Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Прилади та методи вимірювання електричних та магнітних величин


392. Кондрашов Сергій Іванович. Підвищення точності вимірювальних перетворювачів з формуванням у реальних умовах тестових впливів: дис... д-ра техн. наук: 05.11.05 / Національний технічний ун-т "Харківський політехнічний ін-т". - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Кондрашов С.І. Підвищення точності вимірювальних перетворювачів з формуванням у реальних умовах тестових впливів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.11.05 – прилади та методи вимірювання електричних та магнітних величин. Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2004.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі підвищення точності електричних вимірювальних перетворювачів з нелінійними функціями перетворення у динамічних режимах вимірювання безпосередньо на об’єкті експлуатації бездемонтажними методами. Головним аспектом цієї задачі є підвищення точності вимірювальних перетворювачів шляхом використання тестових структурно-алгоритмічних методів корекції лінеаризованої градуювальної характеристики у колі робочої точки шкали.

Запропоновано послідовність синтезу реляційно-різницевих моделей операторів корекції для вимірювальних перетворювачів з лінійними і нелінійними функціями перетворення у статичних і динамічних режимах тестових випробувань. Розроблено методику аналізу методично-розмірнісної похибки операторів корекції, яка дозволила обґрунтовано визначити параметри системи контролю. Запропоновано методи корекції похибок нелінійності і динамічних складових похибок операторів корекції. Розроблено методологію “метрологічного спостерігача” електричних вимірювальних перетворювачів на основі нечітких ситуаційних моделей для сукупності перетворювачів із використанням статистичної інформації про дрейфові зміни похибок на протязі їхнього “життя”. Розроблено практичні методи підвищення точності вимірювальних перетворювачів. Основні результати впроваджено у промислових системах автоматизації приймально-здавальних випробувань.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення науково-прикладної проблеми підвищення точності електричних ВП шляхом тестових випробувань при бездемонтажному контролі у робочих режимах. Запропоновано методи підвищення точності ВП на основі реляційно-різницевих операторів корекції дозволяють здійснювати “ковзаючий” тестовий контроль ВП одночасно з дією вхідного сигналу. Подальший розвиток отримала теорія структурно-алгоритмічних методів підвищення точності, а саме той розділ, що відноситься до розробки та дослідження методів корекції результатів вимірювання ВП без зміни ФП ВП. Сформульовану вище наукову задачу вирішено шляхом розроблення методів підвищення точності визначення реляційно-різницевих моделей операторів корекції вхідних сигналів у статичному та динамічному режимах.

  1. Введено три основні моделі дрейфових складових похибок електричних ВП у процесі їх експлуатації: квазістаціонарну, лінійну нестаціонарну та нелінійну нестаціонарну. Встановлено, що ці моделі повинні включати складові похибок, зумовлені змінами як статичних, так і динамічних параметрів передаточної функції ВП, які призводять до дрейфів не тільки основної систематичної складової похибки, але і її випадкової складової. Використання цих моделей дозволяє проводити поточний контроль зміни складових похибок, обґрунтовано вибирати час міжвипробувального інтервалу та розробляти модель прогнозу дрейфу ССПП з метою синхронізації процесів випробувань ВП і скорочення витрат на їх проведення.

  2. У результаті проведеного аналізу задач корекції похибок лінійних і нелінійних ФП електричних ВП при тестовому контролі встановлено, що існує єдина узагальнена математична модель операторів адитивно-мультиплікативної корекції їхніх похибок, яку названо реляційно-різницевою моделлю (РРМ). Встановлено, що цей безрозмірнісний оператор корекції пов’язує значення оцінки вхідного сигналу ВП з сигналами еталонних тестових впливів. Показано, що РРМ дозволяють: підвищити точність вимірювання електричних ВП; виключити вплив систематичних похибок ЗВ ВСК на результати корекції похибок; ввести параметри заданих моделей реальної ФП ВП у розрахунковий оператор корекції для контролю зміни РФП і провести при необхідності корекцію похибок РФП ВП у процесі його експлуатації при значенні відносної НСП на рівні .

