Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Клінічна фармакологія


Заічко Наталія Валентинівна. Лікувальна ефективність амізону у хворих на ревматоїдний артрит та остеоартроз (клініко-експериментальне дослідження): дисертація канд. мед. наук: 14.01.28 / АМН України; Інститут фармакології та токсикології. - К., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Заічко Н.В. Лікувальна ефективність амізону у хворих на ревматоїдний артрит та остеоартроз (клініко-експериментальне дослідження).- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.28 - клінічна фармакологія. Інститут фармакології та токсикології АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню лікувальної ефективності амізону у хворих на остеоартроз та ревматоїдний артрит.

Доведено, що амізон ефективно гальмує прогресування експериментального остеоартрозу щурів, сприяє збереженню суглобового хряща, активує репаративні процеси переважно в кістковій тканині і, на відміну від індометацину, є хондробезпечним препаратом.

Виявлено, що амізон в дозі 1500 мг на добу забезпечує терапевтичний ефект при остеоартрозі І-ІІ рентгенологічної стадії та ревматоїдному артриті з мінімальною активністю запального процесу на фоні базисної терапії. За ефективністю амізон практично відповідає німесуліду. Механізм позитивного впливу амізону в значній мірі обумовлений нормалізацією вмісту CD3+ і CD4+-лімфоцитів, рівней прозапального інтерлейкіну-1 та протизапального інтерлейкіну-10, зменшенням вмісту циркулюючих імунних комплексів в крові. Фармакотерапія суглобового синдрому амізоном є більш безпечною, ніж індометацином та німесулідом, і не супроводжується розвитком побічних ефектів, які потребують відміни препарату.

В дисертації наведено нове вирішення наукового завдання, що полягає в експериментальному та клінічному обґрунтуванні доцільності застосування амізону у хворих на остеоартроз та ревматоїдний артрит.

  1. На моделі монойодацетатного остеоартрозу у щурів застосування амізону (50 мг/кг, перорально) упродовж 10 днів зменшує виразність запальних та деструктивних процесів в суглобах, що проявляється вірогідним зниженням вмісту серомукоїду в крові на 12,4%, зменшенням тяжкості ураження колінного суглобу на 27,4% та зростанням його рухливості на 32,6%. За ефективністю амізон дорівнює німесуліду.

  2. Амізон не виявляє хондротоксичної дії і не змінює вміст глікозаміногліканів в суглобовому хрящі у щурів з остеоартрозом. Амізон та німесулід достовірно сприяють збереженню хряща - у порівнянні з нелікованими тваринами товщина хряща була більшою на 40,9% та 64,4%, а його цитогенність на 31,9% та 53,6%, відповідно, в той час, як індометацин поглиблює деструктивні процеси в суглобі. Амізон стимулює репаративні процеси переважно кісткової тканини (новоутворення кісткових балок зі збільшеною кількістю остеобластів), а німесулід – тільки хрящової.

  3. Лікування хворих на остеоартроз І-ІІ рентгенологічної стадії амізоном (1500 мг на добу) сприяє достовірному збільшенню об’єму рухів в уражених суглобах (кут згинання колінного суглобу зростає на 10-25%), зменшенню інтенсивності больового синдрому (на 35-65%), зростанню функціональної активності хворих за індексом WOMAC на 25-45%. За терапевтичною ефективністю амізон не поступається німесуліду.

  4. В клінічних умовах амізон виявляє лікувальні властивості у хворих на ревматоїдний артрит з невисоким ступенем активності запального процесу: суглобовий індекс Річі зменшується на 15-35%, а кількість болісних суглобів - на 15-30%. За цими показниками амізон практично дорівнює німесуліду та поступається індометацину.

  5. Протягом двотижневого контрольованого лікування хворих на ревматоїдний артрит та остеоартроз амізон не викликає побічних ефектів за винятком минущого відчуття гіркоти в роті у 36,1% хворих в перші дні прийому, в той час, як на тлі прийому індометацину у 37,5% хворих з’явились гастралгія та диспептичні скарги, вміст креатиніну в сироватці крові збільшився в 1,2 рази, а рівень ензимурії - в 2,0 – 2,4 рази.

