Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Жадан Вікторія Миколаївна. Стан глутатіон-залежної ферментної системи та вплив на неї омега-3 поліненасичених жирних кислот при експериментальній бронхолегеневій патології : дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Національний аграрний ун- т. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Жадан В.М. Стан глутатіон-залежної ферментної системи та вплив на неї омега-3 поліненасичених жирних кислот при експериментальній бронхолегеневій патології. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню особливостей функціонального стану глутатіон-залежної ферментної системи при експериментальній бронхолегеневій патології і впливу на цю систему екзогенних омега-3 поліненасичених жирних кислот.

Вперше на експериментальних моделях гострого, хронічного бронхітів та пневмосклерозу встановлені порушення в глутатіон-залежній ферментній системі в цитозольній фракції печінки і в еритроцитах, показана залежність ступеня цих порушень від характеру патології. Доведено, що патологічні стани, які були вивчені, призводять до вірогідного зниження вмісту цитохрому Р-450 в мікросомній фракції печінки білих щурів.

Встановлено, що використання омега-3 ПНЖК при даних експерименальних бронхолегеневих патологіях сприяє нормалізації функції глутатіон-залежної ферментної системи і вмісту цитохрому Р-450.

У дослідах in vitro показано, що омега-3 ПНЖК мають виражений активуючий вплив на глутатіон-залежні ферменти в цитозольній фракції печінки і в еритроцитах. Причому, цей ефект був більш вираженим у цитозольній фракції печінки тварин з модельованим гострим бронхітом.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, яке полягало у встановленні особливостей змін у глутатіон-залежній ферментній системі при експериментальній бронхолегеневій патології різного генезу та обґрунтуванні можливості використання омега-3 поліненасичених жирних кислот для її реактивації. У ході роботи були зроблені такі висновки:

1. При експериментальному гострому бронхіті відбувається підвищення глутатіонредуктазної активності в цитозольній фракції печінки в 1,4 раза на 7-у добу, в 1,3 раза – на 12-у та 18-у добу, глутатіонпероксидазної активності – в 1,4 раза на 12-у добу розвитку патології порівняно з контролем. В еритроцитах підвищується глутатіонпероксидазна активність на 3-ю добу розвитку патології в 2,6 раза, на 7-у – в 2,0 рази, на 12-у – в 2,8 раза та на 18-у – в 2,2 раза. Істотно знижується вміст цитохрому Р-450 в мікросомній фракції печінки: в 3,0 рази, в 2,1 раза та в 1,6 раза відповідно на 7-у, 12-у та 18-у добу розвитку гострого бронхіту.

2. Експериментальний хронічний бронхіт супроводжується зниженням глутатіонтрансферазної активності в 1,3 раза й підвищенням глутатіонпероксидазної активності в 1,4 раза в цитозольній фракції печінки. При цьому в еритроцитах глутатіонпероксидазна активність підвищується у 2,2 раза. У мікросомній фракції печінки знижується вміст цитохрому
Р-450 в 2,2 раза.

3. В умовах експериментального пневмосклерозу глутатіонредуктазна і глутатіонпероксидазна активності в цитозольній фракції печінки підвищуються відповідно в 1,7 і 2,5 раза, глутатіонпероксидазна активність еритроцитів зростає майже в 3,0 рази. Вміст цитохрому Р-450 у мікросомній фракції печінки знижується в 1,7 раза.

4. При досліджених експериментальних бронхолегеневих патологіях, особливо при пневмосклерозі, спостерігається зниження вмісту відновленого глутатіону в еритроцитах. Вміст відновленого глутатіону при гострому бронхіті вірогідно знижується в 1,2 раза, при хронічному бронхіті – в 1,3 раза, при пневмосклерозі – 1,6 раза порівняно з контролем.

5. Використання омега-3 поліненасичених жирних кислот при вивчених патологічних станах сприяє нормалізації функціонального стану глутатіон-залежної ферментної системи як у цитозольній фракції печінки, так і в еритроцитах при різних режимах їх введення.

