Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Рекалова Олена Михайлівна. Інфікованість мікроміцетами і пневмоцистами нижніх дихальних шляхів хворих на хронічні неспецифічні захворювання легень (клінічне значення та обґрунтування лікування) : Дис... д-ра наук: 14.01.27 - 2008.



Анотація до роботи:

Рекалова О.М. Інфікованість мікроміцетами і пневмоцистами нижніх дихальних шляхів хворих на хронічні неспецифічні захворювання легень (клінічне значення та обґрунтування лікування). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. – ДУ «Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України», Київ, 2008.

Визначені найбільш значущі фактори, які сприяють інфікуванню нижніх дихальних шляхів мікроміцетами та пневмоцистами у 369 дорослих хворих із загостренням хронічних неспецифічних захворювань легень. Встановлений негативний вплив цих мікроорганізмів на перебіг захворювання, що проявляється у підсиленні та підтриманні тривалих запальних реакцій, імунних розладах, алергізуючій дії, – і супроводжується поглибленням легеневої недостатності. Сформульовані принципи терапії, яка починається із проведення курсу базисного протизапального лікування загострення, що приводить до санації нижніх дихальних шляхів від мікроміцетів та пневмоцист у більшості хворих. Необхідність подальшого лікування визначають з урахуванням стійкості інфікованості, роду мікроміцету, виразності клінічної динаміки. Застосування протикандидозних, антиоксидантних або імуномодулюючіх ліків сприяє санації від мікроорганізмів з подовженням клінічної ремісії.

У дисертації наведено нове вирішення важливої наукової проблеми – оптимізація лікування хворих на хронічні неспецифічні захворювання легень на основі виявлення інфікованості нижніх дихальних шляхів мікроміцетами і пневмоцистами та встановлення їх патогенетичної ролі у перебігу захворювання.

1. Інфікованість нижніх дихальних шляхів мікроміцетами визначається в більшості хворих із загостренням ХНЗЛ (у 56,0 %). Найбільше вона виражена у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень (у 69,0 %, р<0,05), у тому числі кандидами – у 60,0 %, пліснявими мікроміцетами – у 26,9 % хворих. При бронхіальній астмі вона спостерігається у 47,8 % (кандидами – у 42,6 %, пліснявими мікроміцетами – у 9,6 % хворих), при хронічному бронхіті – у 31,6 % (кандидами – у 23,7 %, пліснявими мікроміцетами – у 15,8 % хворих). Частота інфікованості пневмоцистами не відрізняється при різних формах ХНЗЛ
(у 75,2 % – 81,6 % хворих).

2. Інфікованість нижніх дихальних шляхів хворих на ХНЗЛ кандидами виникає при використанні інгаляційних кортикостероїдних засобів (у 42,9-43,7 % хворих), великої кількості системних антибіотиків – (2,8 ± 0,4) видів, пов'язана з виділенням гнійного харкотиння (у 71,4-78,2 % хворих), інфікованістю умовнопатогенними бактеріями (53,1 % хворих) та надмірною кисеньзалежною активацією фагоцитів [НСТ-тест нейтрофілів – (70,8 ± 1,8) % та моноцитів крові – (32,1 ± 2,4) %, альвеолярних макрофагів – (75,3 ± 3,6) % при хронічному обструктивному захворюванні легень], що свідчить про зв'язок кандид з інтенсивними запальними процесами, супроводжується зниженням легеневої функції [ОФВ1 – (52,0 ± 0,3) % в ремісії хронічного обструктивного захворювання легень] і віддзеркалює їх негативний вплив на перебіг ХНЗЛ.

3. Інфікованість нижніх дихальних шляхів хворих на ХНЗЛ пліснявими мікроміцетами спостерігається при використанні інгаляційних кортикостероїдних препаратів (у 64,1 % хворих), великій тривалості загострення [(3,5 ± 0,8) місяців при хронічному обструктивному захворюванні легень], ускладнюється виділенням гнійного харкотиння у 89,7 % хворих, яке містить грамнегативні бактерії у 51,3 % та пневмоцисти у 97,4 %, на тлі виразних і стійких змін у стані імунної системи [зменшення в крові вмісту Т-лімфоцитів, дисфункція В-клітин, зниження поглинальної здатності нейтрофілів крові до (38,7 ± 3,0) %], і характеризується підтриманням тривалих запальних реакцій (в фазі ремісії – зсув лейкоцитарної формули вліво, надмірна активація кисеньзалежного метаболізму нейтрофілів крові до (73,9 ± 2,3) % в НСТ-тесті], що супроводжується значними порушеннями легеневої функції [ОФВ1 – (47,2 ± 1,8) % в ремісії хронічного обструктивного захворювання легень] і свідчить про негативний вплив пліснявих мікроміцетів на перебіг ХНЗЛ.

4. Інфікування нижніх дихальних шляхів хворих на ХНЗЛ мікроміцетами є вторинним процесом, який пов'язаний з інфікованістю умовнопатогенними бактеріями (у 49,1 % хворих), зокрема – грам-негативними (у 29,3 % хворих). Особливістю інфікованості пліснявими мікроміцетами є одночасна наявність бактерій і кандид (у 44,6 % випадків).

