Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Заворотна Ольга Анатоліївна. Розвиток координаційних здібностей у баскетболістів 13-14 років з вадами слуху : Дис... канд. наук: 24.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Заворотная Ольга Анатольевна. Развитие координационных способностей баскетболистов 13-14 лет с нарушениями слуха. – Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата наук по физическому воспитанию и спорту по специальности 24.00.01 – олимпийский и профессиональный спорт. – Государственный научно-исследовательский институт физической культуры и спорта. – Киев, 2008.

Диссертационная работа посвящена разработке и обоснованию программы развития координационных способностей для баскетболистов 13-14 лет, которые имеют нарушения слуха в связи с тем, что основной проблемой, которая стоит перед исследователями, является поиск инновационных подходов к организации учебно-тренировочного процесса с учетом нозологии спортсменов для повышения уровня спортивного мастерства.

В диссертации изучены особенности физического развития, физической подготовленности, функциональные возможности (PWC170, реакция активации), выявлен уровень развития координационных способностей спортсменов с нарушениями слуха 13 и 14 лет.

Исследование физического развития и физической подготовленности свидетельствует о том, что спортсмены с нарушениями слуха отстают по показателям от здоровым сверстников.

Анализ результатов тестов, которые характеризуют физические качества, показал, что наиболее отстающими являются такие качества, как скорость, сила, гибкость и выносливость. В показателях скоростно-силовых способностей отличий не было выявлено.

В проведенных исследованиях выявлено отставание баскетболистов с нарушениями слуха от спортсменов без нарушений по всем видам координационных способностей.

Дополнены и расширены результаты исследований ученых информацией относительно корреляционной взаимосвязи показателей уровня координационных способностей и физической подготовленности, функциональных возможностей баскетболистов 13 и 14 лет, что дает возможность целенаправленно воздействовать физическими упражнениями на развитие отдельных физических качеств с целью повышения спортивного мастерства. Данные корреляционной связи свидетельствуют о возможности использования в учебно-тренировочном процессе у баскетболистов 1314 лет с нарушениями слуха метода сопряженного развития физических качеств и координационных способностей.

Подтверждено, что средства и методы, которые используются в учебно-тренировочной деятельности в командах со здоровыми спортсменами не могут быть в полной мере перенесены в систему обучения баскетболистов с нарушениями слуха.

В диссертации впервые предложена программа учебно-тренировочных занятий для спортсменов с нарушениями слуха, основанная на использовании блочной системы, направленная на повышение уровня координационных способностей, физической подготовленности и работоспособности баскетболистов 1314 лет. Модели тренировочных блоков для экспериментальной группы баскетболистов с нарушениями слуха предусматривали специфические и неспецифические упражнения с использованием специально подобранных подвижных игр для баскетбола, направленных на развитие координационных способностей.

Последовательность применения блоков в течение одного занятия, различных по направленности, определялась спецификой нервно-мышечного влияния тех или иных упражнений.

Таким образом, результаты исследования свидетельствуют об эффективности разработанной нами программы развития координационных способностей у баскетболистов 13-14 лет с нарушениями слуха

Ключевые слова: учебно-тренировочный процесс, координационные способности, баскетболисты с нарушениями слуха, физическая подготовленность.

Заворотна Ольга Анатоліївна. Розвиток координаційних здібностей баскетболістів 13-14 років з вадами слуху. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 – олімпійський і професійний спорт. – Державний науково-дослідний інститут фізичної культури і спорту. – Київ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена розробці та обґрунтуванню програми розвитку координаційних здібностей баскетболістів 13-14 років з вадами слуху. Основною проблемою, яка постає перед дослідниками, є пошук інноваційних підходів до організації навчально-тренувального процесу з урахуванням нозології спортсменів для підвищення рівня їх спортивної майстерності.

У дисертації визначено фізичний розвиток, фізичну підготовленість, функційні можливості (PWC170, реакція активації), виявлений рівень розвитку координаційних здібностей спортсменів 13-14 років з вадами слуху.

