Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Інформаційно-вимірювальні системи


Погребенник Володимир Дмитрович. Методи і вимірювальні системи оперативного визначення інтегральних параметрів водного середовища та донних відкладів: Дис... д-ра техн. наук: 05.11.16 / Фізико-механічний ін-т ім. Г.В.Карпенка НАН України. - Л., 2002. - 382 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 304-331.



Анотація до роботи:

Погребенник В.Д. Методи і вимірювальні системи оперативного визначення інтегральних параметрів водного середовища та донних відкладів. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.11.16 – інформаційно–вимірювальні системи. Фізико–механічний інститут ім. Г. В. Карпенка НАН України, Львів, 2002.

Дисертацію присвячено питанням розроблення нових методів побудови інформаційно-вимірювальних систем оперативного визначення інтегральних параметрів водного середовища та донних відкладів. Створено методологію розв'язання поставлених задач на основі врахування лінійних і нелінійних ефектів взаємодії акустичних коливань з досліджуваними середовищами та введення нових інформативних параметрів багаторазово відбитих сигналів, що дало змогу підвищити чутливість визначення загальної концентрації речовин у воді та точність класифікації донних відкладів. Розроблено новий інваріантний до температури акустичний метод оперативного вимірювання концентрації речовин у воді, який дає змогу аналізувати неорганічні та органічні рідини. Запропоновано нові інформативні амплітудні та спектральні параметри багаторазово відбитих сигналів, на основі яких розроблено нові дистанційні акустичні інваріантні методи з підвищеною вірогідностю класифікації параметрів донних відкладів. Запропоновано нові завадостійкі методи вимірювання часових та амплітудних параметрів акустичних імпульсних сигналів на основі інтегрувального перетворення, які дали змогу підвищити завадостійкість і точність вимірювань. Основні результати дисертації впроваджено в установах і організаціях.

У дисертаційній роботі вирішено важливу науково-прикладну проблему – створення теоретичних засад побудови автоматизованих засобів оперативного вимірювання інтегральних параметрів водного середовища та донних відкладів в умовах дії інтенсивних завад і шумів. Розв'язання даної проблеми ґрунтується на використанні лінійних і нелінійних ефектів взаємодії акустичних коливань з середовищами, розробленні нових методів вимірювання інформативних параметрів багаторазово відбитих сигналів, що забезпечило високу точність, чутливість та вірогідність класифікації створених вимірювальних акустичних систем.

При цьому отримано такі наукові та практичні результати:

1. Запропоновано нову класифікацію методів та ІВС оперативного визначення параметрів водного середовища. У результаті системного огляду літератури встановлено, що в основу побудови ІВС для визначення інтегральних параметрів водного середовища та донних відкладів доцільно покласти акустичний метод, а для оцінювання селективних параметрів – акустичний, іонометричний і кондуктометричний методи. Удосконалення акустичних систем доцільно здійснити шляхом підвищення їх точності, чутливості і вірогідності класифікації.

  1. Розроблено нову методологію процесів відбору інформації про інтегральні параметри водного середовища та донних відкладів для ІВС оперативного моніторингу, в основу якої покладено лінійні та нелінійні ефекти взаємодії акустичних коливань з вказаними середовищами та введені нові параметри багаторазово відбитих сигналів, що є підставою для аналізу взаємодії вузлів систем з метою визначення всіх складових похибок, розроблення вимог до цих вузлів, а також синтезу їх структур.

3. Введено новий інтегральний інформативний параметр – загальну концентрацію домішок у воді, який дає змогу оперативно виявляти наявність та рівень забруднення, та вперше встановлено її зв’язок з параметрами акустичних коливань з врахуванням впливу основних термодинамічних параметрів: температури, тиску, швидкості звуку. На цій підставі розроблено новий інваріантний до температури акустичний метод вимірювання загальної концентрації речовин у воді, в основу якого покладено вимірювання часових і амплітудних параметрів акустичних багаторазово відбитих сигналів у еталонному та досліджуваному середовищах, що дає змогу аналізувати неорганічні та органічні рідини, і створено засади побудови відповідних ІВС.

  1. Розроблено математичну модель, що описує нелінійні ефекти при взаємодії акустичних коливань з водним середовищем та отримано залежності нелінійного акустичного параметра від солоності та температури. Показано, що використання цього параметра дає змогу підвищити більше як на порядок чутливість визначення сумарної концентрації солей у воді.

