Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Лоскутова Вікторія Вікторівна. Інформаційні технології та інформаційне забезпечення в системах державного управління розвитком підприємництва в Україні : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Лоскутова В.В. Інформаційні технології та інформаційне забезпечення в системах державного управління розвитком підприємництва в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2009.

Проаналізовано концептуальні засади державної політики сприяння розвитку підприємництва, визначено роль інформаційних технологій та інформаційного забезпечення в системах державного управління розвитком підприємництва. Визначено структуру інформаційного забезпечення в системах державного управління розвитку підприємництва на різних рівнях управління та декілька підходів до побудови інформаційної системи.

Розглянуто інститути інформаційної інфраструктури, які поділено на дві групи: інститути, які залишаються переважно прерогативою держави та інститути, які працюють переважно як суб’єкти підприємницької діяльності. Визначено проблеми у напрямі створення єдиної інформаційної системи функціонування підприємництва.

Запропоновано концептуальні засади формування національної моделі інформаційного суспільства. Виділено напрями потенційних можливостей використання АІСУ як інструменти внутрішнього контролю на підприємствах для підвищення його ефективності.

У дисертації наведено нове вирішення наукового завдання щодо обґрунтування напрямів удосконалення застосування інформаційних технологій та інформаційного забезпечення в системах державного управління розвитком підприємництва в Україні. Проведене дослідження дозволяє зробити такі основні висновки і пропозиції теоретичного та науково-практичного спрямування:

1. В умовах глобалізації значно зростає роль інформаційних технологій та інформаційного забезпечення для систем державного управління таким найважливішим сектором майбутнього, яким є підприємництво. Специфічні особливості його функціонування потребують розробки національної моделі інформаційного суспільства, що, в свою чергу, призведе до удосконалення регіональних інформаційних програм в частині впровадження таких напрямів, як управління бізнес-процесами в регіоні, а також використання можливостей автоматизованих інформаційних систем управління, як інструменту внутрішнього контролю на підприємствах регіону для підвищення його ефективності.

2. Визначено, що сьогодні провідну роль у створенні ефективного недержавного сектору відіграє малий бізнес. Саме малі та середні підприємства, різні комерційні структури, що належать до сфери малого бізнесу, беруть на себе ризик і працюють згідно з новими вимогами, що ставляться до ефективності. Але для розвитку підприємництва необхідно створити максимально сприятливі умови, серед яких, найважливіше місце займає інформація, яка стає невід’ємним елементом здійснення виробничого процесу як на мікрорівні, так і на макрорівні.

3. Об’єктивна необхідність інформаційного забезпечення в системах державного управління розвитком підприємництва в Україні зумовлюється такими обставинами: по-перше, панування ринкових відносин, яке справедливо вважається сприятливим середовищем поширення інформації; всеохоплююче проникнення інформації у всі сфери людської діяльності долає всі кордони; важливою проблемою для будь-якої країни, і України у тому числі, є ефективне входження в глобальне інформаційне середовище; проблема створення інформаційної системи полягає не тільки у забезпеченні широкого доступу до різноманітної інформації, а і у захисті юридичних прав на інформацію, що є інтелектуальною власністю.

4. Обґрунтовано сутність інформаційного забезпечення в системах державного управління розвитком підприємництва в Україні як сукупність взаємопов’язаних інформаційних систем, що складаються на міжсуб’єктному рівні відносин для організації та здійснення підприємництва.

Визначено також структуру інформаційного забезпечення в системах державного управління розвитком підприємства на різних рівнях управління та низку підходів до побудови інформаційної системи.

5. Запропоновано організаційний підхід, який передбачає формування інформаційного забезпечення в системах управління розвитком підприємництва в межах державної інформаційної політики, згідно зі встановленими певними пріоритетами, визначеними цілями та заходами щодо забезпечення всебічного поширення інформації в суспільстві. У зв’язку з цим передбачено перетворення всіх розрізнених інформаційних потоків в єдину систему, функціонування якої визначалося б такими принципами, як: ієрархічність, системність, неперервність, доступність, прозорість та ін.

