Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Марущак Володимир Петрович. Планування в системі державного регулювання ринкової економіки (організаційно-правові засади) : Дис... д-ра наук: 25.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Марущак В.П. Планування в системі державного регулювання ринкової економіки (організаційно-правові засади). – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України. – Донецьк, 2009.

Дисертація присвячена науковому аналізу державно-правового регулювання планування ринкової економіки, виявленню основних тенденцій розвитку державно-правового регулювання планування економіки, яка базується на нових теоретико-методологічних і фактичних підходах, виходячи із об’єктивних закономірностей суспільного розвитку з використанням досвіду розвинутих країн. Дослідження спрямовано на аналіз взаємозв’язків, що складаються в сфері державно-правового регулювання між плануванням і ринковим господарством, між суб’єктами планової діяльності, а також визначаються тенденції розвитку правового регулювання планування в економічній сфері. Дисертація містить ретроспективний аналіз законодавства про планування, стан правового регулювання планування у розвинутих країнах, сучасний стан організаційної і законодавчої бази з планування на Україні, а також по окремим напрямкам економічної діяльності.

Робота побудована на основі комплексного підходу, що дало змогу висвітлити проблему державно-правового регулювання планування виходячи із суттєвості самого планування та його зв’язків з державним управлінням та економічними відносинами. Це забезпечило можливість об’єктивного підходу до розв’язання конкретних проблем, уникаючи суб’єктивізму і побічних деформацій. Обґрунтовано актуальні завдання та розроблено практичні рекомендації щодо забезпечення результативного впливу державно-правового регулювання планування на економічну діяльність.

В дисертаційному дослідженні наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової проблеми щодо формування державно-правових механізмів планування економічної діяльності та розроблено науково-прикладні рекомендації, які забезпечують дієвість державного управління в сфері економічної діяльності. Аналіз стану досліджень в галузі державного управління з питань правового регулювання планування економічної діяльності засвідчив, що розробка організаційно-правових механізмів планування економічної діяльності і їх конкретне застосування – нове і актуальне завдання сучасної науки і практики державного управління, викладене як концепція функціонування і розвитку планування у правовій формі. Отримані результати показують, що вихідна методологія виявилася результативною, гіпотеза підтвердилася, поставлені завдання реалізовані і мета досягнута. На основі здійсненого дослідження сформульовано такі основні висновки та пропозиції:

  1. Планування обґрунтовано як управлінське явище, що виступає важливим чинником розвитку економічної діяльності. В процесі дослідження сформульовано механізм переходу економічного явища в правову форму, в залежності від розвитку трансформаційних процесів у суспільстві. Економічна діяльність і право показані у діалектичному зв’язку в процесі свого історичного розвитку, а тому розроблена методологія розвитку планування, виходить із початковості і об’єктивного характеру дії законів суспільного розвитку і реалізації їх у практиці правового регулювання економічної діяльності. Визначена об’єктивна характеристика планування, його сутність, природа, місце в суспільному розвитку та в розвитку економічних відносин і процес переходу планування у площину правового регулювання економічної діяльності. Такий методологічний підхід дозволив здійснити аналіз адекватно об’єктивному руху економічного розвитку, уникаючи суб’єктивізму і впливу теорій на предмет дослідження. Разом з тим, це дало можливість формувати науковий апарат та методи дослідження без викривлення та особистого підходу, що зменшило імовірність помилок в дослідженні та висновках.

  2. Виділено правове регулювання планування економічної діяльності в системі ринкової економіки як складова державного управління. Такий висновок є наслідком процесу дослідження. Аналіз взаємодії правового регулювання з ринковими механізмами, з державним управлінням, зі з’ясуванням правової природи економічних нормативів, змісту планових правовідносин, механізму правового регулювання планування та іншого доводить, що правове регулювання планування ринкової економіки знаходиться в межах сфери державного управління.