5. Отримано нові залежності складових методичної та інструментальної похибок визначення інтегральних параметрів водного середовища і на цій основі мінімізовано сумарну похибку вимірювання мікропроцесорних акустичних ІВС.

6. Виявлено у результаті математичного моделювання багатошаруватого середовища нові інформативні амплітудні, часові та спектральні параметри акустичних багаторазово відбитих сигналів, за якими класифікують донні відклади. Чисельне моделювання підтвердило можливість класифікації складу відбиваючих границь з високим та низьким акустичним імпедансом при використанні цих параметрів.

7. Отримано нову залежність відношення амплітуд багаторазово відбитих сигналів на кратних частотах від кількості відбивань і на основі цього розроблено новий акустичний метод класифікації параметрів донних відкладів, інваріантний до глибини водойми, що дає можливість значно підвищити вірогідність класифікації донних відкладів.

Встановлено та експериментально підтверджено, що за критерієм інформативності та простоти реалізації для класифікації донних відкладів доцільно використовувати середній коефіцієнт нахилу амплітудного спектру і амплітуду високочастотних осциляцій багаторазово відбитих сигналів, усереднену у різних частотних смугах.

8. Розроблено нові завадостійкі методи вимірювання часових та амплітудних вимірювань акустичних імпульсних сигналів на основі інтегрувального перетворення, які дали змогу розширити функціональні можливості, підвищити на порядок завадостійкість і точність вимірювань; на основі цих методів синтезовано завадостійкі пристрої, які мають високу швидкодію і точність.

9. Запропоновано ієрархічну структуру ІВС і пакет програм для створення бази даних регіонального екологічного моніторингу, які реалізовано на прикладі Шацького національного природного парку та р. Дністер. Розроблено структуру ІВС оперативного визначення параметрів водного середовища, перевагами якої є можливість автоматичного отримання, опрацювання та зберігання інформації про параметри водного середовища.

10. На основі теоретичних та експериментальних досліджень під керівництвом і безпосередньою участю дисертанта розроблено, виготовлено та впроваджено інформаційно-вимірювальні системи на підприємствах та організаціях, що дало змогу автоматизувати процеси визначення параметрів середовищ, підвищити точність, чутливість і вірогідність вимірювань. Обгрунтовано метрологічне забезпечення розроблених методів та засобів експериментального дослідження тонкої структури водного середовища. У процесі натурних випробувань ІВС отримано експериментальні дані, які підтвердили реальну можливість оперативного визначення параметрів середовищ і дали змогу оцінити порядок їх випадкових флуктуацій за різних умов.

11. У роботі узагальнено результати теоретичних та експериментальних досліджень методів і автоматизованих засобів оперативного вимірювання інтегральних параметрів водного середовища та донних відкладів. Вирішення такої проблеми вимагало нових підходів, концепцій і методології. Отримані результати є базою для розв'язання інших задач теорії і практики побудови інформаційно-вимірювальних систем.

Публікації автора:

1. Погребенник В.Д. Помехоустойчивое измерение амплитуды импульсных сигналов с плоской вершиной // Измерительная техника. – 1996. – №6. – С.69–71.

2. Погребенник В.Д. Фоновий екологічний моніторинг України: програма, структура та принципи організації // Нетрадиційні енергоресурси та екологія України. – К.: Манускрипт. – 1996. – С. 126–131.

3. Погребенник В.Д. Исследование методических погрешностей измерения вихревого компонента скорости течения // Измерительная техника. – 1997. – №9. – С. 60–64.

4. Погребенник В.Д. Завадостійкі методи і засоби вимірювання часових параметрів імпульсних сигналів // Відбір та обробка інформації. – Львів. – 2001. – №15. – C. 132–141.

5. Погребенник В.Д. Алгоритмічне забезпечення роботи мікропроцесорної системи експрес-контролю параметрів водного середовища // Методи та прилади контролю якості. – 2000. – № 5 . – С. 11–14.

6. Погребенник В.Д. Ультразвукова система експрес-контролю параметрів водного середовища // Вісник Тернопільського державного технічного університету. – 2000. – Т.5. – №2. – С. 92–96.

7. Погребенник В.Д. Інформаційна модель ультразвукового зондування водного середовища // Фізичні методи та засоби контролю середовищ, матеріалів та виробів. – Київ–Львів: ФМІ НАН України. – 2002. – Вип. 7. – С. 68–73.

