Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Суднові енергетичні установки


Істомін Валерій Іванович. Удосконалення функціональних властивостей суднових систем очищення нафтовмісних вод : Дис... д-ра наук: 05.08.05 - 2006.



Анотація до роботи:

Істомін В.І. Удосконалення функціональних властивостей суднових систем очищення нафтовмісних вод.- Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за фахом 05.08.05 - Суднові енергетичні установки. Одеська національна морська академія, Одеса, 2006

Дисертація присвячена питанням вдосконалення функціональних властивостей суднових систем очищення нафтовмісних вод і режимів роботи, що підвищують її економічність. Науково обґрунтована концепція створення високоефективних суднових систем очищення нафтовмісних вод з новими вдосконаленими характеристиками, сутністю її є те, що зниження шкідливих наслідків забруднення моря нафтою при експлуатації СЕУ, підвищення ефективності очищення при мінімальній вартості і енергоспоживанні має базуватися на системному підході й досягається підвищенням ефективності массопереносу, внаслідок зменшення внутрішньої енергії полідисперсного неоднорідного двокомпонентного середовища - нафтоводяної емульсії на всіх стадіях очищення (накопичення, перекачування, коалесценція, поділ) у багатокаскадних суднових системах, що мають мінімальну вартість, енергоспоживання і оптимальну пропускну здатність.

Розроблено новий метод моделювання процесів реології неоднорідної двокомпонентної полідисперсної рідини - нафтоводяної емульсії, сутність якого полягає в тім, що при дослідженні процесів коалесценції й очищення суднових нафтовмісних вод необхідно обов'язково враховувати сили взаємодії часток дисперсної фази й дисперсійного середовища між собою і матеріалом фільтроелемента. Використання результатів дисертаційної роботи дозволить отримати економічний ефект понад 30 млн. дол. США.

У дисертаційній роботі представлені теоретичне узагальнення й нове рішення науково-прикладної проблеми зниження шкідливих наслідків забруднення моря нафтою при експлуатації СЕУ на підставі подальшого розвитку теорії фільтрації і коалесценції двокомпонентної неоднорідної полідисперсної рідини й нового методу математичного моделювання реології неоднорідних середовищ, що враховує сили взаємодії часток дисперсної фази й дисперсійного середовища нафтоводяної емульсії з фільтроелементом, що дозволило розробити комплексну концепцію удосконалення суднових систем очищення нафтовмісних вод, засновану на системному підході та підвищенні ефективності массопереносу у процесі очищення, шляхом зменшення внутрішньої енергії полідисперсного неоднорідного двокомпонентного середовища - нафтоводяної емульсії на усіх стадіях очищення (накопичення, перекачування, коалесценція, поділ) у багатокаскадних суднових системах, які характеризуються мінімальмини вартістю і енергоспоживанням та оптимальною пропускною здатністю, що має важливе народно-господарське значення.

На противагу традиційній практиці роздільної методології проектування застосовані системний підхід і комплексні дослідження технічних засобів і технологічних процесів накопичення, перекачування, поділу води й нафти, що підвищують енергозбереження, працездатність і екологічну безпеку СЕУ.

Основні результати, що визначають наукову новизну й практичну значимість роботи полягають в наступному:

  1. Підвищення ефективності очищення й массопереноса досягається шляхом керування силами взаємодії часток дисперсної фази й дисперсійного середовища нафтовмісних вод з матеріалом фільтроелемента, на основі врахування цих сил розроблений новий метод моделювання процесів реології неоднорідної двокомпонентної полідисперсної рідини - нафтоводяної емульсії;

  2. Установлено, що ефективність суднових систем очищення НВВ істотно залежить від типу перекачувального насоса і режимів його роботи. При цьому перепад тиску є визначальним чинником і здійснює найбільш істотний вплив на емульгуючу здатність насосів, внаслідок значного збільшення дотичних напружень. Тому фільтруюче обладнання й система в цілому повинні мати стабільно мінімальний гідравлічний опір (не більше 0,1 МПа) при частоті обертання насоса 600 хв-1, раціональне значення критерію подібності режимів роботи насосів Зоммерфельда-Мишке в цьому випадку лежить у межах (6,7…10)106;

  3. Зниження вартості, енергоспоживання очищення НВВ досягається використанням розроблених тканинних і гранульованих коалесцуючих фільтроелементів, що мають нежорстку структуру для ефективної регенерації й оптимальну пропускну здатність, розраховану за розробленою методикою з урахуванням індивідуальних характеристик судна.