  3. Вперше розроблено методику визначення параметрів систем тестового контролю з урахуванням похибки нелінійності моделі РРМ оператора для електричних ВП з лінеаризованими ФП, що дозволило вирішити задачі аналізу і
    синтезу ВСК для заданої похибки корекції вхідного сигналу ВП. Розглянуто приклади розрахунків для основних моделей РРМ операторів корекції, які дозволяють обґрунтовано визначити параметри засобів контролю ВСК: n – число розрядів АЦП; k – число багаторазових вимірювань при заданій константі С, яка враховує метод тестового контролю і структуру РРМ.

  4. Вперше проведено аналіз ефективності методу РРМ для ВП з нелінійними ФП у статичних режимах вимірювання, який показав, що існує можливість лінеаризації і стабілізації їхніх РФП. Проведене співставлення двох методів лінеаризації – методу відсічних і методу дотичних – дозволило визначити розрахункові значення їх похибок нелінійності. Показано, що використання нелінійних РРМ лише з однією реперною точкою на шкалі ВП дозволяє виключити необхідність зберігання нелінійної ГХ ВП у пам’яті ЕОМ і обмежитися лише одним генератором еталонного сигналу для ВП з нелінійною і нестабільною ФП.

  5. Вирішено задачу корекції похибок статичної ФП електричних ВП у динамічних режимах тестових впливів без переривання дії вхідного сигналу ВП. Проведено аналіз похибок динамічних РРМ для ВП із заданою перехідною
    функцією, що дозволило розробити методи зменшення динамічних складових похибки РРМ, зумовлених зміною вхідного сигналу ВП і параметрів реальної передаточної функції ВП з урахуванням випадкової складової похибки АЦП0 ВСК, які забезпечили зменшення відносної похибки вимірювання вхідного сигналу ВП у 5-6 разів до значення не більше 0.5 %.

  6. Показано необхідність створення на другому рівні АІСКК ситуаційної моделі системи метрологічного контролю ВК на базі завдання метрологічних ситуацій у термінах теорії нечітких множин. Розроблено методику опису метрологічних ситуацій на рівні окремого ВК і сукупності цих каналів. Обґрунтовано, що найбільш доцільно задавати три опорні ситуації для значень похибок “мала”, “середня” та “велика”. Вперше розроблено моделі фаззіфікації і дефаззіфікації сигналів, які дозволяють враховувати як систематичну, так і випадкову складові похибки вимірювання вхідних сигналів.

  7. Проведено комплексну оптимізацію параметрів ЦАП постійної напруги на основі ШІМ. Це дозволило розробити на базі типових модулів “Мікро-ДАТ” ЦАП для системи тестового контролю як еталонне джерело постійної напруги системи самоконтролю для шести локальних комплексів. Вперше розглянуто питання оптимального розподілу груп і числа розрядів у кожній групі для ЦАП з ШІМ із урахуванням статичних, динамічних похибок і похибок нелінійності. Це дало змогу підвищити точність таких ЦАП у 10–20 разів. Вперше показано, що даний виграш обмежується похибками комутаційних електронних перемикачів.

  8. Проведено аналіз прикладів застосування РРМ для практичних задач, які забезпечують необхідну точність відновлення значення вхідного сигналу для всіх компонентів ВК: АЦП, ліній зв’язку, МВП, ПВП на рівні 0.02 ... 0.1 % для різних задач. Вирішення практичних задач підвищення точності ТЕП дозволило створити інтелектуальну систему тестового контролю термопар з вбудованими реперними матеріалами. Для контролю точності мікропроцесорних модулів “Мікро-ДАТ” запропоновано комплекс приймально-здавальних та дослідницьких випробувань “АРМ метролога”.

  9. Результати теоретичних і експериментальних досліджень впроваджено на “НВО САУ” (м. Харків) при виконанні договірних робіт зі створення автоматизованого робочого місця метролога “АРМ метролога”, у задачах контролю точності ВК типової структури, при розробці ряду нових експериментальних зразків ТЕП, в учбовий процес при підготовці спеціалістів, магістрів і аспірантів.

Публікації автора:

  1. Терентьев С.Н., Кондрашов С.И., Константинова Л.В. Системный подход к вопросу о выборе разрядности аналого-цифровых преобразователей // Вестник Харьковского политехнического института. Сборник научных трудов. Тематическое издание: Автоматика и приборостроение. –Харьков.: ХГУ. –1982. –Вып. 8 (188). –С. 47-49.

