Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нефрологія


Пустовойт Ганна Леонідівна. Особливості перебігу хронічного пієлонефриту в осіб похилого і старечого віку : дис... канд. мед. наук: 14.01.37 / Вищий держ. навчальний заклад України "Українська медична стоматологічна академія". — Полтава, 2006. — 144арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 122-141.



Анотація до роботи:

Пустовойт Г.Л. Особливості перебігу хронічного пієлонефриту в осіб похилого і старечого віку.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.37 – нефрологія.– Інститут нефрології АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню морфологічних передумов розвитку інфекційного запального процесу в нирках, особливостей клінічного перебігу та діагностики ХХН: необструктивного пієлонефриту в осіб похилого і старечого віку. Проведено вивчення первинної медичної документації 1575 хворих, із них 184 - 60 років, гістометричний порівняльний аналіз тканинних структур нирки у різних вікових групах, вивчення вікових характеристик структурно-функціонального стану нирок хворих на ХХН: необструктивний пієлонефрит. Виявлено прогресивне зростання з віком тяжкості захворювання та пряму залежність між тривалістю захворювання та тяжкістю ХХН: необструктивного пієлонефриту. Встановлено, що вікова перебудова у нирковій тканині, розпочинаючись на мікроциркуляторному рівні, порушує нормальні трофічні процеси, створюючи умови для хронізації інфекційного запального процесу в нирках, розвитку артеріальної гіпертензії та ниркової недостатності. Виходячи з достовірного порушення з віком ниркової гемодинаміки, для роздільної оцінки функціонального стану нирок у хворих похилого і старечого віку запропоновано допплерографічне визначення імпульсних показників та хвилинного об’єму кровотоку в нирках. Запропоновано включити до обов’язкових заходів щодо профілактики прогресування ХХН: необструктивного пієлонефриту в осіб похилого і старечого віку: корекцію артеріального тиску, функціональних уродинамічних і гемодинамічних порушень, активності інфекційного запального процесу в нирках.

У дисертації подано теоретичне узагальнення і запропоновано нове розв’язання актуальної наукової проблеми: удосконалення діагностики та ефективного моніторингу ХХН: необструктивного пієлонефриту в осіб похилого і старечого віку.

  1. Питома вага осіб похилого і старечого віку становить 15,6% у структурі госпіталізованої захворюваності на ХХН: необструктивний пієлонефрит. З віком прогресивно зростає тяжкість захворювання: якщо у хворих віком до 60 років у 84,7% випадків визначали ХХН I-II стадій, то в осіб похилого і старечого віку переважала ХХН ІІІ-V стадій (81,3% випадків).

  2. У пацієнтів віком 60 років ХХН: необструктивний пієлонефрит у 64,3% спостережень супроводжується АГ. При цьому, питома вага осіб з нормальним артеріальним тиском серед хворих на ХХН: необструктивний пієлонефрит становить 12,0% - це у 4,5 рази нижче у порівнянні з особами без захворювань нирок (54,0%), що вказує на прямий зв’язок артеріальної гіпертензії саме з нирковою патологією. У хворих віком 60 років встановлена середньої сили пряма кореляційна залежність між тривалістю захворювання та ступенем артеріальної гіпертензії.

  3. У людей похилого і старечого віку спостерігаються специфічні зміни ниркових структур, зумовлені старінням, а саме: потовщення стінок судин гемомікроциркуляторного русла з віком (0,17 ± 0,03 мкм у осіб молодого та зрілого віку, 0,22 ± 0,02 мкм у осіб середнього віку та 0,26 ± 0,03 мкм в осіб похилого і старечого віку), що порушує нормальні трофічні процеси, викликаючи зменшення загальної кількості інтактних та збільшення кількості патологічно змінених ниркових тілець і зумовлює зниження у людей старших вікових груп резервних функціональних можливостей нирок.

  4. Уропатогенна бактеріальна мікрофлора виділена у 66,7% випадків з ниркової тканини померлих, у яких до смерті не встановлено захворювань нирок. У 45,0% випадків із нирки та кишечника виділена ідентична мікрофлора. З віком частота позитивних результатів бактеріологічного дослідження нирок зростає з 40,0% (у віці 20-44 роки) до 100,0% (у віці 60 років), що підтверджує існування бактеріальної транслокації з кишечника як фізіологічного явища у “практично здорових людей” та посилення цього процесу з віком.