6. Визначено, що особливе місце в процесі розвитку інформаційного забезпечення в системах державного управління розвитком підприємництва посідає сектор ІКТ, функціональним призначенням якого є технічне забезпечення процесів передачі, накопичення, збереження та прийняття інформації. Важливим напрямом реального створення сучасної інформаційної інфраструктури є активне здійснення приватизації у секторі інформаційно-комунікаційних технологій, що дозволить провести модернізацію виробничо-технологічної бази різних галузей інформаційної сфери.

7. Запропоновано концептуальні засади формування національної моделі інформаційного суспільства в Україні, серцевиною якої є динамічний взаємозв'язок між підприємництвом і суспільством, у якому посередником виступає держава. Суттєвим моментом у цій моделі є удосконалення регіональних програм інформатизації шляхом впровадження нового напряму, який стосується інформаційного забезпечення в системах управління бізнес-процесами, а також напрямів потенційних можливостей використання автоматизованих інформаційних систем управління у підприємництві як інструменту підвищення контрольної функції державного управління в регіоні.

8. Розроблено основи методологічного підходу до створення інформаційного забезпечення системи управління бізнес-процесами та запропоновано послідовність етапів його формування. В основі даного підходу лежить методологія управління мережею БП, яка базується на механізмі скріплення БП підприємства з додатками і моделями даних, який можна уявити у вигляді матриці, рядками якої є БП підприємства, стовпцями — сутності (основні об’єкти), в елементах таблиці — додатки користувачів (управлінського, промислового виробничого і іншого персоналу), які забезпечують реалізацію запитів.

9. Виділено і обґрунтовано напрями потенційних можливостей використання АІСУ як інструменту внутрішнього контролю на підприємствах для підвищення його ефективності такі, як: створення повного інформаційного фонду внутрішнього контролю, використання сховищ, вітрин даних та OLAP-технологій; формалізація та стандартизація алгоритмів здійснення типових процедур контролю; розширення використання сучасних економіко-математичних методів та моделей; автоматизація процедур внутрішнього контролю; використання потокових процесів для автоматизації контролю; встановлення чіткого розподілу і закріплення функцій контролю за певними робочими місцями.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Лоскутова В.В. Современное предприятие: переход от иерархии к процессам / В.В.Лоскутова, А.В.Басок // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2002. - т. ІІІ, вип. 8, серія «Державне управління». – С. 147-155.

Особистий внесок: запропоновано процесний підхід до організації та управління діяльністю підприємства як безліч бізнес-процесів, кінцевою метою якого є випуск продукції або послуги.

  1. Лоскутова В.В. Ринок інформаційних послуг як об’єкт державного управління / В.В.Лоскутова, О.О.Казанська // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2002. - т. ІІІ, вип. 17, серія «Державне управління». – С. 359-368.

Особистий внесок: доведено необхідність державного втручання в регулювання ринку інформаційних послуг в Україні.

  1. Лоскутова В.В. Инструменты и методы управления операциями в непроизводственной сфере (зарубежный опыт) / В.В.Лоскутова, Е.И.Черныш // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2002. - т. ІІІ, вип. 18, серія «Державне управління». – С. 161-168.

Особистий внесок: на основі закордонного досвіду розглянуто один із найважливіших інструментів та методів управління сервісними операціями прогнозування попиту.

  1. Лоскутова В.В. Концептуальні аспекти регулювання малого бізнесу в регіоні / В.В.Лоскутова, О.І.Черниш // Менеджер. – 2002. – №5(21). – C.201-203.

Особистий внесок: на підставі аналізу практики формування та функціонування малих підприємств регіону сформульовано основі концептуальні підходи щодо регулювання його розвитку.

