Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Імунологія та алергологія


Гуменюк Наталія Олексіївна. Особливості імунних порушень та їх імунокорекція у дітей з рецидивними бронхітами : дис... канд. мед. наук: 14.03.08 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 168арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 150-168.



Анотація до роботи:

Гуменюк Н.О. Особливості імунних порушень та їх імунокорекція у дітей з рецидивними бронхітами. Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.08 –імунологія та алергологія. Національний медичний університет, Київ, 2006.

В середньому 31,8% дітей мали схильність до рецидивних бронхолегеневих захворювань, яка, успадковується як за материнською, так і за батьківською, лінією. У 55,6% дітей відмичається вроджений генез розвитку рецидивного бронхіту (р<0,05). У 56,1% випадків зустрічається гіперплазія тимусу. При вивченні функції зовнішнього дихання, ми з'ясували, що у всіх обстежених дітей було достовірне зниження основних показників від норми, які свідчили про переважно рестриктивні порушення у дітей з РБ.

Отримані вірогідні зміни в імунному статусі: вірогідно знижені рівні сироваткових IgM та IgА та s IgА (р<0,05) при мало зміненому рівні загального IgG, особливо у дітей з синдромом гіперплазії тимусу. При визначенні показників клітинного імунітету у дітей показано, що у дітей з рецидивними бронхітами відмічається вірогідне зниження CD3+, CD4+ клітин та CD 16+ клітин, та вірогідно підвищений рівень CD 95. Доведено, що порушення імунної відповіді при РБ індукується на рівні моноцитарно-макрофагального ряду клітин, які продукують підвищену кількість ІЛ-1, ФНО- та запускають активацію переважно Тх2 (ІЛ-10).

Обгрунтовано доцільність застосування імунотерапії препаратами „Україн” в дозі 2,5 мг, курс лікування складався з 8 внутрішньом'язових ін’єкцій, та „Імунофан” - 1,0 мл 0,005% розчину вводили внутрішньом'язово 1 раз на добу, з інтервалом через день, курс лікування складався з 10 ін'єкцій. Час спостереження за дітьми складав в обох випадках 1 рік. Доведено клінічну та імунологічну ефективність запропонованої імунотерапії.

  1. У дітей з рецидивним бронхітом в періоді ремісії виявлена недостатність переважно клітинної ланки імунітету (у 76% хворих), та поєднання порушень імунної системи (найчастіше, в 45% - це недостатність Т-ланки з певним дефіцитом імуноглобулінів основних класів).

  2. Виявлені вірогідні зміни в субпопуляційному складі лімфоцитів у дітей з рецидивним бронхітом в період клінічної ремісії: зниження рівня CD3+, CD4+ і CD16+ та підвищення рівня імунокомпетентних клітин, що експресують маркер індуктору апоптозу CD95+.

  3. Відмічено вірогідне зниження рівня сироваткових IgM і IgA та секреторного IgA в слині у дітей з рецидивним бронхітом в період клінічної ремісії.

  4. Встановлено вірогідне підвищення рівня прозапальних цитокінів ІЛ-1, ФНП-, протизапального ІЛ-10 та вірогідне зниження -ІФН в сиворотці крові у дітей з рецидивним бронхітом в період клінічної ремісії. Вміст сироваткових ІЛ-4, ІЛ-6, ІЛ-12 у дітей з рецидивним бронхітом в період клінічної ремісії суттєво не змінюється.

  5. Лікування препаратом „Україн” сприяє подовженню ремісії та нормалізації функціональних показників зовнішнього дихання у 93% дітей з рецидивним бронхітом. Також відмічається вірогідне зниження рівня імунокомпетентних клітин, що експресують маркер індуктору апоптозу CD95+ та підвищення кількості CD16+ клітин, нормалізація рівня сироваткових IgM і IgA та секреторного IgA в слині.

  6. Імунокорекція препаратом „Імунофан” нормалізує рівень сироваткових IgM і IgA та секреторного IgA в слині, вірогідно підвищує рівень CD3+, CD4+ клітин, а також нормалізує продукцію сироваткових прозапальних цитокінів ІЛ-1, ФНП- та протизапального цитокіну ІЛ-10, значно підвищує рівень -ІФН.

Практичні рекомендації

  1. Після двох епізодів гострого бронхіту запропоновано спосіб диспансерного нагляду за дітьми, яке включатиме імунологічне обстеження, УЗО тимусу та дослідження функції зовнішнього дихання.

  2. У дітей з рецидивними бронхітами із значним зниженням функції зовнішнього дихання та гіперплазією тимусу впровадженна схема лікування імунотропним препаратом „Україн” внутрішньом'язово один раз в 4 дні о 17годині в дозі 2,5 мг, на курс 8 ін'єкцій.

  3. У дітей з рецидивними бронхітами із значними змінами в клітинной ланки імунітету, активацією прозапальних цитокінів або дефіциті -ІФН впровадженна схема лікування імунотропним препаратом „Імунофан” внутрішньом'язово один раз на добу з інтервалом через день, в дозі 1 мл 0,005% розчина, на курс 10 ін'єкцій.

Публікації автора:

  1. Вторичные иммунодефицитные заболевания у детей (дифференциальная диагностика). Гуменюк Н.А., Казмирчук В.Е. // Проблеми екології та медицини. –2002 р. –т.6. -№5. –с.15-19.

  2. Выявление и верификация иммунозависимой патологии у детей (Возможности и перспективы). Казмирчук В.Е., Гуменюк Н.А., Мирошникова М.И., Плахотная Д.В., Друганов С.Д. //Імунологія та алергологія. – 2002. -№3. -с.17-22.

  3. Клінічні ефекти препарату Україн у дітей з рецидивними бронхолегеневими захворюваннями. Казмірчук В.Є., Гуменюк Н.О.//Ліки України.-2003.-№4 (69).-с.40-42.

  4. Клинико-иммунологическая эффективность препарата Украин у детей с рецидивирующими бронхолегочными заболеваниями. Казмирчук В.Е., Гуменюк Н.А., Мирошникова М.И., Плахотная Д.В. //Ліки України.-2003.- № 10 (75).- с. 37-40.

  5. Казмірчук В.Є., Гуменюк Н.О. Деклараційний патент України: “Спосіб імунотерапії рецидивних бронхолегеневих захворювань” 47299 А з пріоритетом від 17.06.2002// Промислова власність.- 2002 .- № 6.

  6. Казмірчук В.Є., Мірошникова М.І., Гуменюк Н.О., Плахотна Д.В. Деклараційний патент України “Спосіб лікування синдрому хронічної втоми та імунних дисфункцій” 63807А з пріоритетом від 15.01.2004 // -Промислова власність.-2002.-№1.

  7. 9. Казмірчук В. Є., Гуменюк Н.А., Мальцев Д.В. Деклараційний патент України „Спосіб діагностики імунодефіцитних захворювань апоптогенного генезу” №4190 G01N33/68 від 17.01.2005