Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Потапова Лілія Вікторівна. Сучасні підходи до етіопатогенезу і лікування генітального ендометріозу: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.01 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Потапова Л. В. Сучасні підходи до етіопатогенезу і лікування генітального ендометріозу.— Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.01 — акушерство і гінекологія.— Харківський державний медичний університет, Харків, 2003.

Дисертація присвячена вивченню патогенезу генітального ендометріозу з урахуванням імунних, гормональних, біохімічних, морфофункціональних, метаболічних змін безпосередньо в ендометріоїдних гетеротопіях (на локальному рівні) і в організмі жінки й розробці на цій підставі нових диференційованих підходів у лікуванні.

Проведене дослідження дозволило розробити концепцію виникнення й розвитку ендометріозу. Доведено, що виникнення початкових стадій ендометріозу пов'язане з порушенням місцевого імунного гомеостазу. А характер імунних реакцій має відмінності залежно від локалізації ендометріоїдних вогнищ. Виявлено дисбаланс у виробленні основних регуляторних цитокінів (ІЛ-І, ІЛ-2, ІЛ-6, ЧНП-), які призводять до дисрегуляції імунних реакцій. Установлене посилення метаболічних процесів у гетеротопіях слід розглядати як прояв захисно-пристосувальних реакцій, які спрямовані на ліквідацію ендометріоїдних вогнищ в умовах, коли імунна система є малокомпетентною по відношенню до ендометріоїдних вогнищ через імунологічну толерантність. У всіх пацієнток вивчення загального гормонального гомеостазу свідчить про спільність порушень в гіпоталамо-гіпофізарно-яєчниковій системі. На локальному рівні (в гетеротопіях) порівняно з ендометрієм здорових жінок мали місце достовірні відмінності в рецепторному апараті залежно від локалізації.

Запропоноване патогенетично обґрунтоване диференційоване лікування залежно від локалізації і ступеня поширення процесу сприяє підвищенню ефективності лікування жінок, зниженню вираженості больового синдрому, нормалізації порушень менструальної функції, відновленню репродуктивної функції, зниженню частоти рецидивів порівняно з традиційною терапією.

  1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукової проблеми, що виявляється в поглибленому вивченні механізмів патогенезу генітального ендометріозу, і розроблення на підставі отриманих даних диференційованої лікувальної тактики, спрямованої на зниження гінекологічної захворюваності і підвищення ефективності лікування хворих на ендометріоз.

  2. Виникнення і розвиток ендометріозу не пов'язані з первісною дефектністю в загальній імунореактивності організму і, зокрема, зі здатністю ефекторних клітин лізирувати антигенчужорідні структури, а визначається, у першу чергу, особливостями структурно-функціональної організації ендометріоїдної тканини, що є аутологічною стосовно організму й, отже, не може активувати імунологічні захисні механізми, спрямовані на ліквідацію ендометріозу.

  3. Початкові стадії захворювання перебігають на тлі незміненої загальної цитотоксичності клітин і низької специфічної цитолітичної активності лімфоцитів, що зумовлена низькою імуногенністю ендометріоїдних гетеротопій.

  4. На початкових стадіях ендометріозу розвивається місцева імунозапалювальна реакція, що виявляється в активації перитонеальних макрофагів, підвищеній продукції ними цитотоксичних кисневих радикалів, що, у свою чергу, призводить до зниження резистентності навколишніх тканин, до підвищеної продукції прозапалювальних цитокінів і розвитку місцевого цитокінового дисбалансу і продукції факторів з ростостимулюючими властивостями, що сприяють розвитку ендометріоїдних гетеротопій.

  5. Прогресування ендометріоїдного процесу супроводжується пригніченням реакцій клітинного імунітету й істотним зниженням загальної і специфічної цитотоксичної активності кілерних клітин, незважаючи на антигенну трансформацію ендометріоїдної тканини і придбання нею імуногенних властивостей.

