Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Трансплантологія та штучні органи


Легач Євген Іванович. Комбінована трансплантація кріоконсервованих органотипових культур ендокринних залоз (експериментальне дослідження) : Дис... д-ра наук: 14.01.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Легач Є.І. Комбінована трансплантація кріоконсервованих органотипових культур ендокринних залоз (експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за двома спеціальностями: 14.01.08 – трансплантологія і штучні органи та 14.01.35 – кріомедицина. – Національний інститут хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова АМН України, Київ, 2008.

Встановлено потенційну можливість підвищення ефективності терапії гіпотиреозу, цукрового діабету І типу, гіпокортицизму, андроген–дефіцитного стану при використанні комбінованого підходу до передтрансплантаційної обробки біологічного матеріалу (культивування, кріоконсервування) та при трансплантації органотипових культур ендокринних залоз (щитовидної, підшлункової залоз, наднирників та сім’яників). Передтрансплантаційне комбіноване органотипове культивування дозволяє підвищити рівень гормональної продукції та активізувати процеси проліферації секреторного епітелію. Розроблено методи кріоконсервування органотипових культур щитовидної залози, наднирників та сім’яників новонароджених поросят на основі використання ДМСО та високих (85-100С/хв) швидкостей охолодження. Встановлено, що введення додаткового етапу реабілітації кріоконсервованих культур після розморожування (рекультивування) сприяє відновленню їх гормональної активності, здатності до реакції на стимулятори гормонопоезу, а також має імуномодулюючий вплив на виживання ендокринної тканини за умов трансплантації. Проведений аналіз показав, що комбінована трансплантація покращує функціонування та виживання пересаджених тканин в порівнянні з монотрансплантацією. На основі аналізу фізіологічних та біохімічних показників тварин з експериментальною гормональною недостатністю визначені оптимальні комбінації органотипових культур ендокринних залоз у трансплантаті при лікуванні досліджуваних патологій.

Дисертаційна робота містить теоретичне й експериментальне обґрунтування нового рішення проблеми підвищення ефективності лікування гормональної недостатності (гіпотиреозу, цукрового діабету І типу, гіпокортицизму, андроген–дефіцитного стану), яке полягає у застосуванні методів комбінованої трансплантації, а також передтрансплантаційної обробки біологічного матеріалу (тканин щитовидної, підшлункової залоз, наднирників та сім’яників) при комбінованому культивуванні, кріоконсервуванні та рекультивуванні, що дозволило підвищити гормональну продукцію трансплантата і подовжити тривалість його виживання в організмі реципієнта.

1. Встановлено потенційну можливість підвищення ефективності терапії експериментальних гіпотиреозу, цукрового діабету І типу, гіпокортицизму, андроген–дефіцитного стану у тварин при використанні комбінованого підходу до передтрансплантаційної обробки біологічного матеріалу (культивування, кріоконсервування, рекультивування) та трансплантації органотипових культур ендокринних залоз. Визначено оптимальні комбінації тканин ендокринних залоз у трансплантаті при лікуванні досліджених патологій.

2. Показано, що комбіноване культивування та комбіноване рекультивування тканин ендокринних залоз мають виражений позитивний вплив на рівень гормональної секреції та проліферативні процеси in vitro, покращують функціонування та виживання трансплантатів in vivo в порівнянні з результатами, отриманими для монокультур.

3. Органотипове монокультивування тканин щитовидної залози, наднирників та сім’яників новонароджених поросят сприяє зберіганню гормонопродукуючої функції та реакції ендокринної тканини на тропні гормони гіпофіза протягом перших 3 діб; в наступні 4–5 доби культивування визначається зниження секреторної активності тканин. При органотиповому монокультивуванні фрагментів тканини підшлункової залози, а також ізольованих острівців, протягом 5–6 діб не знижується інсулінопродукуюча функція.

4. Гістологічні дослідження встановили морфологічні особливості переживання фрагментів ендокринних тканин за умов органотипового моно– та комбінованого культивування. Монокультивування тканин щитовидної залози, наднирників та сім’яників новонароджених поросят супроводжується розвитком дегенеративно–дистрофічних процесів, які починаються у центральній частині фрагментів тканини на 2–3 добу і охоплюють периферичні ділянки трансплантата протягом наступних діб. При монокультивуванні тканини підшлункової залози новонароджених поросят спостерігається значний аутоліз ацинарних клітин, який відсутній за умов комбінованого культивування з тканинами наднирників або сім’яників.

