Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Біляк Наталія Іванівна. Оцінка та шляхи покращення інвестиційної привабливості аграрного сектору економіки : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Львівський держ. аграрний ун-т. — Л., 2006. — 140арк. — Бібліогр.: арк. 196-217.



Анотація до роботи:

Біляк Н.І. Оцінка та шляхи покращення інвестиційної привабливості аграрного сектору економіки – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Львівський державний аграрний університет, Львів, 2006.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних і методологічних засад оцінки і вибору інвестиційно привабливих об’єктів інвестування в сільському господарстві. Розроблено власні методичні підходи до аналізу, оцінки та прогнозування інвестиційного клімату, інвестиційної привабливості. У роботі з’ясовано сучасні тенденції формування інвестиційного клімату в Україні та Карпатському регіоні як зовнішнього середовища функціонування сільського господарства. Здійснено оцінку інвестиційної привабливості окремих галузей сільського господарства Карпатського регіону в розрізі адміністративних областей. Проведено аналіз динаміки рівня інвестиційної привабливості галузей сільського господарства. Здійснено коригування середнього інтегрального показника інвестиційної привабливості галузей сільського господарства в областях Карпатського регіону з урахуванням рівня регіональної інвестиційної привабливості. Обґрунтовано основні напрями і засади підвищення інвестиційної привабливості та оздоровлення інвестиційного клімату в окремих галузях сільського господарства. Розроблено економетричні моделі оцінки та прогнозування інвестиційної привабливості галузей сільського господарства в Карпатському регіоні.

Дослідження інвестиційної привабливості аграрного сектору (на прикладі Карпатського регіону) дозволило зробити наступні висновки та розробити рекомендації щодо основних аспектів її покращення:

  1. Інвестування аграрної сфери, як і інвестиційні процеси в інших галузях, є явищем багатогранним і складним. За своєю економічною природою інвестиційна діяльність є процесом здійснення додаткових вкладень найбільш ефективних засобів з метою збільшення виробництва продукції та створення умов для економічного зростання. Інвестиції – це вкладення грошових, майнових та інтелектуальних цінностей в об’єкти підприємницької та інших видів діяльності з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту. Інвестиційна привабливість – це інтегральний показник, який характеризує внутрішнє та зовнішнє середовище об’єкта інвестування з позицій ефективності, доцільності та надійності вкладення інвестиційних ресурсів.

  2. За інвестиційною привабливістю Україна характеризується як країна з негативним інвестиційним іміджем і в той же час високим інвестиційним потенціалом. Основними факторами, які формують негативний імідж України на світовому інвестиційно-кредитному ринку, є: недосконала законодавча база; нестабільна політична ситуація; недосконалість податкового законодавства; недостатній рівень розвитку фінансового ринку; низькі темпи приватизації; гальмування ринкових реформ; недосконалість ринкового механізму; відсутність системи страхування інвестицій тощо.

  3. За результатами аналізу регіональної інвестиційної привабливості у більшості областей Карпатського регіону зафіксовано середній її рівень. Лише Львівська область, яка на теренах Західної України є своєрідним економічним лідером, згідно проведеного ранжування, входить в зону високої інвестиційної привабливості.

  4. Найбільш інвестиційно-привабливими галузями аграрного виробництва у Карпатському регіоні є виробництво продукції рослинництва (зерновиробництво, картоплярство та буряківництво). Дещо гірша ситуація в галузях молочного скотарства і плодівництва. В зону середньої інвестиційної привабливості входять виробництво яєць, овочівництво та м’ясне скотарство. Найнижчі показники інвестиційної привабливості зафіксовано у свинарстві і виноградарстві, а також двох підгалузях вівчарства та виробництві м’яса птиці.

  5. Перспективними напрямами вкладення інвестицій в сільське господарство Закарпатської області є: зерновиробництво, картоплярство та плодівництво; Івано-Франківської – зерновиробництво, виробництво яєць та буряківництво; Львівської – зерновиробництво, картоплярство та буряківництво; а у Чернівецькій області – зерновиробництво, буряківництво та картоплярство.

