Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Левицька Тетяна Леонідівна. Розвиток психологічної готовності студентської молоді до створення сім'ї : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Левицька Т. Л. Розвиток психологічної готовності студентської молоді до створення сім’ї. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.07 – «Педагогічна та вікова психологія». Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. – Хмельницький, 2009.

Дисертацію присвячено дослідженню проблеми розвитку психологічної готовності студентської молоді вищого навчального закладу до створення
сім’ї. Удосконалено сутність, критерії та показники психологічної готовності студентів до сімейно-шлюбного життя. З’ясовано чинники, які впливають на розвиток психологічної готовності студентів до створення сім’ї. Уточнено,
що основними суб’єктами розвитку психологічної готовності студентської молоді до створення сім’ї є: адміністрація ВНЗ, викладачі, куратори навчальних груп, психологи та самі студенти. Розроблено програму підготовки студентської молоді до створення сім’ї та здійснено її експериментальну перевірку. Програма відображає сукупність інформації про план дій щодо розвитку психологічної готовності студентської молоді до створення сім’ї.
За результатами теоретичного та емпіричного дослідження розроблено практичні рекомендації студентам щодо самостійної підготовки до створення сім’ї.

1. Теоретично обґрунтовано та експериментально підтверджено поняття «психологічна готовність особи до створення сім’ї», яке відображає активно дійовий стан людини, її установку на створення сім’ї, а також знання основ сімейно-шлюбного життя. Компонентами такої готовності є: мотиваційний (сукупність мотивів, адекватних цілям та завданням створення сім’ї), когнітивний (сукупність знань необхідних студенту, для створення сім’ї), операційний (сукупність умінь та навичок здійснювати міжособистісну взаємодію з представниками протилежної статті) та особистісний (система особистісних характеристик студента, які впливають на психологічну готовність створювати сім’ю).

2. З’ясовані чинники суб’єктивного та об’єктивного характеру, що впливають на рівень розвитку психологічної готовності студентської молоді до створення сім’ї. До суб’єктивних відносяться: вік студента, темперамент та характер, мотивація, рівень освіченості, шлюбно-сімейні домагання; до об’єктивних: вплив суспільної думки, сприятливі можливості для вибору шлюбного партнера, приклад друзів, бажання батьків позбавити сина (доньку) можливості вести розгульний спосіб життя, матеріальне благополуччя.

3. Поняття «розвиток психологічної готовності студентської молоді до створення сім’ї» - це процес оволодіння студентами знаннями, вміннями та навичками, що необхідні для підбору шлюбного партнера та організації сімейного життя. Основними завданнями цього процесу є: формування потреби в створенні стабільної сім’ї, наближення цих потреб до певного морального рівня; розширення уявлення про особливості сімейно-шлюбної взаємодії, планування та ведення сімейного господарства, народження та виховання дітей; вивчення можливих проблем і труднощів сімейного життя та способів їх подолання; підвищення відповідальності молоді за сімейне життя; формування комплексу почуттів та властивостей характеру, необхідних для благополучного сімейного життя.

4. Основними суб’єктами розвитку психологічної готовності студентів ВНЗ до створення сім’ї є: адміністрація ВНЗ, викладачі, куратори груп, психологи, студенти. Основними завданнями суб’єктів є: для адміністрації ВНЗ: оновлення змісту навчання у ВНЗ в інтересах підготовки студентської молоді в якості подружжя та батьків; здійснення цілеспрямованої виховної роботи зі студентами з метою їх підготовки до сімейного життя; підвищення якості психолого-педагогічної підготовки викладачів ВНЗ для формування у студентів готовності до сімейно-шлюбних стосунків; видання та розповсюдження буклетів і брошур з питань шлюбу та сім’ї; для викладачів: проведення факультативних занять з психології шлюбу та сім’ї; організація заходів, присвячених підготовці молоді до сімейного життя та психологічної підтримки членів молодих сімей; розповсюдження буклетів і брошур з питань шлюбу та сім’ї; для кураторів академічних груп: збір та аналіз інформації про студентів, які мають труднощі у виборі майбутнього шлюбного партнера; збір інформації про проблемні студентські сім’ї; залучення студентів до заходів, присвячених підготовці молоді до сімейного життя та психологічної підтримки членів молодих сімей; здійснення контролю за тими студентами, хто хворобливо переживає труднощі у виборі майбутнього шлюбного партнера;
для психологів: участь у психолого-просвітницькій роботі зі студентами; організація в навчальному закладі роботи «Клубу практичної психології»; проведення індивідуальних психологічних консультацій зі студентами, які мають труднощі у виборі майбутнього шлюбного партнера; психологічна допомога членам проблемних студентських сімей; розроблення та розповсюдження буклетів і брошур з питань шлюбу та сім’ї; для студентів: самостійне вивчення літератури з питань шлюбу та сім’ї; участь у заняттях з групами підготовки до створення сім’ї; участь у заходах, присвячених підготовці молоді до сімейного життя та психологічної підтримки членів молодих сімей; співпраця з психологами щодо недопущення та вирішення проблем, характерних для дошлюбного періоду.

5. Розроблений психологічний інструментарій для підвищення рівня розвитку психологічної готовності студентів ВНЗ до створення сім’ї, який відображено в авторській програмі підготовки студентської молоді до створення сім’ї. Вона є сукупністю інформації про план дій щодо розвитку психологічної готовності студентів до створення сім’ї. За своєю структурою програма складається з чотирьох логічно пов’язаних між собою етапів, а саме: вивчення студентської молоді та підготовка її до роботи, презентація та реалізація знань про сім’ю, психологічна допомога, а також фіксація знань.