  3. Вирішено теоретичні проблеми правового регулювання планування економічної діяльності, що мають практичну спрямованість. Нарівні з теоретичними дослідженнями і побудовою концепції правового регулювання планування ринкової економіки надано аналіз діючих нормативно-правових актів у цій сфері, їх недоліків, вад, а також досліджена їх відповідність один одному та об’єктивному характеру протікаючих економічних процесів. Зокрема дана розгорнута характеристика Закону України “Про державні прогнози і програми соціально-економічного розвитку України” та Бюджетного кодексу як правового акту, що регламентує порядок планування видатків і доходів держави та територіальних громад. Така спрямованість роботи, що заснована на поєднанні теорії і практики, забезпечила не тільки достатній рівень новизни, але можливість зробити обґрунтовані висновки і пропозиції. Це надало висновок про зростання ролі планування і його правового регулювання у сучасних умовах. Сьогодення розвинених країн свідчить, що вони досить широко користуються плануванням в регулюванні ринкової економіки. Держава розглядає правове регулювання планування як додатковий механізм підвищення ефективності економічної діяльності і здійснює пошук нових форм планування, які б змогли ініціювати розвиток ринкового господарства. В останні десятиліття все більш використовуються види планування, засновані на юридичних засадах і до яких можна віднести стратегічне планування та контракт-плани. Поступово і в Україні все ширше використовується планування як важіль регулювання соціально-економічних процесів та розвивається його нормативно-правова база. Показано, що правове регулювання планування економічної діяльності в процесі розбудови Української держави ще не відповідає потребам суспільного розвитку, а тому необхідно його подальше удосконалення.

  4. Обґрунтовано положення, що правове регулювання планування виступає як система, що впливає і удосконалює ринкові відносини. Воно включає у себе регулювання різноманітних форм планової діяльності в економічній сфері. За цим регулюванням стоїть процес відпрацювання ринкового механізму, що забезпечує кінцевий результат, і удосконалення відносин, що виникають у зв'язку з цим. Встановлено, що якщо перше буде розглядатися у відриві від другого або навпаки, то правове регулювання є не тільки неповним, але і неефективним. Отже, специфіка правового планування полягає в сполученні процесу економічної діяльності з інтересами держави, власників і робітника у виробництві, обміні, розподілі і споживанні результатів діяльності в умовах ринкової економіки.

  5. За результатами системного аналізу визначена значна роль розподілу праці у розвитку державного управління та планування. Висновок, який не зустрічається у науковій літературі, – це те, що розподіл праці є зведенням складної праці до простої, яка існує як система. Це дало можливість методологічно обґрунтувати етапи виникнення державного управління і планування та зрозуміти ті процеси, що відбуваються в економічній діяльності на основі взаємодії розподілу праці та планування в сучасних умовах. Найбільш важливим є висновок втягнення держави в коло економічних відносин, розвиток товарності держави та зростання ролі державного управління в регулюванні економічних відносин на основі розподілу праці.

  6. В історичному плані доводиться, що законодавство про планування – це закономірний процес його розвитку і тієї системи державного управління адміністративно-командного характеру, що склалася в Радянському Союзі. Цікавим в цьому відношенні, як показує аналіз нормативно-правових актів у їх ретроспективі, є явище, коли об’єктивна управлінська категорія як планування застосовується до системи державного керування, яке нехтує науковою основою планування. Таким чином, складається ситуація, коли об’єктивне використовується у суб’єктивній діяльності органів державного управління у відриві від наукової основи планування, що вело до формального планування. Тому більшість того, що містилось в нормативно-правових актах з питань планування в сфері економічних відносин, ніколи не реалізовувалась. Поступово за допомогою законодавства складався механізм гальмування розвитку економічної системи, що, зокрема, вело до розвитку центробіжних сил в державі і розпаду СРСР.

  7. Здійснення обґрунтування, що правове регулювання планування не рівнозначне плануванню як такому. Воно значно ширше і багатше останнього. Правове регулювання планування виступає як інструмент управління ринковою економікою в руках держави, ґрунтуючись на об’єктивних закономірностях соціально-економічного процесу. Воно виконує функцію розвитку національного ринку товарів і послуг у відповідності до мети і завдання державного управління. Правове регулювання породжує персоніфіковану відповідальність суб’єктів ринкової економіки, структур державного управління за рішення, що приймаються з планових питань, стратегії і практики планування по виконанню напрямків планової діяльності, їх контролю, порядку формування і руху. Правове регулювання планування створює систему цілеспрямованого впливу на управлінські відносини і ринковий механізм в цілому. Ця цілеспрямованість дозволяє орієнтувати функціонування і розвиток національної економіки в певному напрямку, домагаючись кінцевого результату.