5. При комбінованому органотиповому культивуванні щитовидної залози новонароджених поросят встановлено: присутність у культурі експлантата гіпофіза викликає підвищення секреції Т4 в середньому на 50% протягом всього терміну культивування; у присутності тканини наднирників відбувається підвищення вмісту Т4 в 1,5–2,5 рази; присутність тканини сім’яників не впливає на гормональну секрецію при порівнянні з монокультурою. Гістологічними дослідженнями встановлено, що у зразках культур щитовидної залози, комбінованих з тканиною наднирників та ЕГ, спостерігаються всі ознаки підвищення гормональної секреції, а у зразках культур, комбінованих з тканиною сім’яників, було виявлено ознаки проліферації фолікулярного епітелію.

6. Комбіноване органотипове культивування тканини надниркових залоз новонароджених поросят з двома експлантатами аденогіпофіза призводить до підвищення секреції кортизолу на 66%. В результаті кріоконсервування відбувається падіння рівня секреції кортизолу фрагментами тканини наднирників у середньому на 20%, однак комбіноване рекультивування кріоконсервованої тканини у присутності експлантатів аденогіпофізу дозволяє досягти рівню продукції гормону на 43% вище, ніж при монорекультивуванні.

7. Комбіноване культивування тканини підшлункової залози новонароджених поросят із тканиною наднирників супроводжується прогресуючим зниженням вмісту інсуліну у живильному середовищі в порівнянні з монокультурою; реакція на присутність стимулюючої концентрації глюкози була відсутня, це свідчило про пригніченість функції острівців Лангерганса в цій культурі глюкокортикоїдами. При комбінованому культивуванні з тканиною сім’яників вірогідних відмінностей вмісту інсуліну не спостерігалося, відповідь на глюкозну стимуляцію була наявною, що свідчило про неушкодженість інсулінопродукуючої функції острівців при встановлених умовах комбінованого культивування.

8. Порівняльний аналіз результатів, отриманих in vitro при комбінованому культивуванні тканини сім’яників двох видів тварин (статевозрілі щури та новонароджені поросята), показав, що культивування тканини сім’яників з експлантатом гіпофіза і тканиною надниркових залоз призводить до зменшення рівня секреції тестостерону порівняно з монокультурою. Подібний ефект спостерігався in vivo при комбінованій ало– і ксенотрансплантації, що свідчить про пригнічення функції тестостерон–продукуючих клітин сім’яників при їхній експозиції тривалий час у присутності тропних факторів, які продукуються гіпофізом, а також глюкокортикоїдів, що секретуються наднирниками.

9. Розроблено методи кріоконсервування органотипових культур щитовидної залози, наднирників та сім’яників новонароджених поросят на основі використання ДМСО та високих (85-100С/хв) швидкостей охолодження, що дозволяють зберігати основні структурно-функціональні властивості ендокринних тканин. Встановлено, що введений додатковий етап реабілітації кріоконсервованих культур після розморожування – (рекультивування) сприяє відновленню їх гормональної активності, здатності до реакції на стимулятори гормонопоезу, а також має імуномодулюючий вплив на виживання ендокринної тканини за умов трансплантації, ймовірно, внаслідок селективного видалення клітин, які експресують антигени ГКГ ІІ класу, що було встановлено за допомогою імуногістохімічного аналізу.

10. Встановлено, що ксенотрансплантація нативних фрагментів та органотипової культури щитовидної залози новонароджених поросят щурам з післяопераційним гіпотиреозом призводить до компенсації рівня тироксину в середньому на 50% в порівнянні з інтактними тваринами. Комбінована ксенотрансплантація фрагментів тканини щитовидної залози з фрагментами тканини сім’яників дозволяє підвищити цей показник до 71%, а з фрагментами тканини наднирників – до 85%. Показано перевагу комбінованих трансплантатів кріоконсервованих та рекультивованих культур щитовидної залози з експлантатом гіпофізу, в результаті чого збільшується рівень Т4 в плазмі крові тварин-реципієнтів відповідно на 43 та 17% у порівнянні з монотрансплантацією. Гістологічним дослідженням комбінованих трансплантатів встановлені краща збереженість та ознаки секреторної активності фолікулів щитовидної залози, ознаки секреторної активності (на 30 добу), а також ознаки проліферації фолікулярного епітелію (на 120 добу).

