Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


97. Ігнатенко Марина Миколаївна. Розвиток історичного краєзнавства на Чернігівщині у другій половині XX ст.: дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Ігнатенко М.М. Розвиток історичного краєзнавства на Чернігівщині у другій половині ХХ ст.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01 – Історія України.- Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна, Харків, 2004.

У дисертації на підставі вивчення архівних документів, значна частина з яких уперше запроваджується в науковий обіг, матеріалів періодичної преси досліджуються основні тенденції і напрямки розвитку історичного краєзнавства на Чернігівщині за умов системної кризи радянського суспільства у 1943-1991 рр. У роботі проаналізовано внесок музеїв, архівів та бібліотек у вивчення історії регіону, висвітлено участь навчальних закладів і громадських організацій у краєзнавчому русі, систематизовано історико-краєзнавчу літературу та публікації у місцевій пресі, критично узагальнено досвід краєзнавчої роботи.

В результаті проведеного дослідження автор дійшов таких висновків:

аналіз архівних документів, матеріалів періодичної преси та наукової літератури дає підстави стверджувати, що розглянута в дисертації проблема досі не була предметом спеціального вивчення, хоча на прикладі Чернігівщини можна з’ясувати практично усі аспекти розвитку історичного краєзнавства в Україні протягом 40-80-х рр. ХХ ст.

суттєвим чинником розвитку історичного краєзнавства на Чернігівщині була взаємодія державних установ (музеїв, архівів, бібліотек), навчальних закладів та громадських організацій, яка полягала, зокрема, у здійсненні спеціальних проектів – проведенні археологічних експедицій, наукових конференцій, видавничій діяльності;

краєзнавчим дослідженням 40-80-х рр. була властива хронологічна і тематична обмеженість, зумовлена як директивними вказівками владних структур, так і станом вітчизняної історичної науки того часу, причому пріоритет належав студіям з історії революційного руху, компартійних та комсомольських організацій, соціалістичного будівництва, Великої Вітчизняної війни;

за умов системної кризи радянського суспільства розвиток історичного краєзнавства мав суперечливий характер, але, незважаючи на одіозні ідеологічні настанови і хронічний брак коштів, краєзнавці Чернігівщини відродили і виплекали цінну дослідницьку традицію, врятували від загибелі та забуття великий пласт рухомих і нерухомих пам’яток історії та культури й істотно збагатили джерельну базу регіональної історіографії;

важливе значення для розвитку історичного краєзнавства мало співробітництво місцевих краєзнавчих осередків з науковими установами Києва, зокрема Інститутом історії АН СРСР (особливо після створення в його складі спочатку відділу історії місті сіл, а потім відділу історико-краєзнавчих досліджень), а також з Головно редакцією Української Радянської Енциклопедії;

історичне краєзнавство на Чернігівщині у зазначений період пройшло у своєму розвитку кілька етапів: середина 40-х – перша половина 50-х рр. –відродження мережі краєзнавчих осередків, які діяли під жорстким контролем тоталітарної влади; друга половина 50-х – 60-і рр. –піднесення і деяке урізноманітнення тематики краєзнавчих студій, що супроводжувалось зростанням кількості краєзнавчих видань і публікацій у місцевій пресі; 70-і – перша половина 80-х рр. – посилення ідеологічного тиску і політичного диктату, що спричинило гальмування історико-краєзнавчих досліджень і формальний підхід до збереження історико-культурної спадщини; друга половина 80-х рр. – активізація громадських форм історичного краєзнавства, підвищення наукового рівня краєзнавчих студій, інтенсивне заповнення прогалин (так званих “білих” і “темних плям”) у регіональній історіографії, що спонукало до пошуку нових форм організації краєзнавчого руху в регіоні.

Публікації автора:

  1. Чернігівське наукове товариство у контексті національного відродження України // Сіверянський літопис.- 1995.- № 2.- С. 54-57 (співавтор Ткаченко В.В.)

  2. Призабуті сторінки історії краєзнавчого руху на Чернігівщині // Сіверянський літопис.- 1999.- № 6.- С. 103-105.

  3. Основні напрямки розвитку історичного краєзнавства на Чернігівщині у 1943-1991 рр. // Сіверянський літопис.- 2002.- № 4.- С. 85-90.

  4. З історії утворення місцевих організацій Українського товариства охорони пам’яток історії та культури на Чернігівщині // Людина, суспільство, культура: історія і сучасність.- Чернігів, 1996.- С. 10-12.

  5. Охорона та вивчення історико-культурної спадщини на Чернігівщині у повоєнні роки // Україна і Росія в панорамі століть: Збірник наукових праць.- Чернігів, 1998.- С. 332-335.

  6. Розвиток історичного краєзнавства в Україні (80-90 роки ХХ ст.) // Проблеми сучасної педагогічної освіти: Збірник статей.- К., 2000.- Вип. 1.- Частина 1.- С. 128-130.

  7. Значение Украинского общества охраны памятников истории и культуры в развитии исторического краеведения (на примере деятельности Черниговской областной организации УООПИК) // Проблеми сучасної педагогічної освіти: Збірник наукових праць.- К., 2000.- Вип. 2.- Частина 1.- С. 194-196.

  8. Діяльність Чернігівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури // Світ знань (Сімферополь).- 2000.- № 1-2.- С. 73-77.

  9. Місце історичного краєзнавства в викладанні історії України в школах // Історія в школі.- 2001.- № 3-4.- С. 40-42.

“Сіверянська думка”: друге народження // Три століття гуманітарної освіти в Чернігові: від колегіуму до університету.- Чернігів, 2001.- С. 121-122.

Анотації