Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Геолого-мінералогічні науки / Геофізика


Назаревич Леся Євстахіївна. Характеристики сейсмічності і сейсмотектонічного процесу в зонах Карпатського регіону : Дис... канд. геол. наук: 04.00.22 / НАН України; Інститут геофізики ім. С.І.Субботіна. — К., 2006. — 220арк. — Бібліогр.: арк. 197-220.



Анотація до роботи:

Л.Є.Назаревич. Характеристики сейсмічності і сейсмотектонічного процесу в зонах Карпатського регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата геологічних наук за спеціальністю 04.00.22 – геофізика. – Інститут геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню характеристик сейсмічності і сейсмотектонічного процесу в зонах Карпатського регіону за сейсмологічними і геофізичними даними.

Зокрема, для підвищення точності визначення координат і глибин гіпоцентрів карпатських землетрусів було реалізовано два методи: перший – визначення і врахування усереднених кінематичних нев’язок об’ємних сейсмічних хвиль землетрусів для окремих станцій і різних сейсмоактивних зон; другий – побудова розрахункового Закарпатського (Мукачівського) годографа на основі побудованої за даними ГСЗ швидкісної моделі літосфери Закарпаття, що дозволило суттєво покращити точність визначення гіпоцентральних параметрів місцевих землетрусів.

Проаналізовано співвідношення магнітуд MD і MSH карпатських землетрусів і створено уніфіковану регіональну шкалу магнітуд MD, статистично зрівноважену з шкалою магнітуд MSH.

На основі комплексного аналізу та інтерпретації сейсмологічних, геолого-геофізичних, геодезичних та геоморфологічних даних визначено особливості сейсмотектонічного процесу в літосфері Буковини, а також досліджено геодинаміку Берегівської сейсмоактивної зони Закарпаття і розшифровано механізм місцевого землетрусу 1965 року, який визначено, як механізм із скидо-розсувною кінематикою.

У дисертації із застосуванням розроблених автором методик визначено нові і уточнено раніше одержані гіпоцентральні та енергетичні характеристики землетрусів Карпатського регіону України, які разом з іншими сейсмологічними даними, даними геолого-геофізичних, геодезичних, геоморфологічних та інших досліджень використано для вивчення особливостей геодинаміки і сейсмотектонічного процесу різних сейсмоактивних зон регіону, зокрема, Буковини та Берегівської зони Закарпаття.

Основні результати досліджень полягають в наступному:

  1. Вперше для ряду станцій закарпатської сейсмічної мережі визначені усереднені нев‘язки для часів приходу сейсмічних хвиль від місцевих землетрусів з основних сейсмоактивних зон Карпатського регіону. Використання цих усереднених по окремих зонах часових нев‘язок дозволило в 1,5-2 рази зменшити похибки визначення координат і глибини гіпоцентрів карпатських землетрусів у порівнянні з визначеними раніше із застосуванням сейсмологічного годографа, усередненого для всього Карпатського регіону.

  2. Вперше для окремих зон Закарпаття на основі горизонтально-шаруватих швидкісних моделей літосфери, побудованих за даними глибинних сейсмічних зондувань, одержано теоретично розраховані годографи основних типів сейсмічних хвиль. Їх застосування дозволило суттєво (в 3-5 разів) уточнити координати і глибини гіпоцентрів місцевих землетрусів, у порівнянні з визначеннями раніше із застосовуваним стандартного Карпатського сейсмологічного годографа.

  3. Вперше для місцевих землетрусів Закарпаття встановлено регіональні співвідношення між магнітудами МD (за довжиною запису) і MSH (за амплітудами S-хвиль). На їх основі створено уніфіковану регіональну шкалу магнітуд МD, статистично зрівноважену з шкалою MSH.

  4. На основі комплексного аналізу сейсмологічних та геолого-геофізичних даних вперше виявлено важливі особливості сейсмотектонічного процесу в літосфері Буковини, зокрема, приуроченість частини місцевих землетрусів з глибинами гіпоцентрів понад 20 км до субвертикальних розломних зон фундаменту в піднасувній частині земної кори, а також те, що більшість цих землетрусів характеризується переважанням магнітудних оцінок MSH над МD, що пояснюється відносно “жорстким” (високочастотним) сейсмічним випромінюванням їх вогнищ.