  8. Напрацьовано напрямки подальшого розвитку державного планування шляхом застосування зобов’язального планування з боку держави в регулюванні економічної діяльності. Зобов’язальне планування – це планування на основі планового контракту між державою і суб’єктом підприємницької діяльності. В плановому контракті кожна із сторін бере на себе зобов’язання по виконанню планових показників: держава – через створення умов для їх виконання, аж до фінансування, а підприємство – своїми діями досягнути результатів планового контракту. Невиконання сторонами своїх зобов’язань повинне означати не тільки можливість розірвати контракт в односторонньому порядку, але й притягти винну сторону до майнової відповідальності за свої дії. Зобов’язальне планування позбавлене основних недоліків як директивного, так і індикативного планування. Тут знижується жорстка детермінованість волі держави по відношенню до суб’єкта підприємницької діяльності, планові рішення приймаються зважено, інакше прийдеться нести відповідальність не тільки конкретному державному органу, але і його керівнику. В той же час знімається недолік індикативного планування. Ставши стороною в плановому контракті, суб’єкт підприємницької діяльності вже не може ігнорувати волю держави, в зручний для себе момент змінити свою лінію поведінки, бо в противному разі виникає його відповідальність перед державою.

  9. Напрацьовано наукове обґрунтування доцільності прийняття Закону України “Про планування економічного і соціального розвитку держави, регіонів, міст та галузей народного господарства”; Закону України “Про перспективне планування інвестицій”; Закону України “Про планування бюджетного розвитку”, а також у Господарському кодексі ст. 11 замінити розділом, присвяченим плануванню господарської діяльності, внести зміни і доповнення до Закону України “Про державне прогнозування і розробку програм економічного і соціального розвитку України” з метою створення дієздатного нормативного акту, а не декларативного, яким він є сьогодні.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Марущак В.П. Правове регулювання планування змішаної економіки : [монографія] / В. Марущак. – Одеса : ОРІДУ, 2001. – Ч. І. – 185 с.

  1. Марущак В.П. Правове регулювання планування змішаної економіки : [монографія] / В. Марущак. – Одеса : ОРІДУ, 2002. – Ч. ІІ. – 151 с.

  2. Марущак В.П. Правове забезпечення державного управління і державної служби : [монографія] / В. Марущак. – Х. : ХарРІ НАДУ «Магістр», 2004. – 120 с.

  3. Марущак В.П. Державне управління: планування і ринок : [монографія] / В. Марущак. – К. : УАДУ, 1998. – 247 с.

  4. Марущак В. Бюджетування : [монографія] / Марущак В., Артеменко О., Марущак О. – Одеса : ОФ УАДУ, 2003. – 237 с.

Особистий внесок – розроблення правового регулювання планування фінансових і бюджетних відносин.

  1. Марущак В.П. Государственное регулирование экономики : [монографія] / Марущак В.П. Гейко Л.М. – Одеса: ВМВ, 2007. – 282 с.

Особистий внесок – розкриття правового регулювання планування економічної діяльності.

  1. Марущак В.П. Планування в умовах ринкової економіки : [монографія] / В. Марущак. – Одеса : Пальміра, 2008. – 284 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Марущак В.П. Державне індикативне планування Німеччини і Франції / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : збірник наук. праць. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 4. – С. 275–186.

  2. Марущак В.П. Державне управління: планомiрнiсть i ринкова економіка / В.Марущак // Актуальнi проблеми державного управлiння : наук. збiрник. – Одеса : ОРІДУ УАДУ, «Астро Принт», 2000. – № 3. – С. 5–14.

  3. Марущак В.П. Держава та індикативне планування в Японії // В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : збірник наук. праць. – Х. : ХарРІ УАДУ, 2002. – № 2. – Ч. ІІ. – С. 164–175.

  4. Марущак В.П. Державне управління в сфері фінансової діяльності / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : збірник наук. праць. – Х. : ХарРІ НАДУ, Магістр. – 2003. – Вип. 19. – С. 203–212.

  5. Марущак В.П. Державне управління в сфері фінансової діяльності / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : збірник наук. праць. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 3. – С. 264–276.

  6. Марущак В.П. Законодавче закріплення принципів державного прогнозування та програмування / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : наук. збірник. – Х. : ХарРІ НАДУ, «Магістр», 2002. – №1. – С. 169–180.

  7. Марущак В.П. Механізм правового регулювання планування / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : наук. збірник. – Одеса : ОФ УАДУ, 2001. – В. 5. – С. 201–210.

  8. Марущак В.П. Місцеве самоврядування у Польщі / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : наук. збірник. – Одеса : ОРІДУ УАДУ, 2002. – Вип. 12. – С. 187–199.