5. Структурним підґрунтям для фунгальної інвазії є наявність анатомічних порушень у легенях (порожнин, деформацій бронхів, ділянок пневмофіброзу – в 79,4 % випадків), значна тривалість запального процесу у бронхолегеневій тканині –
(3,7 ± 1,0) років.

6. Інфікованість пліснявими мікроміцетами нижніх дихальних шляхів хворих із загостренням ХНЗЛ сприяє зростанню частоти визначення середніх та високих рівнів протиаспергильозних Ig E з 15,4 % у фазі загострення до 53,8 %
у фазі ремісії; інфікованість дріжджоподібними мікроміцетами сприяє тривалому збереженню протикандидозних сироваткових Ig E на рівні 48,0 % обстежених.

7. Інфікування пневмоцистами нижніх дихальних шляхів хворих на ХНЗЛ здійснюється при несприятливих умовах зовнішнього та внутрішнього середовища (холодозалежність, вплив професійної шкідливості, алергізації організму); супроводжується інтенсивною бактеріальною інфікованістю нижніх дихальних шляхів [(1,88 ± 0,33) штамів бактерій у харкотинні]. Кількість пневмоцист корелює з давністю останнього загострення (r = -0,28 ± 0,07), пов’язана зі станом функціональної недостатності альвеолярних макрофагів [пригніченням їх поглинальної активності (r = -0,28 ± 0,09) та життєздатності (r = -0,28 ± 0,12)], а також підвищеною кількістю клітин крові у фазі ремісії: Т-лімфоцитів та їх субпопуляцій [CD3+ (r = 0,59 ± 0,09), CD4+ (r = 0,69 ± 0,07), CD8+-лімфоцитів (r = 0,50 ± 0,10)], фагоцитів [моноцитів (r = 0,63 ± 0,07), нейтрофілів (r = 0,40 ± 0,07)], – що відображає підтримання пневмоцистами тривалих запальних реакцій та їх вплив на несприятливий перебіг ХНЗЛ, який підтверджується наявністю кореляційного зв’язку їх кількості з падінням легеневої функції (ОФВ1: r = -0,34 ± 0,05).

8. Базисне комплексне лікування загострення ХНЗЛ із використанням за показаннями системних антибіотиків і/або системних кортикостероїдних ліків веде до зникнення кандид у нижніх дихальних шляхах 66,9 % хворих, пліснявих мікроміцетів – у 28,3 % хворих, суттєвого зменшення кількості пневмоцист у 66,7 % хворих, що обумовлено зменшенням запального процесу та бактеріальної інфікованості як умов для розмноження мікроміцетів.

9. При стійкій інфікованості нижніх дихальних шляхів хворих на ХНЗЛ Candida (103 Од і вище в 1 мл харкотиння) на фоні незадовільної клінічної динаміки – з рясним виділенням негнійного харкотиння, недостатнім поновленням обструктивних бронхіальних порушень через 7-10 діб після початку базисного комплексного лікування – показано призначення протикандидозної терапії, що сприяє подовженню клінічної ремісії ХНЗЛ на 2,2 місяці.

10. Застосування курсу інгаляцій суміші природного фосфатидилхоліну й аскорбінової кислоти (лікарських засобів з антиоксидантними властивостями) на тлі закінчення курсу базисного лікування загострення ХНЗЛ призводить до зменшення інтенсивності запалення шляхом зниження активності вільнорадикальних процесів (з нормалізацією рівня активності антирадикального ферменту супероксиддисмутази в еритроцитах крові), з покращанням легеневого кровообігу (збільшенням відносного легеневого об'ємного пульсу), полегшенням виділення харкотиння, впливом на імунну систему (нормалізацією рівню сироваткових ЦІК), – і супроводжується зменшенням на 29,4 % інфікованості нижніх дихальних шляхів мікрофлорою, включаючи мікроміцети, що сприяє зниженню на 26,5 % частоти загострень у хворих.

11. Курс інгаляційного та ін`єкційного лікування -2-інтерфероном хворих на тлі базисної комплексної терапії загострення ХНЗЛ приводить до повного зникнення пневмоцист у дихальних шляхах у 67,9 % осіб внаслідок впливу на фагоцитарну ланку імунної системи (з нормалізацією відносної кількості моноцитів, активацією поглинальної здатності нейтрофілів) і сприяє подовженню клінічної ремісії захворювання додатково у 26,8 % хворих.

Практичні рекомендації

1. Інфікованість мікроміцетами і пневмоцистами нижніх дихальних шляхів у хворих на ХНЗЛ є негативним фактором, який викликає посилення місцевих запальних процесів, гальмує зворотній розвиток запалення, здійснює додаткову алергізуючу дію, посилює розлади в імунній системі.

2. У групу ризику зі стійкої інфікованості мікроміцетами і пневмоцистами нижніх дихальних шляхів можливо включити хворих на ХНЗЛ:

– більш старшого віку, з великою давністю захворювання (більше 5-8 років);

– з наявністю хронічного обструктивного захворювання легень;

– з виразними порушеннями легеневої функції (зниженням ОФВ1 нижче 55 %);

– з великою тривалістю загострення ХНЗЛ (більше 2,5 місяців);

– які одержали 2-3 антибіотики та більше;

– які постійно одержують інгаляційні кортикостероїдні препарати;

– з виділенням гнійного харкотиння;

з наявністю грамнегативних бактерій у харкотинні;

– з наявністю анатомічних порушень (порожнин, кістозних утворювань, деформацій бронхів, ділянок пневмофіброзу, гіпоплазії, субателектазів, ателектазів) і деструктивних змін у легенях (з хронічними гнійними процесами тривалістю
2,5 років та більше).

