Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ревматологія


Павлюк Євгенія Анатоліївна. Оцінка впливу тривалої антигіпертензивної терапії різними бета - адреноблокаторами на стан вуглеводного та ліпідного обміну у хворих на артеріальну гіпертензію з метаболічним синдромом. : Дис... канд. наук: 14.01.12 - 2008.



Анотація до роботи:

Павлюк Є.А. Оцінка впливу тривалої антигіпертензивної терапії різними бета – адреноблокаторами на стан вуглеводного та ліпідного обміну у хворих на артеріальну гіпертензію з метаболічним синдромом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Національний науковий центр „Інститут кардіології ім. академіка М.Д. Стражеска” АМН України, Київ, 2008.

В роботі вирішена актуальна задача – обґрунтування вибору антигіпертензивної терапії бета – адреноблокаторами у хворих на артеріальну гіпертензію з метаболічним синдромом та доведена ефективність і доцільність застосування небівололу у даної категорії пацієнтів для тривалої терапії. Доведено, що на фоні лікування атенололом, особливо в комбінації з гідрохлортіазидом, значною мірою погіршувався стан інсулінорезистентності та зростало її виявлення у пацієнтів, у яких вона було початково відсутня. Встановлено, що на фоні лікування небівололом спостерігалось значне поліпшення інсулінорезистентності, особливо у пацієнтів, у яких вона була наявна до початку лікування, що проявилось у зменшенні рівня НОМА на 79,4%. Виявлено позитивний вплив карведилолу, бісопрололу та небівололу і на стан ліпідного обміну, що проявилось в зменшенні рівня тригліцеридів крові на 26,3%, 5,9% та 29,3% відповідно. Доведено, що вплив антігіпертензивних препаратів, що досліджувалися, на показники вуглеводного та ліпідного обмінів був однонаправленим у пацієнтів обох статей.

На підставі вивчення проявів інсулінорезистентності за допомогою клінічного обстеження, показників вуглеводного обміну за допомогою перорального глюкозо-толерантного тесту, ліпідного спектру крові, проведення добового моніторування артеріального тиску обгрунтовано раціональний вибір антигіпертензивної терапії бета – адреноблокаторами у хворих з артеріальною гіпертензією в поєднанні з метаболічним синдромом без цукрового діабету.

  1. На фоні еквівалентного ефективного контролю артеріального тиску, тривале лікування атенололом достовірно погіршувало інсулінорезистентність, що проявилось у збільшенні НОМА на 86,9%, (р<0,001). В групі, яка приймала бісопролол індекс НОМА зменшився на 17,4%, (р<0,001). На фоні лікування карведилолом стан інсулінорезистентності також поліпшувався. Індекс НОМА зменшився на 21,7%, (р<0,05). Небіволол мав більш значний достовірний позитивний вплив на стан інсулінорезитстентності: рівень НОМА зменшився на 23%, (р<0,001).

  2. Найбільше підвищення індексу НОМА на фоні лікування атенололом спостерігалося в групі пацієнтів з початковим рівнем НОМА < 3 – на 133,0%, (р<0,001). На фоні лікування карведилолом в групі пацієнтів з рівнем НОМА < 3 спостерігалося його зменшення на 25,9%, (р<0,001). На фоні лікування бісопрололом у підгрупі хворих з рівнем НОМА > 3 спостерігалося його зменшення - на 139,4%, (р<0,001), але в групі з початковим рівнем НОМА < 3 збільшився на 34%. Найбільше зменшення індексу НОМА на 79,4% спостерігалося на фоні лікуванням небівололом, в групі з початковою інсулінрезистентністю.

  3. На фоні лікування атенололом рівень тригліцеридів крові зростав, в той час, як на фоні лікування карведилолом, бісопрололом та небівололом рівень тригліцеридів знижувався на 26,3%, 5,9% та 29,3% відповідно.

  4. Вплив антигіпертензивних препаратів, що досліджувалися на показники вуглеводного та ліпідного обмінів був однонаправленим у пацієнтів обох статей. У чоловіків, і у жінок на фоні лікування атенололом показники вуглеводного обміну погіршувалися: у жінок НОМА виріс на 50%, у чоловіків – на 43%. На фоні лікування карведилолом НОМА зменшився у жінок на 28,9%, у чоловіків – на 30,0%. При лікуванні бісопрололом НОМА зменшився у жінок на 29,2%, у чоловіків – на 4,5%. В групі, яка приймала небіволол зниження індексу НОМА було більш значно виражено у чоловіків, ніж у жінок – 44,4% проти 5,6%.