6. Омега-3 поліненасичені жирні кислоти за умов бронхолегеневих патологій підвищують вміст цитохрому Р-450 в мікросомній фракції печінки. За умов гострого бронхіту при використанні омега-3 поліненасичених жирних кислот з профілактичною, лікувальною та лікувально-профілактичною метою вміст цитохрому Р-450 підвищується в 2,0 рази. При хронічному бронхіті та пневмосклерозі більш ефективним є використання омега-3 поліненасичених жирних кислот з профілактичною та лікувально-профілактичною метою. При цих режимах введення вміст цитохрому Р-450 підвищується в 2,0 рази при хронічному бронхіті, при пневмосклерозі – в 1,6 раза відносно щурів з відповідною бронхолегеневою патологією.

7. Омега-3 поліненасичені жирні кислоти у пробах in vitro підвищують глутатіонпероксидазну і глутатіонредуктазну активності цитозольної фракції печінки в 1,7 раза і 1,6 раза відповідно та глутатіонпероксидазну активність еритроцитів інтактних щурів в 2,1 раза. Вплив омега-3 поліненасичених жирних кислот за умов in vitro на ферментативні активності цитозольної фракції печінки тварин з модельованим гострим бронхітом суттєвіший і проявляється у вигляді підвищення активності всіх трьох ключових глутатіон-залежних ферментів: глутатіонпероксидази – в 2,9 раза, глутатіонредуктази – в 1,5 раза і глутатіонтрансферази – в 1,5 раза.

8. Отримані результати досліджень свідчать про доцільність використання
омега-3 поліненасичених жирних кислот у клініці з метою корекції активності глутатіон-залежної ферментної системи та монооксигеназної системи, яка містить цитохром Р-450, при гострому бронхіті, хронічному бронхіті та пневмосклерозі.

Публікації автора:

1. Состояние некоторых систем детоксикации при экспериментальном остром бронхите и применении препарата “Теком” / В.И Коржов, В.Н Жадан, А.Н Алфёров, М.В. Коржов, В.А. Вальтер, Т.А. Савич // Укр. пульмонол. журн. – 2001. – № 4. – С. 44 – 46. (Дисертантом проведено експериментальні дослідження, аналіз одержаних результатів, їх математичну обробку, підготовлено статтю до друку).

2. Влияние “Текома” на функциональное состояние некоторых ферментных систем микросом и цитозоля печени при экспериментальном остром бронхите / В.И. Коржов, А.Н. Алфёров, В.Н. Жадан, М.В. Коржов, В.А. Вальтер, М.П. Буденная // Укр. хіміотерапевтичний журн. – 2001. – № 4. – С. 17 – 19. (Дисертант приймав участь у проведенні експерименту, визначав активність глутатіон-залежних ферментів у цитозольній фракції печінки, узагальнив результати, підготував статтю до друку).

3. Влияние омега-3 полиненасыщенных жирных кислот на состояние монооксигеназной цитохром Р-450 содержащей системы микросом печени при экспериментальном хроническом бронхите / В.И. Коржов, В.Н. Жадан,А.Н. Алфёров, М.В. Коржов, В.А. Вальтер // Укр. пульмонол. журн. – 2002. –№ 4. – С. 67 – 68. (Дисертантом проведено експериментальні дослідження, аналіз та інтерпретацію одержаних даних, їх математичну обробку, підготовлено матеріали статті до друку).

4. Коржов В.И., Жадан В.Н. Влияние омега-3 полиненасыщенных жирных кислот на активность глутатион-зависимых ферментов в цитозоле печени и эритроцитах крови крыс в норме и при экспериментальном хроническом бронхите // Укр. біохім. журн. – 2003. – Т. 74, № 4. – С. 115 – 119. (Дисертант приймав участь у постановці експерименту, особисто проводив дослідження активності глутатіон-залежних ферментів, узагальнив результати, підготував роботу до друку).

5. Коржов В.И., Жадан В.Н., Коржов М.В. Действие омега-3 полиненасыщенных жирных кислот на активность глутатион-зависимых ферментов в эритроцитах крови и цитозоле печени крыс при экспериментальном пневмосклерозе // Укр. пульмонол. журн. – 2004. – № 2. – С. 48 – 50. (Дисертант приймав участь у постановці експерименту, особисто проводив дослідження активності глутатіон-залежних ферментів, проаналізував результати, підготував матеріали до друку).