Автором особисто отримані формули для розрахунку граничної частоти спектра вхідного сигналу при заданому значенні похибки квантування.

  1. Кондрашов С.И., Бородинов Ю.А., Горянская Е.В. Исследование граничных оценок погрешностей аналого-цифровых измерительных каналов // Вестник Харьковского политехнического института. Сборник научных трудов. Тематическое издание: Автоматика и приборостроение. –Харьков.: ХГУ. –1988. –Вып. 14 (256). –С. 36-38.

Автором особисто отримані співвідношення для визначення граничних значень похибок на виході двох послідовно з’єднаних вимірювальних перетворювачів при алгебраїчному і геометричному способах визначення результуючої похибки. Проведено співставлення оцінок похибок з урахуванням безрозмірнісного параметра співвідношення систематичної і граничної випадкової похибки.

  1. Кондрашов С.И., Бородинов Ю.А., Никитина Л.А. К вопросу повышения точности цифроаналоговых преобразователей // Вестник Харьковского политехнического института. Сборник научных трудов. Тематическое издание: Автоматика и приборостроение. – Харьков.: Основа. –1990.–Вып. 16 (278). –С. 49-53.

Автором особисто розроблено узагальнену модель ЦАП, визначено критерій точності перетворення і отримано аналітичне співвідношення для визначення амплітуди похибки пульсації. Сформульовано задачу параметричної оптимізації ЦАП.

  1. Способ преобразования кода в постоянный сигнал и устройство для его осуществления: А.с. 1547068 СССР, МКИ Н 03 М 1/66/. С.И. Кондрашов, Ю.А. Бородинов., Л.А. Никитина. -№ 4336990/24-24; Заявлено 30.11.87; Опубл. 28.02.90, Бюл. № 8. –2 с.

Автором особисто запропоновано спосіб зменшення похибки пульсацій за рахунок зміни положення імпульсних сигналів напруги на інтервалі інтегрування таким чином, щоб забезпечити більш рівномірний розподіл їх вольт-секундної площі. Для цього було запропонована інверсія імпульсів.

  1. Кондрашов С.И., Балев В.Н., Мельников И.В. О системном подходе к заданию точности средств контроля // Вестник Харьковского политехнического института. Харьков.: Основа. –1991. –Вып. 17 (282). –С. 60-62.

Автором особисто сформульована ідея вбудованої системи контролю точності робочого вимірювального каналу у статичному і динамічному режимах. Проведені розрахунки параметрів контрольного комутатора і АЦП при заданій похибці робочого каналу.

  1. Способ преобразования кода в аналоговый сигнал и устройство для его осуществления: А.с. 1695505 СССР, МКИ Н 03 М 1/66/. Ю.А. Бородинов, С.И. Кондрашов, Л.А. Никитина, А.Г. Никитин, З.С. Свищева. – № 4634276/24-24; Заявлено 09.01.89; Опубл. 30.11.91, Бюл. № 44. –2 с.

Автором особисто запропоновано новий спосіб перетворення кодових
сигналів у аналоговий методом амплітудно-широтно-імпульсної модуляції. Це дозволило збільшити частоту імпульсних сигналів, підвищити ефективність фільтра нижніх частот, таким чином зменшити амплітуду пульсацій і забезпечити необхідну точність.

  1. Скрипник Ю.А., Химичева А.И., Скрипник В.И., Кондрашов С.И. Цифровой термометр с коррекцией погрешности транзисторных датчиков // Вестник Харьковского политехнического института. Сборник научных трудов. Тематическое издание: Электроэнергетика и автоматизация энергоустановок. – Харьков.: Изд-во Основа, 1993. – Вып. 18 (14/93). –С. 106-116.

Автором особисто проведені розрахунки похибки вимірювання температури для нелінійної моделі терморезистивного чутливого елемента.

  1. Скрипник Ю.А., Химичева А.И., Кондрашов С.И., Балев В.Н. Система для поверки термоэлектрических термометров в динамическом режиме // Вестник Харьковского политехнического института. Сборник научных трудов. Тематическое издание: Электроэнергетика и автоматизация энергоустановок. – Харьков.: Изд-во Основа, 1993. – Вып. 18 (14/93). –С.103-106.

Автором особисто розроблена структура системи контролю точнісних характеристик термоелектричних перетворювачів на базі технічних засобів „Мікро-ДАТ”.