11. Порівняльна оцінка ефективності відновлення рівню гормонів в плазмі крові реципієнтів з експериментальною гормональною недостатністю при ало- та ксенотрансплантації ендокринних тканин статевозрілих щурів та новонароджених поросят дозволила встановити переваги комбінацій ксеногенного матеріалу в порівнянні з алогенним. При комбінованій ксенотрансплантації тканини щитовидної залози з тканиною наднирників, сім’яників та експлантатом гіпофіза було отримано показники вмісту Т4, які дорівнювали або перевищували на 30% (за умов комбінації з тканиною наднирників) і на 9% (при комбінації з тканиною сім’яників), що було встановлено за умов алотрансплантації.

12. Монотрансплантація нативних фрагментів наднирників новонароджених поросят, а також тканини наднирників після різних видів передтрансплантаційної обробки (органотипова культура, кріоконсервування та рекультивування) адреналектомованим щурам, приводить до появи кортизолу в крові, що пов’язано з функціонуванням пересадженої тканини. В результаті комбінованої трансплантації нативної, кріоконсервованої та рекультивованої тканини наднирників з експлантатом аденогіпофізу вміст кортизолу в крові експериментальних тварин збільшується відповідно на 34, 42 та 94% в порівнянні з монотрансплантатом. Гістологічний аналіз виявив позитивний вплив експлантату аденогіпофізу на збереженість тканини наднирників в комбінованому трансплантаті, що виражалося в зменшеній некротизації центральних ділянок пересаджених фрагментів наднирників у порівнянні з монотрансплантацією.

13. Експериментально встановлено потенційну можливість підвищення ефективності лікування інсулінозалежного цукрового діабету шляхом комбінованої ксенотрансплантації тканини підшлункової залози новонароджених поросят з тканинами наднирників або сім’яників. Використання комбінованої трансплантації кріоконсервованої органотипової культури підшлункової залози прискорювало корекцію гіперглікемії (2 тижні на відміну від 3-4 тижнів при монотрансплантації). На підставі комплексу показників вуглеводного обміну (тест толерантності до глюкози, вміст глікозильованого гемоглобіну) встановлено компенсацію цукрового діабету у тварин з комбінованою трансплантацією тканин підшлункової залози та сім’яників на тривалому терміні спостереження (3 місяці). Гістологічними дослідженнями показано, що досягнутий ефект обумовлений не тільки функціонуванням трансплантата, але й стимуляцією регенераторних процесів у підшлунковій залозі реципієнта.

14. Інтрапортальна монотрансплантація острівців підшлункової залози новонароджених поросят протягом 12–14 діб приводить до нормалізації рівня глюкози у кролів з алоксановим діабетом, однак після 29-31 доби у реципієнтів повертається гіперглікемічний стан. Інтрапортальна комбінована трансплантація острівців підшлункової залози з клітинами Сертолі дозволяє підвищити виживання острівців в 2,3 рази в порівнянні з монотрансплантатом. Ступінь компенсації вуглеводного обміну у тварин з комбінованою трансплантацією є значно вищим, ніж у тварин з монотрансплантацією.

Публікації автора:

  1. Бондаренко Т.П. Криоконсервирование адренокортикальной ткани и ее использование в клинике / Т.П. Бондаренко, Е.И. Легач // Клінічна фармація. – 1999. – Т.3, №2. – С.112–115. Підбір режимів кріоконсервування, збирання матеріалу, написання статті.

  2. Легач Е.И. Опыт клинического использования криоконсервированной адренокортикальной ткани // Проблемы криобиологии. – 2000. – №3. – С. 85–90.

  3. Влияние криоконсервирования на динамику базальной секреции тестостерона органной культуры семенников крыс / Або Жаяб Салех, С.В. Луговой, Е.И. Легач [и др.] // Проблемы криобиологии. – 2002. – №1. – С. 50–53. Вибір методичних підходів до кріоконсервування, отримання культури, визначення гормональної активності, реферування джерел наукової інформації, написання основної частини статті.

  4. Коррекция гормонального статуса у кастрированных и с экспериментальным гипогонадизмом крыс путем алло– и ксенотрансплантации органотипических культур / Т.П. Бондаренко, Або Жаяб Салех, Е.И. Легач [и др.] // Проблеми екології та медицини. – 2003. – Т.7, №1,2. – С.3–7. Моделювання гормональної недостатності, виконання трансплантації, визначення гормональної активності трансплантатів, написання основної частини статті, аналітична та статистична обробка результатів.

  5. Ксенотрансплантація кріоконсервованного ендокринного матеріалу як метод корекції гіпофункції залоз в експерименті / Т.П. Бондаренко, Є.І. Легач, Г.А. Божок [та ін.] // Трансплантологія. – 2003. – Т.4, №1. – С.60–63. Трансплантація кріоконсервованих культур ендокринних тканин, аналіз результатів трансплантації, реферування джерел наукової інформації, написання основної частини статті.