  6. Порушення в стані загального імунітету у хворих з різними клінічними формами ендометріозу мають вторинний характер, на що вказує динаміка наростання змін в імунному статусі хворих з ростом ступеня поширення захворювання.

  7. У хворих на ендометріоз з III-IV ступенем поширення захворювання спостерігається виражена депресія Т-ланки імунітету і депресія клітинних імунних реакцій. В-ланка імунітету в цієї категорії хворих перебуває в стані напруги, про що свідчить підвищений зміст у периферичній крові В-лімфоцитів, підвищення концентрації в сироватці IgМ і IgА і антиендометріоїдних антитіл.

  8. Характер імунологічних реакцій має певні відмінності залежно від локалізації ендометріоїдних вогнищ. При зовнішніх формах ендометріозу спостерігається більш істотна активація порівняно з аденоміозом специфічної цитотоксичної активності Т-лімфоцитів і НК-клітин, що свідчить про більшу імуногенність вогнищ ретроцервікальної і яєчникової локалізації порівняно з вогнищами в матці. Захисні імунологічні реакції при аденоміозі пов'язані з В-клітинною ланкою імунітету і продукцією антитіл, представлених IgМ.

  9. Поява антиендометріальних антитіл при II-IV ступенях поширення захворювання свідчить про те, що ендометріоїдна тканина набуває антигенвідрізнюваних від тканини незміненого ендометрію ознак й активізує імунні реакції. Рівень вмісту антиендометріальних антитіл при ендометріозі яєчників і ретроцервікальному ендометріозі перевищує такий при аденоміозі.

  10. Наявність достовірних розбіжностей у місцевому гормональному гомеостазі ендометріоїдних гетеротопій порівняно з незміненим ендометрієм пояснюють особливості клінічного перебігу ендометріозу різної локалізації.

  11. У багатофакторній структурі патогенезу генітального ендометріозу істотна роль належить посиленню метаболічних процесів у ендометріоїдних гетеротопіях, що є проявом однієї із захисно-адаптаційних реакцій організму, спрямованої на ліквідацію ендометріозу, виразність якої при зовнішньому ендометріозі істотно перевищує таку при внутрішньому ендометріозі. Метаболізм ендометріоїдної тканини істотно відрізняється від метаболізму нормального ендометрію і тканин, що оточують гетеротопію. У гетеротопіях порівняно з незміненою тканиною спостерігається активація процесів ПОЛ на тлі зниження активності антиоксидантної системи захисту, підвищення концентрації внутрішньоклітинного кальцію, активація лізосомальних гідролаз і порушення енергопродукуючої функції мітохондрій. Біохімічні зміни, що спостерігаються, призводять до деструктивних процесів у клітинах і тканинах ендометріоїдних гетеротопій.

  12. При всіх видах ендометріозу морфологічно показано, що об'єктом макрофагально-лімфоцитарної агресії є залозистий (епітеліальний), а не стромальний компонент. Агресія виникає в ділянках відсутності базальної мембрани. Швидке знищення ендометріоїдного епітелію можливе тільки при достатньому рівні макрофагальної активності. У макрофагально-лімфоцитарних інфільтратах при зовнішніх формах ендометріозу переважають Т-клітини, при аденоміозі – В-клітини, що вказує на різний характер імунологічної відповіді при зовнішньому і внутрішньому ендометріозі.

  13. З метою підвищення ефективності терапії ендометріозу необхідно проводити диференційоване комплексне лікування з урахуванням локалізації і ступеня поширення захворювання, а також гормональних і імунологічних показників.

  14. Імунокоригуюча терапія при I і II ступенях поширення ендометріозу різної локалізації вогнища повинна бути спрямована, у першу чергу, на місцевий імунозапалювальний процес і меншою мірою на стимуляцію загальної імунореактивності; при III і IV ступенях ендометріозу перевага в імунокоригуючій терапії повинна бути віддана засобам, що підвищують загальну імунореактивність організму і, особливо, Т-ланки імунітету і клітин з цитотоксичними властивостями.