8. Погребенник В.Д. Організація фонового екологічного моніторингу Шацького природного національного парку // Технические и системные средства экологического мониторинга. – К.: ИК НАНУ. – 1998. – С. 74–81.

9. Погребенник В.Д. Системи експрес-контролю параметрів водного середовища // Комп’ютерні технології друкарства. – Львів: Українська академія друкарства. – 1998. – С. 192–194.

10. Погребенник В.Д. Ультразвуковий метод класифікації донних відкладів // Комп’ютерні технології друкарства. – Львів: Українська академія друкарства. – 1999. – №3. – С. 200–206.

11. Погребенник В.Д. Методи підвищення чутливості визначення концентрації солей у воді // Фізичні методи та засоби контролю середовищ, матеріалів та виробів. – Київ-Львів. – 1999. – Вип. 4. – С. 56–59.

12. Погребенник В.Д. Оптимізація вибору параметрів ультразвукового концентратоміра рідин // Відбір і обробка інформації. – Львів. – 1999. – №13. – С. 101–105.

13. Погребенник В.Д. Класифікація шаруватих середовищ з допомогою багаторазово відбитих сигналів // Системы контроля окружающей среды: – Севастополь: МГИ НАН Украины. – 1999. – С. 42–45.

14. Погребенник В.Д. Підвищення точності та завадостійкості вимірювання часових параметрів ультразвукових сигналів // Фізичні методи та засоби контролю середовищ, матеріалів та виробів. – Київ–Львів: ФМІ НАН України. – 2000. – Вип. 5. – С. 43–48.

15. Погребенник В.Д. Підвищення швидкодії системи вимірювання вихрового компонента швидкості потоку // Комп'ютерні технології друкарства. – 2000. – №4. – С. 33–40.

16. Погребенник В.Д. Експериментальні дослідження спектральних характеристик багаторазово відбитих сигналів від донних об'єктів та відкладів // Комп'ютерні технології друкарства. – 2000. – №5. – С. 327–337.

17. Погребенник В.Д. Вибір інформативних ознак класифікації донних об’єктів та відкладів // Комп'ютерні технології друкарства. – 2001. – №6 – С. 199–211.

18. Погребенник В.Д. Математична модель забруднення р. Дністер (у межах Львівської області) // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – Хмельницький. – 2000. – №1. – С. 172–176.

19. Погребенник В.Д. Помехоустойчивые методы и средства измерения временных параметров импульсных сигналов // Mechanizacja I Automatyzacja Gornitcwa. – Katowice: EMAG. – 1997. – №1. – С. 47–58.

20. Погребенник В.Д. Аналіз інструментальної похибки вимірювання часових параметрів імпульсних сигналів // Проблемы создания новых машин и технологій. Научные труды Кременчугского гос. политехн. ун-та. – Кременчуг. – 2000. – Вып. 2/2000 (9). – С. 162–170.

21. Погребенник В.Д. Помехоустойчивое измерение временных параметров сигналов // Отбор и обработка информации. - К.: Наук. думка. – 1989. – №3(79). – С. 68–71.

22. Погребенник В.Д. Покращення метрологічних характеристик пристроїв для вимірювання рівня води // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – Хмельницький. – 2000. – №2. – С. 84 – 87.

23. Погребенник В.Д., Михалина І.А. Автоматичний експрес-контроль концентрації водних розчинів // Фізико-хімічна механіка матеріалів. – 1997. – №5. – С. 123–129.

24. Погребенник В., Івасів І., Мельник М., Михалина І., Червінка О., Червінка Л., Юзевич В. Мікропроцесорна система контролю параметрів водного середовища "АКВАТЕСТ" // Фізико-хімічна механіка матеріалів. – 2000. – Спец. випуск №1. – С. 720–725.

25. Сопрунюк П.М., Погребенник В.Д., Трушевич Н.О., Коссак Ю.З., Бобков В.Ю. Методи експрес-аналізу забруднень водного середовища // Відбір і обробка інформації. – К.: Наук. думка. – 1996. – №10. – С. 125–132.

26. Погребенник В.Д., Сопрунюк П.М., Івасів І.Б., Михалина І.А., Бобков В.Ю. Розробка принципів побудови та структури мобільної лабораторії експрес-аналізу забруднення водного середовища // Геоекологічні проблеми Івано-Франківщини та Карпатського регіону. – Івано-Франківськ: Екор. – 1998. – С. 92–97.