  9. Марущак В.П. Напрямки державного управління податковою системою / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : наук. збірник. – Одеса : УАДУ, 1999. – Вип. 2. – С. 93–105.

  10. Марущак В.П. Напрямки правового регулювання планової діяльності / В. Марущак // Збірник наукових праць Національної академії державного управління. – К. : НАДУ, 2005. – Вип. 2. – С. 187–198.

  11. Марущак В.П. Підходи до стратегічного планування в органах місцевого самоврядування (досвід Польщі) / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : наук. збірник. – Одеса : ОРІДУ УАДУ, 2002. – Вип. 11. – С. 178–187.

  12. Марущак В.П. Планування та державний сектор економіки / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : наук. збірник. – Одеса : Астпропринт, 2001. – Вип. 8. – С. 87–98.

  13. Марущак В.П. Планування та економіка в руслі конституційного процесу / В. Марущак // Вісник УАДУ. – К. : Вид-во УАДУ, 1997. – № 3-4. – С. 135–146.

  14. Марущак В.П. Право і планування в системі оподаткування / В. Марущак // Вісник НАДУ при Президентові України. – К. : Вид-во НАДУ, 2006. – № 1. – С. 214–122.

  15. Марущак В.П. Правове регулювання мiсцевих бюджетiв та удосконалення бюджетного процесу : збiрник наукових праць УАДУ. – К. : Вид-во УАДУ, 2001. – Вип. 2. – С. 137–148.

  16. Марущак В.П. Правове регулювання планування інвестиційного процесу / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : збірник наук. праць. – Львів : ЛРІДУ УАДУ, 2002. – № 2. – С. 157–166.

  17. Марущак В.П. Регiональна елiта та трансформацiя економіки / В. Марущак // Актуальнi проблеми державного управлiння : наук. збірник. – Одеса : ОФ УАДУ, 1999. – Вип. 2. – С. 97–109.

  18. Марущак В.П. Роль державного управління в регулюванні економічних процесів / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : збірник наук. праць. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 27. – С. 189–197.

  19. Марущак В.П. Стратегічне планування в діяльності органів державного управління / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : збірник наук. праць. – Одеса : ОРІДУ УАДУ, 2002. – Вип. 9. – С. 136–147.

  20. Марущак В.П. Тенденції правового регулювання планування економічних відносин / В. Марущак // Актуальні проблеми державного управління : збірник наук. праць. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2006. – Вип. 1. – С. 257–168.

  21. Марущак В.П. Ретроспективний аналіз законодавства про планування / В.Марущак // Електронний науковий фаховий журнал «Державне управління: теорія та практика [Електронний ресурс] – режим доступу до журн. :

  22. Марущак В.П. Організаційна структура планування економічної діяльності радянського періоду / В.Марущак // Актуальні проблеми державного управління : збірник наук. праць. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2008. – Вип. 3. – С. 74–81.

  23. Марущак В.П. Організаційно-правове планування як наукове забезпечення адміністративної реформи / В. Марущак // Збірник наукових праць УАДУ. – К. : УАДУ, 1999. – В. 2. – Ч. І. – С. 147–159.

Друковані праці, наукові конференції,

статті в інших публікаціях

  1. Марущак В.П. Актуальні проблеми демократизації бюджетного процесу / В. Марущак // Актуальні проблеми політики : наук. збірник. – Одеса : ОНЮА, 2000. – Вип. 9. – С. 295–302.

    Марущак В.П. Державне управління в сфері фінансової діяльності. / В.Марущак // наук. збірник : Державна стратегія управління місцевим та регіональним розвитком: форми, методи та актуальні проблеми реалізації : збірник наук. праць. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2004. – Вип. 4. – С. 254–255.

    Марущак В.П. Державно-правове планування в індустріально-розвинутих країнах / В. Марущак // Вдосконалення системи державного управління соціально-економічними та політичними процесами в регіоні : наук. збірник. – Одеса : ОФ УАДУ, 1998. – Вип. 2. – С. 34–46.

    Марущак В.П. Иллюзия собственности / В.Марущак // Демократическое действие. – № 4. – 1998 – С. 68–74.

    Марущак В.П. Правовая основа планов производственных объединений и предприятий / В.Марущак // Управление и право : науч. сборник. – М. : МГУ, 1979 – Вып. 5. – С. 109–119.

    Марущак В.П. Правовые гарантии предприятий в области планирования / В.Марущак // Управление и право : науч. сборник. – М. : МГУ, 1982. – Вып. 7. – С. 107–116.