3. Визначення пневмоцист у нижніх дихальних шляхах хворих на ХНЗЛ свідчить про наявність стану функціональної недостатності альвеолярних макрофагів.

4. При визначенні інфікованості мікроміцетами і пневмоцистами нижніх дихальних шляхів у хворих із загостренням ХНЗЛ показано проведення базисного комплексного лікування з використанням за показаннями системних антибіотиків і/або системних кортикостероїдних ліків, яке призводить до зникнення кандид –
у 66,9 % хворих, пліснявих грибків – у 28,3 %, зменшення інфікованості пневмоцистами у 66,7 %.

5. Показанням для протикандидозної терапії у хворих на ХНЗЛ
є незадовільна клінічна динаміка (з недостатнім поновленням бронхіальних порушень, рясним виділенням негнійного харкотиння) з наявністю Candida
у харкотинні (103 Од/мл і вище) через 7-10 діб після початку базисного лікування. Рекомендується призначати ентерально курс флуконазолу: у перший день
300 мг/добу, потім до 2 тижнів – 150 мг/добу.

6. Інфікованість нижніх дихальних шляхів мікроміцетами є показанням для проведення курсу інгаляцій суміші 500 мг природного фосфатидилхоліну (Ліпіну) і 2 мл 10 % водяного розчину аскорбінової кислоти 1 раз у день протягом 5 днів у фазі згасаючого загострення ХНЗЛ на тлі закінчення курсу базисного комплексного лікування.

7. Інфікованість нижніх дихальних шляхів пневмоцистами є показанням для застосування лікарської форми людського лейкоцитарного рекомбінантного
-2-інтерферону (Лаферону), який використовується при ліквідації гострих запальних явищ на тлі курсу базисного лікування щоденно протягом 5 днів 1 раз у день інгаляційно по 100 тис. МО на 5 мл дистильованої води й одночасно внутрішньом'язово в разовій дозі 1 млн. МО 1 раз на добу в перший та восьмий день курсу лікування.

Публікації автора:

  1. Фещенко Ю.И., Рекалова Е.М., Бегоулева Ж.Б. Особенности течения хронического бронхита у лиц, принимавших участие в ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС // Укр. пульмонол. журн. – 1996. – № 2. – С. 26-30. Автор: ідея, клінічні дослідження, аналіз та обробка результатів, написання роботи; Ю.И. Фещенко – консультативна допомога; Ж.Б. Бегоулева – редакція статті.

  2. Пневмоцистоз и его диагностика / И.М. Локтева, А.В. Сопиль,
    Е.М. Рекалова, А.Д. Вовк, С.Н. Антоняк, Ж.Б. Бегоулева, А.Д. Тимченко // Лабор. диагностика. – 1999. – № 4 (10). – С. 33-35. Автор: відбір, клінічне обстеження хворих, редакція статті; И.М. Локтева – ідея, проведення лабораторних досліджень, написання статті; А.В. Сопиль – лабораторні дослідження, А.Д. Вовк, А.Д. Тимченко – консультативна допомога; С.Н. Антоняк – відбір хворих;
    Ж.Б. Бегоулева – редакція статті.

  3. Фещенко Ю.И., Рекалова Е.М., Бегоулева Ж.Б. Хронический бронхит в современной экологической ситуации // Актуальні питання морської медицини. Нові діагностичні мед. технології: Матер. наук.-практ. конф., Одеса, 1999. – № 3. – С. 5-7. Автор: відбір хворих, клінічні дослідження, написання роботи;
    Ю.И. Фещенко – консультативна допомога, ідея; Ж.Б. Бегоулева – редакція статті.

  4. Изменение иммунологической реактивности под влиянием Чернобыльской катастрофы у больных хроническим бронхитом и здоровых жителей Киева (15 лет наблюдения) / Ю.И. Фещенко, Е.М. Рекалова, Е.Ф. Чернушенко. Л.П. Кадан,
    И.Ф. Круглова, Ж.Б. Бегоулева, Е.А. Подгайная, А.С. Фирсова, Г.Г. Симоненко // Укр. мед. Часопис. – 1999. – № 4. – С. 116-118. Автор: ідея дослідження, відбір і клінічне обстеження хворих, аналіз результатів, написання роботи; Ю.И. Фещенко, Е.Ф. Чернушенко – консультативна допомога; Л.П. Кадан, И.Ф. Круглова,
    Е.А. Подгайная, А.С. Фирсова – лабораторні дослідження, редакція статті;
    Ж.Б. Бегоулева – аналіз даних; Г.Г. Симоненко – відбір хворих, клінічні дослідження.