  6. На основі результатів проведених практичних досліджень із визначення інвестиційної привабливості галузей сільського господарства областей Карпатського регіону було розроблено кореляційно-регресійні моделі як найбільш ефективний і надійний методичний інструмент оцінювання і прогнозування цих процесів. Методичні підходи до їх побудови можуть бути використані в інших регіонах.

  7. З метою підвищення інвестиційної привабливості аграрного сектору економіки України необхідно реалізувати систему заходів на загальнодержавному, регіональному та галузевому рівнях, основними серед яких є: вдосконалення та приведення у відповідність законодавства, яке регулює інвестиційну діяльність; забезпечення стабільності та прозорості податкового законодавства; вдосконалення земельного законодавства; стабілізація національної валюти; вдосконалення амортизаційної політики; створення умов щодо активізації інвестиційних вкладень фізичних та юридичних осіб; розвиток фондового та страхового ринків та посилення їх інвестиційного спрямування; вдосконалення системи ціноутворення в сільському господарстві; завершення процесу реструктуризації агропідприємств та вдосконалення організаційних форм господарювання; вдосконалення агрокооперації та створення нових інтегрованих форм господарювання; розвиток дорадництва в аграрній сфері.

  8. Підвищення інвестиційної привабливості виробництва продукції сільського господарства можливе за умови використання як зовнішніх, так і внутрішніх резервів. Проте низький рівень привабливості галузей аграрного сектора для інвесторів не дає можливості в повному обсязі використовувати фактори зовнішнього середовища. Основна увага при пошуку шляхів підвищення інвестиційної привабливості галузей сільського господарства, повинна зосереджуватися на внутрішніх резервах вдосконалення системи ведення сільського господарства, яка сприяла б зростанню обсягів виробництва, а з тим зниженню собівартості та підвищенню рентабельності окремих видів продукції.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Біляк Н.І. Інвестиції як економічна категорія// Збірник наукових праць ПДАТА. –Т.2. Економічний факультет. – 2004. – Вип.12. – С.144-146 (0,27 друк. арк.)

  2. Біляк Н.І. Економічна природа інвестицій та їх роль у розвитку сільського господарства// Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2004. – Спеціальний випуск 2(26), Т.1. – С.43-48 (0,21 друк. арк.)

  3. Біляк Н.І. Рівень інвестиційної привабливості регіонів України// Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 2004. - №11(2) – С.93-97 (0,23 друк. арк.)

  4. Біляк Н.І. Інвестиційний клімат України та основні напрямки його покращення// Наукові записки “Острозької академії”. Сер. “Економіка”. – 2004. – Вип.6. – С.112-121 (0,47 друк. арк.)

  5. Біляк Н.І. Визначення інвестиційної привабливості галузей сільського господарства Карпатського регіону// Економіка АПК. – 2005. – №9. – С.67-72 (0,38 друк. арк.)

  6. Біляк Н.І. Оцінка сучасного стану матеріально-технічного забезпечення АПК// Збірник наукових праць Луганського НАУ. Сер. Економічні науки. – 2004. - № 34/46. – С.113-117 (0,26 друк. арк.)

  7. Біляк Н.І. Джерела інвестицій в сферу АПК та їх класифікація// Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 2005- №12. - С.666-670 (0,2 друк. арк.)

  8. Біляк Н.І. Вдосконалення системи кредитування як засіб підвищення інвестиційної привабливості сільського господарства// Збірник наукових праць. – Т.2. Інститут бізнесу і фінансів. –2006. – Вип.14 – С.166-168 (0,29 друк. арк.)

В інших виданнях:

  1. Біляк Н.І. Методологічні основи оцінки інвестиційної привабливості// Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці: Матеріали Міжнар. наук.-теорет. конференції. – Житомир, 2005. – Ч.1. – С.160-164 (0,32 друк. арк.)

  2. Біляк Н.І. Інвестиційна привабливість сільського господарства Львівської області: оцінка та шляхи покращення// Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: Збірник тез доповідей ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених. – Тернопіль, 2006. – Ч.2. – С.327-330 (0,22 друк. арк.)

  3. Lipczuk W., Bilak N. Atrakcyjnosc investycyjna regionow Ukrainy// Studia i materialy: Wyzsza Szkola Zarzadzania Gospodarka Regionalna i Turystyka w Kielcach. – Kielcy, 2005. – S.75-78. (0,26 друк. арк.)