  5. На основі комплексного аналізу сейсмологічних, геолого-геофізичних, геодезичних, геоморфологічних та інших даних досліджено особливості геодинаміки Берегівської сейсмогенної зони Закарпаття і вперше встановлено механізм місцевого землетрусу 24.10.1965 року. Показано, що весь район Берегівського горбогір’я зазнає в даний час склепіннєвого підняття, а саме горбогір’я і наявний тут у структурі донеогенового фундаменту Берегівський горст є активним в антропогені купольним підняттям, оточеним Припаннонським і Берегівським глибинними розломами скидо-розсувної кінематики. Землетрус, який відбувся в зоні Берегівського меридіонального розлому, за результатами комплексного аналізу сейсмологічних і геодезичних даних визначений нами, як землетрус скидо-розсувного типу.

Результати дисертації опубліковані в таких основних роботах:

Статті у фахових виданнях:

  1. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Геодинаміка і тріщинуватість породних масивів (на прикладі Берегівського горбогір`я в Закарпатті) // Науковий вісник НГАУ, 2001. – № 4. - С.23-27. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності району та її зв’язку з розривними порушеннями).

  2. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є., Ковалишин З.І. Природа підзони знижених швидкостей у гранітах кори Закарпаття та її перспективні ресурси // Вісник Львів. ун-ту, 2002. – Сер. геол. – Bип. 15 – C. 119-125. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Закарпаття у зв’язку з його глибинною будовою).

  3. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Глибинні пастково-колекторські тектонічні структури в літосфері Карпатського регіону України: природа, походження і перспективні ресурси // Наук. вісник Ів.-Франк. нац. техн. ун-ту. нафти і газу, 2002. – 4, № 3 – C. 10-21. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Закарпаття та її зв’язку з тектонікою).

  4. Назаревич Л.Є. Характеристики сейсмічності і сейсмотектонічного процесу в Закарпатті: новий погляд на сейсмоекологічну небезпеку регіону // Наук. вісник Ів.-Франк. нац. техн. ун-ту. нафти і газу, 2002. – 4, №3 – C. 170-175.

  5. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Нелінійна пружність і тензочутливість гірських порід (дослідження та застосування для геодинамічного моніторингу) // Вісник Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, 2002. – № 23-24 Геологія C. 33-38. (Особистий внесок – аналіз часових рядів геоакустичних даних у зв’язку з сейсмотектонічним процесом).

  1. Назаревич А.В., Ковалишин З.І., Назаревич Л.Є. Геодинаміка сейсмоактивних районів Закарпаття за комплексом геофізичних даних // Вісник Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, 2002.– № 23-24 Геологія. C. 38-43. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Закарпаття у зв’язку з геофізичними полями).

  2. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Параметричні сейсмогеоакустичні методи і комплексні технології моніторингу природних та техногенних геодинамічних процесів та прогнозу катастроф // Вісник Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, 2002. Геологія. № 23-24 C. 43-47. (Особистий внесок – аналіз фізико-інформаційних характеристик сейсмогеоакустичних методів та їх зв’язку з сейсмотектонічним процесом).

  3. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є., Баштевич М.В., Назаревич О.В., Микита А.Ю. Геоінформаційні технології в геомоніторингових дослідженнях // Геодезія, картографія і аерофотознімання, 2003 – Вип. 63. – С. 266-271. (Особистий внесок – просторовий аналіз сейсмологічних даних з використанням ГІС-технологій та визначення полів кінематичних нев’язок сейсмічних хвиль).

  4. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Розрахункові годографи сейсмічних хвиль в гіпоцентрії карпатських землетрусів // Вісник Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Геологія. – 2003. – № 26-27.– С. 98-103. (Особистий внесок – визначення розрахункових годографів сейсмічних хвиль та їх застосування в гіпоцентрії карпатських землетрусів).