  5. Использование ингаляций смеси липина с аскорбиновой кислотой при лечении больных хроническим бронхитом / Ю.И. Фещенко, Е.М. Рекалова,
    Ж.Б. Бегоулева, В.И. Коржов, В.М. Жадан, О.А. Арсенюк // Укр. пульмонол. журн. – 1999. – № 3. – С. 7-9. Автор: ідея, відбір хворих, клінічні дослідження, аналіз результатів, написання роботи; Ю.И. Фещенко, В.И. Коржов – консультативна допомога;
    Ж.Б. Бегоулева – аналіз даних; В.М. Жадан, О.А. Арсенюк – біохімічні дослідження.

  6. Варианты нарушений иммунного статуса у больных хроническим бронхитом / Е.Ф. Чернушенко, Ю.И. Фещенко, И.Ф. Круглова, Л.П. Кадан,
    Е.М. Рекалова, И.В. Найда, А.С. Фирсова // Укр. пульмонол. журн. – 2000. – № 1. – С. 12-15. Автор: відбір хворих, їх клінічне обстеження, редакція статті;
    Е.Ф. Чернушенко, Ю.И. Фещенко – консультативна допомога; И.Ф. Круглова – ідея, проведення лабораторних досліджень, написання статті; Л.П. Кадан,
    И.В. Найда, А.С. Фирсова – проведення імунологічних досліджень.

  7. Пневмоцистоз у взрослых с хроническими неспецифическими заболеваниями легких (Сообщение 1) / Е.М. Рекалова, Ю.И. Фещенко, И.М. Локтева, Ж.Б. Бегоулева, Т.Б. Рагузина // Укр. пульмонол. журн. – 2001. – № 4. – С. 36-38. Автор: ідея, відбір хвори, проведення клінічних досліджень, аналіз результатів, написання роботи; Ю.И. Фещенко – консультативна допомога; И.М. Локтева – ідея, проведення лабораторних досліджень; Ж.Б. Бегоулева, Т.Б. Рагузина – аналіз літературних джерел.

  8. Рекалова Е.М. Пневмоцистоз в пульмонологии (обзор литературы) // Укр. пульмонол. журн. – 2001. – № 2. – С. 58-64.

  1. Особенности иммунологической реактивности у взрослых с пневмоцистозом на фоне хронических неспецифических заболеваний легких (Сообщение 2) // Е.М. Рекалова, Ю.И. Фещенко, Е.Ф. Чернушенко, И.М. Локтева, Е.А. Подгайная, С.Г. Ясырь, Ж.Б. Бегоулева, Л.В. Арефьева / Укр. пульмонол. журн. – 2002. – № 4. – С. 42-45. Автор: ідея, проведення клінічних досліджень, аналіз результатів, написання роботи; Ю.И. Фещенко, Е.Ф. Чернушенко – консультативна допомога; И.М. Локтева – лабораторні дослідження, аналіз матеріалу; Е.А. Подгайная, С.Г. Ясырь – лабораторні дослідження; Ж.Б. Бегоулева, Л.В. Арефьева – редакція статті.

  2. Рекалова Е.М. Условно-патогенная микрофлора при неспецифических заболеваниях легких (обзор литературы) // Укр. пульмонол. журн. – 2003 – № 3. – С. 65-69.

  3. Пневмоцистоз як внутрішньолікарняна інфекція і заходи щодо його профілактики // Ю.І. Фещенко, І.М. Локтєва, С.М. Ніколаєнко, О.М. Рекалова,
    О.В. Мурашко, Г.В. Сопіль / Укр. пульмонол. журн. – 2004. – № 2. – С. 26-28. Автор: відбір, клінічне обстеження хворих, редакція статті; Ю.І. Фещенко –консультативна допомога; І.М. Локтева – ідея дослідження, проведення лабораторних досліджень, обробка матеріалу, написання статті; С.М. Ніколаєнко, О.В. Мурашко, Г.В. Сопіль – лабораторні дослідження.

  4. Подходы к лабораторным исследованиям при пневмоцистозе //
    И.М. Локтева, Е.М. Рекалова, С.Н. Николаенко, Е.В. Мурашко, А.В. Сопиль / Лабор. диагностика. – 2004. – № 3. – С. 43-47. Автор: відбір хворих, клінічне обстеження, редакція статті; И.М. Локтева – ідея, проведення лабораторних досліджень, обробка матеріалу, написання статті; С.Н. Николаенко, Е.В. Мурашко, А.В. Сопиль – лабораторні дослідження.

  1. Інтенсивність поглинання нативних та опсонізованих мікобактерій фагоцитуючими клітинами in vitro у хворих на туберкульоз та хронічні неспецифічні захворювання легень // І.Ф. Ільїнська, О.М. Рекалова, Л.В. Ареф’єва, Ю.О. Матвієнко / Укр. пульмонол. журн. – 2004. – № 4. – С. 42–47. Автор: відбір хворих, клінічне обстеження, редакція статті; І.Ф. Ільїнська – ідея, лабораторні дослідження, обробка даних, написання статті; Л.В. Ареф‘єва – редакція статті; Ю.О. Матвієнко – лабораторні дослідження.

  2. Рекалова Е.М. Взаимосвязь микрофлоры дыхательных путей с клиническими особенностями хронического обструктивного заболевания легких / Укр. пульмонол. журн. – 2005. – № 3. – С. 23-26.