27. Погребенник В.Д., Михалина І.А. Інтегральні гідрохімічні характеристики озер Шацького природного національного парку // Відбір і обробка інформації. – Львів: ФМІ НАНУ. – 1997. – №11. – С. 37–40.

28. Погребенник В.Д., Бобков В.Ю., Коссак Ю.З. Акустичні методи та засоби експрес-контролю параметрів водного середовища // Дослідження передкризових екологічних ситуацій в Україні. – К.: Манускрипт. – 1994. – С. 171–178.

29. Петрушко И.В., Погребенник В.Д., Ярошевский Е.В. Измерение расстояний до объектов в однородной среде // Отбор и обработка информации. – К.: Наук. думка. – 1989. – №4. – С. 44–48.

30. Погребенник В.Д., Юзевич В.М., Сопрунюк П.М, Червінка О.О., Червінка Л.Є. Діагностика водних розчинів з допомогою нелінійних акустичних ефектів // Фізичні методи та засоби контролю середовищ матеріалів та виробів.– Київ–Львів. – 2001. – Вип. 6. – С. 60–64.

31. Погребенник В.Д., Мельник М.М. Прилади контролю напруги ліній електропередач та промислових енергоустановок // Відбір та обробка інформації – 2000. – №14. – С. 82–86.

32. Сопрунюк П.М., Міроновіч В., Погребенник В.Д., Мруз Є., Івасів І.Б., Червінка О.О., Червінка Л.Є. Результати сумісних випробувань пиловимірювальних приладів ПМП-1, АДКЗ-М тa TM data в пилоаеродинамічному стенді // Відбір і обробка інформації. – Львів: ФМІ НАНУ. –1998. – № 12. – С. 89–93.

33. Погребенник В.Д., Максименко О.П. Дослідження похибок установлення індукційних пристроїв для контролю ізоляції інженерних комунікацій // Техническая диагностика и неразрушающий контроль. – 1999. – №2. – С. 27–30.

34. Погребенник В.Д.,Коссак Ю.З. Спеціалізований процесор для обробки, індикації та передачі інформації про стан водного середовища // Дослідження передкризових екологічних ситуацій в Україні. – К.: Манускрипт. – 1994. – С. 168–171.

35. Погребенник В.Д., Сопрунюк П.М., Івасів І.Б., Михалина І.А., Бобков В.Ю. Структура програмного забезпечення роботи мобільної лабораторії експрес-аналізу середовищ // Геоекологічні проблеми Івано-Франківщини та Карпатського регіону. – Івано-Франківськ: Екор. – 1998. – С. 209–213.

36. Погребенник В.Д. Фоновий екологічний моніторинг Шацького природного національного парку // Відбір і обробка інформації. – 1997. – №11. – С. 41–43.

37. Погребенник В.Д., Михалина І.А. Експериментальні дослідження вмісту оксиду вуглецю в атмосфері Шацького природного національного парку // Комп’ютерні технології друкарства. – Львів: Українська академія друкарства. – 1998. – С. 194–199.

38. Погребенник В.Д. Структура комплексного екологічного моніторингу р. Дністер (у межах Львівської області) // Автоматика–2000: Праці у 7–ми томах. – Львів: Державний НДІ інформаційної інфраструктури, 2000. – Т. 5. – С. 163–166.

39. Погребенник В.Д., Крайківський Р.С. Ультразвуковий метод контролю виробів // Фізичні методи та засоби контролю середовищ, матеріалів та виробів. – Київ–Львів. – 2000. – Вип. 5. – С. 49–52.

40. Погребенник В.Д., Юзевич В.М., Луцик О.А., Мельник М.М., Червінка О.О. Аналіз впливу температури на результат вимірювання концентрації солей у воді // Вісник ЧІТІ. – 2001. – №2. – С. 38–44.

41. Патент України №11443, МПК G01F 10/04. Cпосіб перетворення часового зсуву між двома сигналами та пристрій для його реалізації / Погребенник В.Д., Сопрунюк П.М. – Опубл. 25.12.96 р., Бюл.№4.

42. Патент України №11444, МПК G01R 19/04. Cпосіб вимірювання амплітуди імпульсів з плоскою вершиною / Погребенник В.Д. – Опубл. 25.12.96 р., Бюл.№4. – 5 с.

43. Патент України № 7795, МПК G09G 3/04. Пристрій для індикації / Кіріанакі М.В., Крайківський Р.С., Погребенник В.Д. – Опубл. 95 р., Бюл. №4. – 3 с.

