Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Барський Юрій Миколайович. Організаційно-економічні основи розвитку та підвищення ефективності малих промислових формувань в АПК: дисертація канд. екон. наук: 08.07.02 / Тернопільська академія народного господарства. - Т., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Барський Ю.М. Організаційно – економічні основи розвитку та підвищення ефективності малих промислових формувань в АПК. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – Економіка сільського господарства і АПК. Тернопільська Академія народного господарства Міністерства освіти і науки України, Тернопіль, 2003.

Дисертація присвячена питанням організації та функціонування малих промислових формувань в умовах становлення і розвитку ринкових відносин.

В роботі доведено необхідність розвитку малих промислових підприємств як юридично самостійних економічних суб’єктів та безпосередньо у складі виробників сільськогосподарської продукції, запропоновано механізм вдосконалення організаційно – правових аспектів створення і розвитку промислових підприємств в АПК. Запропоновано економіко – математичну модель інтеграційної агропромислової структури, до складу якої на принципах організаційно – технологічної і економічної єдності входять виробники сільськогосподарської продукції та малі промислові підприємства. Обґрунтовано необхідність створення маркетингово - виробничих промислових підприємств з метою визначення необхідної номенклатури продукції та забезпечення її високої конкурентоспроможності і просування на ринку.

У дисертації наведено теоретичні узагальнення і нові погляди на розв’язання та вирішення проблем організації, розвитку та підвищення ефективності малих промислових формувань в АПК в умовах сучасного етапу становлення ринкових відносин на селі, що дало змогу зробити наступні висновки:

1. Трансформаційні зміни, які відбуваються в економіці АПК обумовили необхідність пошуку нових форм агропромислової інтеграції, теоретичні засади якої недостатньо розроблені і вимагають нових підходів в ринкових умовах господарювання з врахуванням створення юридично самостійних малих промислових формувань в АПК та функціонування внутрішньо - господарського виробництва у складі сільськогосподарських підприємств. На цій основі визначено принципи їх організації та здійснено класифікацію.

2. Проведений аналіз нормативної та економічної бази визначив необхідність прийняття Примірного положення, як обґрунтованої умови діяльності малих промислових формувань, яке у першу чергу повинно, відображаючи норми законодавчих актів, встановлювати право власності аграрних товаровиробників на майно, визначати правовий захист їх майнових інтересів, формулювати принципи підприємницької діяльності, умови та порядок створення і функціонування промислових виробництв, закріплювати їх правове становище і гарантувати господарську самостійність підприємств.

3. Удосконалення організації малих промислових формувань на основі раціонального використання природних, трудових і матеріальних ресурсів є важливою умовою підвищення ефективності виробництва. При оцінці економічної ефективності малих промислових підприємств у дисертації запропоновано використовувати не лише традиційні основні показники виробничої діяльності, але й такі як рівень конкуренції, реалізаційної ціни, кон’юнктури ринку. В умовах жорсткої конкуренції важливе місце займає збут продукції промислових підприємств. Це обумовлює поєднання сільськогосподарського і промислового виробництв з метою оптимізації виробничої діяльності (зменшення собівартості і втрат) та отримання додаткових грошових надходжень від реалізації кінцевого продукту , а не сировини.

4. В розвитку малих промислових формувань в АПК досить помітно просліджуються регіональні особливості, що обумовлено як ресурсним потенціалом, так і організаційною діяльністю місцевих органів влади щодо їх управлінсько-консультативної, фінансово-кредитної та матеріальної підтримки. Проте, висока значимість малих промислових формувань для використання ресурсного потенціалу території, своєчасної і безвтратної переробки сільськогосподарської продукції (сировини), створення робочих місць на селі і в кінцевому рахунку для підвищення рівня життя сільського населення вимагає їх дієвої підтримки.

5. Аналіз розвитку малих промислових формувань засвідчує, що вони не виявили себе як досить сильна конкурентноспроможна форма підприємництва в АПК. В умовах посилення конкуренції на агропродовольчих ринках вирішальну роль у підвищенні конкурентоспроможності малих промислових формувань може відіграти інтенсивне технологічне оновлення (впровадження новітніх технологій, машин і обладнання), розвиток унікальних виробництв, які обумовлені специфікою ресурсного потенціалу регіону і забезпечують неповторність продукту на ринку.

6. Розроблені моделі оптимізації структури виробництва малих промислових формувань залежно від економічних параметрів сільськогосподарських підприємств – сировинних партнерів є придатними для використання в перехідних до ринку умовах господарювання та дозволяють вирішити кілька ключових питань: оптимізувати без додаткового залучення інвестицій використання наявного виробничо-ресурсного потенціалу; частково зняти проблему сезонної нерівномірної зайнятості; вирішити проблему забезпечення господарства обіговими коштами; не зважаючи на тимчасово несприятливу ситуацію в тваринницькій галузі, зберегти організаційно-технологічну єдність сільськогосподарських підприємств і поголів'я худоби; забезпечити вибір варіанту беззбитковості малих промислових формувань і агрофірм в цілому, конкурентоспроможність продукції малих промислових формувань на ринку; зробити можливим практичне використання розроблених економіко-математичних механізмів в умовах різноманітності форм господарювання.

7. Дослідження сучасного розвитку видів підприємництва в малих промислових формувань за методикою оцінки життєвого циклу товару (виду виробництва) свідчить, що сучасний ринок виробництва в малих промислових формуваннях є сукупністю видових ринків з виробництва товарів, які знаходяться на різних стадіях: народження, зростання, розширення, зрілості, спаду. З огляду на це має вироблятись диференційована стратегія розвитку малих промислових формувань і маркетингова політика, пропозиції стосовно яких розроблені у дисертації.

8. Для підтримки малих промислових формувань в АПК доцільно застосувати такі форми їх державної підтримки: залучення до виконання державних або регіональних цільових програм (повязаних з розвитком продовольчого ринку), державне (регіональне) замовлення і здійснення закупівель у малих промислових формувань продукції; інжинирингова, фінансова та організаційно-управлінська підтримка заходів з технічного переозброєння підприємств, інновацій, спрямованих на диверсифікацію виробництва продукції, зміну спеціалізації відповідно до вимог ринку.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Барський Ю.М. Аналіз ефективності роботи підсобних підприємств і промислів на селі у Волинській області // Наукові записки. - Тернопіль: Економічна думка. - 2001 . – С.277-279.

2. Барський Ю.М. Аналіз розвитку агропромислового комплексу Волині в умовах ринкових перетворень // Наукові записки. – Тернопіль: Економічна думка. - 2001. – С.303-305.

3. Барський Ю.М. Матеріально-технічне, фінансове забезпечення підсобних підприємств і промислів у сільському господарстві // Вісник ТАНГ. - Тернопіль. – 2001. - №13. – С.30-31.

4. Барський Ю.М. Регіональні особливості розвитку промисловості в сільській місцевості // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України: Збірник наукових праць кафедри управління трудовими ресурсами і розміщення продуктивних сил Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – Вип. 5. – С.57-59.

5. Дусановський С.Л., Барський Ю.М. Місце малого підприємства в економіці АПК // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. - Вип. 123. - С.144-149. Особистий внесок: опрацьовано аспекти розвитку малих промислових формувань в АПК.

6. Барський Ю.М. Агропромислова інтеграція та соціальний розвиток села // Вісник ТАНГ. – Тернопіль: Наукова думка. – 2002. - №6. – С.18-20.

7. Барський Ю.М. Модель оптимізації виробництва сільськогосподарських та підсобних підприємств //Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. -Тернопіль: Підручники і посібники. - 2003.- №7.- С.7-14.