  3. Рекалова Е.М. Микромицеты у больных неспецифическими заболеваниями легких и показания к противогрибковой терапии / Сімейна медицина. – 2005. – № 2. – С. 38-43.

  4. Рекалова Е.М. Особенности пневмоцистной инфекции у больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких / Укр. хіміотерапевт. журн. – 2005. – № 1 –2. – С. 39-44.

  5. Стан фагоцитарної ланки системного та місцевого імунітету хворих на хронічні обструктивні захворювання легень з різним типом мікроміцетів, виділених з нижніх дихальних шляхів // І.Ф. Ільїнська, О.М. Рекалова, А.С. Фірсова,
    В.М. Петішкіна / Укр. пульмонол. журн. – 2005. – № 4. – С. 55-58. Автор: відбір хворих, редакція статті, статистична обробка; І.Ф. Ільїнська – ідея, лабораторні дослідження, аналіз даних, написання статті; А.С. Фірсова, В.М. Петішкіна – імунологічні дослідження.

  6. Хронічні бронхолегеневі захворювання в осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (20 років досліджень) // Фещенко Ю.І., Сушко В.О., Рекалова О.М., Чернушенко К.Ф. / Журн. АМН України. – 2006. – Т. 12, № 1. –
    С. 134-147. Автор: ідея статті, клінічні дослідження, аналіз результатів, написання статті; Ю.І. Фещенко, К.Ф. Чернушенко – консультативна допомога, організація досліджень; В.О. Сушкоідея та організація досліджень, аналіз результатів, написання статті.

  7. Фещенко Ю.И., Рекалова О.М., Кузовкова С.Д. Морфологические предпосылки для фунгальной инвазии в легкие и ее влияние на течение неспецифических заболеваний легких у больных // Укр. пульмонол. журн. – 2007. – № 2. – С. 17-21. Автор: ідея, відбір хворих, аналіз результатів, написання роботи; Ю.И. Фещенко – консультативна допомога; Кузовкова С.Д. – морфологічні дослідження, редакція статті.

  8. Апоптоз нейтрофілоцитів та його роль в патогенезі запальних процесів в легенях туберкульозного та неспецифічного генезу / І.Ф. Ільїнська, О.М. Рекалова, Л.В. Ареф‘єва, О.В. Гриценко, О.М. Зубрійчук // Укр. пульмонол. журн. – 2007. – № 2. – С. 32-38. Автору належить: відбір хворих та їх клінічне обстеження, редакція статті; І.Ф. Ільїнській – ідея дослідження, проведення лабораторних досліджень, написання статті; О.В. Гриценко, О.М. Зубрійчук – проведення імунологічних досліджень; Л.В. Ареф‘євій – редакція статті.

  9. Пат. 30912А Україна. МПК6 А 61 К 31/00, А 61 K 31/375, А 61 K 31/66. Спосіб терапії хворих на хронічний обструктивний бронхіт / Ю. І. Фещенко,
    О. М. Рекалова, Ж. Б. Бегоулєва, В. І. Коржов, В. М. Жадан, О. А. Арсенюк (Україна). – № 98063181; Заявлено 18.06.98. Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7 (ІІ). –
    С. 1.64. Автор: ідея досліджень, відбір і ведення хворих, аналіз та математична обробка результатів, написання роботи; Ю.І. Фещенко, В.И. Коржов – консультативна допомога, організація досліджень; Ж.Б. Бегоулева – аналіз даних; В.М. Жадан, О.А. Арсенюк – проведення біохімічних досліджень.

  10. Пат. 31471А Україна. МПК6 А 61, K 38/21. Спосіб визначення показань до призначення препарату "Лаферон" при лікуванні хворих на хронічний бронхіт / Ю.І. Фещенко, О.М. Рекалова, К.Ф. Чернушенко, І.Ф. Круглова, Л.П. Кадан (Україна). – № 98094814; Заявлено 14.09.98; Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7 (ІІ).–
    С. 1.75. Автор: ідея, відбір хворих, клінічні дослідження, аналіз, обробка результатів, написання роботи; Ю.І. Фещенко, К.Ф. Чернушенко – консультативна допомога; Ж.Б. Бегоулева – аналіз даних; І.Ф. Круглова, Л.П. Кадан – імунологічні дослідження.

  11. Пат. 42534А Україна. МПК-7 А61К9/127, А61К31/00, А61K31/63. Спосіб лікування пневмоцистозу у хворих на хронічні неспецифічні захворювання легень / Ю. І. Фещенко, О. М. Рекалова, Ж. Б. Бегоулєва, В. О. Юхимець (Україна). –
    № 2001032079; Заявлено 29.03.01; Опубл. 15.10.2001, Бюл. № 9 (І). – С. 4.27. Автор: ідея досліджень, відбір хворих, проведення клінічних досліджень, аналіз результатів, написання роботи; Ю.І. Фещенко, В. О. Юхимець – консультативна допомога, організація досліджень; Ж.Б. Бегоулева – аналіз даних.