44. Деклараційний патент 39452 А України, МПК 7G01S 15/02.Спосіб класифікації матеріалу об`єкта та пристрій для його реалізації. В.Д.Погребенник. – №2000084787; Заявл. 11.08.2000; Опубл. 15.06.2001, бюл. № 5. – 3 с.

45. Деклараційний патент 39453 А України, МПК 7G01N 29/04. Спосіб ультразвукового контролю виробів у вигляді тіл обертання і пристрій для його реалізації. В.Д. Погребенник, Р.С. Крайківський. – №2000084789; Заявл. 11.08.2000; Опубл. 15.06.2001, бюл. № 5. – 3 с.

46. Погребенник В.Д., Свенсон А.Н. Методы измерения вихревого компонента скорости течения. – Львов: ФМИ АН УССР, 1987. – Препринт № 124. – 48 с.

47. Погребенник В.Д., Свенсон А.Н. Системы измерения вихревого компонента скорости течения. – Львов: ФМИ АН УССР, 1987. – Препринт № 125. – 47 с.

48. Юзевич В.М., Погребенник В.Д., Михалина І.А. Моделювання фізико-хімічних явищ на границі водний розчин-іоноселективний електрод // Труды 4-ой Межд. науч.-техн. конф. “Проблемы охраны труда и техногенно-экологической безопасности”. – Севастополь, 1996. – С. 95.

49. Погребенник В.Д., Фалендиш Є.Р., Фалендиш Н.Ф. Фізико-хімічні дослідження можливостей іонометричного контролю якості вод // Труды 4-ой Межд. науч.-техн. конф. “Проблемы охраны труда и техногенно-экологической безопасности. – Севастополь, 1996. – С. 96.

50. Погребенник В.Д. Спектральний метод класифікації об’єктів за багаторазово відбитими сигналами // Наукові праці конф. “Комп’ютерні технології друкарства: алгоритми, сигнали, системи” (Друкотехн-96)”. – Львів,1996. – С. 182–183.

51. Погребенник В.Д., Юзевич В.М., Михалина І.А., Івасів І.Б., Червінка О.О., Червінка Л.Є. Портативний мікропроцесорний монітор // Наукові праці конф. “Комп’ютерні технології друкарства: алгоритми, сигнали, системи” (Друкотехн-96) – Львів,1996. – С. 151–152.

52. Погребенник В.Д., Юзевич В.М. Моделювання процесів калібрування в автоматизованих екологічних вимірювальних системах // Управление в системах мониторинга окружающей среды: Сборник трудов секции 14 3-ей Укр. конф. по автом. управлению “Автоматика-96”. – Севастополь, 1996. – С. 83–84.

53. Погребенник В.Д., Захарко В.М., Демкович І.В. Діагностика розподілу температури в скловарній печі // Матер. сем. “Современные методы и средства неразрушающего контроля, технической и медицинской диагностики, экологического мониторинга”. – Киев:1996. – С. 36–37.

54. Погребенник В.Д., Юзевич В.М., Михалина І.А., Івасів І.Б., Червінка О.О., Червінка Л.Є. Розробка принципів побудови та структури портативного мікропроцесорного гідромонітора // Тез. докл. сем. “Применение экспрессных методов при выполнении экологических исследований”. – К.,1996. – С. 11–13.

55. Погребенник В.Д., Михалина І.А. Експериментальні дослідження вертикальної структури вод озера Світязь // Тез. докл. сем. “Применение экспрессных методов при выполнении экологических исследований”. – К.,1996. – С. 14–16.

56. Погребенник В., Захарко В., Захарко Е. Багаторівнева інформаційна система контролю якості скла // Оброблення сигналів і зображень та розпізнавання образів: Праці:Третя Всеукраїнська між. конф. – К., 1996. – С. 180.

57. Погребенник В., Захарко В. Інформаційна система підтримки стабільних параметрів скла // Оброблення сигналів і зображень та розпізнавання образів: Праці: Третя Всеукраїнська між. конф. – К., 1996. – С. 279–280.

58. Погребенник В., Юзевич В., Михалина І. Вплив основних термодинамічних параметрів на результат вимірювання солоності // Оброблення сигналів і зображень та розпізнавання образів: Праці: Третя Всеукраїнська між. конф. – К., 1996. – С. 280–282.