  6. Влияние ксенотрансплантации криоконсервированной органной культуры щитовидной железы на физиологические параметры экспериментальных животных / Н.А. Волкова, Г.А. Божок, Е.И. Легач [и др.] // Проблемы криобиологии. – 2003. – №1. – С.16–19. Моделювання гормональної недостатності, трансплантація кріоконсервованої культури, аналіз результатів трансплантації, написання основної частини статті.

  7. Божок Г.А. Вплив кріоконсервування на імуно–біологічні властивості фрагментів надниркових залоз при алотрансплантаціі / Г.А. Божок, Н.М. Алабедалькарім, Є.І.Легач // Трансплантологія. – 2004. – Т.5, №1. – С. 88–92. Моделювання гормональної недостатності, трансплантація, аналіз результатів трансплантації, статистична обробка результатів.

  8. Експериментальна трансплантація органотипової культури надниркових залоз в ало– та ксеногенній системах / Н.М. Алабедалькарім, Г.А. Божок, Є.І.Легач [та ін.] // Трансплантологія. – 2004. – Т.7, №3. – С. 223–225. Моделювання гормональної недостатності, трансплантація кріоконсервованої культури, аналіз результатів трансплантації, статистична обробка результатів.

  9. Ксенотрансплантация: исторический аспект и современное состояние проблемы / Т.П. Бондаренко, Г.А. Божок, Е.И. Легач [и др.] // Трансплантологія. – 2004. – Т.7, №3. – С.130–135. Реферування джерел наукової інформації, написання основної частини статті.

  10. Легач Є.І. Ксенотрансплантація органної культури надниркових залоз. Досвід клінічного застосування при ревматоїдному артриті та бронхіальній астмі / Є.І. Легач, В.В. Сирота // Трансплантологія. – 2004. – Т.6, №2. – С.39–41. Отримання трансплантаційного матеріалу, трансплантація, збирання клінічного матеріалу, аналітична та статистична обробка результатів, написання статті.

  11. Пахомов А.В. Гормонпродуцирующая способность органной культуры семенников взрослых крыс при совместных культивировании и аллотрансплантации / А.В. Пахомов, Г.А. Божок, Е.И. Легач // Проблемы криобиологии. – 2004, № 3. – С.32–39. Вибір методичного підходу, моделювання гормональної недостатності, трансплантація, аналіз результатів трансплантації, написання основної частини статті.

  12. Легач Е.И. Трансплантация надпочечных желез / Е.И. Легач, Т.П. Бондаренко // Трансплантологія. – 2005. – Т.8, №1. – С.21–27. Отримання трансплантаційного матеріалу, трансплантація, збирання клінічного матеріалу, аналітична та статистична обробка результатів, написання статті.

  1. Теоретические аспекты трансплантации эндокринных клеток и тканей / Г.А. Божок, Е.И. Легач, Н.М. Алабедалькарим [и др.] // Трансплантологія. –2005. – Т.8, №2. – С.10– 20. Реферування джерел наукової інформації, написання основної частини статті.

  2. Легач Е.И. Ретроградный способ тиреоидэктомии крыс как адекватная модель гипотиреоза // Трансплантологія. – 2005. – Т.8, №2. – С.92–94.

  3. Комбинированное культивирование и гетеротопическая трансплантация тестикулярной ткани с эксплантатом гипофиза / Е.И. Легач, Г.А. Божок, А.В. Пахомов [и др.] // Трансплантологія. – 2005. – Т.8, №3. – С.28–34. Вибір методичних підходів, моделювання гормональної недостатності, комбінована трансплантація ендокринних тканин, аналіз результатів трансплантації, написання основної частини статті.

  4. Показники білкового, ліпідного та вуглеводного обмінів при гіпотиреозі та після комбінованої трансплантації щитовидної та надниркових залоз / С.Б. Білявська, Г.А. Божок, Є.І. Легач [та ін.] // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2005. – Т.12, № 3. – С. 31–36. Вибір методичних підходів, моделювання гормональної недостатності, комбінована трансплантація ендокринних тканин, аналіз результатів трансплантації, написання основної частини статті.

  5. Легач Е.И. Клетки Сертоли: новые возможности комбинированной трансплантации / Е.И. Легач, Г.А. Божок // Трансплантологія. – 2005. – Т.8, № 4. – С. 30–34. Реферування джерел наукової інформації, аналітична обробка результатів трансплантації, написання статті.

