Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Глущенко Олена Миколаївна. Науково-методичні підходи до удосконалення системи цін і тарифів на лікарські засоби,що виготовляються аптеками : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Глущенко О.М. Науково-методичні підходи до удосконалення системи цін і тарифів на лікарські засоби, що виготовляються аптеками. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 технологія ліків та організація фармацевтичної справи Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, Київ, 2009.

Розроблені науково-методичні підходи до розрахунку тарифів за індивідуальне виготовлення ліків, внутрішньоаптечну заготовку та фасувальні роботи відповідно до Національних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Вивчено і проаналізовано дані фахових джерел з питань виготовлення і сучасних підходів до визначення вартості екстемпоральних ліків. Досліджено асортимент екстемпоральних ліків, на основі анкетування фахівців визначено коефіцієнти витратомісткості багатокомпонентних лікарських форм. Доведено залежність виробничих витрат аптек від кількості і складності виготовлених ліків, основних фінансово-господарських показників і розроблені кореляційно-регресійні рівняння.

  1. Обґрунтовані сучасні науково-методичні підходи до формування цін і тарифів на лікарські засоби, що виготовляються в аптечних закладах, в тому числі за виготовлення внутрішньоаптечної заготовки і фасування лікарських засобів аптеками на основі розрахунку середньої суми витрат на одиницю внутрішньоаптечної заготовки відповідно до сучасної нормативно-правової документації.

  2. Вивчено соціально-економічні проблеми виробничої діяльності аптечних закладів на нинішньому етапі розвитку, проаналізовані ринкові методи ціноутворення на лікарські засоби аптечного виготовлення, які показали необхідність перегляду діючих з 1997 р. методичних рекомендацій, а також окремого розрахунку тарифів за виготовлення ліків за індивідуальними прописами та внутрішньоаптечної заготовки. Проведено експертне опитування спеціалістів щодо оцінки витратомісткості виготовлення різних лікарських форм, на основі якого переглянуто коефіцієнти витратомісткості їх виготовлення і окремих технологічних операцій.

  3. На основі маркетингового дослідження соціально-економічних проблем і стану виготовлення екстемпоральних ліків встановлено, що кількість виробничих аптек досягла критичної межі, за якою постає питання їх збереження. Без введення пільгового оподаткування та відповідної державної політики неможливе збереження індивідуального виготовлення ліків та проведення реконструкції виробничих приміщень при переході організації роботи аптек та виготовлення ліків за вимогами GRR.

  4. У результаті аналізу номенклатури та обсягів виготовлення лікарських засобів в аптеках у 2003 - 2008 рр. встановлено, що питома вага кількості екстемпоральних лікарських засобів у загальній рецептурі аптек, що обслуговують населення, становить у середньому 1,7%, міжлікарняних і лікарняних аптек - 24,54%. Загальна номенклатура прописів екстемпоральних лікарських засобів в аптеках налічує близько 300 найменувань, з них найбільш вживаних - до 50 в аптеках, що обслуговують населення, і до 170 - в міжлікарняних і лікарняних аптеках.

  5. На основі дослідження асортименту екстемпоральних лікарських засобів аптек, які обслуговують населення встановлено, що питома вага внутрішньоаптечної заготовки в екстемпоральній рецептурі становить 30%, а індивідуальних ліків – 70%, у міжлікарняних і лікарняних аптеках відповідно – 80,5% і 19,5%. Обґрунтовано перехід до окремого розрахунку тарифів за одиницю ВАЗ та індивідуальне виготовлення ліків.

  6. На основі проведеного аналізу номенклатури ліків виробничих аптек встановлено, що в аптеках, які обслуговують населення, переважає виготовлення рідких лікарських засобів для зовнішнього і внутрішнього застосування (до 65,3%) та м’яких лікарських засобів (до 20,1%), а в міжлікарняних і лікарняних аптеках – рідких лікарських засобів для парентерального та зовнішнього застосування стерильних (до 62%). Виведена залежність виробничих витрат аптек від кількості виготовлених лікарських форм.

  7. Проаналізовано динаміку та структуру витрат аптек, що займаються виготовленням ліків за 2003 2008 рр. у Луганській, Миколаївській, Черкаській областях та м. Києві. Доведено, що на збільшення цін і тарифів за виготовлення ЕЛЗ впливає ріст видатків на електроенергію, водопостачання, орендну та заробітну плату, відрахування на амортизацію і поточний ремонт основних засобів, витрати на опалення. Визначено основні показники виробничо-господарської діяльності аптек, які найбільш впливають на витрати з виготовлення екстемпоральних ліків.

  8. Проведено аналіз стану основних виробничих фондів аптек, що обслуговують населення, який показав, що основна частина обладнання (близько 60%) введена в експлуатацію більше 15 років тому; 33% – 5 - 15 років; і лише 7% - менше 5 років, а в міжлікарняних і лікарняних аптеках відповідно (близько 51%), 36% і 12,9%. Це свідчить про нагальну необхідність оновлення основних фондів виробничих аптек.