  12. Пат. 49320 А Україна. МПК-7 А 61 K 31/00, А 61 K 38/21, А 61 P 31/12,
    А 61 P 37/02. Спосіб лікування пневмоцистозу у хворих на хронічний бронхіт /
    Ю. І. Фещенко, О. М. Рекалова (Україна). – № 2001107400; Заявлено 31.10.01; Опубл. 16.09.2002, Бюл. № 9 (1). – С. 4.53. Автор: ідея досліджень, відбір хворих, проведення клінічних досліджень, аналіз результатів, написання роботи;
    Ю.І. Фещенко – консультативна допомога, організація досліджень.

  13. Пат. 55202 А Україна. МПК-7 А 61 B 10/00, G 01 № 1/28. Спосіб визначення стану функціональної недостатності альвеолярних макрофагів у хворих на хронічні неспецифічні захворювання легень / О. М. Рекалова (Україна). – № 2002075984; Заявлено 18.07.02; Опубл. 17.03.2003, Бюл. № 3 (І). – С. 4.25.

  14. Індивідуалізована імунокорекція в комплексній терапії хворих на хронічний бронхіт та її клініко-імунологічна ефективність / Ю.І. Фещенко,
    К.Ф. Чернушенко, І.Ф. Ільїнська, Л.П. Кадан, О.Р. Панасюкова, О.М. Рекалова,
    А.С. Фірсова, В.М. Петішкіна // (27 грудня 2001). [ftp архив]. Url . Автор: відбір і лікування хворих, клінічне обстеження, редакція статті; К.Ф. Чернушенко, Ю.І. Фещенко – консультативна допомога; І.Ф. Ільїнська – ідея, лабораторні дослідження, написання статті; Л.П. Кадан, О.Р. Панасюкова, А.С. Фірсова, В.М. Петішкіна – проведення лабораторних досліджень.

  15. Инфицированность грибами больных хроническими заболеваниями легких // Е.М. Рекалова, С.Г. Ясырь, О.А. Венгерова, Е.А. Беренда, И.А. Казачук,
    О.В. Страфун, К.В. Андрущенко / Успехи мед. микологии. – Т. 2. – М.:
    Нац. академия микологии, 2003. – С. 275–276. Автор: ідея, відбір, обстеження хворих, аналіз результатів, написання роботи; С.Г. Ясырь – мікробіологічні дослідження; О.А. Венгерова – бронхоскопічні дослідження; Е.А. Беренда,
    И.А. Казачук, О.В. Страфун, К.В. Андрущенко – відбір хворих, проведення клінічних досліджень.

  16. Роль пневмоцист и другой сапрофитной микрофлоры в развитии обострений хронических заболеваний легких // Ю.И. Фещенко, Е.М. Рекалова,
    И.М. Локтева, С.Г. Ясырь, Ж.Б. Бегоулева, Л.П. Кадан, И.Ф. Ильинская,
    А.С. Фирсова, Т.Б. Рагузина / Успехи мед. микологии. – Т. 2. – М.: Нац. академия микологии, 2003. – С. 277-279. Автор: відбір, клінічне обстеження хворих, аналіз, обробка даних, написання роботи; Ю.И. Фещенко – консультативна допомога;
    И.М. Локтева – редакція статті; Ж.Б. Бегоулева – аналіз даних; С.Г. Ясырь,
    Л.П. Кадан, И.Ф. Ильинская, А.С. Фирсова – лабораторні дослідження;
    Т.Б. Рагузина – аналіз літературних джерел.

  17. Рекалова Е.М. Микозы в пульмонологии / Doctor. – 2004. – № 2. – С. 46-50.

  18. Два случая пневмоцистоза у иммунокомпетентных больных с неспецифическими заболеваниями легких // Е.М. Рекалова, С.Н. Пленов,
    С.Д. Кузовкова, Б.В. Родионов, Н.Г. Паливода, О.В. Хмель / Успехи мед. микологии. – Т. 4. – М.: Нац. академия микологии, 2004. – С. 238-240. Автор: ідея досліджень, відбір хворих, клінічні дослідження, аналіз результатів, написання роботи;
    С.Н. Пленов, С.Д. Кузовкова – проведення морфологічних досліджень, аналіз даних; Б.В. Родионов – консультативна допомога; Н.Г. Паливода, О.В. Хмель – відбір хворих, взяття препаратів легень.

  19. Клинико-морфологические параллели при кандидозе легких у больных с неспецифическими заболеваниями легких // Е.М. Рекалова, С.Н. Пленов,
    С.Д. Кузовкова, Б.В. Родионов, Ж.Б. Бегоулева / Успехи мед. микологии. – Т. 4. – М.: Нац. академия микологии, 2004. – С. 235-237. Автор: ідея, проведення клінічних досліджень, аналіз результатів, написання роботи; С.Н. Пленов, С.Д. Кузовкова – проведення морфологічних досліджень, аналіз даних; Б.В. Родионов – консультативна допомога; Ж.Б. Бегоулева – редакція статті.