  5. Назаревич А.В., Баштевич М.В., Назаревич Л.Є., Назаревич О.В. Геоінформаційні технології в геофізиці та геомоніторинзі // Теоретичні та прикладні аспекти геоінформатики. – К, 2004. – Т. 1. – С. 190-197. (Особистий внесок – аналіз сейсмічних даних і використання ГІС-технологій у побудові карт кінематичних нев’язок сейсмічних хвиль карпатських землетрусів).

  6. Назаревич Л.Є., Назаревич А.В. Уточнення параметрів карпатських землетрусів з урахуванням глибинної будови літосфери регіону та усереднених кінематичних нев’язок сейсмічних хвиль // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка – Геологія, 2004. – № 29-30 – С. 83-88. (Особистий внесок – розрахунок усереднених кінематичних нев’язок сейсмічних хвиль і застосування їх для уточнення гіпоцентрії землетрусів).

Патенти і авторські свідоцтва:

  1. Назаревич А.В., Назаревич Л.Е. АС № 1753292 СССР, МКИ G 04Н 1/00. Способ определения параметров распространения упругих волн в нелинейно-упругой среде. Открытия. Изобретения. – 1992. – Бюл. № 29. (Особистий внесокзапропоновано вимірювання швидкості поширення геоакустичного сигналу фазовим методом).

  2. Назаревич А.В. Назаревич Л.Є. Спосіб визначення параметрів розповсюдження пружних хвиль в нелінійно-пружному середовищі. Патент України № 15547. – 1997. – Бюл. № 3. (Особистий внесокзапропоновано вимірювання швидкості поширення геоакустичного сигналу фазовим методом).

Статті в інших виданнях:

  1. Назаревич А., Назаревич Л. Оптоелектронний вимірювальний канал до кварцевого деформографа // Геодинаміка, 1999. – 2, № 1. – C.116-120. (Особистий внесок – обробка даних лабораторних метрологічних досліджень деформографа, оцінка величин деформацій при сейсмотектонічних процесах).

  2. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Геодинаміка і особливості сейсмотектонічного процесу Берегівської горстової зони (Закарпаття) // Геодинаміка, 2000. – 3, № 1 – C.125-141. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Берегівської зони Закарпаття).

  3. Назаревич Андрій, Назаревич Леся. Будова літосфери Закарпаття і проблема гіпоцентрії місцевих землетрусів // Збірник матеріалів науково-технічного симпозіуму “Геомоніторинг-2002”. Славськ, 11-17 лютого 2002 р. – Львів, 2002. – С. 15-18. (Особистий внесок – побудова розрахункових годографів і визначення параметрів гіпоцентрів землетрусів).

  4. Назаревич Леся, Назаревич Андрій. Енергетичні характеристики карпатських землетрусів // Збірник матеріалів науково-технічного симпозіуму “Геомоніторинг-2002”. Славськ, 11-17 лютого 2002 р. – Львів, 2002. – С. 18-21. (Особистий внесок – аналіз співвідношень між магнітудами карпатських землетрусів).

  5. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Геодинаміка літосфери заходу Закарпаття за комплексом даних // Геодинаміка. – Львів: Львівське астрономо-геодезичне товариство, 2004. – 1 (4). – С.45-53. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Закарпаття у зв’язку з його геодинамікою).

  6. Назаревич Л.Є., Назаревич А.В. Методики уточнення параметрів гіпоцентрів карпатських землетрусів // Геодинаміка. – Львів: Львівське астрономо-геодезичне товариство, 2004. – 1 (4). – С 53-62. (Особистий внесок – розробка і порівняльний аналіз двох методик уточнення гіпоцентрії землетрусів).

Основні тези доповідей:

  1. Назаревич А.В., Назаревич Л.Е. Методика и техника сейсмогеоакустического контроля напряженно-деформированного состояния литосферы // Напряжения в литосфере (глобальные, региональные, локальные). Тезисы докладов Первого Международного семинара. М., 19-23 сентября 1994 г. – М.: ИГиРГ, 1994. – C. 124-125. (Особистий внесок – розробка методики вимірювань фази геоакустичного сигналу).