    Марущак В.П. Розвиток бюджетного процесу в управлінні містом / В. Марущак // Державна стратегія управління місцевим та регіональним розвитком: форми, методи та актуальні проблеми реалізації : загальноінстит. міжнар. маук.-практ. конф, 24 листопада, 2004 р. : тези доп. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2004. – Т. І. – С. 324–327.

    Марущак В.П. Совершенствование компетенции производственных объединений. / В.Марущак // Проблемы усиления роли хозяйственного законодательства в повышении эффективности производства : науч. сборник. – Донецк : ДонДУУ, 1980. – С. 178–187.

    Марущак В.П. Право і стратегічне планування економіки / В. Марущак // Вісник соціально-економічних досліджень : наук. збірник. – Одеса : ОДЕУ, 2002. – Вип. 11. – С. 283–190.

    Марущак В.П. Юридична відповідальність державних службовців і економіка / В. Марущак // Державна служба і громадянин: реалізація конституційних прав, свобод та обов’язків : міжнар. наук.-практ. конф, 28 травня 2000 р. : тези доп. – Х. : ХФ УАДУ, 2000. – С. 289–293.

    Марущак В.П. Державне управління: планомірність i ринкова економіка / В. Марущак // Право України. – 2000. – № 11. – С. 89–95.

    Марущак В.П. Державне регулювання руху суспільного капіталу / В. Марущак // Вісник соціально-економічних досліджень : наук. збірник. – Одеса : ОФ УАДУ, 2000. – Вип. 7. – С. 195–206.

    Марущак В.П. Законодавче регулювання планування господарської діяльності. / В.Марущак // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ : наук. збірник. – Одеса : ОІВС, 2001. – № 4. – С. 83–87.

    Марущак В.П. Планові правовідносини ринкового господарства / В. Марущак // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ : наук. збірник. – Одеса : ОІВС, 2002. – № 2. – С. 134–145.

    Марущак В.П. Планомірність i формування вартості товару / В. Марущак // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ : наук. збірник. – Одеса : ОІВС, 2000. – № 2. – С. 146–157.

    Марущак В.П. Планомірність і розподіл праці у ринковому господарстві / В. Марущак // Вчені записки. – К. : Вид-во УАДУ. – 2002. – Вип. 6. – С. 97–106.

    Марущак В.П. Планування в структурі державного управління / В. Марущак // Правове регулювання розбудови соціальної держави : наук. збірник. – Одеса : ОНЮА, 1999. – № 2. – С. 206–217.

    Марущак В.П. Планування і правове регулювання державного сектору / В. Марущак // Вісник соціально-економічних досліджень : наук. збірник. – Одеса : ОДЕУ, 2001. – № 8. – Ч. 1. – С. 98–106.

    Марущак В.П. Планування і ринок: міфи і реальність / В. Марущак // Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління : наук. збірник. – Одеса : Астропринт, 1999. – Т. 2. – С. 179–182.

    Марущак В.П. Правова природа економічних нормативів / В. Марущак // Ринкова економіка: сучасна, теорія і практика управління : наук. збірник. – Одеса : Астропринт, 2000. – Т. 3. – С. 179–188.

    Марущак В.П. Реалізація стратегічного планування бюджетного процесу / В. Марущак // Вісник соціально-економічних досліджень : наук. збірник. – Одеса : ОДЕУ, 2003. – Вип. 14. – С. 176–89.

    Марущак В.П. Управління в структурному розвитку економічних явищ / В. Марущак // Актуальні проблеми політики : наук. збірник. – Одеса : ОНЮА, 2001. – Вип. 10-11. – С. 80–91.

    Марущак В.П. Управління і розподіл праці в ринковій економіці / В. Марущак // Вісник соціально-економічних досліджень : наук. збірник. – Одеса : ОДЕУ, 1999. – № 3. – С. 117–128.

    Марущак В.П. Функції правового регулювання фінансової діяльності / В. Марущак // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ : наук. збірник. – Одеса : ОІВС, 2000. – № 3. – С. 165–174.

    1. Марущак В.П. Хозяйственный Кодекс и правовое обеспечение планирования / В. Марущак // Экономика и право. – 2003. – № 3. – С. 65–74.

    2. Марущак В.П. Правове регулювання планування інвестиційної діяльності / В.Марущак // Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізації : ХІ міжнародної науково-практичної конференції : тези доп. – Чернівці : ЧернНУ, 2000. – Т. 1. – С. 15–18.