  20. Вплив мікробного біоценозу нижніх дихальних шляхів на імунну ситему хворих на хронічні неспецифічні захворювання легень / Ю.І. Фещенко,
    О.М. Рекалова, І.Ф. Іл’їнська, Ж.Б. Бегоулева, С.Г. Ясир // Імунологічні аспекти туберкульозу і неспецифічних захворювань органів дихання. Матер. наук.-метод. конф. НМУ ім. О.О. Богомольця. – Київ, 2005. – С. 240-246. Автор: ідея, відбір хворих, проведенні клінічних досліджень, аналіз і обробка результатів, написання роботи; Ю.І. Фещенко – консультативна допомога; І.Ф. Іл’їнська, С.Г. Ясир – проведення лабораторних досліджень; Ж.Б. Бегоулева – аналіз даних.

  21. Уровень противокандидозных иммуноглобулинов Е в крови иммунокомпетентных больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких // Ю.И. Фещенко, Е.М. Рекалова, И.Ф. Круглова, С.Г. Ясырь / Успехи мед. микологии. – Т. 5. – М.: Нац. академия микологии, 2005. – С. 116-119. Автор: відбір і клінічне обстеження хворих, аналіз та обробка результатів, написання роботи; Ю.И. Фещенко – консультативна допомога; И.Ф. Круглова, С.Г. Ясырь – лабораторні дослідження.

  22. Рекалова О.М. Антимікотична терапія при лікуванні неспецифічних захворювань бронхолегеневої системи // Нова медицина. – 2006. – № 1. – С. 48-50.

  23. Пневмоцисты у больных с различными заболеваниями бронхолегочной системы // Ю.И. Фещенко, И.М. Локтева, Е.М. Рекалова, А.Д. Вовк,
    С.Н. Николаенко, А.В. Сопиль / Успехи мед. микологии. – Т. 8. – М.: Нац. академия микологии, 2006. – С. 60-63. Автор: відбір, клінічне обстеження хворих, аналіз, обробка даних, написання роботи; Ю.И. Фещенко, А.Д. Вовк – консультативна допомога; И.М. Локтева – аналіз та обробка результатів, редакція статті;
    С.Н. Ніколаєнко, А.В. Сопіль – лабораторні дослідження.

  24. Частота та варіанти порушень імунітету у хворих на хронічний бронхіт / І.Ф. Круглова, Л.П. Кадан, К.Ф. Чернушенко, О.М. Рекалова, І.В. Найда,
    А.О. Фірсова // Сб. тез 2 з'їзду фтизітрів і пульмонологів України, Київ, 1998. – С. 115.

  1. Пневмоцистная инфекция у больных хроническим обструктивным бронхитом / Е.М. Рекалова, Ж.Б. Бегоулева, Л.П. Кадан, И.Ф. Круглова,
    Н.В. Пархоменко, И.М. Локтева, А.В. Сопиль // Сб. тезисов 9 нац. конгр. по болезням органов дыхания Всероссийское научн. общество пульмонологов: М., 1999. – С. 258.

  2. Пневмоцистная инфекция у ВИЧ-инфицированных и больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких / И.М. Локтева, А.В. Сопиль, А.Д. Вовк, С.М. Антоняк, Е.М. Рекалова, Ж.Б. Бегоулева, Н.В. Пархоменко // Сб. тезисов
    6 нац. конгр. «Человек и лекарство»: М., 1999. – С. 309.

  3. Ингалирование фосфатидилхолиновых липосом и аскорбиновой кислоты при хроническом обструктивном бронхите / Е.М. Рекалова, Ж.Б. Бегоулева,
    Л.П. Кадан, И.Ф. Круглова, Н.В. Пархоменко // Сб. резюме 9 нац.конгр. по болезням органов дыхания: М., 1999. – С. 308.

  4. Immunological Effectiveness of Recombinant a-2b Interferon ("Laferon") in Immunothe rapy in Patients With Chronic Bronchitis / I. Kruglova, L. Kadan,
    H. Rekalova, E. Chernushenko, J. Feshenko // European respiratory J.: Abstracts ERS annual congress: Madrid, Spain, 1999. – № P2233. – Р. 330.

  5. Pneumocystis Carinii in Adult Patients With Chronic Obstructive Bronchitis /
    J. Begouleva, H. Rekalova, J. Feshenko, E. Chernushenko, I. Kruglova, L. Kadan,
    E. Pidgayna, N. Parchomenko, I. Lokteva, A. Sopil // European respiratory J.: Abstracts ERS annual congress: Madrid, Spain, 1999. – № P1321. – Р. 189.

  6. The Use of Inhaled Phosphatidilcholin Liposome and Ascorbic Acid in the Therapy of COPD / H. Rekalova, J. Feshenko, J. Begouleva, V. Korzov, V. Yukhimets,
    L. Kadan, I. Kruglova // European respiratory J.:Abstracts ERS annual congress: Madrid, Spain, 1999. – № P1591. – Р. 236.

  7. Пневмоцистна інфекція в сучасних умовах / И.М. Локтева, Е.М. Рекалова, А.В. Сопиль, Ж.Б. Бегоулева, Н.В. Пархоменко // Наукові та практичні аспекти боротьби з інфекціями в Українї на межі сторіч: Матер. пленуму, Київ – Одеса, 2000. – С. 83.