  9. Удосконалена методика визначення тарифів аптеками за індивідуальне виготовлення і фасування екстемпоральних лікарських засобів згідно сучасної нормативно-правової бази з урахуванням особливостей таксування складних лікарських форм. Відпрацьовано методику визначення регіональних (обласних) тарифів за виготовлення і фасування лікарських засобів.

  10. Розроблені методики розрахунку тарифів за індивідуальне і серійне виготовлення та фасування лікарських засобів аптеками, які затверджені Українським центром науково-методичної інформації і патентно-ліцензійної роботи, Державною службою лікарських засобів та виробів медичного призначення та пройшли апробацію у багатьох аптеках різних регіонів України і використовуються для розрахунку тарифів за виготовлення лікарських засобів. Методичні рекомендації також використані у навчальному процесі вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладів України.

Публікації автора:

  1. Немченко А. С. Аналіз сучасного стану виготовлення лікарських засобів в умовах аптек в Україні / А. С. Немченко, О. М. Глущенко, В. П. Соболевський // Фармацевтичний журнал. 2006. № 5 С. 3239. (Особистий внесок: аналіз фахових джерел, обґрунтування перспектив збереження і розвитку виробничих аптек).

  2. Немченко А. С. Аналіз номенклатури лікарських засобів, що виготовляються в умовах аптек / А. С. Немченко, О. М. Глущенко // Ліки. 2007. № 3 – 4. С. 8993. (Особистий внесок: статистична обробка власних досліджень структури та номенклатури екстемпоральних лікарських засобів, показників виробничо-господарської діяльності аптек, узагальнення результатів, підготовка статті до друку).

  3. Немченко А. С. Аналіз витрат виробництва і обігу в лікарняних та міжлікарняних аптеках / А. С. Немченко, О. М. Глущенко // Запорожский медицинский журнал. 2007. № 5. С. 137141. (Особистий внесок: дослідження динаміки витрат, аналіз впливу показників виробничо-господарської діяльності на витрати виробництва, підготовка статті до друку).

  4. Немченко А. С. Аналіз витрат виробництва і обігу в аптеках, що обслуговують населення / А. С. Немченко, О. М. Глущенко // Фармацевтичний часопис. 2008. № 1 (5). С. 2530. (Особистий внесок: обробка, узагальнення статистичного матеріалу досліджень, підготовка статті до друку).

  5. Немченко А. С. Використання основних фондів при виготовленні екстемпоральних ліків / А. С. Немченко, О. М. Глущенко // Фармацевтичний часопис. 2008. № 2 (6). С. 2022. (Особистий внесок: дослідження забезпеченості виробничих аптек необхідним обладнанням, аналіз ефективності використання основних фондів, підготовка статті до друку).

  6. Немченко А. С. Методичні підходи до визначення вартості лікарських засобів, що виготовляються в умовах аптек за індивідуальними прописами та у вигляді внутрішньоаптечної заготовки / А. С. Немченко, О. М. Глущенко // Запорожский медицинский журнал. 2008. № 1. С. 159164. (Особистий внесок: аналіз основних показників виробничо-господарської діяльності та витрат аптек, проведення опитування фахівців з метою визначення витратоємкості виготовлення екстемпоральних лікарських засобів, підготовка статті до друку).

  7. Немченко А. С. Ценовые скидки, дооценки и уценки на фармацевтические товары в системе нового учета в Украине / А. С. Немченко, А. Н. Гавриленко // Юридичні аспекти фармації : розділ журналу „Провізор”. 2002. № 2. С. 2730. (Особистий внесок: обґрунтування необхідності реформування цінової політики фармацевтичних фірм і аптек на фармацевтичні товари з урахуванням національних стандартів бухгалтерського обліку, участь у підготовці статті до друку).

  8. Немченко А. С. Организационно-экономические аспекты изготовления лекарственных средств в аптеках / А. С. Немченко, А. Н. Гавриленко // Провизор. 2002. № 10. С. 510. (Особистий внесок: аналіз фахових джерел, аналіз структури екстемпоральної рецептури в розрізі основних лікарських форм, обґрунтування проблем ціноутворення на екстемпоральні лікарські засоби, участь у підготовці статті до друку).

  9. Немченко А. С. Сучасні підходи до визначення тарифів за виготовлення та фасування лікарських засобів та виробів медичного призначення / А. С. Немченко, В. М. Чернуха, К. Л. Косяченко, О. М. Гавриленко // Сучасні проблеми екстемпоральної рецептури : наук.-практ. конф., 27-28 вер. 2007 р. : матеріали наук.-практ. конф. Х., 2007. С. 4146. (Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, обґрунтування необхідності розробки методики визначення вартості екстемпоральних лікарських засобів відповідно до Національних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, підготовка статті до друку).