  2. Nazarevych A.V., Nazarevych L.Ye. Spectral-temporal analysis, geomechanic and seismoprognostic interpretation of seismogeoacoustic data. – 21th General Assembly of the European Geophysikal Society. Abstracts. Hague, May 6-9. 1996 // Annales Geophysicae, Supplement of Volume 14-1996. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Закарпаття).

  3. Nazarevych A.V., Nazarevych L.Ye. Modern geodynamic of the earth’s crust of Transcarpathians and earthquakes scenarios and mechanisms. - 21th General Assembly of the European Geophysikal Society. Abstracts. Hague, May 6-9. 1996 // Annales Geophysicae, Supplement of Volume 14. – 1996. – P. 96. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Закарпаття та її зв’язку з геодинамікою).

  4. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Геомеханічна і геодинамічна інтерпретація сейсмогеоакустичних аномалій – провісників Закарпатських землетрусів // Збірник тез другого симпозіуму “Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища”. Алушта, 13-17 вересня 1997 р. – Львів, 1997. – C. 37-39. (Особистий внесок – обробка геоакустичних даних).

  5. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Современная геодинамика земной коры Закарпатья, сценарии и механизмы местных землетрясений // Сб. “Тектоника и геодинамика - общие и региональные аспекты”. – М: Геос, 1998. – C. 60-61. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Закарпаття).

  6. Nazarevych L.Ye. Geomechanics of the Earth’s crust of the Transcarpathians and mechanisms of local earthquakes according to macroseismic data. – 23th General Assembly of the European Geophysical Society. Abstracts. Hague, May 6-10. 1998. – Annales Geophysicae, Supplement of Volume 16, 1998.

  7. Nazarevych A.V., Nazarevych L.Ye. Mechanics and rheology of the earth’s crust of the Transcarpathians according to spatial-temporal structure of seismogeoacoustic mode and a complex of geophysical data. - 23th General Assembly of the European Geophysical Society. Abstracts. Hague, May 6-10. 1998 // Annales Geophysicae, Supplement of Volume 16 – 1998. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Закарпаття).

  8. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Порівняльний аналіз будови і геодинаміки Берегівського горбогір`я (Закарпаття) і Кримських гір // Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища - GPS і GIS технології. – Львів, 1999. – C. 65-66. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Берегівської зони Закарпаття).

  9. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Геодинаміка і особливості сейсмотектонічного процесу району Берегівського горбогір`я (Закарпаття) // V міжнародний науково-технічний симпозіум “Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS і GIS-технології”. – Львів, 2000. – C. 70-71. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Берегівської зони Закарпаття).

  10. Андрій Назаревич, Леся Назаревич, Зенон Ковалишин. Природа підзони понижених швидкостей в “гранітах “ кори Закарпаття і нетрадиційні енергетичні та сировинні ресурси регіону // Геологічна наука та освіта в Україні на межі тисячоліть: стан, проблеми, перспективи (матеріали наукової конференції). – Львів, 2000. – C.102-103. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Закарпаття).

  11. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Параметричний сейсмогеоакустичний моніторинг природних та техногенних процесів і прогноз катастроф // Міжнародна науково-практична конференція “Екологічна безпека техногенноперевантажених регіонів та раціональне використання надр (тези доповідей). – Київ: Знання., 2001. – C. 65-67. (Особистий внесок – розробка методики вимірювань фази геоакустичного сигналу).

  12. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є., Бокун О.М. Геодинаміка і тріщинуватість породних масивів (на прикладі Берегівського горбогір`я в Закарпатті) // П научно-практическая конференция “Нестеренковские чтения” (сборник материалов) Днепропетровск, 27-29 июня 2001 г. – Днепропетровск: НГАУ, 2001. – С. 111-115. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Берегівської зони Закарпаття).

  13. Назаревич Андрій, Назаревич Леся. Геодинаміка і сейсмотектонічний процес в Закарпатті // VІ міжнародний науково-технічний симпозіум “Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища - GPS і GIS-технології. – Львів, 2001.– C. 13-14. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Закарпаття).

