 (38), Ч. 2. – С. 190-197. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, провів узагальнення одержаних результатів щодо морфо-функціональних показників крові і вмісту мікроелементів у внутрішніх органах, підготував до друку статтю).

8. Степченко Л.М. Функціональний стан організму продуктивної птиці за дії гідрогумату / Л.М. Степченко, Є.О. Лосєва, М.В. Скорик, О.В. Гончарова // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – Дніпропетровськ, 2008. – № 2. – С. 99-103. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, провів узагальнення одержаних результатів, підготував до друку статтю).

9. Добавка кормова біологічно активна для сільськогосподарських тварин та птиці «Гумісол-Т»: технічні умови України 15.7-19380560-006:2006 / [Г.В. Здор, В.К. Перебийніс, Є.В. Руденко, В.І. Піскун, О.С. Котляр, В.І. Шемавньов, Л.М. Степченко, М.В. Скорик]. – [Затверджені Державним департаментом ветеринарної медицини Мінагрополітики України 05 липня 2006 р. Термін введення в дію з 2006 р.]. – 24 с. (Дисертант представив дані щодо біологічної дії кормової добавки на організм курей-несучок, взяв участь у написанні та оформленні технічних умов).

10. Добавка кормова біологічно активна для сільськогосподарських тварин та птиці «Гідрогумат»: технічні умови України 15.7-00493675-001:2007 / [А.С. Кобець, Л.М. Степченко, М.В. Скорик, Є.О. Лосєва, В.О. Величко]. – [Затверджені Державним департаментом ветеринарної медицини Мінагрополітики України 19 вересня 2007 р. Термін введення в дію з 2007 р.]. – 22 с. (Дисертант представив дані щодо біологічної дії кормової добавки на організм курей-несучок, взяв участь у написанні та оформленні технічних умов).

11. Рекомендації по використанню кормових добавок гумінової природи в раціоні курей-несучок другої фази продуктивності / [Л.С. Короленко, Л.М. Степченко, Є.О. Лосєва, М.В. Скорик]. – [Затверджені колегією Дніпропетровського обласного управління ветеринарної медицини 23 жовтня 2007 р.]. – Дніпропетровськ, 2007. – 26 с. (Дисертант представив дані щодо біологічної дії кормових добавок на організм курей-несучок, взяв участь у написанні та оформленні рекомендацій).

12. Скорик М.В. Розподіл міді в тканинах внутрішніх органів курей-несучок за дії біологічно активних речовин / М.В. Скорик, Л.М. Степченко // Матеріали IX Українського біохімічного з’їзду. – Харків, 2006. – Т. 1. – С. 178. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, провів узагальнення одержаних результатів щодо вмісту мікроелементів у внутрішніх органах, підготував до друку статтю).

13. Скорик М.В. Особливості обміну цинку в організмі курей-несучок за дії гумінових сполук / М.В. Скорик // Досягнення та перспективи застосування гумінових речовин у сільському господарстві: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 20-22 лют. 2008 р., Дніпропетровськ. – Дніпропетровськ, 2008. – С. 227-228. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, провів узагальнення одержаних результатів щодо вмісту мікроелементів у внутрішніх органах, підготував до друку статтю).

14. Степченко Л.М. Гумінові сполуки як фактори подовження репродуктивної функції організму курей-несучок / Л.М. Степченко, М.В. Скорик // Биологические механизмы старения: VII междунар. симпозиум, 21-24 мая 2008 г., Харьков: тезисы докл. – Харьков, 2008. – С. 87. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, узагальнення одержаних результатів, підготував до друку статтю).