  6. Легач Е.И. Влияние комбинированной трансплантации органотипических культур семенников и надпочечных желез на уровень тестостерона у орхиэктомированных крыс // Експериментальна і клінічна медицина. – 2006. – № 3. – С. 37–41.

  7. Показники вуглеводного обміну у щурів зі стрептозотоциновим діабетом після комбінованої ксенотрансплантації / Є.І. Легач, Г.А. Божок, І.С. Турчин [та ін.] // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2006. – Т.16, № 2. – С. 64–68. Вибір методичних підходів, моделювання гормональної недостатності, комбінована трансплантація ендокринних тканин, аналіз результатів трансплантації, написання основної частини статті.

  8. Легач Е.И. Комбинированная трансплантация надпочечных желез с гипофизом после адреналэктомии // Харківська хірургічна школа. – 2006. – Т.23, № 4. – С.53–55.

  9. Легач Є.І. Ефективність комбінованої трансплантації щитовидної залози та сім’яників за умов експериментального гіпотиреозу // Український радіологічний журнал. – 2006. – Т.14, №4. – С. 444–449.

  10. Легач Е.И. Интрапортальная комбинированная трансплантация островков с клетками Сертоли как способ коррекции нарушений углеводного обмена при экспериментальном сахарном диабете / Е.И. Легач, Н.В. Колот, Г.А. Божок // Трансплантологія. – 2007. – Т.9, № 1. – С.151–153. Вибір методичних підходів, моделювання гормональної недостатності, комбінована трансплантація, аналіз результатів трансплантації, написання основної частини статті.

  11. Использование метода комбинированного культивирования двух видов эндокринных тканей с целью улучшения морфофункциональных характеристик алло– и ксенографтов / Г.А. Божок, С.Б. Билявская, Е.И. Легач [и др.] // Трансплантологія. – 2007. – Т.9, №1. – С.19–21. Вибір методичних підходів, отримання органотипових культур ендокринних тканин, реферування джерел наукової інформації, написання основної частини статті.

  12. Гормонопродуцирующий потенциал криоконсервированной органотипической культуры щитовидной железы при комбинированной ксенотрансплантации / Е.И. Легач, С.Б. Билявская, Г.А. Божок [и др.] // Проблемы криобиологии. – 2007. – Т. 17, №2. – С. 86–92. Вибір методичних підходів, кріоконсервування, моделювання гормональної недостатності, комбінована трансплантація, написання основної частини статті.

  13. Легач Е.И. Влияние аденогипофиза на морфофункциональные свойства адренокортикоцитов в органотипической культуре и при трансплантации // Проблеми ендокринної патології. – 2007. – №2. – С.52–59.

  14. Гормонопродуцирующая способность клеток интерстиция семенников и органотипической культуры семенников новорожденных поросят после криоконсервирования / А.В. Пахомов, Г.А. Божок, Е.И. Легач [и др.] // Проблемы криобиологии. – 2007. – Т. 17, № 2. – С. 179–185. Вибір методичних підходів, отримання органотипової культури, аналітична та статистична обробка результатів, написання основної частини статті.

  15. Влияние места трансплантации островков поджелудочной железы на компенсацию углеводного обмена у кроликов с экспериментальным сахарным диабетом 1 типа / Н.В. Колот, Г.А. Божок, Е.И. Легач [и др.] // Проблеми ендокринної патології. – 2007. – №4. – С.71–77. Вибір методичних підходів, моделювання гормональної недостатності, трансплантація, аналітична та статистична обробка результатів, написання основної частини статті.

  16. Патент №34848, Україна, МПК5 С12N5/02. Спосіб кріоконсервування культури клітин адренокортикальної тканини / Т.П. Бондаренко, Є.І. Легач (Україна). – Заявлено 13.07.99; Опубл. 15.03.01 // Промислова власність. – Бюл. № 2, ІІ ч. – С. 1.73. Розробка та впровадження запропонованого способу.

  17. Патент №4845, Україна, МПК7 А12N5/08, A61K35/55. Спосіб підготовки кріоконсервованої органотипової культури надниркової залози для трансплантації / Н.М. Алабедалькарім, Г.А. Божок, Є.І. Легач, Т.П. Бондаренко (Україна). – Заявлено 29.04.2004; Опубл. 15.02.05 // Промислова власність. – Бюл. №2. Розробка та впровадження запропонованого способу.

  18. Патент №9367, Україна, МПК7 А01N1/02. Спосіб кріоконсервування органної культури щитовидної залози новонароджених поросят / Т.П. Бондаренко, Є.І. Легач, Г.А. Божок, Н.М. Алабедалькарім (Україна). – Заявлено 28.03.05; Опубл. 15.09.05 // Промислова власність. – Бюл. №9. Розробка та впровадження запропонованого способу.