6. Емпіричні дослідження дали змогу виявити динаміку розвитку психологічної готовності студентів вищого навчального закладу до створення сім’ї. У процесі дослідження з’ясована орієнтація студентів на створення сім’ї, виявлені основні причини, що впливають на їхню готовність створювати сім’ї. Серед таких причин є: особистісна зрілість, сприятливі можливості для вибору шлюбного партнера, отримання самостійності, бажання відповідати нормам соціального оточення та стан матеріального благополуччя, кохання та бажання досягти певної мети, приклад друзів, здатність матеріально забезпечити сім’ю, наявність житла. Виявлено, що серед студентів усіх курсів навчання існує суттєвий відсоток тих, хто вважає себе не підготовленим до сімейних обов’язків (серед першокурсників таких є 83,3%, другокурсників – 69,7%, третьокурсників – 57,0%, четвертокурсників – 48,2% і п’ятикурсників – 37,7%). Отримані результати вказують на існування проблеми недостатньої підготовки студентської молоді до сімейного життя. Підтвердженням цієї думки є наявність потреби студентів у заняттях з психології сім’ї та шлюбу (заняття «потрібні» – 71% дівчат та 56,4% хлопців). При цьому серед дівчат усіх курсів спостерігається значно вищий відсоток тих, хто прагне отримати такі знання.

7. Після застосування авторської програми підготовки студентської молоді до створення сім’ї серед учасників експериментальних груп на 50,7% збільшилась кількість тих, хто виявляє високий рівень психологічної готовності до створення сім’ї. Щодо контрольних груп, то в них цей показник збільшився лише на 3,5%. Крім того, в експериментальній вибірці спостерігається більше, ніж на 50,0% зниження студентів з низьким рівнем такої готовності. На відміну від експериментальної вибірки, у контрольній вибірці цей показник сягає лише 10,3%. Отже, результати експериментальної перевірки авторської програми вказують на її ефективність і підтверджують припущення про те, що, якщо студентській молоді в умовах вищого навчального закладу надати знання і вміння щодо підбору шлюбного партнера та планування й організації сімейного життя, то це сприятиме значному підвищенню рівня їх психологічної готовності до створення сім’ї.

8. За результатами теоретичного та емпіричного вивчення проблеми нами розроблено практичні рекомендації студентам щодо самостійної підготовки до створення сім’ї. Вони відображають науково обґрунтовані пропозиції, виконання яких сприятиме розвитку власної психологічної готовності до створення сім’ї. Рекомендації включають поради студентській молоді щодо їх дій у дошлюбний період та розкривають особливості вирішення завдань щодо вивчення особи майбутнього шлюбного партнера, відокремлення себе від батьківської сім’ї з одночасним продовженням зв’язків із нею. Уточнені вимоги, яким повинен відповідати студент, готуючи себе до створення сім’ї.

Перспективними напрямками подальших розвідок цієї проблеми є дослідження можливостей адміністрації ВНЗ з підготовки студентської молоді до створення сім’ї, а також вивчення питання функціонування в умовах ВНЗ клубів практичної психології та особливостей їхньої роботи щодо надання психологічної допомоги студентським сім’ям.

Публікації автора:

1. Левицька Т. Л. Готовність студентів вищого навчального закладу до створення стабільної сім’ї як психолого-педагогічна проблема / Є. М. Потапчук, Т. Л. Левицька // Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія №12. Психологічні науки : зб. наук. праць / відпов. ред. Л. В. Долинська – К. : НПУ імені М. П. Драгоманова, 2007. – №16 (40) – С. 89–94.

2. Левицька Т. Л. Фактори, що впливають на розвиток психологічної готовності студентів до створення сім’ї / Т. Л. Левицька // Збірник наукових праць №40. Частина ІІ / гол. ред. В. О. Балашов. – Хмельницький : Вид-во Нац. акад. Держ. прикордон. служби України ім. Б. Хмельницького, 2007. –
С. 231–234.

3. Левицька Т. Л. Етапи розвитку психологічної готовності студентів вищого навчального закладу до створення сім’ї / Т. Л. Левицька // Проблеми загальної та педагогічної психології : зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. академіка С. Д. Максименка. – К.,
2008. – Т. Х, част. 3. – С. 308–316.

4. Левицька Т. Л. Результати емпіричного дослідження динаміки розвитку психологічної готовності студентів вищого навчального закладу до створення сім’ї / Т. Л. Левицька // Збірник наукових праць №43. Частина ІІ / гол ред. В. О. Балашов. – Хмельницький : Вид-во Нац. акад. Держ. прикордон. служби України ім. Б. Хмельницького, 2008. – С. 215–218.

5. Левицька Т. Л. Практичні рекомендації студентам щодо самостійної підготовки до створення сім’ї / Т. Л. Левицька // Збірник наукових праць №45. Частина ІІ / гол. ред. В. О. Балашов. – Хмельницький : Вид-во Нац. акад. Держ. прикордон. служби України ім. Б. Хмельницького, 2008. – С. 182–185.

6. Левицька Т. Л. Створення студентською молоддю стабільної сім’ї: реалії та проблеми / Потапчук Є. М., Левицька Т. Л. // Культура в сучасному українському суспільстві: стан та проблеми : збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції, Київ, 6-7 червня 2008 р. / Київський національний університет культури і мистецтв. – К. : КНУКіМ, 2008. –
С. 380–384.

7. Левицька Т. Л. Особливості вирішення конфліктів у студентських сім'ях / Т. Л. Левицька // Освітньо-наукове забезпечення діяльності правоохоронних органів України : Всеукраїнська науково-практична конференція [Серія : Психолого-педагогічні й філологічні науки], (Хмельницький, 14 листопада 2008 року) / Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького. – Хмельницький : НАДПСУ, 2008. – С. 133–134.