  15. Гормонотерапія ендометріозу повинна проводитися з урахуванням його локалізації. При внутрішньому ендометріозі домінуюче місце повинні посідати антигонадотропіни й антиестрогени, при ендометріозі яєчників — синтетичні прогестини і чисті гестагени, при ретроцервікальному ендометріозі — антигонадотропіни.

  16. Диференційоване лікування ендометріозу з урахуванням особливостей імунного і гормонального гомеостазу приводить до більш раннього і стабільного клінічного ефекту порівняно з традиційною терапією, сприяє зменшенню рецидивів ендометріозу в 1,5 рази.

Публікації автора:

  1. Грищенко В. И., Щербина Н. А., Потапова Л. В. Компьютерная диагностика и прогнозирование в акушерстве и гинекологии.— Харьков: НПО “Коммунар”, 1994.— 162 с. (Дисертантом написано окремий розділ монографії, оформлення роботи).

  2. До питання діагностики, кліники та лікування ендометріоїдних гетеротопій (в співавт. з В.І. Грищенко, М.О. Щербиною) // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 1997. – №6. – С.108-112 (Основна ідея, виконання і оформлення роботи).

  3. Исследование перекисного окисления липидов (ПОЛ) при различных формах эндометриоза // Вестн. проблем биологии и медицины. – 1997. – Вып. 24. – С.116-122.

  4. Дослідження локальних метаболічних процесів при різних формах генітального ендометріозу // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 1998. – №5. – С.104-106.

  5. Morphological signs of rapid and slow adenomyosis aggravation (в співавт. з G.I. Gubina-Vakulik) // School of fundamental med. j. – 1998. – Vol.4, N1. – P.46-48 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  6. Condition of T- and B-system of immunity in patients with endometriosis of ovaries (в співавт. з N.N. Popov) // School of fundamental med. j. – 1998. – Vol. 4, N2. – P.65-67 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  7. Иммунный статус больных комбинированными формами генитального эндометриоза (в співавт. з М.М. Поповим) // Вестн. проблем биологии и медицины. – 1998. – Вып. 23. – С.25-28 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  8. Морфологические особенности эндометриоидных кист яичников (в співавт. з Г.І. Губиной-Вакулик) // Врач. практика. – 1998. – №5-6. – С.13-15 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  9. До патогенезу генітального ендометріозу // Укр. наук.-мед. молодіж. журн. – 1998. – №1. – С.83-84.

  10. Дифференцированные подходы к терапии больных с эндометриозом // Провизор. – 1998. – №6.– С.45-46.

  11. "Сочетанные" формы генитального эндометриоза (в співавт. з Г.І. Губиной-Вакулик) // Медицина сьогодні і завтра. – 1999. – №1. – С.71-73 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  12. Состояние гуморального иммунитета у больных эндометриозом после имплантации криоконсервированной ткани фетальной вилочковой железы// Пробл. криобиол. – 1999. – №2. – С.76-78.

  13. Влияние имплантаций криоконсервированной ткани тимуса на иммунореактивность организма больных эндометриозом // Пробл. криобиол. – 1999. – №3. – С.69-71.

  14. Состояние местного иммунитета у больных эндометриозом (в співавт. з М.М. Поповим) // Експерим. і клін. медицина. – 1999. – №2. – С.211-215 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  15. Цитотоксическая активность лимфоцитов больных генитальным эндометриозом. I. Общая цитотоксичность лимфоцитов (в співавт. з М.М. Поповим) // Експерим. і клін. медицина. – 1999. – №4. – С.98-99 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  16. Цитотоксическая активность лимфоцитов больных генитальным эндометриозом. II. Специфическая цитотоксичность лимфоцитов (в співавт. з М.М. Поповим) // Експерим. і клін. медицина. – 2000. – №1. – С.154-156 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  17. Цитокиновый статус больных наружным генитальным эндометриозом (в співавт. з М.М. Поповим, М.О. Щербиною) // Експерим. і клін. медицина. – 2000. – №2. – С.135-136 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  18. Характер аутоиммунных реакций у больных эндометриозом // Медицина сегодня и завтра. – 2000. – №3. – С.127-128.