Дослідження фізичного розвитку та фізичної підготовленості свідчить про те, що спортсмени з вадами слуху поступаються у показниках здоровим одноліткам.

Однак під час проведених досліджень було виявлено відставання баскетболістів з вадами слуху від спортсменів без вад за всіма видами координаційних здібностей.

Доповнено та розширено результати досліджень вчених інформацією щодо кореляційного взаємозв’язку показників рівня координаційних здібностей та фізичної підготовленості, функціональних можливостей баскетболістів 13-14 років, що дає можливість цілеспрямовано впливати фізичними вправами на розвиток окремих фізичних якостей з метою підвищення спортивної майстерності.

У дисертації вперше запропоновано програму навчально-тренувальних занять для спортсменів з вадами слуху, що ґрунтується на використанні блочної системи, і яка спрямована на підвищення рівня координаційних здібностей, фізичної підготовленості та фізичної працездатності баскетболістів 13-14 років.

  1. Відомості щодо проблеми підготовки спортсменів з вадами слуху свідчать про те, що в процесі тренувальних занять використовують загальновизнані методичні підходи, які розроблено для підготовки здорових спортсменів. Тому актуальності набувають питання диференціації засобів та методів спортивного тренування в реальних умовах навчально-тренувальних занять спортсменів з вадами слуху.

  2. Основні показники фізичного розвитку, фізичної підготовленості та працездатності за результатами тесту PWC170, а також функціонального стану нервової системи юних баскетболістів з вадами слуху вірогідно свідчить про їх відставання від показників здорових однолітків (р<0,050,001). Також спостерігається вірогідне (р<0,050,001) від здорових спортсменів відставання вихідного рівня координаційних здібностей за показниками рівня можливості оцінювати та регулювати просторово-часові та динамічні параметри рухів, спроможності орієнтуватися в просторі, координованості рухів, статичної рівноваги, розвитку кінестезичної чутливості та сенсорної реактивності у баскетболістів з вадами слуху.

  3. У підготовці баскетболістів з вадами слуху треба дотримуватись принципу сполученого розвитку координаційних здібностей та фізичних якостей, про що свідчить виявлена висока r=0,700,71 (р<0,001) та середня r=0,680,51 (р<0,01) кореляційні залежності між окремими показниками фізичної підготовленості, аеробної працездатності, лабільності нервової системи з рівнем координаційних здібностей юних баскетболістів з вадами слуху.

  4. Побудову системи підготовки баскетболістів 1314 років з вадами слуху з урахуванням двоциклового планування доцільно здійснювати на основі моделей програм розвитку координаційних здібностей. Авторські моделі містили блоки неспецифічних та специфічних вправ, які спрямовані на розвиток кінестезичної чутливості, стійкості рівноваги, регуляції просторово-часових та динамічних параметрів рухів, сенсорної реактивності, координованості рухів та спроможності орієнтуватися в просторі. Розроблені блоки складались з чотирьох вправ та однієї рухової гри, послідовність, варіативність застосування та планування їх у змісті занять визначали з урахуванням специфіки нервово-м’язового впливу.

  5. Використання програми розвитку координаційних здібностей юних баскетболістов з вадами слуху позитивно впливає на динаміку приросту показників координаціоних здібностей:

    • рівень можливості оцінювати та регулювати просторово-часові та динамічні параметри рухів, який визначався в тесті «Човниковий біг 3х10 м» покращився на 1,01 с, ефективність дистанційних кидків покращилась на 9,03 бала та ведення м’яча на швидкість і точність на 1,02 с, передача м’яча на швидкість і точність – на 1,55 бала, що свідчить про вірогідний приріст при р<0,05;

    • рівень спроможності орієнтуватися в просторі в тесті «Біг до пронумерованих м’ячів» покращився на 1,17 с; в стрибках з обертами без допомоги і з допомогою рук – на 23,09 градусів і 27,08 градусів відповідно (р<0,01);