  8. Ураженість Pneumocystis carinii у хворих на неспецифічні захворювання легень / Ю.І. Фещенко, О.М. Рекалова, І.М. Локтева, Ж.Б. Бегоулева, Л.П. Кадан, І.М. Круглова, О.А. Підгайна, Н.В. Пархоменко, О.Є.Бегоулев, Г.В. Сопіль //
    8 конгр. світової федерації українських лікарських товариств: Матер. Конгр., Львів – Трускавець, 2000. – С. 252.

  9. Пневмоциста как компонент микробиоценоза у больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких // Е.М. Рекалова, И.М. Локтева,
    С.Г. Ясырь, А.В. Сопиль, А.В. Лезин, Ж.Б. Бегоулева / Зб. наук. праць “Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини”: Матер. 5-го з‘їзду паразитоценологів України: Харків, 2001. – Вип. 7 (31). – С. 142.

  10. Недостаточность фагоцитов как фактор риска инфицирования больных хроническими заболеваниями легких пневмоцистами // Ю.И. Фещенко,
    Е.М. Рекалова, Ж.Б. Бегоулева, Е.А. Подгайная, И.Ф. Круглова, А.С. Фирсова / Пульмонология. Приложение «12 нац. конгр. по болезням органов дыхания»:
    Сб. резюме. – 2002. – С. 31.

  11. Роль алергії у розвитку пневмоцистної інфекції у хворих на хронічні неспецифічні захворювання легень / Ю.І. Фещенко, О.М. Рекалова, І.М. Локтева, Ж.Б. Бегоулева, О.І. Шпак, О.А. Підгайна, Н.А. Примушко, Л.В. Ролик,
    Н.В. Пархоменко, В.В. Поліщук // І з’їзд алергологів України: Київ, 2002. – С. 177.

  12. Микробный пейзаж у больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких // Ю.И. Фещенко, Е.М. Рекалова, С.Г. Ясырь, И.М. Локтева, Ж.Б. Бегоулева / Укр. пульмонол. журн: Матер. ІІІ з‘їзду фтизіатрів и пульмонологів України, Київ, 2003. – № 2. – С. 385-386.

  13. Aspergilla and Pneumocystis Carinii in Respiratory Tract of The Patients With Chronic Pulmonary Diseases / E. Rekalova, S. Yasyr, I. Kozachuk, O. Strofun, O. Shpak, O. Vengerova, I. Lokteva, T. Raguzina // 6 Turkish Thoracic Society congress Abstracts: Antalya, Turkey, 2003. – V. 4, Suppl. 3. – PS182. – P. 48.

  14. The Treatment of Cough With Interferon In Adult Patients With Stable Chronic Bronchitis / E. Rekalova, I. Iliinskaya, A. Firsova, J. Begouleva, T. Raguzina // European Respiratory J.: Abstracts 13 th ERS Annual Congress: Vienna, Austria, 2003. – V. 22,
    S. 47. – № P2731. – Р. 426.

  15. Микотическая инвазия у больных неспецифическими заболеваниями легких // Е.М. Рекалова, С.Н. Пленов, С.Д. Кузовкова, Б.В. Родионов,
    Н.Г. Паливода / Микология и альгология – 2004. Мат. юбилейной конф… МГУ
    им. М.В. Ломоносова. – М.: «Прометей» МПГУ, 2004. – С. 111-112.

  16. Four Variants of Exacerbations of Chronic Pulmonary Diseases / E. Rekalova, I. Ilyinskaya, S. Yasyr, A. Firsova, J. Begouleva, T. Raguzina // European Respiratory J.: Abstracts 14 th ERS Annual Congress: Glazgo, UK, September 4–8, 2004. – V. 24,
    S. 48. – P3197. – P. 512.

  17. Immunological Differences of Four Variants of Exacerbations of Chronic Pulmonary Diseases / E. Rekalova, E. Chernushenko, I. Ilyinskaya, S. Yasyr, A. Firsova // Turkish Thoracic Society 7th Annual Congress Abstract Book: Belec, Antalya, 2004. – PP494. – P. 135.

  18. Пневмоцисты у больных хронической обструктивной болезнью легких // Е.М. Рекалова, Ю.И. Фещенко, И.Ф. Ильинская, И.М. Локтева / Сб. резюме 15 нац. конгр. по болезням органов дихания: М., 2005. – С. 48.

  19. Состояние нейтрофилоцитов у больных хронической обструктивной болезнью легких / Е.А. Подгайная, Л.П. Кадан, Е.М. Рекалова, А.С.Фирсова,
    В.Н. Петишкина // Імунологія та алергологія. – 2005. – № 3. – С. 83.

  20. Serologic Immunoglobulin E Responses Against Aspergillus And Candida In Patients With Chronic Asthma // E. Rekalova, I. Ilyinskaya, S. Yasyr / European Respiratory J.: Abstracts 15 th ERS Annual Congress: Copenhagen, Denmark, September 17–21, 2005. – V. 26, S. 49. – P. 280 (P1878).

  21. Сопоставление результатов исследования мокроты и бронхоальвеолярного смыва на пневмоцисты у больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких / Е.М. Рекалова, И.М. Локтева, А.В. Сопиль, С.Г. Ясырь // Матер. наук.-практ. Конф. «Епідеміологія, сучасні методи діагностики та профілактики гострих інфекцій дихальних шляхів: Київ, 2007. – С. 76-77.