  6. Амізон є ефективним засобом лікування хворих на остеоартроз з І-ІІ рентгенологічною стадією та хворих на ревматоїдний артрит з мінімальною активністю запального процесу, а механізм його позитивного впливу на перебіг цих захворювань в значній мірі обумовлений вірогідним зниженням (на 20-25%) рівня циркулюючих імунних комплексів в крові, нормалізацією кількості CD3+ та CD4+-лімфоцитів з підвищенням (на 18-22%) співвідношення CD4+/CD8+, та зниженням (на 17-24%) співвідношення інтерлейкін-1-бета/інтерлейкін-10.

Публікації автора:

  1. Заічко Н.В. Порівняльне дослідження ефективності та токсичності амізону, індометацину та німесуліду у щурів на моделі експериментального остеоартрозу // Ліки.- 2002.- №3-4.- С.107-111.

  2. Заічко Н.В. Морфологічне дослідження протиартрозних ефектів амізону у щурів на моделі монойоацетатного остеоартрозу в порівнянні з індометацином та німесулідом // Вісник морфології.- 2002.- Т.8, №2.- С.277-280.

  3. Заічко Н.В., Пентюк Н.О. Порівняльне дослідження терапевтичної ефективності та безпечності застосування амізону, індометацину та німесуліду у хворих з суглобовим синдромом // Вісник ортопедії, травматології та протезування.- 2002.-№2.- С.58-61; (здобувачем особисто проведений збір та статистичний аналіз матеріалу, виконана порівняльна оцінка ефективності амізону, індометацину та німесуліду у хворих з суглобовим синдромом, досліджений вплив амізону на показники функції нирок, підготовлена стаття до друку).

  4. Заічко Н.В. Ефективність та безпечність застосування амізону у хворих на остеоартроз // Ліки.-2003.- №1-2.- С.91-95.

  5. Заічко Н.В. Окислювальна модифікація бiлків сироватки крові як маркер активності ревматоїдного артриту та її зміни під впливом фармакотерапії амізоном, індометацином, німесулідом // Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2003.- №7 (2/2) - С.664 - 666.

  6. Деклараційний патент на винахід №.58110А, Україна, МПК 7 А61К35/16. Спосіб визначення карбонільних сполук в сироватці крові / Шевчук С.В., Пентюк О.О., Мусін Р.А., Заічко Н.В. - № заявки 2002107890; Заявл. 04.10.2002; Опубл. 15.07.2003; Бюл. № 7.- 2 с.; (здобувачем особисто проведено патентно-інформаційний пошук, аналіз наукової літератури з даної проблеми, дана оцінка діагностичної цінності запропонованого методу в клінічних умовах).

  7. Заічко Н.В. Досвід застосування амізону в лікуванні хворих на ревматоїдний артрит та його вплив на деякі біохімічні показники в порівнянні з індометацином та німесулідом // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю “Клінічна фармакологія метаболічних коректорів та взаємодія ліків в клінічній практиці” 7-8 лютого 2002 року м. Вінниця. Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2002.- №6 (1) - С.165-166.

  1. Заічко Н.В. Порівняльне дослідження ефективності амізону та німесуліду у хворих на остеоартроз // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, “Сучасні аспекти діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів” 11-12 лютого 2003 року м.Вінниця. Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2003.- №7 (1/1) - С.193.

  2. Заичко Н.В. Способ лечения больных остеоартрозом препаратом «Амизон» // Информационный листок № 03. – Винницкий государственный центр научно-технической и экономической информации, 2003.- 2 с.

  3. Заичко Н.В. Применение препарата «Амизон» в комплексном лечении больных ревматоидным артритом // Информационный листок № 04. – Винницкий государственный центр научно-технической и экономической информации, 2003.- 2 с.