  10. Немченко А. С. Організаційні та економічні проблеми виготовлення ін’єкційних розчинів міжлікарняними та лікарняними аптеками / А. С. Немченко, В. М. Чернуха, О. М. Гавриленко, О. А Неділько // Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України : VI Нац. з’їзд фармацевтів України, 28-30 вер. 2005 р. : матеріали з’їзду Х. : Вид-во НфаУ, 2005. С. 891892. (Особистий внесок: аналіз номенклатури і проблем виготовлення ін’єкційних розчинів, участь у написанні тез).

  11. Немченко А. С. Стан виготовлення лікарських препаратів в умовах аптеки / А. С. Немченко, О. М. Глущенко // Ліки та життя : III Міжнар. мед.-фармац. конгрес, 21-24 лют. 2006 р. : тези доп. К. : “БВІ Прінт”, 2006. С. 104105. (Особистий внесок: дослідження асортименту екстемпоральних ліків в аптеках міста Києва та Київської області, обґрунтування доцільності виготовлення екстемпоральних ліків в аптеках різних форм власності, підготовка тез до друку ).

  1. Хоменко В. М. Актуальність державної політики щодо виготовлення екстемпоральних ліків / В. М. Хоменко, А. С. Немченко, О. М. Глущенко, В. М. Чернуха // Створення, виробництво, стандартизація та фармакоекономічні дослідження нових лікарських засобів та біологічно активних добавок : II Міжнар. наук.-практ. конф., 12-13 жовт. 2006 р. : матеріали наук.-практ. конф. Х., 2006. С. 281283. (Дисертант особисто провів дослідження сучасного стану та проблем виготовлення екстемпоральних ліків, структури та аналізу номенклатури екстемпоральних ліків в аптеках України, обґрунтував напрямки удосконалення виробничої діяльності аптек).

  2. Сятиня М. Л. Екстемпоральне виготовлення ліків: проблеми та шляхи їх вирішення / М. Л. Сятиня, В. П. Попович, А. А. Бабський, О. М. Глущенко // Сучасні проблеми екстемпоральної рецептури: наук.-прак. конф., 27-28 вер. 2007 р. : матеріали наук.-прак. конф. Х., 2007. С. 1516. (Особистий внесок: аналіз фахової літератури, обґрунтування напрямків удосконалення виробничої діяльності аптек, підготовка тез до друку).

  3. Немченко А. С. Обґрунтування та розробка методики визначення вартості внутрішньоаптечної заготовки та фасовки аптеками, які обслуговують ЛПУ та населення і ЛПУ / А. С. Немченко, К. Л. Косяченко, О. М. Глущенко, В. М. Чернуха, С. В. Костиря // Формування Національної лікарської політики за умов впровадження медичного страхування: питання освіти, теорії та практики : наук.-практ. конф., 14-15 бер. 2008 р. : матеріали наук.-прак. конф. Х., 2008. С. 243244. (Особистий внесок: аналіз фахової літератури стосовно нормування визначення тарифів на виготовлення екстемпоральних ліків, підготовка тез до друку).

  4. Немченко А. С. Обґрунтування та розробка методики розрахунку тарифів за індивідуальне виготовлення і фасування лікарських засобів та виробів медичного призначення аптеками / А. С. Немченко, О. М. Глущенко, К. Л. Косяченко, В. М. Чернуха // Формування Національної лікарської політики за умов впровадження медичного страхування: питання освіти, теорії та практики : наук.-практ. конф., 14-15 бер. 2008 р. : матеріали наук.-практ. конф. Х., 2008. С. 236237. (Особистий внесок: аналіз діючих тарифів за виготовлення екстемпоральних ліків, участь у підготовці тез до друку).

  5. Немченко А. С. Визначення тарифів за індивідуальне виготовлення і фасування лікарських засобів та виробів медичного призначення аптеками [метод. рекоменд.] / А. С. Немченко, К. Л. Косяченко, В. М. Чернуха, О. М. Глущенко, С. В. Костиря. Київ : “КОПІ ЦЕНТР”. 2008. 30 с. (Особистий внесок: аналіз нормативно-правових документів, участь у розробці методичних рекомендацій).

  6. Немченко А. С. Методика визначення тарифів за серійне виготовлення і фасування лікарських засобів та виробів медичного призначення аптеками [метод. рекоменд.] / А. С. Немченко, К. Л. Косяченко, В. М. Чернуха, О. М. Глущенко, С. В. Костиря. Київ : “КОПІ ЦЕНТР”. 2008. 19 с. (Особистий внесок: аналіз основних показники виробничо-господарської діяльності аптек і встановлення їх впливу на величину тарифів, участь у розробці методичних рекомендацій).