  1. Пат. 2010191 RU, МКИ G 01 К 15/00/. Способ определения погрешностей термоэлектрических термометров / Ю.А. Скрипник, А.И. Химичева (КТИЛП), С.И. Кондрашов (ХПИ), С.С. Балык (НПО САУ). – № 5003566/10; Заявлено 08.07.91; Опубл. 30.03.94, Бюл. № 6. –2 с.

Автором особисто запропоновано здійснювати тестовий контроль термоелектричних перетворювачів шляхом формування адитивного і мультиплікативного тестових впливів з амплітудою, яка дозволяє розглядати лінеаризовану функцію перетворення.

  1. Скрипник Ю.А., Кондрашов С.И. Реляционные модели измерительных каналов с нелинейными датчиками // Український метрологічний журнал. – 1996. –Вип. 2-3. – С. 71-74.

Здобувачем запропонована реляційна модель перетворення сигналів у вимірювальному каналі, яка дозволила стабілізувати та лінеаризувати нелінійну функцію перетворення за методом відсічних.

  1. Диденко К.И., Кондрашов С.И., Терентьев С.Н. Интеллектуальные системы контроля и управления. Концепция развития метрологического обеспечения // Український метрологічний журнал. –1997. –Вип. 1. –С.51-54.

Автором особисто розроблена математична модель контрольованих процесів і структура системи „метрологічного спостерігача”. Сформульовані задачі МС на трьох рівнях системи контролю.

  1. Диденко К.И., Кондрашов С.И. Метрологический наблюдатель в системах контроля и управления // Український метрологічний журнал. –1997. –Вип. 2. –С. 44-47.

Автором особисто визначені функції „метрологічного спостерігача” для систем припускового та кількісного контролю. Автором отримані співвідношення для двопараметрової цільової функції на базі функцій належності параметрів при вирішенні задачі координації на другому рівні системи.

  1. Пат. 2011979 RU, МКИ G 01 N 25/32/. Способ определения коэффициента теплообмена термоэлектрических датчиков / Ю.А. Скрипник, А.И. Химичева (КТИЛП), С.И. Кондрашов, В.Н. Балев (ХПИ). -№ 5048705/25; Заявлено 22.06.92; Опубл. 30.04.97, Бюл. № 8. –2 с.

Автором особисто запропоновано підвищення точності вимірювання параметрів середовища шляхом тестового контролю термоелектричних перетворювачів для виключення впливу тепла Джоуля і зміни коефіцієнта Зеєбека при здійсненні ряду тестових впливів.

  1. Кондрашов С.И. Статические оценки погрешностей измерительных каналов при тестовых методах контроля измерительных каналов в точке шкалы // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. Сборник научных трудов. –Харьков.: ХГПУ. –1998.–Вып. 13. –С.3-5.

  2. Кондрашов С.И. Метрологическая и ситуационная модели погрешностей измерительного канала в точке шкалы // Сборник научных трудов Харьковского государственного политехнического университета. Вып. 13. – Харьков: ХГПУ, 1998.–С.6-8.

  3. Кондрашов С.И., Никитина Л.А. Об одном способе коррекции погрешностей цифроаналоговых преобразователей // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. Сборник научных трудов. –Харьков.: ХГПУ. –1999. –Вып. 47.–С. 130-132.

Автором особисто запропоновано метод корекції адитивної і мультиплікативної складових систематичної похибки цифроаналогового перетворювача. Отримано співвідношення для побудови перетворювачів кодів.

  1. Кондрашов С.И., Москаленко М.В. Ситуационное описание и контроль метрологических характеристик измерительного канала // Сборник научных трудов Харьковского государственного политехнического университета. Вып. 42. – Харьков: ХГПУ, 1999.–С. 21-23.

Автором особисто сформульовано задачі “метрологічного спостерігача” на першому і другому рівнях системи контролю точності ВП. Вперше особисто визначені поняття лінгвістичних змінних “похибки” і їх вербальні описи на основі статистичної інформації.

  1. Диденко К.И., Кондрашов С.И., Чунихина Т.В. Вероятностная модель процессов контроля и восстановления метрологических характеристик // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. Сборник научных трудов. –Харьков.: ХГПУ. –1999. –Вып. 71.–С. 74-79.