  5. Фільтраційна функція нирок суттєво знижується з віком, що може бути результатом хронічного неспецифічного інфекційного запального процесу на фоні інволютивних змін. Серед хворих на ХХН: необструктивний пієлонефрит віком до 45 років питома вага осіб з нормальною швидкістю клубочкової фільтрації становить 56,5%, у віці 45-59 років цей показник зменшується до 31,3%, а після 60 років дорівнює нулю.

  6. Ехографічні ознаки нефросклерозу у хворих на ХХН: необструктивний пієлонефрит із віком прогресивно зростають: у віці 60 років підвищення ехогенності паренхіми виявляли у 2,5 рази частіше у порівнянні з віковою категорією хворих 20-44 роки.

  7. Допплерометричні показники підтверджують результати гістометричного дослідження щодо вікового ремоделювання судинного русла. З віком у хворих на ХХН: необструктивний пієлонефрит достовірно порушується більшість показників ниркової гемодинаміки: пікова систолічна швидкість кровотоку, кінцева діастолічна швидкість кровотоку, індекс резистентності міждольових, сегментарних та ниркових артерій, хвилинний об’єм та середня швидкість кровотоку, більш глибокі порушення відбуваються на мікроциркуляторному рівні: індекс резистентності міждольових артерій ураженої нирки з віком достовірно підвищується, складаючи 0,64±0,02, 0,66±0,02 та 0,68±0,01 в окремих вікових групах; хвилинний об’єм кровотоку у віці 60 років знижується на 36,2% у порівнянні з особами віком 20-44 роки.

Публікації автора:

  1. Пустовойт Г.Л. Вивчення вікових особливостей структурно-функціонального стану нирок у хворих на хронічний пієлонефрит за допомогою допплерівської ультрасонографії // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії.- 2006.- Том 6, Випуск 3, (15).- С.141-145.

  2. Пустовойт Г.Л. Особливості вікового ремоделювання нирок // Український журнал нефрології та діалізу.- 2006.- №2 (10).- С.62-64.

  3. Пустовойт Г.Л. Ймовірна роль бактеріальної транслокації із кишечника у патогенезі хронічного пієлонефриту // Проблеми екології та медицини.– 2006.- Том 10, №1-2.- С.26-29.

  4. Катеренчук І.П., Волобуєв М.А., Пустовойт Г.Л. Ремоделювання функціонально-активних структур нирки, пов’язане з віком // Світ медицини та біології.– 2006.- №2.- С.19-24.

Здобувач самостійно виконала збір матеріалу, провела аналіз та узагальнення результатів дослідження, брала участь у підготовці статті до друку.

  1. Катеренчук І.П., Пустовойт Г.Л. Особливості хронічного пієлонефриту в осіб похилого і старечого віку // Український журнал нефрології та діалізу.-2004.- №1.- С.49-52.

Здобувач брала участь в аналізі літературних джерел та підготовці статті до друку.

  1. Пустовойт Г.Л. Гістометричне дослідження об’єму ниркових тілець у осіб різних вікових груп // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії.- м. Полтава, 2005.- С.89.

  2. Пустовойт Г.Л. Вікове ремоделювання функціонально-активних структур нирки // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції (з міжнародною участю): вклад молодих вчених в розвиток медичної науки і практики.- м.Харків, 2006.- С.95.

  1. Пустовойт Г.Л. Вікові особливості структурно-функціонального стану нирок у хворих на хронічний пієлонефрит // Тези доповідей ХІ конгресу світової федерації українських лікарських товариств.- м. Полтава, 2006.- С.371-372.

  2. Капшитар Ю.Г., Пустовойт Г.Л. Морфологічні передумови інфекційних запальних захворювань нирок в осіб похилого і старечого віку // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених: внесок молодих вчених в медичну науку.- м.Харків, 2003.- С.28-29.

Здобувач самостійно займалася підбором матеріалу, брала участь в узагальненні результатів дослідження та підготовці тез.

  1. Позитивне рішення на винахід (№ заявки u 2006 06721). Спосіб визначення структурного та функціонального стану нирок у хворих на хронічний пієлонефрит / Саричев Л.П, Саричев Я.В., Пустовойт Г.Л., Хгазі Сафат Хамді.