59. Погребенник В.Д., Михалина І.А. Аналіз похибок визначення концентрації солей у воді // Мат. Міжн. наук.-техн. конф. “Фізичні методи та засоби контролю матеріалів та виробів “ЛЕОТЕСТ-98”.–Київ-Львів, 1998. – С. 71–72.

60. Погребенник В.Д. Контроль окружающей среды в Шацком природном национальном парке // Тез. докл. 15-й Российской конф. “Неразрушающий контроль и диагностика”. – Москва, 1999. – T2. – С. 296.

61. Бобков В.Ю., Кошевой В.В., Крайкивский Р.С., Погребенник В.Д., Романишин И.М. Комплекс программ "ROSA" обработки отраженного сигнала // Тез. докл. Всес. конф. "Техническое и программное обеспечение комплексов полунатурного моделирования". – М., 1988. – С. 132–133.

62. Бобков В.Ю., Кошевой В.В., Крайкивский Р.С., Погребенник В.Д., Романишин И.М. Автоматизация обработки пространственно-временных сигналов // Тез. докл. Всес. конф. "Метрологическое обеспечение ИИС и АСУТП". – Львов, 1988. – С. 159–160.

63. Погребенник В.Д. Методы и средства измерений параметров мелкомасштабных вихрей // Тез. докл. Всес. конф. "Технические средства и методы освоения океанов и морей. – М., 1989. – C. 78.

64. Погребенник В.Д., Сопрунюк П.М. Автоматизированная система экологического мониторинга водоемов // Тез докл. Межд. конф. "Интеграция систем целевой подготовки специалистов и автоматизированных технических систем различного назначения". – М., 1990. – С.45–46.

65. Погребенник В.Д., Сопрунюк П.М., Бобков В.Ю., Коссак Ю.З. Обработка сигналов в реальном масштабе времени // Тез. докл. Всес. конф. "Прием и анализ сверхнизкочастотных колебаний естественного происхождения". – Львов, 1990. – С. 74.

66. Погребенник В.Д., Федак В.С., Войтюк Л.І Місце метеорологічних вимірювань в екологічних дослідженнях та фоновому моніторингу // Тез. доп. конф., присвяч. 70–річчю Канівського заповідника. – Канів, 1993. – С. 176–177.

67. Погребенник В.Д. Разработка принципов построения акустического комплекса для дистанционной классификации морских донных отложений // Труды межд. науч.–техн. семинара "Морское и экологическое приборостроение". – Севастополь, 1994. – С. 36.

68. Погребенник В.Д., Івасів І.Б., Михалина І.А. Структура інформаційної бази даних фонового екологічного моніторингу // Сборник трудов межд. науч.–техн. семинара "Морское и экологическое приборостроение". – Севастополь, 1995. – С. 106–107.

69. Погребенник В.Д., Юзевич В.М. Моделювання динамічних вихорових процесів у в'язких середовищах // Праці Другої Української конф. з автоматичного керування "Автоматика–95". – Львів, 1995, Т.2. – С. 46–47.

70. Погребенник В.Д., Сопрунюк П.М., Юзевич В.М., Івасів І.Б., Мельник М.М., Михалина І.А., Червінка Л.Є., Червінка О.О. Портативні мікропроцесорні системи експрес-контролю параметрів мінеральних вод // Міжнародний Конгрес "Проблеми інформатизації рекреаційної та туристичної діяльності в Україні: перспективи культурного та економічного розвитку". – Трускавець. 2000 – С. 106–111.

71. Piotr Sopruniuk, Woіodymyr Pohrebennyk, Mirosіaw Melnyk. Przyrї№d do їdalnej kontroli natкїenia pola elektrycznego w instalacijach przemysіowych // l№ckie wiadomoci elektrycїne. Dwymiesiкcznik naukowo–technicїny oddziaіow sep.woj. l№skiego/ Nr specjalne (29). Rok YII. – 2000. – P. 55–56.

72. Бобков В., Коссак З., Погребенник В., Сопрунюк П., Хмелярчук Н. Розширення динамічного діапазону активних імпульсних систем виявлення і розпізнавання просторових неоднорідностей // Праці І Всеукр. конф. з обробки сигналів та зображень та розпізнавання образів. – К., 1992. – С. 103–104.

73. Погребенник В.Д. Експериментальні дослідження фонового g-випромінювання на території Шацького національного природного парку // Міжн. конф. "Росточанський збір-2000". – Львів:Меркатор. 2000. – Кн. 1. – С. 140–144.