  14. Назаревич Андрій, Назаревич Леся. Будова та геодинаміка тектоносфери Закарпаття і перспективні енергоресурси регіону // Міжнародна наукова конференція “Геологія горючих копалин України”. Тези доповідей. – Львів, 2001 – C. 169-171. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Закарпаття).

  15. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Сейсмічність та сейсмотектонічний процес в Закарпатті та їх вплив на безпеку інженерних мереж регіону // Матеріали науково-практичної конференції “Вплив руйнівних повеней та зсувних процесів на функціонування інженерних мереж”. – Ужгород, 2002. – С. 27-29. (Особистий внесок – аналіз особливостей сейсмічності Закарпаття, як фактора ризику для інженерних мереж).

  16. Назаревич А.В., Назаревич Л.Є. Карпатські землетруси як фактор екологічного ризику // Друга науково-практична конференція “Техногенно-екологічна безпека регіонів як умова сталого розвитку України” (матеріали конференції). – Київ: Знання, 2002. – С. 214–216. (Особистий внесок – аналіз спектральних особливостей сейсмічності Закарпаття, як фактора екологічного ризику).

  1. Шеремета Петро, Назаревич Леся, Назаревич Андрій. Особливості будови і геодинаміки літосфери Покутсько-Буковинських Карпат // VII міжнародний науково-технічний симпозіум “Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS i GIS – технології. – Львів, 2002. С. 84-87. (Особистий внесок – аналіз сейсмічності Буковини).

  2. Назаревич Леся, Кендзера Олександр, Назаревич Андрій. Інтегральні спектрально-енергетичні характеристики землетрусів заходу України: уточнення сейсмоекологічної небезпеки в регіоні // VII міжнародний науково-технічний симпозіум “Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS i GIS – технології. – Львів, 2002. С. 87-89. (Особистий внесок – аналіз спектральних особливостей сейсмічності Карпатського регіону, як фактора екологічного ризику).

  3. Назаревич Леся, Назаревич Андрій. Розрахункові годографи сейсмічних хвиль і їх використання для уточнення гіпоцентрії карпатських землетрусів // VII міжнародний науково-технічний симпозіум “Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS i GIS – технології. – Львів, 2002. С. 91-93. (Особистий внесок – побудова розрахункових годографів і визначення параметрів гіпоцентрів землетрусів).

  4. Назаревич Л.Є., Назаревич А.В. Сейсмоекологічний ризик для нафтогазового комплексу в Карпатському регіоні України // Геодинамика и нефтегазоносные структуры Черноморско-Каспийского региона. (Тезисы докладов IV Международной конференции) – Симферополь, 2002. – С. 138-140. (Особистий внесок – аналіз особливостей сейсмічності Закарпаття, як фактора екологічного ризику).

  5. Кендзера О.В., Назаревич Л.Є., Назаревич А.В. Екологічний ризик від місцевих землетрусів в західних областях України: загальні оцінки і шляхи їх уточнення // Тези доповідей ІІІ Міжнародної наукової конференції “Геофізичний моніторинг небезпечних геологічних процесів та екологічного стану середовища”. Україна, Київ, 7-9 жовтня 2002 р. Київ, 2002. C. 27-29. (Особистий внесок – аналіз енергетичних особливостей сейсмічності заходу України, як фактора екологічного ризику).

  6. Назаревич Леся. Деякі особливості карпатських землетрусів в аспекті прогнозування техногенно-екологічних надзвичайних ситуацій в регіоні // ІХ Міжнародний науково-технічний симпозіум “Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS i GIS – технології”. 6-11 вересня 2004 р., Алушта (Крим). – Львів: Львівське астрономо-геодезичне товариство, 2004. – С.12-13.

  7. Sheremeta Petro, Starodub George, Sirchenco Valery, Nazarevych Lesya, Nazarevych Andriy. Deep structure and geodynamics of Bukovyna Carpathian and Forecarpathian lithosphere by geophysical data // 32nd IGC, Florence, 2004. Scientific Sessions: abstracts (part 2), № 280-6 – P. 1239. (Особистий внесок – дослідження сейсмічності Буковини у зв’язку з її тектонікою).