  19. Характеристика метаболических изменений в очагах эндометриоидных гетеротопий // Акт. пробл. медицины и биологии: Сб. науч. тр.– Киев, 2000.– Вып. 2.– С.126-133.

  20. Цитокінпродукуюча активність мононуклеарів перитонеальної порожнини хворих на зовнішній генітальний ендометріоз (в співавт. з М.М. Поповим, М.О. Щербиною) // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. – №4. – С.106-108 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  21. Функциональная и кислородзависимая метаболическая активность мононуклеаров перитонеальной полости больных наружным генитальным эндометриозом (в співавт. з М.М. Поповим, К.М. Поповою, І.М. Щербиною) // Мед.-соц. пробл. семьи. – 2000. – Т. 5, №2-3. – С.45-48 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  22. Влияние мононуклеаров перитонеальной полости больных генитальным эндометриозом на рост эндометриальных клеток in vitro (в співавт. з М.М. Поповим) // Експерим. і клін. медицина. – 2000. – №3. – С. 126-128 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  23. Використання гетеротопічної трансплантації фетального тимусу в акушерстві та гінекології (співавт. В.І. Грищенко, О.П. Танько) // Наук. вісн. Ужгород. ун-ту.– 2000. – Сер. "Медицина". – №.11. – С.266-268 (Основна ідея, виконання і оформлення роботи).

  24. Концепція розвитку генітального ендометріозу (співавт. з Г.І. Губіною-Вакулик) // Вісн. морфол. – 2001.– Т.7, №1. – С.51-52 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  25. Функциональная активность фагоцитов перитонеальной жидкости больных наружным эндометриозом после иммунокорригирующей терапии // Акт. пробл. медицины и биологии: Сб. науч. тр. – Киев, 2001.– Вып. 2.– С. 149-156.

  26. Клиническая эффективность применения иммунокорригирующей терапии в лечении больных с наружным эндометриозом I-II степени (в співавт. з В.І. Грищенко, М.О. Щербиною) // Укр. мед. часопис.– 2001.– № 4(24).– С.42-44 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  27. Фетальная, клеточная и тканевая терапия: результаты и перспективы применения в акушерстве и гинекологии (в співавт. з В.І. Грищенко, М.О. Щербиною, О.П. Танько, І.Ю. Кузьміною) // Акуш. и гинек. – 2001. – № 2. – С.6-8 (Дисертантом виконана обробка та інтерпретація результатів, оформлення роботи).

  28. Современные трактовки состояния гормонального и иммунологического гомеостаза при эндометриозе различной локализации и степени тяжести (в співавт. з В.І. Грищенко, М.О. Щербиною) // Междун. мед. журн. – 2001. – № 4. – С. 29-32 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  29. Состояние клеточного иммунитета у больных генитальным эндометриозом различной локализации (в співавт. з М.О. Щербиною, О.П. Ліпко) // Врач. практика.— 2001.— № 5.— С. 13-16 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  30. Состояние общего и местного гормонального гомеостаза у больных генитальным эндометриозом (в співавт. з М.О. Щербиною, О.П. Ліпко) // Експерим. і клін. медицина.— 2002.— № 1.— С. 132-135 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  31. Застосування диференційованої гормонотерапії в лікуванні хворих на поширені форми генітального ендометріозу // (в співавт. з В.І. Грищенко, М.О. Щербиною, О.П. Ліпко) // Вісн. наук. досліджень.— 2002.— № 2(26).— С. 8-9 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  32. Пат. 31736А Україна, МПК 6А 61В 17/42. Спосіб корекції дисфункції імунної системи у хворих ендометріозом / В. І. Грищенко, М. М. Попов, Л. В. Потапова, М. О. Щербина, О. С. Прокопюк.— № 98105653; заявл. 27.10.1998; опубл. 15.12.2000.— Бюл. № 7-11.

