Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Органічна хімія


Орисик Віктор Васильович. Синтез і хімічні перетворення конденсованих систем на основі похідних 2- тіохіназолін-4-ону: дисертація канд. хім. наук: 02.00.03 / НАН України; Інститут органічної хімії. - К., 2003. : схеми



Анотація до роботи:

Орисик В. В. Синтез і хімічні перетворення конденсованих систем на основі похідних 2-тіохіназолін-4-ону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.03 – органічна хімія. – Інститут органічної хімії НАН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню реакцій гетероциклізації похідних 2-(2-пропінілтіо)- і 2-(2-пропенілтіо)-4(1Н)-хіназолінону під дією електрофільних і нуклеофільних реагентів. Показано, що в залежності від природи реагенту можуть утворюватись тіазоло- та тіазинохіназолінони як ангулярної, так і лінійної будови.

Встановлено, що тригідротіазинохіназолін-6-они при нагріванні в розчині етанол : диметилсульфоксид зазнають перегрупування, яке супроводжується звуженням циклу і утворенням дигідротіазолохіназолін-5-онів.

Розроблено зручний метод одержання функціонально заміщених ангулярних тіазолохіназолінонів на основі реакції нуклеофільного заміщення галогенів у продуктах бромо- і йодоциклізації 2-(2-пропінілтіо)-4(1Н)-хіназолінону.

Показано здатність синтезованих сполук впливати на ізольовані міокардіальні і судинні препарати в умовах їх пошкодження і виявляти дію, аналогічну антиоксидантам.

  1. Встановлено, що гетероциклізація 2-(2-пропінілтіо)-4(1Н)-хіназолінону під дією брому або йоду приводить до утворення ангулярних 1-галогенометиліден-5Н-тіазоло[3,2-a]хіназолін-5-онів з виходами 65-70%. Реакція протікає стереоселективно, причому, як підтверджують рентгеноструктурні дослідження, атом галогену знаходиться в транс-положенні по відношенню до бензольного кільця.

  2. 2-(2-Пропенілтіо)-4(1Н)-хіназолінон в реакції гетероциклізації з бромом, йодом або хлоридом ртуті утворює ангулярні 1-галогенометил- або 1-хлоромеркурійметил-1,2-дигідро-5Н-тіазоло[3,2-а]хіназолін-5-они з виходами 60-80%. Галогеномеркурогрупа під дією брому вступає в реакцію обміну з утворенням відповідного 1-бромометилтіазолохіназолінону.

  3. При взаємодії 2-(3-феніл-2-пропенілтіо)-4(1Н)-хіназолінону з бромом або йодом утворюються ангулярні 2-галогено-1-феніл-1,2,3-тригідро-[1,3]тіазино[3,2-а]хіназолін-6-они, які при нагріванні в розчині етанол:диметилсульфоксид зазнають перегрупування, що супроводжується звуженням тіазинового гетероциклу, в результаті чого утворюються 2-галогенометил-1-феніл-1,2-дигідро-5Н-тіазоло[3,2-а]хіназолін-5-они.

  4. Гетероциклізація 2-(2-пропінілтіо)-4(1Н)-хіназолінону під дією етилату(метилату) натрію протікає через утворення проміжного 1-метилідентіазолохіназолінону, в якому екзоциклічний подвійний зв’язок мігрує в тіазольне ядро, утворюючи ангулярний 1-метил-5Н-тіазоло[3,2-а]-хіназолін-5-он з виходом 80%.

  5. Гетероциклізація 2-(2-пропінілтіо)-4(1Н)-хіназолінону під дією сірчаної кислоти, на відміну від аналогічної реакції з етилатом натрію, приводить до утворення лінійного 3-метил-5Н-тіазоло[2,3-b]хіназолін-5-ону з виходом 60%. На основі отриманих результатів знайдено умови для одержання продуктів лінійної та ангулярної будови.

  1. Встановлено, що похідні 2-(2-пропенілтіо)- і 2-(2-пропінілтіо)-3-(2-пропеніл)хіназолінону в результаті галогеноциклізації утворюють четвертинні імінієві солі тіазоло- або тіазинохіназолінону ангулярної будови з виходами 40-80%.

  2. Вивчено реакції нуклеофільного заміщення галогенів у продуктах бромо- і йодоциклізації 2-(2-пропінілтіо)-4(1Н)-хіназолінону під дією амінів або калієвих солей гетероароматичних тіолів. В результаті одержано відповідні функціонально заміщені похідні тіазолохіназолінону.

  3. Виявлено антиоксидантні властивості та показано здатність синтезованих сполук проявляти кардіопротекторну і вазодилаторну дії на ізольовані міокардіальні та судинні препарати в умовах модельної ішемії / реперфузії.