Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


608. Попова Тетяна Олексіївна. Обгрунтування методів діагностики та лікування доброякісних гіперпластичних процесів ендометрію в постменопаузі: дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Попова Т.О. Обгрунтування методів діагностики та лікування доброякісних гіперпластичних процесів ендометрію в постменопаузі. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01. - акушерство і гінекологія. - І ПАГ АМНУ, Київ, 2004.

Робота присвячена питанням діагностики та лікування доброякісних гіперпластичних процесів ендометрію у жінок в постменопаузі.

Проведений порівняльний аналіз частоти і структури безсимптомної патології ендометрія у жінок в постменопаузі до 5 років і морфофункціональних особливостей ендометрія при кровотечах в ранній постменопаузі.

За даними аналізу морфофункціонального стану ендометрію в постменопаузі частота неатипових форм ГЕ при безсимптомному їх перебігу складає 59,1%, атипових - 24,7%.

В групі жінок з матковими кровотечами в ранній постменопаузі переважають пацієнтки з атрофією ендометрія на тлі соматичної патології (35,3%).

При дослідженні гормонального гомеостазу у жінок з неатиповими формами гіперплазії визначений нижчий вміст прогестерону та тенденцію до більш високого вмісту тестостерону та пролактину в порівнянні з відповідними показниками у здорових жінок. В той же час, при атиповій гіперплазії на тлі гіпогестагенемії відмічено достовірне підвищення рівня пролактину і тестостерону.

Визначення в ході ультразвукового дослідження крім товщини ендометрію, особливостей його структури а також обчислення ЕМК та врахування доплерометричних характеристик регіональної гемодинаміки, дозволяє оптимізувати діагностику гіперпластичних процесів ендометрія в постменопаузі.

Доведена доцільність та визначена ефективність використання у комплексному лікуванні неатипових гіперпластичних процесів ендометрія у постменопаузі поряд з гестегенами блокаторів дофамінових рецепторів, а також препаратів вазоактивної та антиандрогенної дії.

У дисертації вирішено наукове завдання щодо оптимізації методів діагностики та лікування гіперпроліферативних процесів ендометрію у жінок в постменопаузі на основі встановлення взаємозв'язків гормонального гомеостазу та морфофункціональних особливостей ендометрію.

  1. При проведенні ультразвукового скринінгу патології ендометрія у жінок в ранній постменопузі гіперпроліферативні процеси з безсимптомним перебігом виявлені у 10,4 % випадків (105 жінок). При цьому, з них у 62 жінок (59,1%) при морфологічному дослідженні діагностована неатипова гіперплазія ендометрію (34,3% - проста неатипова, в 24,7% - комплексна неатипова), у 26 жінок (24,7%) - атипова ГЕ (15,2% - проста атипова та 9,5% - комплексна атипова), а у 8 жінок (7,6%) – поліпи ендометрія.

  2. У групі жінок з матковими кровотечами в ранній постменопаузі переважають пацієнтки з атрофією ендометрія на тлі соматичної патології (35,7%), хронічним ендометритом (25,5%), субмукозними міомами (16,3%). При цьому гіперплазія ендометрія виявлена лише в 16,36% , а поліпи - в 14,3% випадків.

  3. Паціентки з асимптомним перебігом гіперпластичних процесів ендометрія страждають на ожиріння (54,3%), холецистопанкреатит (40%), хронічний гепатит (12,4%), цукровий діабет ІІ типу (8,6%). При цьому у 31,4% згаданої категорії жінок відмічався клімактеричний синдром середнього та важкого ступеня вираженості. В структурі екстрагенітальної патології жінок з кровотечами у постменопаузі переважають захворювання серцево-судинної системи (56,1%), системна гематологічна патологія (39,7%), дисфункція щитовидної залози (13,3%) та аутоімунні захворювання (9,2%).

  4. Визначення в ході ультразвукового дослідження товщини ендометрію та особливостей його структури, обчислення ЕМК та врахування доплерометричних характеристик регіональної гемодінаміки, забезпечує високу позитивну (0,917) та негативну (0,89) прогностичну цінність в діагностиці патології ендометрію, що перевищує відповідні показники при визначенні лише товщини М-ехо (відповідно 0,754 і 0,556).

  5. Аналіз діагностичної цінності аспіраційної біопсії за допомогою Pipelle визначив співпадання результатів морфологічного дослідженням біоптатів та зшкрібка ендометрія в групі з безсимптомною патологією у 81,9%, а з кровотечами в постменопаузі – у 54,1%. Відсутність у біоптатах обох груп помилково-позитивних результатів свідчить про нижчу інформативність біопсії ендометрію в порівнянні з діагностичним вишкрібанням, особливо відносно вогнещевих форм гіперплазії, при асимптомному їх перебігу. У групі з кровотечами в постменопаузі неспівпадання результатів переважно обумовлено високим відсотком неадекватних зразків ендометрію (39,8%).

  6. У жінок з неатиповими формами гіперплазії ендометрія в постменопаузі до 2 років виявлено нижчий вміст прогестерону (0,032±0,011нг/мл) та тенденцію до більш високого вмісту тестостерону (0,62±0,15 нг/мл) та пролактину (11,37±0,012 нг/мл) в порівнянні з відповідними показниками у здорових жінок(0,89±0,38нг/мл, 8,69±1,06 нг/мл, 0,34±0,13). В той же час, при атиповій гіперплазії на тлі гіпогестагенемії визначено достовірне підвищення рівня пролактину (16,23±0,12 нг/мл) і тестостерону( 0,86±0,14 нг/мл).