Автором особисто запропоновано алгоритм роботи метрологічного спостерігача при контролі ВП як елементарної підсистеми. Сформульовані основні припущення щодо моделі зміни систематичної складової похибки компонента (ССПП). Розроблена графічна модель тренда ССПК у полі допуску.

  1. Диденко К.И., Кондрашов С.И., Григоренко И.В. Измерение технологических параметров с одновременной оценкой динамических погрешностей // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. Сборник научных трудов. – Харьков.: ХГПУ. –1999. –Вып. 112.–С. 140-144.

Автором особисто визначено динамічну складову похибки нелінійного ВП з астатичним урівноваженням і запропоновано відновлювати його вхідні сигнали для визначення динамічної похибки, що дозволяє реалізувати корекцію вхідного сигналу.

  1. Диденко К.И., Кондрашов С.И., Балев В.Н. Контроль статических и динамических параметров одного типа измерительных каналов // Український метрологічний журнал. – 2000. – Вип. 2. –С. 59-62.

Автором особисто отримані співвідношення для визначення часових динамічних параметрів при тестовому динамічному контролі на виході електричного нормуючого перетворювача і з боку опору навантаження. Доведена можливість визначення динамічних параметрів при розмиканні кола зворотного зв’язку.

  1. Диденко К.И., Кондрашов С.И. Контроль метрологических характеристик иерархических информационных и управляющих систем // Український метрологічний журнал. –2000. –Вип. 3. –С. 56-59.

Автором вперше проведена оцінка похибки визначення вхідного сигналу аналогової частини вимірювального каналу у динамічному режимі. Особисто отримані співвідношення для визначення методично-розмірнісної похибки нелінійності оператора корекції та запропонована методика розрахунку параметрів системи контролю.

  1. Пат. 31487 А України, МПК G 05 В 23/00. Спосіб формування тестового сигналу для контролю динамічних характеристик вимірювальних каналів / К.І. Діденко, С.І. Кондрашов, В.М. Балєв, Ю.О. Новіков. –№ 98094852; Заявлено 15.09.88; Рішення від 03.11.2000; Опубл. 29.03.2000, Бюл. № 2. –2 с. Дія до 11.03.2002.

Автором особисто проведені розрахунки, які підтвердили можливість визначення динамічних параметрів нормуючого вимірювального перетворювача з уніфікованим токовим сигналом шляхом розмикання кола зворотного зв’язку.

  1. Диденко К.И., Кондрашов С.И., Чунихина Т.В. Установка для тестовых испытаний термоэлектропреобразователей // Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт”. Харьков: НТУ “ХПИ”, –2001. –Вып. 4.–С. 61-72.

Автором особисто вперше сформульовано ідею об’єднання тестових і реперних методів контролю точнісних характеристик термоелектричних перетворювачів отримано співвідношення для розрахунку динамічної похибки запізнення при лінійному закону зміни температури печі.

  1. Кондрашов С.І., Опришкіна М.І. Оцінка впливу дрейфу характеристик аналогової компоненти на її динамічну похибку // Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт”. Вып. 9. –Харьков: НТУ “ХПИ”, –2002. –С. 103-106.

Автором особисто розроблено методику розрахунку дисперсії похибки узагальненої аналогового компонента як моделі ВП. Отримано співвідношення для розрахунку похибки у статичному, квазістатичному і динамічному режимах з урахуванням амплітудних і фазових похибок.

  1. Кондрашов С.И., Чунихина Т.В. Тестовый метод повышения точности термоэлектрических преобразователей // Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт”. Харьков: НТУ “ХПИ”, –2002. –Вып. 9. –С. 107-110.

Автором особисто запропоновано тестово-реперний метод контролю термоелектричних ВП. Особисто розроблена структурна схема системи контролю з використанням додаткового нагрівача для формування реперної точки вище робочого діапазону. Особисто отримані розрахункові співвідношення для реперно-тестового методу.

  1. Кондрашов С.И., Опрышкина М.И. Реляционно-разностные модели средств измерений при организации метрологического эксперимента // Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт”. Сборник научных трудов. –Харьков.: НТУ “ХПИ” –2002. –Вып. 18. –
    С. 65-68.

