Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Когут Лариса Федорівна. Лексико-семантичні групи прикметників зі значенням "сміливий" та "болязливий" в сучасній німецькій мові (системно-квантитативні аспекти) : Дис... канд. наук: 10.02.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Зощенко Л.М. Поняття часу та його реалізація у німецькій мові (діахронічне дослідження). Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.04 германські мови. Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, Одеса, 2008.

Дисертаційне дослідження присвячено вивченню розвитку семантики і форм слів, які позначають ‘час’ у давньо-, середньо-, ранньо- і нововерхньонімецькій мові. Об’єктом семантичного аналізу обрано словоформи: Zeit ‘час’, Tag ‘день’, Nacht ‘ніч’, Woche ‘тиждень’, Monat ‘місяць’, Jahr ‘рік’, також розглянуто деякі їх синоніми. В дослідженні використано порівняльно-історичний метод, методи лінгвістичної реконструкції та ймовірносно-статистичного аналізу, які уможливили визначення характеристики функціонування досліджуваних мовних одиниць у різні періоди розвитку німецької мови. Аналіз виконано на матеріалі давньо-, середньо- та ранньоверхньонімецьких текстів (відповідно 200 тис., 280 тис. і 300 тис. слововживань) та даних міфологічних, тлумачних, етимологічних, перекладних двомовних і частотних словників німецької мови. Дослідження дало змогу з’ясувати динаміку зміни форм і значень лексем, які позначають ‘час’. У результаті виокремлено діахронічні ознаки лексем, використані згодом при реконструкції праформ і визначенні мотивації основних позначень часу в німецькій мові.

В дисертаційному дослідженні проведено лексико-семантичний та етимологічний аналізи основної групи лексем, що позначають час у німецькій мові. Результати аналізу сформульовано у наступних висновках:

Незважаючи на велику кількість досліджень, присвячених концепту ‘час’ у німецькій та інших мовах, питання походження і розвитку слів, що позначають це поняття, наразі вивчені недостатньо.

10910777
рнвн. період
300000
свн. період
280000
двн. період
200 000
Усього
В цілому по виборці

Загальне поняття про час зафіксовано у двн. період і остаточно формується на початку нововерхньонімецького. Основними значеннями відповідних іменників є ‘період’ (відрізок часового потоку) і ‘момент’ (точка в часовому потоці). При цьому значення ‘період’ кількісно превалює.

Аналіз темпоральних іменників уможливлює висновок про те, що кожний з них уміщує часовий інтервал, наділений своєю узагальнено-семантичною характеристикою, а саме:

конкретний інтервал, який задається на часовій осі конкретною подією, процесом або станом;

узагальнений інтервал, який задається на часовій осі не однією подією, а певною загальною характеристикою цілої низки наявних у ньому подій;

здатний фіксувати лише сучасне людське життя і не стосується далекого минулого.

Вживання у давніх німецьких текстах лексеми ziti свідчить про вираження нею значень ‘великий/малий’ відрізок часу щодо конкретних подій і реалій. У цілому характеризується дискретний прояв часових реалізацій, які походять від просторових відношень. Відрізки часу мають циклічний характер.

Відповідно до етимології слова ziti ‘час’ його семантика є амбівалентною за своєю природою, що містить поняття ‘темний/світлий’, зміна яких визначає циклічність. В основі словоформи є корінь герм. *t, представлений у вигляді редуплікації, що свідчить про його індоєвропейські витоки. Очевидно, що двн. *zti- бере початок від реалізації ‘зміна дня і ночі, доба’.

Припускаємо, що семантика Zeit ‘час’ і Tag ‘день’ має спільні генетичні витоки: як було встановлено у процесі аналізу двн. текстів, ці лексеми близькі за своєю семантикою і мають іноді однакове значення ‘час’. Перетин їх семантичних полів уможливлює припущення про синкретизм цих найменувань.

Давньоверхньонімецький матеріал свідчить про розширення понятійного поля часу, що спричинило появу синонімів у вигляді tag, nacht, hwile, які виражають окремі відрізки часу і точніше реалізують його поняття.

У двн. мові набуло широкого розвитку значення ‘доба’, реалізоване в текстах через словоформи tag і nacht. Це поняття розвивалося в німецькій та інших германських мовах у такому вигляді: nacht ‘доба; ніч’ nacht und tag ‘ніч і день; доба’ tag ‘день; доба’, nacht ‘ніч’.

Іменник Nacht утратив у сучасній мові своє значення ‘доба’ у порівнянні з двн. періодом і закріпив за собою поняття ‘темна частина доби’, а перше значення реалізується лише у сполученні Tag und Nacht.

