Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Павлюк Ірина Сергіївна. Організаційні основи розвитку ігрових видів спорту в Україні (на прикладі гандболу). : Дис... канд. наук: 24.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Павлюк І. С. Організаційні основи розвитку ігрових видів спорту в Україні (на прикладі гандболу). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 – Олімпійський та професійний спорт. – Національний університет фізичного виховання і спорту України, Київ, 2008.

Дослідження присвячене обґрунтуванню шляхів удосконалення організаційних основ розвитку ігрових видів спорту в Україні з урахуванням сукупності соціально-економічних і організаційно-управлінських відносин (на прикладі гандболу).

У роботі надано ретроспективний аналіз літературних даних із проблем модифікації сучасного спорту, тенденцій розвитку гандболу на сучасному етапі, комерціалізації та професіоналізації гандболу у світовій практиці. Проаналізовані умови розвитку й особливості функціонування гандболу, системи організації та управління гандболом на міжнародному рівні, та у розвинених країнах світу (Німеччині і Росії). Здійснено комплексний аналіз системи організації та управління гандболом в Україні, у ході якого визначено: особливості виникнення і становлення гандболу; проблеми та перспективи його розвитку; організаційно-правові, соціально-політичні й економічні умови функціонування; розвиток гандболу в системі дитячо-юнацького і резервного спорту України.

Основні результати дослідження упроваджено у діяльність Національної федерації гандболу України, дитячо-юнацьких спортивних шкіл і клубів. Матеріали дисертаційної роботи також використовують у навчальному процесі НУФВСУ.

1. Комплексний аналіз літературних джерел та світової практики показав, що рівень розвитку спорту в країні залежить від ефективності системи управління, матеріально-технічного, фінансового та інших видів забезпечення. Зміни, що відбуваються останніми роками у спорті вищих досягнень, у міжнародному олімпійському русі істотно вплинули і на організаційно-управлінську структуру спорту в Україні. Однак сьогодні не існує цілісного уявлення щодо організаційних основ спортивних ігор в історичному, а також структурному і організаційному аспектах з урахуванням сучасних чинників, що впливають на їх розвиток.

2. Специфіка гандболу як виду спорту зумовлена розвитком його у спортивно-комерційному аспекті. Узгодженість підприємницької діяльності організаційних структур зі спортивною, а також вплив комерціалізації на спортивні результати та поведінку учасників є основними чинниками формування і розвитку гандболу на сучасному етапі.

3. Система організації та управління гандболом на міжнародному рівні представлена єдиною системою змагань, керівництво якою здійснює ІГФ, що об’єднує неконтрактних, контрактних і професійних гандболістів. Упровадження статусу гравця визначає можливість участі спортсмена у турнірах відповідного рівня, а відсутність міжнародних професійних структур гандболу зумовлює належність гандболістів-професіоналів до спорту вищих досягнень. Залежність формування національної організаційної системи гандболу від об’єктивних процесів його розвитку у світі і створює потребу врахувати зазначені особливості під час реорганізації організаційно-управлінської структури, а також розробити і вдосконалити законодавче та нормативно-правове забезпечення гандболу в Україні.

4. У сучасній практиці гандболу відсутні єдині організаційні, правові та соціально-економічні підходи його розвитку. Дослідження організаційно-правових основ країн (Німеччина, Росія), що характеризуються високим рівнем розвитку гандболу, ефективними системами управління, дали змогу визначити загальні тенденції та особливості її функціонування. Так, національні організаційно-управлінські системи гандболу у європейських країнах побудовані за принципом участі держави у розвитку гандболу і представлені системою підготовки, а також системою змагань, в якій поєднано олімпійський і професійний напрями. Система підготовки гандболістів є єдиною вертикально-інтегрованою системою, у якій наявна централізація процесу підготовки. Професійний напрям представлений відповідними структурами, що функціонують лише на національному рівні та формують самостійну систему змагань.

5. Вивчення тенденцій розвитку ігрових видів спорту у світі, історії та сучасного стану гандболу в Україні свідчить про інтенсивний вплив зовнішніх (насамперед, професіоналізації і комерціалізації олімпійського спорту), а також внутрішніх чинників (серед яких соціально-політичні, економічні, організаційно-правові) на систему організації та управління спортивними іграми, зокрема і гандболом в країні.

6. Враховуючи вплив різних чинників на розвиток гандболу в Україні, можна визначити три історичні періоди: 1909–1971 рр., 1972–1990 рр., 1991 р. – донині. Вивчення особливостей розвитку кожного періоду визначило необхідність інтеграції досвіду радянської системи підготовки зі світовою передовою практикою, що дозволяє ефективно функціонувати організаційним системам спорту в умовах глобалізації, комерціалізації і професіоналізації, як основного шляху розвитку гандболу в Україні.