  19. Патент №80497, Україна, МПК7 A01N 1/02. Спосіб кріоконсервування органотипової культури сімяників новонародженних поросят / Г.А. Божок, Є.І. Легач, Т.М. Гуріна, Н.Ф. Губіна, Т.П. Бондаренко (Україна). – Заявлено 20.04.2006; Опубл. 25.09.07 // Промислова власність. – Бюл. №15. Розробка та впровадження запропонованого способу.

  20. Cryopreservation effect on adrenocortical tissue of new born piglets / T.P. Bondarenko, E.I. Legach, I.I. Kiryushina [et al.] // 35th Annual Meeting of the Society of Cryobiology. – Pittsburg, USA. – 1998. – P. 132.

  21. Bondarenko T.P. Clinical application of cryopreserved adrenocortical tissue / T.P. Bondarenko, E.I. Legach // 2nd World Congress on Tissue Banking & 8th International Conference of EATB. – Warsaw, 1999. – P.205.

  22. Бондаренко Т.П. Ксенотрансплантация криоконсервированной органной культуры надпочечных желез / Т.П. Бондаренко, Е.И. Легач // Матеріали V національного з’їзду фармацевтів. – Харків, 1999. – С.637–638.

  23. Трансплантація кріоконсервованої культури клітин адренокортикальної тканини новонароджених поросят / Т.П. Бондаренко, Г.А. Божок, Є.І. Легач [та ін.] // Мат. ІІ з’їзду трансплантологів України. – Київ, 2000. – Т.1, №1. – С. 177–178.

  24. Легач Е.И. Ксенотрансплантация криоконсервированной культуры надпочечных желез / Е.И. Легач, С.В. Луговой // І Всеукр. конференція студентів і молодих вчених з питань трансплантології «Трансплантологія сьогодня». – Донецьк, 2000. – С.37–38.

  25. Влияние димексида на базальную секрецию тиреоидных гормонов органотипической культурой щитовидной железы новорожденных поросят / Т.П. Бондаренко, С.В. Луговой, Е.И. Легач [и др.] // І Всеукраїнська конференція студентів і молодих вчених з питань трансплантології «Трансплантологія сьогодня». – Донецьк, 2000. – С.23–24.

  26. Легач Е.И. Ксенотрансплантация криоконсервированной культуры адренокортикоцитов как альтернатива гормонотерапии / Е.И. Легач, А.В. Геращенко, И.И. Савченко // Конференція молодих вчених ХДМУ «Медицина третього тисячоліття», 17–18 січня 2001р. – Харків, 2001. – С.22.

  27. Легач Е.И. Ксенотрансплантация надпочечных желез как альтернатива заместительной гормонотерапии / Е.И. Легач, И.М. Антонян, Р.В. Стецишин // IX Обл. науч.–практич. конф. с межрегиональным и международным участием «Актуальные проблемы урогинекологии» 21–22 июня 2001г. – Харьков, 2001. – С.328–330.

  28. Исследование стероидогенной активности криоконсервированной органной культури надпочечников при ксенотрансплантации / Т.П. Бондаренко, Г.А. Божок, Е.И. Легач [и др.] // Всеукраинская научная конференция «Успехи и перспективы развития криобиологии и криомедицины» – Харьков, 2001. – С. 36.

  29. Ксенотрансплантация криоконсервированной органной культуры надпочечных желез в лечении бронхиальной астмы / Е.И. Легач, Т.П. Бондаренко, С.В. Луговой [и др.] Всеукраинская конференция с международным участием «Актуальні проблеми відновлювальної хірургії». – Київ, 2001. – С.151.

  30. Легач Є.І. Вплив кріопротекторів на стимулювальну активність адренокортикальної тканини та її чутливість до стимуляторів стероїдогенезу / Є.І. Легач, С.В. Луговий // Українській біохімічний журнал. – 2002. – Т.74, №4. – С.159.

  31. Legach E.I. Clinical Results of Xenotransplantation of Adrenal Gland Organ Culture to Patients with Hypocorticoidism / E.I. Legach, G.A. Bozhok, N.M. Alabedalkarim // 13th European Students’ Cоnference for promising biomedical scientists and future doctors, October29th–November2nd. – Berlin, 2002. – P.269.