  33. Пат. 37452А Україна, МПК 6А 61В 5/04. Спосіб оцінки ступеня прогресування внутрішнього ендометріозу тіла матки / В. І. Грищенко, А. Ф. Яковцова, Л. В. Потапова, Г. І. Губіна-Вакулик, М. О. Щербина.— № 98126899; заявл. 25.12.1998; опубл. 15.05.2001.— Бюл. № 4.

  34. Пат. 34962А Україна, МПК 6А 61В 17/00. Спосіб профілактики рецидивів спайкового процесу / В. І. Грищенко, І. В. Іванов, Л. В. Потапова. — № 99074251; заявл. 22.07.1999; опубл. 15.03.2002.— Бюл. № 2.

  35. Новые подходы к патогенезу генитального эндометриоза // Медицина сегодня и завтра: Сб. науч. работ молодых ученых и специалистов.— Харьков, 1996.— С. 203-204.

  36. Особенности иммунного статуса женщин, больных генитальным эндометриозом (в співавт. з М.М. Поповим) // Зб. тез. 1 нац. конгр. України з імунол., алергол. та імунореабіл. Алушта, Крим, 13-15 трав., 1998. – Алушта, 1998.– С.105-106 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  37. Имплантация криоконсервированной ткани фетальной вилочковой железы в комплексном лечении больных наружным генитальным эндометриозом (спіавт. з М. О. Щербиною, М. М. Поповим) // Акт. вопр. репродуктологии и криомедицины: Сб. науч. тр.— Харьков, 1998.— С. 122-126 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  38. Инсеминация спермой донора (ИСД) у пациенток с наружным эндометриозом (в співавт. з В.Є Чадаєвим) // Бесплодие: Вспомогательные репродуктивные технологии 2000: Сб. науч. тр. симпоз. с междунар. участием г. Киев, 27-28 мая 1999. – К., 1999.– С. 63-64 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  39. Морфология и иммуноморфология внутреннего эндометриоза тела матки (в співавт. з А.Ф. Яковцовою, Г.І. Губіною-Вакулик, І.В. Сорокиною) // Зб. наук. праць Асоц. акуш.-гінек. України. – К.: “ТМК”, 1999. – С. 393-395 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  40. Порівняльний аналіз даних МРТ та УЗ-дослідження у діагностиці внутрішнього ендометріозу (в співавт. з О.В. Мерцаловою, І.М. Щербиною) // Зб. наук. праць Асоц. акуш.-гінек. України.– К.: Абрис, 2000. – С.321-323 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  41. Характер местной иммунновоспалительной реакции у больных с неспецифическими воспалительными заболеваниями женских половых органов // Прогр. і тез. робіт ІІІ Міжнар. конгр. “Акт. питання інфектології в акушерстві і гінекології” Україна, Одеса, 1-2 черв. 2000 р. – Одеса: Астропринт, 2000. – С.110.

  42. Клиническая эффективность применения иммунокоррегирующей терапии при генитальном эндометриозе (співавт. з М.О. Щербиною, О.П. Липко, В.В. Лазуренко) // Зб. наук. праць Асоц. акуш.-гінек. України. – К.: “Фенікс”, 2001. – С.694-696 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  1. Роль нарушений клеточного метаболизма Са2+ в развитии эндометриоза (співавт. з М. О. Щербиною, О. П. Ліпко) // Зб. наук. праць Асоц. акуш.-гінек. України.– К.: “Інтермед”, 2002.– С. 256-259 (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).

  2. Застосування диференційованої імунокорегуючої терапії в лікуванні хворих на ендометріоз III-IV ст. (співавт. з В. І. Грищенко, М. О. Щербиною, О. П. Ліпко) // IХ конг. Світ. федер. укр. лікар. тов-ств (СФУЛТ): Тез. доп.– Луганськ, 2002.– С. 112. (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка та інтерпретація результатів).