Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Селезньов Михайло Анатолійович. Патогенетичне обґрунтування антиоксидантної терапії при функціональній кішковій непрохідності в ранньому післяопераційному періоді (клініко-експериментальне дослідження). : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Селезньов М.А. Патогенетичне обґрунтування антиоксидантної терапії при функціональній кішковій непрохідності в ранньому післяопераційному періоді (клініко-експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Харківський національний медичний університет МОЗ України, Харків, 2009.

Дисертація присвячена актуальній темі абдомінальної хірургії – поліпшенню результатів лікування післяопераційної функціональної кишкової непрохідності шляхом вивчення і визначення ролі порушень обміну тканинних ліпідів у патогенезі функціональної кишкової непрохідності, виявлення залежності тяжкості перебігу функціональної кишкової непрохідності від ступеня виразності процесів ліпопероксидації, розробки і патогенетичного обґрунтування методу комплексного лікування хворих з функціональною кишковою непрохідністю, що включає корекцію антиоксидантного захисту організму.

У дисертації на 96 щурах показана залежність між виразністю морфо-структурних змін з боку кишечнику і печінки й біохімічними змінами з боку ліпідного гомеостазу, а також ефективність застосування -токоферолу ацетату з метою попередження мембрано-деструктивних і дистрофічних процесів в стінці кишки і в паренхімі печінки.

Клінічна частина виявила, що патологічні зрушення в антиоксидантно-прооксидантній системі є надійним маркером функціонального стану кишечнику, за яким можна прогнозувати перебіг функціональної кишкової непрохідності, характер можливих ускладнень і їх тяжкість.

Динаміка показників ліпідного обміну на тлі застосування антиоксидантних препаратів сприяла більш легкому перебігу післяопераційного періоду, дозволила зменшити кількість релапаротомій скоротити терміни перебування пацієнтів у стаціонарі.

Дисертація є закінченим дослідженням у якому вирішене важливе науково-практичне завдання - поліпшення результатів лікування післяопераційної функціональної кишкової непрохідності шляхом вивчення і визначення ролі порушень обміну тканинних ліпідів в патогенезі функціональної кишкової непрохідності, розробки і патогенетичного обґрунтування методу комплексного лікування хворих з функціональною кишковою непрохідністю, що включає корекцію порушень антиоксидантного захисту організму.

  1. Розлади тканинних ліпідів при експериментальній функціональній кишковій непрохідності проявлялися гіперліпід-, гіперхолестерин- і гіпертригліцеридемією, що обумовлено прогресуванням мембрано-деструктивних процесів в печінці та кишечнику.

  2. Експериментальна функціональна кишкова непрохідність супроводжувалася порушеннями у системі антиоксидантного захисту організму у вигляді виснаження ферментативної ланки АОС та накопичення продуктів ліпопероксидації, які були найбільш виражені на 3-ю добу після операції та мали кореляційну залежність з клінічними проявами захворювання.

  3. Медикаментозна корекція розладів антиоксидантно-прооксидантної системи в експериментальних тварин з функціональною кишковою непрохідністю здійснює профілактичний і лікувальний вплив на порушення функціонального стану кишечнику в післяопераційному періоді, що підтверджує участь зазначених розладів у патогенезі захворювання.

  4. Найбільш виражені порушення з боку ліпідного обміну та АОС у хворих на ранню післяопераційну функціональну кишкову непрохідність спостерігались при тяжкому перебігу ускладнення. При цьому, концентрація тригліцеридів і фосфоліпідів збільшувалася в 2 рази від норми, продуктів ПОЛ – у 2 - 2,5 рази, активність СОД знижувалася у 2,5 - 3 рази.

  5. Застосування розробленого алгоритму клініко-лабораторної діагностики стану системи антиоксидантного захисту та деяких ланок ліпідного обміну, що базується на визначенні концентрації тригліцеридів і фосфоліпідів, малонового діальдегіду, дієнових кон'югат, вивченню активності каталази і супероксиддісмутази є передумовою патогенетичної корекції та оцінки ефективності лікування функціональної кишкової непрохідності.

  6. Розроблений алгоритм прогнозування виникнення та перебігу післяопераційної функціональної кишкової непрохідності дозволяє проводити диференційовану тактику стосовно повторних оперативних утручань при ускладненому перебігу післяопераційного періоду.

  7. Обґрунтована тактика лікування хворих з післяопераційними моторно-евакуаторними ускладненнями, з урахуванням нових патогенетичних механізмів та застосуванням антиоксидантних препаратів, сприяла більш легкому перебігу післяопераційного періоду, дозволила зменшити кількість релапаротомій з 25,6% у групі порівняння до 3,8% в основній групі, скоротити терміни перебування пацієнтів у стаціонарі 15±3,5 доби до 11±2,5 доби.

Публікації автора:

  1. Селезнев М.А. Профилактика и лечение послеоперационной функциональной кишечной непроходимости с учетом патогенетических механизмов ее развития // Вісник Української медичної стоматологічної академії, 2009 – Том 9, вип 1, С. 148-151.

  2. Селезнев М.А. Клинико-морфологические и биохимические нарушения при функциональной кишечной непроходимости в эксперименте и пути их коррекции / В.И.Лупальцов, Н.А.Клименко, С.В.Татарко. // Харьковская хирургическая школа. - 2004. - №1,2. - с.64-68.

  3. Лупальцов В.И. Роль перекисного окисления липидов в развитии морфо-функциональных нарушений со стороны органов пищеварения в раннем послеоперационном периоде (экспериментальное исследование) / Н.А.Клименко, С.В.Татарко, М.А.Селезнев // Экспериментальная та клиническая медицина. – 2004. - №3. - с.293-296.

  4. Лупальцов В.И. Энтеральное питание в комплексном лечении больных с острой непроходимостью кишечника, осложненной перитонитом / М.А.Селезнев, С.С.Мирошниченко // Харківська хірургічна школа..- 2005 - №1. - с.56-58.

  5. Лупальцов В.И Роль нарушений липидного обмена в патогенезе функциональной непроходимости кишечника / А.В.Лях, М.А.Селезнев, С.С.Мирошниченко // Клінічна хірургія. - 2005 - №11/12. с.40.

  6. Деклараційний патент на винахід №00158 u, UA, МПК А 61К47/22. Спосіб лікування функціональної кишкової непрохідності; В.І.Лупальцов, М.А.Селезньов; Друк. 15.06.2005, Бюл. № 6.

  7. Деклараційний патент на винахід №00159 u, UA, МПК А 61К47/22. Спосіб прогнозування функціональної кишкової непрохідності; В.І.Лупальцов, М.А.Селезньов; Друк. 15.06.2005, Бюл. № 6.

  8. Деклараційний патент на винахід №00160 u, UA, МПК А 61К47/22. Спосіб прогнозування функціональної кишкової непрохідності; В.І.Лупальцов, М.А.Селезньов; Друк. 15.06.2005, Бюл. № 6.