  32. Бондаренко Т.П. Ксенотрансплантация эндокринных желез / Т.П. Бондаренко, Е.И. Легач, Г. Сарвар // Матеріали науково–практичної конференції «Патогенетичні аспекти фармакотерапії ендокринних захворювань» (Перші Данилевські читання), 6–7 лютого 2002р. – Харків, 2002. – С. 23–24.

  33. Легач Е.И. Влияние ксенотрансплантации надпочечных желез на систему микроциркуляции при бронхиальной астме / Е.И. Легач, Т.П. Бондаренко, В.В. Сирота // Матеріали науково–практичної конференції «Сучасні напрямки розвитку ендокринології» (Другі Данилевські читання). – Харків, 2003. – С. 123–124.

  34. Волкова Н.О. Ксенотрансплантація кріоконсервированої органної культури щитовидної залози кролям з експериментальним гіпотиреозом / Н.О. Волкова, Є.І. Легач, Т.П. Бондаренко // Українські медичні вісті. – 2003. – Т.5, №1. – С.126.

  35. Сумісне культивування та сумісна алотрансплантація надниркових залоз та сім’яників в експерименті / Г.А. Божок, Є.І. Легач, Н.М. Алабедалькарім [та ін.] // Установчий зїзд Українського товариства клітинної біології. – Львів, 2004. – C. 90.

  1. Легач Є.І. Глюкокортикоїдна функція та кінетичні характеристики бета–адренорецепторів в клітинах адреналового кортексу до та після кріоконсервування / Є.І. Легач, В.В. Сирота, Х. Торрес // Установчий зїзд Українського товариства клітинної біології. – Львів, 2004. – C. 20.

  2. Органні культури ендокринних залоз: кріоконсервування, трансплантація / Т.П. Бондаренко, Є.І. Легач, Г.А. Божок [та ін.] // Установчий зїзд Українського товариства клітинної біології. – Львів, 2004. – C. 237.

  3. Легач Е.И. Лечение хронической надпочечниковой недостаточности путем трансплантации криоконсервированной органотипической культуры надпочечных желез // Науково–практична конференція з міжнародною участю «Актуальні питання ендокринології дітей та підлітків», 25–26 листопада 2004 р. – Харків. – С.54–55.

  4. Легач Е.И.Гормонопродукция щитовидной железы и надпочечников при их совместном культивировании / Е.И. Легач, В.В. Сирота // Матеріали науково–практичної конференції «Сучасні напрямки розвитку ендокринології» (Треті Данилевські читання), 26–27 лютого 2004 р. – Харків, 2004 – С. 107–108.

  5. Божок Г.А. Секреція тестостерону органотиповою культурою сім’яників в умовах сумісного культивування та сумісної трансплантації / Г.А. Божок, Є.І. Легач, О.В. Пахомов // Українській біохімічний журнал. – 2004. – Т.76, №4. – С.126.

  6. Динаміка вмісту альбуміну у щурів після трансплантації органної культури щитовидної залози / С.Б. Білявська, Г.А. Божок., Є.І. Легач [та ін.] // Матеріали науково–практ. конф. «Фундаментальні питання експериментальної та клінічної ендокринології» (Четверті Данилевські читання), 24–25 лютого 2005 р. – Харків, 2005. – С.23–24.

  7. Легач Е.И. Особенности морфофункционального состояния аллографтов органотипической культуры семенников при совместной трансплантации с фрагментами надпочечных желез / Е.И. Легач, Г.А. Божок, А.В. Пахомов // Матеріали науково– практ. конф «Фундаментальні питання експериментальної та клінічної ендокринології» (Четверті Данилевські читання), 24–25 лютого 2005 р. – Харків, 2005. – С. 26–27.

  8. Легач Е.И., Бондаренко Т.П. Результаты лечения глюкокортикоидной недостаточности с помощью трансплантации органотипической культуры надпочечных желез / Е.И. Легач, Т.П. Бондаренко // Матеріали науково–практичної конференції «Фундаментальні питання експериментальної та клінічної ендокринології» (Четверті Данилевські читання), 24–25 лютого 2005 р. – Харків, 2005. – С. 127.

  9. Вивчення показників вуглеводного, ліпідного та білкового обмінів при сумісному культивуванні та трансплантації органних культур щитовидних та надниркових залоз С.Б. Білявська, Г.А. Божок., Є.І. Легач [та ін.] // Українській біохімічний журнал. – 2005. – Т.77, № 5. – С.135.

  10. Особливості базальної та стимульованої гормонопродукції нативних та кріоконсервованих органотипових культур сім’яників новонароджених поросят / О.В. Пахомов, Г.А. Божок, Є.І. Легач [та ін.] // Українській біохімічний журнал. – 2005. – Т.77, № 5. – С.153.