  1. Лоскутова В.В. Прогнозування соціальних витрат на основі моделювання соціального бюджету регіону / В.В.Лоскутова, І.Ю.Беганська // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2003. - т. ІV, вип. 21, серія «Державне управління». – С. 88-95.

Особистий внесок: запропоновано модель для прогнозного розрахунку соціального бюджету регіону, а також джерела інформації для розрахунку алгоритмів видаткової частини бюджетів.

  1. Лоскутова В.В. Оценка конкурентоспособности банковских продуктов и услуг / В.В.Лоскутова, Д.П.Феклин // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2003. - т. IV, вип. 24, серія «Державне управління». – С. 83-89.

Особистий внесок: проведено аналіз ринку банківських послуг та продуктів, надано їх класифікацію, запропоновано алгоритм створення банківських продуктів.

  1. Лоскутова В.В. Стратегічний аспект державної інформаційної політики в умовах глобалізації / В.В.Лоскутова // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2006. - т. VII, вип. 61, серія «Державне управління». – С. 213-220.

  2. Лоскутова В.В. Порівняльний аналіз стану розвитку інформаційного сектору в Україні і різних країнах світу / В.В.Лоскутова // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2006. - т. VII, вип. 62, серія «Державне управління». – С. 303-309.

  3. Лоскутова В.В. Системи інформаційного забезпечення підприємницької діяльності – основа підвищення ефективності державного управління / В.В.Лоскутова // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2006. - т. VII, вип. 72, серія «Державне управління». – С. 232-238.

  4. Лоскутова В.В. Основні засади державної політики підтримки інформаційного забезпечення розвитку підприємництва в Україні / В.В.Лоскутова // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2007. - т. VIІI, вип. 90, серія «Державне управління». – С. 368-377.

Друковані праці наукових конференцій

  1. Лоскутова В.В. Социально-политический контекст гражданского согласия в регионе / В.В.Лоскутова, И.Ю.Беганская // Державне регулювання економіки та місцеве самоврядування: всеукр. наук.-практ. конф., 16 травня 2003 р.: тез.доп. – Дніпропетровськ, 2003 . – С. 84-85.

Особистий внесок: сформульовано висновки про те, що ефективне функціонування багатопартійності зумовлює наявність та взаємодію стійких або активно формованих соціальних груп з об’єктивно зумовленими соціальними інтересами.

  1. Лоскутова В.В. Деякі аспекти підготовки управлінського персоналу / В.В.Лоскутова, В.І.Токарева // Менеджмент-освіти в Україні: стан розвитку та шляхи удосконалення: ІІІ всеукр. наук.-практ. конф., 26-29 квітня 2004 р.: тез.доп. – м. Слов’янськ – C.179-180.

Особистий внесок: проведено аналіз нормативно-правового забезпечення та визначено недоліки, які негативно впливають на економічний та політичний стан зовнішнього середовища , де функціонують заклади управлінської освіти.

  1. Лоскутова В.В. Інформаційна діяльність як сфера бізнесу – передумова удосконалення програма менеджмент-освіти / В.В.Лоскутова // Роль менеджмент-освіти в контексті розвитку механізмів державного регулювання соціально-економічних процесів: ІV Всеукр. наук.-практ. конф., 11-13 травня 2006 р.: тез.доп. - м. Святогірськ – С.126-128.

  2. Лоскутова В.В. Роль інформаційного забезпечення у підприємницькій діяльності / В.В.Лоскутова // Актуальні проблеми муніципального управління: Всеукр. наук.-практ. конф., 15.12.2006 р.: тез.доп. – м. Київ – С. 269-271.

  3. Лоскутова В.В. Державна політика у сфері розвитку нових технологій / В.В.Лоскутова // Современные научные достижения – 2008: ІV Міжнар. наук.-практ. конф., 1-14 лютого 2008 р.: тез.доп., - Дніпропетровськ – С. 34-36.