Автором особисто вперше сформульовано поняття реляційно-різницевих моделей ВП з лінійними і нелінійними функціями перетворення. Отримано аналітичні співвідношення для розрахунку РРМ операторів через значення систематичних адитивних, мультиплікативних похибок і значення похибки нелінійності.

  1. Пат. 45037 А України, МПК G 01 К 7/02. Спосіб вимірювання температури термопарою та пристрій для його здійснення / К.І. Діденко, С.І. Кондрашов, Т.В. Чуніхіна. –№ 2001031746; Заявлено 15.03.2001; Рішення від 24.12.2001; Опубл. 15.03.2002, Бюл. № 3. –2 с.

Автором особисто запропоновано ідею побудови реперної реляційно-різницевої моделі з формуванням реперної точки на основі фазового переходу реперного матеріалу при одночасному здійсненні тестових впливів. Автор особисто отримав основні розрахункові співвідношення для методу реперної РРМ на базі відсічних.

  1. Кондрашов С.І. Дослідження реляційно-різницевих моделей операторів корекції похибок вимірювання перетворювачів у робочих режимах // Український метрологічний журнал. – 2003. –Вип. 3.– С. 54-60.

  2. Кондрашов С.І. Аналіз похибок реляційно-різницевих операторів корекції сигналів та визначення параметрів систем тестового контролю // Український метрологічний журнал. – 2003. –Вип. 4. –С. 55-59.

  3. Кондрашов С.І. Реляційно-різницеві моделі операторів корекції у задачах підвищення точності вимірювань // Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт”. Сборник научных трудов. Тематическое издание: Автоматика и приборостроение. –Харьков.: НТУ “ХПИ”. –2003. –Вып. 7. –С. 71-77.

  4. Кондрашов С.И., Григоренко И.В. Расчет параметров и определение погрешностей тестового контроля весоизмерителя // Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт”. Сборник научных трудов. Тематическое издание: Автоматика и приборостроение. – Харьков.: НТУ “ХПИ”. –2003.–Вып. 7, Т. 3. –С. 83-88.

Автором запропоновано методику розрахунку параметрів систем тестового контролю.

  1. Кондрашов С.И., Григоренко И.В. Модели погрешностей средств измерений с учетом процессов дрейфовых изменений систематической составляющей // Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт”. Сборник научных трудов. Тематическое издание: Автоматика и приборостроение. – Харьков.: НТУ “ХПИ”. –2003.–Вып. 21. –С. 85-90.

Автором особисто розроблені моделі зміни основної інструментальної похибки ВП з урахуванням дрейфової складової похибки. Визначені основні статистичні характеристики процесів дрейфів для трьох моделей і отримано співвідношення для їх розрахунку.

  1. Кондрашов С.І., Опришкіна М.І. Розрахунок похибок нелінійності реляційно-різницевих операторів корекції похибок вимірювальних перетворювачів // Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт”. Сборник научных трудов. Тематическое издание: Автоматика и приборостроение. – Харьков.: НТУ “ХПИ”. –2003.–Вып. 21. –С. 91-96.

Автором особисто отримано аналітичні співвідношення для розрахунку похибок нелінійності реляційно-різницевих номінальних і реперних операторів корекції вимірюваних сигналів.

  1. Кондрашов С.І., Чуніхіна Т.В. Аналіз похибок нелінійності реляційно-різницевих моделей операторів корекції вхідних сигналів термоелектричних перетворювачів // Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт”. Сборник научных трудов. Тематическое издание: Автоматика и приборостроение. –Харків.: НТУ “ХПИ”. – 2003. –Вип. 21.– С. 97-102.

Автором особисто розроблено методику розрахунку похибки нелінійності реляційно-різницевих моделей, побудованих методом дотичних, на прикладі термоелектричного перетворювача. Отримано аналітичні співвідношення для розрахунку похибки нелінійності.

  1. Кондрашов С.І., Володарський Є.Т., Опришкіна М.І. Розрахунок похибок нелінійності реляційно-різницевих операторів корекції похибок вимірювальних перетворювачів // Український метрологічний журнал. –2004. –Вип. 1. – 2004. –С. 52-57.

Автором особисто вперше отримані аналітичні співвідношення для визначення похибок нелінійності реляційно-різницевих операторів корекції вхідних сигналів нелінійних вимірювальних перетворювачів при лінеаризації і стабілізації реперних РРМ на базі методів відсічних і дотичних.