  11. Thyroxine serum level after combined transplantation of organ cultures of thyroid and adrenal glands / S.B. Bilyavskaya, G.A. Bozhok, E.I. Legach [et al.] // Українській біохімічний журнал. – 2005. – Т.7, № 22. – С. 158.

  12. Opposite effect of steroid hormones in combined culturing and combined transplantation / E.I. Legach, G.A. Bozhok, A.V. Pakhomov [et al.] // 5th Parnas Conference «Molecular mechanisms of cellular signaling», 26–29 April, 2005. – Kyiv, 2005. – Українській біохімічний журнал. – Т.7, № 22. – С. 200.

  13. Функциональная активность криоконсервированной органотипической культуры щитовидной железы при ксенотрансплантации / Г.А. Божок, Е.И. Легач, Н.М. Алабедалькарим [и др.] // Проблемы криобиологии. – 2005. – Т.15, № 3. – С.425–426.

  14. Морфофункциональные характеристики криоконсервированной органотипической культуры семенников новорожденных поросят после ксенотрансплантации / А.В. Пахомов, Г.А. Божок, Е.И. Легач [и др.] // Проблемы криобиологии. – 2005. – Т.15, № 3. – С.433–434.

  15. Божок Г.А. Вплив донор–специфічної імунізації на виживання трансплантата тканини яєчка / Г.А. Божок, Є.І. Легач, Т.П. Бондаренко // Клінічна хірургія. – 2006. – №4–5. – С. 85–86.

  16. Легач Є.І. Комбінована трансплантація як фактор поліпшення виживання кріоконсервованих тканинних трансплантатів // Є.І. Легач, Г.А. Божок, С.Б. Білявська // Клінічна хірургія. – 2006. – № 4–5. – С. 97–98.

  17. Комбінована трансплантація як метод корекції рівню глікемії при експериментальному цукровому діабеті / Є.І. Легач, Г.А. Божок, Н.В. Скрипниченко [та ін.] // ХІ конгрес Світової Федерації українських лікарських товариств. 28–30 серпня 2006р. – Полтава, 2006. – С. 419–420.

  18. Легач Е.И. Биохимические показатели крови гипотиреоидных крыс после ксенотрансплантации органотипических культур щитовидной железы и семенников / Е.И. Легач, Г.А. Божок // Матеріали ІХ Українського біохімічного з'їзду. 24–27 жовтня 2006р. – Харків, 2006. – Т.2 – С.77.

  19. Легач Е.И. Комбинированная трансплантация органотипических культур эндокринных желез в профилактике и лечении эндокринопатий / Е.И. Легач, Г.А. Божок, Н.В. Скрипниченко Н.В. // Науково–практ. конф. «Профілактика, діагностика та лікування – основні складові терапії». Жовтень 2006р. – Харків, 2006. – С. 49.

  20. Интрапортальная комбинированная ксенотрансплантация островков поджелудочной железы с клетками Сертоли в лечении экспериментального сахарного диабета / Е.И. Легач, Г.А. Божок, Н.В. Колот [и др.] // Материалы тезисов III Всероссийского симпозиума «Актуальные вопросы тканевой и клеточной трансплантологии». 25–26 апреля 2007г. – Москва, 2007. – С.75–76.

  21. Использование флуоресцентных полиметиновых красителей в клеточной трансплантации: Г.А. Божок, Н.М. Алабедалькарим, Е.И. Легач [и др.] // Материалы тезисов III Международного симпозиума «Актуальные вопросы тканевой и клеточной трансплантологии». 25–26 апреля 2007г. – Москва, 2007. – С.56.

  22. Заготівля, кріоконсервування та клінічне застосування органної культури наднирників новонароджених поросят в лікуванні недостатності наднирників / Метод. рекомендації // ІПКіК НАН України. – Уклад. Грищенко В.І., Бондаренко Т.П., Божок Г.А., Легач Є.І., Алабедалькарім Н.М., Геращенко А.В., Самченко І.І. – Харків, 2000. – 12 с. Розробка та впровадження запропонованого способу.

  23. Заготівля, кріоконсервування та клінічне застосування органної культури щитовидної залози новонароджених поросят в лікуванні гіпотиреозів / Метод. рекомендації // ІПКіК НАН України. – Уклад. Грищенко В.І., Бондаренко Т.П., Бугаєв В.М., Турчин І.С., Божок Г.А., Легач Є.І., Алабедалькарім Н.М., Луговий С.В. – Харків, 2000. – 12 с. Розробка та впровадження запропонованого способу.