Використання слів зі значенням ‘доба’, яка виступає мінімальною одиницею часу, стало основою зародження понять ‘тиждень’ та ‘місяць’ і як результат закріпило словопозначення у вигляді monat і wohhe. Лексеми Woche і Monat мають у сучасній німецькій мові малу кількість лексико-семантичних варіантів (1 і 2) у порівнянні з іншими позначеннями часу, що пояснює рідке їх вживання в текстах двн., свн. і рнвн. періодів. Вони зберегли свої основні значення ‘тиждень’ і ‘місяць’ до теперішнього часу. Поняття ‘тиждень’ мало в германців і згодом у німецькій мові розвиток у напрямку: ‘чотирнадцятиденний лунний цикл’ ‘восьмиденний цикл’ ‘семиденний цикл (тиждень)’.

Аналіз двн. текстів та інших матеріалів уможливив визначення шляхів розвитку поняття ‘рік’. Значення іменника Jahr має таку деривацію: uuintar ‘рік; зима’ wintro endi sumaro ‘рік; півроку’ jar ‘рік’. Іменник не набув нових значень у сучасній німецькій мові, а закріпив за собою основні значення свн. періоду ‘рік’ і ‘вік’.

Розглянуті словоформи, що виражають різні відрізки часу у двн. мові, дають змогу констатувати їх різну хронологію, згідно з якою зародження понять і відповідно слів zti, tag, nacht, hwile належить до праіндоєвропейського періоду, а часопозначення monat, wohhe, jar ілюструють їх прагерманське походження.

Аналіз семантики слів, які позначають ‘час’ у двн., свн, рнвн. і сучасному періодах розвитку німецької мови, свідчить про розширення сфери їх вживання і також появу нових семантичних значень. Дослідження засвідчує в цілому дивергентний процес розвитку семантики слів, що відбиває реалізації поняття часу в німецькій мові. Проте в основі темпоральної лексики, з огляду на давність існування і частоту її реалізації, збереглися основні значення, що існували ще у двн. і закріпились у свн. і рнвн. періоди.

Результати дослідження семантики іменників зі значенням ‘час’ у німецькій мові окреслюють нові перспективи вивчення реалізації розглянутого поняття в інших германських мовах і встановлення їх типологічних рис.

Публікації автора:

  1. Семантика слова zti и его реконструкция (на материале древневерхненемецких текстов) // Записки з романо-германської філології. – Вип.16. – Одеса: Феникс, 2005. – С.31-40.

  2. Семантика слов Tag ‘день’ и Nacht ‘ночь’ в древневерхненемецком языке // Новітня філологія. Сборник научных трудов. Вып. 1. Николаев: МДГУ, 2005. С.32-41.

  3. Семантика немецкого слова das Jahr и зарождение понятия год у германцев (на материале древних текстов) // Типологія мовних значень у діахронічному та зіставному аспектах. Збірник наукових праць. – Вип.13. – Донецьк: ДонНу, 2006. – С.163-172.

  4. Семантика слова zti в древненемецком языке // Актуальні проблеми романо-германської філології в Україні та Болонський процес: Матеріали міжнародної наукової конференції. – Чернівці: Рута, 2004. – С.92-94.

  5. Понятие ‘сутки’ у германцев и выражение его в языке (на материале древних немецких текстов) // Функционализм как основа лингвистических исследований: Материалы XII международной конференции по функциональной лингвистике. – Ялта: Доля, 2005. – С.123-125.

  6. Семантика слова Jahr ‘год’ в немецком языке (на материале древних текстов) // Сучасні проблеми та перспективи дослідження романських і германських мов і літератур: Матеріали IV міжвузівської конференції молодих учених. – Донецьк: ДонНу, 2006. – С.104-107.

  7. Зарождение понятий ’месяц’ и ’неделя’ в немецком языке (на материале древне- и средневерхненемецких текстов) // Сучасні проблеми та перспективи дослідження романських і германських мов і літератур: Матеріали V міжвузівської конференції молодих учених. – Донецьк: ДонНу, 2007. – С.77-79.

  8. Семантика существительных, обозначающих ‘время’ в немецком языке (на материале древне- и средневерхненемецких текстов) // Наукові записки Міжнародного гуманітарного університету. Вып. 6. Одесса: Міжнар. гуманітар. ун-т, 2007. С.62-67.


Договор публичной оферты. © Электронная библиотека диссертаций. Скачать диссертацию. 2007-2018.