6. Коржов В.И., Жадан В.Н., Коржов М.В. Действие омега-3 полиненасыщенных жирных кислот in vitro на активность ферментов глутатион-зависимой системы детоксикации // Укр. пульмонол. журн. – 2005. – № 2. – С. 64 – 66. (Дисертантом проведено експериментальні дослідження, аналіз одержаних результатів, їх математичну обробку, підготовлено статтю до друку).

7. Патент 54022 А Україна, МПК – 7 А 61 К 35/60 С 12 N 9/00 G 01 N 21/00. Спосіб активації ферментів глутатіон-залежної ферментної системи детоксикації печінки в експерименті / В.І. Коржов, В.М. Жадан, А.М. Алфьоров, М.В. Коржов, В.А. Вальтер (Україна). – № 2002043292; Заявл. 22.04.2002.; Опубл. 17.02.2003; Бюл. № 2. – 148 с. (Дисертантом самостійно проведено експермиентальні дослідження, проведений патентний пошук і підготовлені матеріали заявки на винахід).

8. Влияние омега-3 полиненасыщенных жирных кислот на процессы детоксикации и энергетический обмен при экспериментальном остром бронхите / В.И. Коржов, В.Н Жадан, А.Н. Алфёров, М.В. Коржов, В.А. Вальтер В.А., М.П. Буденная, Н.А. Сушко, Е.Х. Холденко // Укр. біохім. журн. – 2002. – Т. 74, № 4а (додаток 1). – С. 146. (Дисертантом виконано дослідження активності ферменів та визначення вмісту глутатіону, статистичну обробку і аналіз результатів, написання тез).

9. Состояние глутатион-зависимой ферментной системы при экспериментальной бронхолегочной патологии разного генеза / В.Н. Жадан, В.И. Коржов, А.Н. Алфёров,
М.В. Коржов, В.А. Вальтер // Буковинський медичний вісник. – 2005. – № 2. – С. 92 – 94. (Дисертантом проведено дослідження активності глутатіон-залежних ферментів, аналіз результатів, підготовка тез до друку).

10. Жадан В.Н., Коржов М.В., Вальтер В.А. Влияние омега-3 полиненасыщенных жирных кислот на активность глутатион-зависимой ферментной системы в эритроцитах крови белых крыс in vitro // Сб.: VI міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених. – Тернопіль: Укрмедкнига. – 2002. – С. 229. (Дисертантом проведено експериментальні дослідження, аналіз результатів, їх математичну обробку, написання тез).

11. Жадан В.Н., Коржов М.В., Коржов В.И. Содержание глутатиона в эритроцитах крови при остром и хроническом бронхитах и профилактическом применении омега-3 ПНЖК // Укр. пульмонол. журн. – 2003. – № 2. – С. 172. (Дисертантом проведено визначення вмісту глутатіону, статистичну обробку і аналіз одержаних результатів, написання тез).

12. Фармакологическая коррекция функции микросомальной системы окисления при экспериментальном остром и хроническом бронхитах / В.И. Коржов, А.Н. Алфёров, М.В. Коржов, В.Н. Жадан, В.А. Вальтер // Укр. пульмонол. журн. – 2003. – № 2. – С. 211. (Дисертант приймав участь у постановці експерименту, провів визначення вмісту цитохрому Р-450 в мікросомній фракції печінки, узагальнив одержані результати).

13. Коржов В.И., Жадан В.Н., Коржов М.В. Метаболизм эритроцитов при экспериментальном хроническом бронхите и воздействии омега-3 полиненасыщенных жирных кислот // Укр. пульмонол. журн. – 2003. – № 2. – С. 212. (Дисертантом проведено експериментальні дослідження, аналіз результатів, їх математичну обробку, написання тез).

14. Функциональное состояние цитохром Р-450-оксигеназной системы микросом печени при экспериментальном пневмосклерозе и применении омега-3 полиненасыщенных жирных кислот / В.И. Коржов, А.Н. Алфёров, М.В. Коржов, В.Н. Жадан, В.А. Вальтер ( n.d. / 2002 ). // [ WWW document ]. URL http: // ftp: // . (08 июня 2004 ). (Дисертант приймав участь у постановці експерименту, провів визначення вмісту цитохрому Р-450 в мікросомній фракції печінки, узагальнив одержані результати).