Публікації автора:

  1. Сиренко Ю.Н. Значимость критериев Национального института здоровья США (АТР III) для диагностики метаболического синдрома у больных с артериальной гипертензией/ Ю.Н. Сиренко, О.Л. Рековец, Е.А. Павлюк, С.Ю. Савицкий // Серце і судини. – 2006. – № 4. – С. 25-32. (Самостійно проведено клінічне обстеження групи пацієнтів, створення електронної бази даних, статистична обробка матеріалу, взяла участь у підготовці статті до друку).

  2. Сиренко Ю.Н. Метаболические эффекты атенолола и карведилола у пациентов с мягкой и умеренной артериальной гипертензией и метаболическим синдромом/ Ю.Н. Сиренко, Е.А. Павлюк, О.Л. Рековец, С.Ю. Савицкий // Медицина світу. – 2007. - № 2. – с. 156- 165. (Автором самостійно проведено обстеження та лікування усіх хворих, створення бази даних, статистична обробка матеріалу, підготовлено матеріал до друку).

  3. Сіренко Ю.М. Вплив атенололу та бісопрололу на стан вуглеводного та ліпідного обміну у пацієнтів з артеріальною гіпертензією та метаболічним синдромом/ Ю.М. Сіренко, Є.А. Павлюк, О.Л. Рековець, С.Ю. Савицький // Ліки України. – 2007. – № 110. – С. 49-52. (Автором самостійно проведено обстеження групи хворих, створення бази даних, статистична обробка матеріалу, підготовлено матеріал до друку).

  4. Сіренко Ю.М. Вплив бета – адреноблокаторів (атенололу та небівололу) на інсулінорезистентність у пацієнтів із артеріальною гіпертензією та метаболічним синдромом/ Ю.М. Сіренко, Є.А. Павлюк, С.Ю. Савицький, О.Л. Рековець,
    Г.Д. Радченко // Сімейна медицина. – 2007. - №4. – С. 68-73. (Самостійно проведено клінічне обстеження та лікування усіх пацієнтів, створення електронної бази даних, статистична обробка матеріалу, підготовлено матеріал до друку).

  1. Сіренко Ю.М. Метаболічні ефекти атенололу та карведілолу в пацієнтів з м’якою й помірною артеріальною гіпертензією та метаболічним синдромом/ Ю.М. Сіренко, Є.А. Павлюк, О.Л. Рековець, С.Ю. Савицький // Новости медицины и фармации. – 2007. – №210. – С. 8-9. (Автором самостійно проведено обстеження груп хворих, створення бази даних, статистична обробка матеріалу, підготовлено матеріал до друку).

  2. Сиренко Ю.Н. Значимость клинических критериев для диагностики метаболического синдрома у больных артериальной гипертензией/ Ю.Н. Сиренко, О.Л. Рековец, Е.А. Павлюк, С.Ю. Савицкий // Новости медицины и фармации. – 2007. – № 216. – С. 18-20. (Автором самостійно проведено обстеження групи хворих, створення бази даних, взяла участь у підготовці статті до друку).

  3. Сіренко Ю.М. Метаболічні ефекти телмісартану та фозиноприлу у пацієнтів з м'якою і помірною артеріальною гіпертензією та метаболічним синдромом /
    Ю.М. Сіренко, О.Л. Рековець, С.Ю. Савицький, Е.А. Павлюк, М.В. Лавринюк // Практична ангіологія. – 2006. – № 3. – С. 66-70. (Самостійно проведено клінічне обстеження групи пацієнтів, створення електронної бази даних, підготовлено матеріал до друку).

  4. Сиренко Ю.Н. Влияние разных групп бета-адреноблокаторов на состояние инсулинорезистентности у больных с мягкой и умеренной артериальной гипертензией и метаболическим синдромом/ Ю.Н. Сиренко, Е.А. Павлюк, О.Л. Рековец // Первинна та вторинна профілактик серцево – судинних та мозкових порушень. Можливості інтервенційних втручань: Об’єднаний пленум правлінь асоціацій кардіологів, серцево-судинних хірургів, нейрохірургів та невропатологів України в рамках виконання Державної програми запобігання та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань на 2006-2010 роки, 19-20 вересня 2006 р.: матеріали Пленуму, Київ. – 2006. – С. 175-176. (Автором самостійно проведено клінічне обстеження двох груп хворих, створення електронної бази даних, статистична обробка матеріалу, підготовлено тези до друку).

