Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Борисова Інна Станіславівна. Функціональний стан систем дихання, кровообігу та фізична роботоздатність хворих на хронічне обструктивне захворювання легень : дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / Дніпропетровська держ. медична академія. — Д., 2007. — 145арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 126-145.



Анотація до роботи:

Борисова І.С. Функціональний стан систем дихання, кровообігу та фізична роботоздатність хворих на хронічне обструктивне захворювання легень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук за фахом 14.01.27 – пульмонологія – Кримського республіканського НДІ фізичних методів лікування та медичної кліматології ім. І.М.Сєченова, Ялта, 2007.

Дисертація присвячена вивченню особливостей функціонального стану систем дихання та кровообігу, визначенню і науковому обґрунтуванню ступеню зниження фізичної роботоздатності хворих на хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) та розробці інтегральних кількісних критеріїв фізичного стану цієї категорії хворих.

Завдяки комплексному використанню сучасних клініко-інструментальних методів діагностики та розроблених нових методичних підходів щодо визначення фізичної роботоздатності і толерантності до фізичного навантаження, на підставі інтегральних показників кисневого забезпечення роботи при спіровелоергометрії визначено особливості компенсаторних можливостей систем дихання та кровообігу, що впливають на зниження фізичної роботоздатності хворих на ХОЗЛ. Доведено, що провідними причинами зниження фізичної роботоздатності у хворих на ХОЗЛ є ступінь бронхообструкціі і стадія захворювання та зниження резервних можливостей функціонального стану систем дихання та кровообігу.

Розроблені критеріїї груп фізичного стану хворих на ХОЗЛ, які характеризують фізичний стан, ступінь зниження фізичної роботоздатності і якість життя хворих на ХОЗЛ, є максимально наближеними до класифікації робіт за ступенем важкості і можуть бути використані для оцінки фізичної працездатності, формування реабілітаційних програм та трудових рекомендацій.

У дисертації обгрунтовано теоретичне узагальнення і практичне вирішення актуальної наукової задачі внутрішньої медицини – удосконалення підходів до діагностики функціонального стану систем дихання та кровообігу у хворих на ХОЗЛ на підставі клініко-інструментального дослідження показників фізичної роботоздатності та кисневого забезпечення фізичної роботи в умовах спіровелоергометрії та шляхом розробки інформативних інтегральних критеріїв фізичного стану хворих на ХОЗЛ для визначення ступеня втрати роботоздатності, оцінки ефективності реабілітаційних заходів та визначення трудових рекомендацій.

1. Функціональний стан систем дихання і кровообігу хворих на ХОЗЛ виявляється в умовах дозованого фізичного навантаження при спіровелоергометрії і залежить від стадії захворювання та компенсаторних резервів, характеризується зниженням здатності забезпечення фізичної роботи киснем і збільшенням енерговитрат на одиницу виконаної роботи.

2. Прояви легеневої недостатності у хворих на ХОЗЛ за показниками газового вмісту артеріальної крові при спіровелоергометрії характеризують пороговий рівень фізичного навантаження та є інформативними інтегральними критеріями визначення декомпенсації функціонального стану систем дихання та кровообігу.

3. "Загальний" і "Сумарний" показники якості життя за українською версією ВООЗЯЖ-100 у 87,2 % хворих на ХОЗЛ свідчать про порушення фізичної, психологічної сфер життєдіяльності та соціальну дезадаптацію порівняно зі здоровими, залежать від стадії захворювання та зниження фізичної роботоздатності.

4. Толерантність до фізичного навантаження, показники кисневого режиму виконаної фізичної роботи на пороговому рівні фізичного навантаження (споживання кисню, енергетична вартість виконаної роботи), показники газового вмісту артеріальної крові при спіровелоергометрії та показники якості життя об'єктивно характеризують ступінь функціональної напруги систем дихання та кровообігу хворих і є інтегральними кількісними критеріями оцінки фізичної роботоздатності.

5. На підставі даних комплексного клініко-інструментального дослідження в умовах дозованого фізичного навантаження при спіровелоергометрії та визначених інтегральних критеріїв функціонального стану систем дихання та кровообігу хворих на ХОЗЛ для визначення ступеня зниження фізичної роботоздатності та надання трудових рекомендацій виділені функціональні групи фізичного стану хворих на ХОЗЛ: з незначним, помірним та значним обмеженням виконання фізичних робіт.

Публікації автора:

  1. Борисова І.С. Оцінка фізичної роботоздатності хворих хронічним обструктивним бронхітом за показниками аеробної продуктивності // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П. Л. Шупика. – К., 2003. – С. 283 – 287.

  2. Борисова І.С. Особливості стану кардіореспіраторної системи у хворих хронічним обструктивним бронхітом в фазі ремісії в залежності від важкості обструкції // Вісн. Вінниц. держ. мед. ун. – 2003. – № 2/1. – С. 448 – 449.

  3. Борисова І.С. Деякі критерії зниження фізичної працездатності хворих хронічним обструктивним бронхітом // Матеріали конф. “Сучасні аспекти діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів” // Вісн. Вінниц. держ. мед. ун. – 2003. – №1/1. – С. 181 – 182.

  4. Борисова І.С. До питання оцінки функціональних процессів адаптації до фізичного навантаження у хворих хронічним обструктивним бронхітом // Матеріали III з'їзду фтизіатрів і пульмонологів України = Укр. пульмонол.журн. – 2003. – №2. – С. 123.

  5. Спосіб визначення фізичної працездатності і толерантності до фізичного навантаження А61В5/00 № 54724А Заявл. CAPut!’.02.2002 р., Опубл. Бюл. №3 від 17.03.2003 р / Борисова І.С., Хомазюк Т.А. (Здобувачем особисто проведено клінічні дослідження, статистична обробка. Аналіз і інтерпретація одержаних даних, підготовка публікації до друку здійснена разом з співавтором).

  6. Хомазюк Т.А., Борисова І.С. Еволюція взаємовідносин систем кровообігу і дихання при довготривалому впливі промислових полютантів у шахтарів // Мед. перспективи, – 2004. – №4 – С. 92 – 97. (Здобувачем особисто проведено вибірка проспективних матеріалів, виконані клінічні дослідження та статистична обробка. Аналіз та інтерпретація одержаних даних, підготовка публікації до друку здійснена разом з співавтором).

  7. Борисова І.С. Якість життя хворих на хронічний бронхіт в залежності від ступеню бронхообструктивного синдрому та фізичної працездатності // Матеріали ХV з'їзду терапевтів України, – 2004. – С. 128 – 130.

  8. Хомазюк Т.А., Борисова І.С Взаємовідносини систем дихання та кровообігу в забезпеченні фізичної активності хворих на хронічний обструктивний бронхіт// Матеріали VII конгресу кардіологів України, –2004. –С. 383–384. (Здобувачем особисто проведено клінічні дослідження, статистична обробка. Аналіз та інтерпретація одержаних результатів, підготовка публікації до друку здійснена разом з співавтором).

  9. Борисова І.С. Анаеробний поріг як критерій зниження фізичної працездатності хворих на хронічний бронхіт // Матеріали конф. “Актуальні проблеми клінічної пульмонології”, К., – 2003. – С. CAPut!’.

  10. Борисова І.С. Механізми обмеження фізичної роботоздатності хворих на хронічні обструктивні захворювання легень в залежності від тяжкості перебігу захворюавання// Матеріали I з'їзду лікарів внутрішньої медицини = Ліки України, додаток, – 2005. – С. 32.