Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Бєляєва Алла Петрівна. Принцип свободи договору в правовому регулюванні зовнішньоекономічного контракту : дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Бєляєва А.П. Принцип свободи договору в правовому регулюванні зовнішньоекономічного контракту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 – цивільне права і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню проблем застосування принципу свободи договору при укладенні та виконанні такого специфічного різновиду цивільно-правових договорів, як зовнішньоекономічні контракти. В роботі досліджуються як загальні питання, пов’язані з розумінням змісту і значення поняття зовнішньоекономічного контракту, змісту принципу свободи договору та його обмеженнями тощо, так і низка спеціальних питань. До останніх, зокрема, належать питання про окремі складові змісту принципу свободи договору, які проявляються при його укладенні чи виконанні.

За результатами проведеного теоретичного дослідження сформульовано низку пропозицій щодо удосконалення цивільного законодавства України та практики його застосування.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у з’ясуванні реального обсягу, змісту та умов реалізації принципу свободи договору при укладенні та виконанні зовнішньоекономічних контрактів відповідно до чинного законодавства України в цій сфері. В ході проведеного дослідження сформульовані такі основні теоретичні висновки:

1. Інтеграція України до європейського і світового співтовариства передбачає в якості необхідних своїх передумов здійснення широкого кола заходів не лише політичного, а й соціального, культурного і, особливо, – економічного характеру. В цьому аспекті особливої актуальності набуває подальше вдосконалення правового регулювання зовнішньоекономічних відносин українських господарюючих суб’єктів з їх іноземними контрагентами. Таке вдосконалення не в останню чергу поєднане із закріпленням і практичною реалізацією класичного, але відносно нового для цивільного права України принципу свободи договору.

2. Закріплення в новому ЦК України принципу свободи договору на разі стало важливим фактором і вагомою запорукою лібералізації суспільного життя, виведення цивільного обороту з-під жорстокого контролю публічної влади і забезпечення його регулювання засобами приватного права.

3. Зовнішньоекономічний контракт, попри те, що питання його укладення та виконання частково регулюються спеціальним законодавством (Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, ГК України, інші акти національного законодавства України та міжнародно-правові акти), за своєю правовою природою є різновидом цивільно-правового договору.

4. Принцип свободи договору є класичним принципом цивільного права, відомим ще з часів Давньоримського приватного права. Закріплення його в ЦК України є свідченням подальшої лібералізації і демократизації правової системи України, відходу від тотального опублічування всіх суспільних відносин, визнання пріоритету приватно-правового інтересу над публічно-правовим. При цьому зміст названого принципу, що визначений в статті 627 нового ЦК України є значно звуженим порівняно з тим, як він традиційно визначається в науці цивільного права, і яким він є фактично, якщо взяти до уваги всю сукупність норм приватного права України.

5. Дія принципу свободи договору має свої обмеження, які зумовлені різноманітними причинами, що зводяться до трьох основних груп. Першу становлять причини економічного характеру, другу – причини соціального характеру, нарешті третю – причини політичного характеру, у зв’язку з якими законодавець встановлює чи санкціонує ті чи інші винятки з дії аналізованого принципу у сфері укладення та виконання зовнішньоекономічних контрактів.

6. Аналіз положень чинного законодавства України, що стосуються принципу свободи договору взагалі, і його проявів при кладенні та виконанні зовнішньоекономічного контракту зокрема, дозволяє зробити висновок про необхідність його певного удосконалення. Конкретні пропозиції щодо удосконалення відповідних положень нормативно-правових актів сформульовані по тексту роботи.

Публікації автора:

1. Бєляєва А. Межі дії принципу свободи договору в сфері зовнішньоекономічної діяльності: поняття, вираження, походження // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – № 8. – С. 45-47.

2. Бєляєва А. Свобода вибору форми та оформлення зовнішньоекономічного контракту // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – № 7. – С. 33-36.

3. Бєляєва А. Свобода зміни та розірвання зовнішньоекономічного контракту // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – № 10. – С. 91-93.

4. Бєляєва А.П. Свобода укладення зовнішньоекономічного контракту за законодавством України // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління і права. – 2002. – № 2. – С. 184-186.

5. Бєляєва А.П. Зовнішньоекономічний контракт як цивільно-правовий договір // Сучасні проблеми юридичної науки і правозастосовчої діяльності: Тези доп. і наук. повідомл. наук. конф. молод. учених / За ред. М.І. Панова. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2002. С. 81-84.