  5. Сиренко Ю.Н. Значимость клинических критериев для диагностики метаболического синдрома у больных артериальной гипертензией / Ю.Н. Сиренко, О.Л. Рековец, С.Ю. Савицкий, Е.А. Павлюк // Первинна та вторинна профілактик серцево – судинних та мозкових порушень. Можливості інтервенційних втручань: Об’єднаний пленум правлінь асоціацій кардіологів, серцево-судинних хірургів, нейрохірургів та невропатологів України в рамках виконання Державної програми запобігання та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань на 2006-2010 роки, 19-20 вересня 2006 р.: матеріали Пленуму. – К., 2006. – С. 176-177. (Самостійно проведено клінічне обстеження групи пацієнтів, створення електронної бази даних).

  6. Сіренко Ю.М. Метаболічні показники у чоловіків та жінок з артеріальною гіпертензією та метаболічним синдромом залежно від віку Ю.М. Сіренко,
    О.Л. Рековець, Е.А. Павлюк // VIII Національний конгрес кардіологів України 20-22 вересня 2007 р.: Український кардіологічний журнал, матеріали Конгресу. – К.,2007. – № 5 – С. 133-134. (Самостійно проведено клінічне обстеження групи пацієнтів, створення електронної бази даних, статистична обробка матеріалу).

  7. Сіренко Ю.М. Вплив бета-блокаторів атенололу та бісопрололу на стан вуглеводного та ліпідного обміну у пацієнтів з АГ та МС. Ю.М. Сіренко, Є.А. Павлюк, О.Л. Рековець, С.Ю. Савицький // VIII Національний конгрес кардіологів України 20-22 вересня 2007 р.: Український кардіологічний журнал, матеріали Конгресу. – К.,2007. – № 5 – С. 209-210. (Автором самостійно проведено клінічне обстеження групи пацієнтів, створення електронної бази даних, статистична обробка матеріалу, підготовлено тези до друку).

  8. Sirenko Y. Relevance of clinical criteria for metabolic syndrome diagnosis in patients with arterial hypertension/ Y. Sirenko, O. Rekovets, E. Pavlyuk // J. of Hypertension. – 2006. – Vol. 24. – Suppl. 4. – P. S163. (Самостійно проведено клінічне обстеження усіх пацієнтів, створення електронної бази даних).

  9. Sirenko Yu. N. The impact of different beta-adrenergic blockers on the insulin resistance in patients with arterial hypertension and metabolic syndrome. / Yu. N. Sirenko, E.A. Pavlyuk, O.L. Rekovets, S. Yu. Savitsky // The J. of Clinical Hypertension – 2007. – Vol. 9. – Suppl. A. – P. 498. (Автором самостійно проведено клінічне обстеження двох груп хворих, створення електронної бази даних, статистична обробка матеріалу, підготовлено тези до друку).

  10. Pavlyuk E.A. The impact beta-adrenergic blockers atenolol, carvedilol and bisoprolol on the insulinresistance in patients with arterial hypertension and metabolic syndrome/ E.A. Pavlyuk, Yu. N. Sirenko, O.L. Rekovets, S. Yu. Savitsky // Journal of the European Society of Cardiology. – 2007. – Vol. 28. – Suppl. P4854. – P. 870. (Автором самостійно проведено клінічне обстеження двох груп хворих, створення електронної бази даних, статистична обробка матеріалу, підготовлено тези до друку).

  11. Rekovets O.L. Different type of antihypertensive therapy in patients with metabolic syndrome – result of metabolic effects/ O.L. Rekovets, Yu. N. Sirenko,
    E.A. Pavlyuk, S. Yu. Savitsky // J. of Hypertension. – 2006. – Vol. 25. – Suppl. 2. – P. S198 (P20.149). (Автором самостійно проведено клінічне обстеження групи хворих, створення електронної бази даних, підготовлено тези до друку).