    • відбулася позитивна динаміка в показниках статичної рівноваги в пробі Ромберга – на 5,13 с та за методикою Бондаревського з розплющеними та заплющеними очима на 10,45 с и 4,7 с відповідно за вірогідності (р<0,001);

    • рівень координованості рухів змінився на краще, так в тесті «Десять вісімок» – на 1,77 с і в тесті «Три перекиди вперед» – 0,92 с при р<0,01 и р<0,05 відповідно;

    • покращилися результати кінестезичної чутливості на 2,25 с та сенсорної реактивності – на 7,43 см при р<0,001.

Перспективи подальших досліджень в даному напрямку лежать в досконалому вивченні розвитку координаційних здібностей разом із технічною майстерністю на наступних етапах багаторічної спортивної підготовки баскетболстів з вадами слуху.

Публікації автора:

  1. Єльфімова О. Оптимізація розвитку координаційних здатностей дітей з порушеннями слуху, які займаються баскетболом // Молода спортивна наука України. - Зб. наук. праць з галузі фізичної культури та спорту. -Вип. 9: У 4-х т. – Львів НВФ «Українські технології», 2005. – Т. 2. – С.74–78.

  2. Єльфімова О. Дослідження психічного стану юнаків з вадами слуху, які займаються баскетболом // Спортивний вісник Придніпров’я. – Науково-теоретичний журнал ДДІФКіС, 2005. – № 1. – С.95–97.

  3. Єльфімова О. Дослідження рівня фізичної підготовленості юних баскетболістів з вадами слуху // Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць з галузі фізичної культури та спорту. Вип. 10: У 4-х т. – Львів: НФВ “Українські технології”, 2006. – Т. 2. – С.159–164.

  4. Заворотна О. Корекція координаційних здібностей баскетболістів з порушеннями слуху // Актуальні аспекти науково-методичного і медико-біологічного забезпечення спорту вищих досягнень: Зб. наук. Праць. – Донецьк, 2007. – С. 99-108.

  5. Шамардіна Г.М., Єльфімова О.А. Значення та особливості розвитку координацйних здібностей дітей з порушеннями слуху, які займаються баскетболом // Спортивний вісник Придніпров’я, 2004. – № 5. – С.77–79. Здобувач особисто узагальнив мету, завдання та особливості розвитку координаційних здібностей спортсменів з вадами слуху

  6. Шамардина Г.Н., Ельфимова О.А. Особенности физического развития и подготовленности юных баскетболистов с нарушением слуха // Наука в олимпийском спорте, 2006. – № 1. – С.70–75. Особистий вклад здобувача полягає в виявленні проблеми, проведенні досліджень, узагальненні результатів та формулюванні висновків.

  7. Єльфімова О.А. Значення і особливості розвитку координаційних здібностей у юних баскетболістів з недоліками слуху // Оздоровча і спортивна робота з неповносправними: Збірник наукових статей з проблем фізичного виховання і спорту та фізичної реабілітації неповносправних. Львів: «Ахіл», 2003. Вип.1. С.4345.

  8. Шамардіна Г.М., Єльфімова О.А. Роль та розвиток фізичної підготовки юних баскетболістів з порушеннями слуху // Реалізація здорового способу життя – сучасні підходи: Зб. наук. праць Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка / Ред. кол. Лук’янченко М.І., Шологон Р.Р. та ін. – Дрогобич: «Коло», 2003. – Випуск другий. – С.455–459. Здобувач особисто провів обробку експериментального матеріалу, зробив теоретичний аналіз застосовуючи методи досліджень, узагальнив результати та зробив висновки.

  9. Єльфімова О.А. Особливості показників розвитку координаційних можливостей баскетболістів з вадами слуху // Оздоровча і спортивна робота з неповносправними / За заг. Ред. Бріскіна Ю., Линця М., Боляха Е., Мігасевича Ю. – Львів: Видавець Тарас Сорока, 2004. С.8789.