  7. При імуногістохімічному дослідженні ендометрія визначено, що процеси атрофії та гіпотрофії характеризуються втратою рецепторів до естрогенів та різким зменшенням експресії прогестеронових рецепторів. Проста і комбінована неатипова гіперплазії ендометрія супроводжуються зниженням експресії ЕР при збереженні експресії ПР, що підтверджує доцільність використання моногестагенних препаратів у лікуванні відповідної патології. У жінок з атиповими формами гіперплазій ендометрію експресії до статевих стероїдних гормонів не виявлено як в клітинах епітелію, так і стромі, що свідчить про низьку чутливість слизової оболонки матки до гестагенів і обумовлює доцільність радикальних підходів до ведення цієї патології в постменопаузі.

  8. Застосування в комплексі консервативного лікування неатипових форм гіперплазії ендометрію в постменопаузі поряд з гестегенами, засобів вазоактивної дії, а також препаратів, що знижують вміст пролактину та забезпечують антиандрогенний ефект, підвищує ефективність терапії відповідних патологічних станів і зменшує частоту рецидивів протягом року після І курсу лікування з 20% до 6,8%.

Публікації автора:

  1. Морфологічні та імуногістохімічні особливості ендометрія у пери-та постменопаузі (повідомлення І) // ПАГ.- №2.- 2001.- С.110-114 (співавтори: Задорожна Т.Д., Татарчук Т.Ф., Захаренко Н.Ф., Бондаренко Г.І., Бурлака О.В.). Автором особисто проведено забір матеріалу та обробка отриманих результатів.

  2. Імуноморфологічна характеристика експресії рецепторів естрогенів і прогестерону в ендометріїї у жінок в пери- і постменопаузі (повідомлення ІІ) // ПАГ.- №3.- 2001.- С.118-121 (співавтори : Задорожна Т.Д., Татарчук Т.Ф., Бондаренко Г.І., Захаренко Н.Ф., Бурлака О.В., Покришко С.В.). Автором особисто проведено забір матеріалу та обробка отриманих результатів.

  3. Заместительная гормональная терапия климактерических нарушений - оценка онкориска // Репродуктивное здоровье женщины.- 1(10).- 2002.- С.64-68 (співавтори: Татарчук Т.Ф., Ефименко О.А., Бурлака Е.В.). Автором особисто проведено огляд літературних джерел.

  4. Ранние ультразвуковые признаки гиперпластических процессов эндометрия у женщин в периоде климактерия // ІІІ наук.-практична конференція “Злоякісні пухлини матки та трофобласту. Патогенез, діагностика та лікування”.- Київ.- 25-26 листопада.- 1999.- С.35-40 (співавтори: Татарчук Т.Ф., Бурлака Е.В., Сольский Я.П., Захаренко Н.Ф.). Автором особисто проведено обробку отриманих результатів.

  5. Морфологические особенности эндометрия у женщин климактерического периода // ІІІ національний конгрес геронтологів і геріатрів України.- 26-28 вересня 2000.- Київ.- С.110-114 (співавтори :Задорожная Т.Д., Татарчук Т.Ф., Захаренко Н.Ф., Бурлака Е.В., Бондаренко Г.И.). Автором особисто проведено забір матеріалу.

  6. The early ultrasonic signs of the endometrial hyperplasia in menopausal women // Maturitas.- 2000.- Vol.35., Suppl.1.- P.70 (співавтори: Tatarchuk T.F., Zadorognaya T.D., Burlaka E.V., Solsky J.P., Zakharenko N.F.). Автором була подана ідея написання статті.

  7. The changes in hypothalamus-pituitary-ovarig system in women contacting with adverse occupational factors // 10th World Congress of Gynecological Endocrinology – Wroclaw, Poland, September 21-24, Vol.16, sup I, p.29 (співавтори: A.G.Cipkun, Y.P.Solsky, S.E.Scherbina,, N.V.Kosey, T.F.Tatarchuk ). Автором особисто проведено забір матеріалу.

  8. Morphological peculiarities of endometrium in women in menopause // 8th World Congress of Gynecological Endocrinology.- Florence, Italy.- 2000.- Vol.14, Sup.2.- P.82 (співавтори: Tatarchuk T.F., Zadoroznaya T.D., Zakharenko N.f.). Автором особисто проведено обробку отриманих результатів.

  9. Morphological caharcterization and expression of estrogen and progesterone receptors in menopause endometrium // Virchows archiv.- 2001.- N3, Vol.439.- P.341 (співавтори: Zadorozhna T.D., Tatarchuk T.F., Bondarenko G.I., Zakharenko N.F., Burlaka O.V.). Автором особисто проведено забір матеріалу.

  10. Endometrial pathology diagnosed by transvaginal sonography and aspiration biopsy // Climacteric.- Vol.5, Supp.1.- 2002.- P.75( співавтори: Tatarchuk T., Burlaka H., Zadoroznaya T., Bodryagova O.). Автором особисто проведено обстеження жінок та обробка отриманих результатів.