7. Зниження показників розвитку спорту вищих досягнень (показники підготовки МС і МСМК у 2007 р. знижені на 20 і 60 % відповідно, порівняно з 1997 р.), а також наявність низки проблем його розвитку в Україні: низька популярність, відсутність стабільного фінансування, низький рівень матеріально-технічного забезпечення, відсутність цільових програм розвитку гандболу (на думку експертів 40 %, 33 %, 22 % і 5 % відповідно), свідчать про потребу реорганізації та вдосконалення зазначеної системи.

8. Аналіз соціально-економічних і політичних умов в Україні, традицій і тенденцій розвитку гандболу на міжнародному та національному рівнях свідчать, що основними напрямами реорганізації та вдосконалення системи організації та управління гандболом є: забезпечення функціонування єдиної вертикально-інтегрованої системи підготовки гандболістів з пріоритетом держави в її регулюванні; спадковість структур дитячо-юнацького, резервного спорту і спорту вищих досягнень; створення організаційних умов що забезпечують централізацію процесу підготовки кваліфікованих спортсменів; удосконалення системи змагань, науково-методичного, кадрового, правового, фінансово-економічного, матеріально-технічного, медико-біологічного, інформаційного забезпечення.

Перспективи подальших досліджень пов’язані з розробкою довгострокового планування, що дасть змогу ФГУ визначити стратегію розвитку гандболу в Україні, а також активізувати свою діяльність в реалізації пріоритетних напрямів.

Публікації автора:

  1. Павлюк И. С. История возникновения и развития гандбола в мире // : Зб. наук. пр. / За ред. С. С. Єрмакова; ХДАДМ (ХХПІ). – Харків, . – . – С. 83–88.

  2. Павлюк І. Становлення і розвиток гандболу в Україні // : Збірник наукових праць з галузі фіз. культури та спорту: Періодичне видання / Львів. ДІФК. – Львів: Українські технології, . – , . – С. 197–201.

  3. Павлюк І. Система організації та управління гандболом в провідних країнах світу та в Україні: Проблеми комерціалізації та професіоналізації // : Збірник наукових праць з галузі фіз. культури та спорту: Періодичне видання / Львів. ДІФК. – Львів: Українські технології, . – : Анотації, зміст та допоміжні індекси + збірник наукових праць на CD. + CD. – С. 282–283.

  4. Павлюк І. Проблеми і перспективи розвитку гандболу в Україні // . – . – . – С. 56–59.

  5. Павлюк І. Організаційні аспекти розвитку гандболу в Україні// : Збірник наукових праць з галузі фіз. культури та спорту: Періодичне видання / Львів. ДІФК. – Львів: Українські технології, 2008. – 4. – С. 239–243.

  6. Павлюк И., Борисова О. Телевидение как фактор популяризации гандбола в Украине // : международная научная конференция аспирантов (Кишинев, 26–27 октября 2007 г.)/ Государственный университет физического воспитания и спорта]. – Кишинев, . – С. 328–333. Здобувачем зібрано фактичний матеріал по темі що досліджується, здійснена його обробка та зроблені висновки..

  7. Павлюк И. Проблемы и перспективы профессионализации гандбола в Украине // : материалы XI международного научного конгресса (Минск, 10–12 октября 2007 г.): в 4 ч. / М-во спорта и туризма Республики Беларусь; НОКРБ; Белорусский ГУФК; Белорусская олимпийская академия. – Минск: БГУФК, . – : Молодежь – науке. Исследования молодых ученых в отрасли физической культуры, спорта и туризма: секция. – С. 124–127.

  8. Павлюк І. С. Розвиток ігрових видів спорту в Україні // Міжнародний науковий конгресс : ІХ міжнар. наук. конгрес, присвячується 75-річчю НУФВСУ: Тези доповідей / Ред. В. М. Платонов та ін. – К.: Олімпійська література, . – С. 399.

  9. Борисова О. В., Павлюк І. С. Організаційні основи розвитку ігрових видів спорту в Україні на матеріалі гандболу // Міжнародний науковий конгрес : ІХ міжнар. наук. конгрес, присвячується 75-річчю НУФВСУ: Тези доповідей / Ред. В. М. Платонов та ін. – К.: Олімпійська література, . – С. 43. Участь здобувача полягає в узагальненні результатів дослідження і написанні тез.