  4. Вперше, виходячи з концепції руху взаємопроникних континуумів, отримані диференціальні рівняння процесу фільтрації нафтовмісних вод у тканинних фільтрах, за допомогою яких визначені гідродинамічні критерії й комплекси подоби процесу коалесценції; для реалізації плану експериментів розроблена математична модель процесу коалесценції часток дисперсної фази НВВ у тканинних фільтрах.

  5. Вперше в даній роботі отримані нові гідродинамічні комплекси Vi і Se, які характеризують ефективність процесу коалесценції часток дисперсної фази нафтовмісних вод у тканинних фільтрах, дозволяють моделювати досліджуваний процес. Гідродинамічний комплекс Vi являє собою відношення адгезійної сили до сил інерції і тертя й характеризує змушений рух нафтоводяної емульсії в обсязі тканинного коалесцуючого фільтроелемента. Гідродинамічний комплекс Se є відношенням адгезійної сили до піднімальної сили, що діють на частки дисперсної фази нафтоводяної емульсії в обсязі чарунки тканинного коалесцуючого фільтроелемента і характеризує вільний рух крапель нафти внаслідок різниці густин.

  6. У процесі теоретичного дослідження уточнена фізична модель процесу очищення нафтовмісних вод в обсязі гранульованого коалесцуючого завантаження й отримали подальший розвиток закономірності досліджуваного процесу, виходячи з яких установлені фактори, що визначають ефективність очищення. Для реалізації плану експериментів уперше отримана математична модель процесу очищення нафтовмісних вод СЕУ в обсязі гранульованого завантаження на основі рівняння регресії, що дозволяє розрахувати раціональні конструктивні та експлуатаційні параметри установок з гранульованими фільтроелементами.

  7. Вперше проведені за спеціальною програмою масштабні експлуатаційні дослідження з метою визначення реального добового обсягу накопичення нафтовмісних вод (Vдоб) на суднах різних типів, внаслідок яких установлено, що існуючі норми для визначення Vдоб значно завищені, тому що не враховують прогресивних змін конструкцій дейдвудних ущільнень і сальників насосів та інших механізмів, що відбулися за останні десятиліття.

Отримані статистичні дані дозволили вперше обґрунтувати норми добового накопичення нафтовмісних вод суден з урахуванням їх індивідуальних особливостей. Регістр Судноплавства України і Російський Морський Регістр Судноплавства схвалили запропоновану методику розрахунку нових норм Vдоб, впровадження яких збільшує автономність плавання суден, істотно знижує енергоспоживання й вартість СЕУ, внаслідок значного зменшення пропускної здатності систем.

  1. Вперше розроблена концепція комплексного проектування і оптимізації систем очищення НВВ, сутністю якої є те, що підвищення ефективності очищення й ресурсу роботи систем при мінімальній вартості і енергоспоживанні досягається активним впливом на характеристики полідисперсного неоднорідного середовища - нафтоводяної емульсії на всіх стадіях очищення, що дозволяє: на основі аналізу фізико-хімічних властивостей нафтовмісних вод, визначити раціональну (ресурсо- і енергозберігаючу) технологічну схему очищення; науково обґрунтувати перспективність і доцільність застосування для підвищення ефективності очищення нафтовмісних вод коалесцуючих фільтроелементів, що мають нежорстку структуру і можливість регенерації функціональних властивостей; оцінити, використовуючи узагальнений критерій, ефективність системи в цілому за основними експлуатаційними показниками: ступінь очищення, вартість, пропускна здатність; розробити й науково обґрунтувати норми добового накопичення нафтовмісних вод, що враховують тип, водотоннажність і вік судна.

  2. На основі отриманих математичних моделей і уточнених закономірностей процесів коалесценції й очищення нафтовмісних вод, запропоновані методики проектування й визначення раціональних конструктивних і експлуатаційних параметрів тканинних, гранульованих і комбінованих коалесцуючих фільтроелементів і установок.

Розроблений типорозмірний ряд нового фільтраційного обладнання, що має високу очисну здатність і збільшений ресурс роботи в широкому діапазоні концентрацій нафтопродуктів.

  1. Використовуючи комплексний підхід для підвищення ефективності очищення НВВ і екологічної безпеки СЕУ, розроблені основні принципи й представлені схеми раціонального компонування вдосконалених спеціальних суднових систем нового покоління, що мають підвищену надійність, мінімальні енергоспоживання й вартість.

Вперше застосована цільова функція системи у вигляді узагальненого критерію ефективності, що дозволяє всебічно оцінити оптимальність і досконалість системи очищення нафтовмісних вод для різних суден за такими основними експлуатаційними показниками: ступінь очищення; вартість; пропускна здатність.

  1. Отримані авторські свідоцтва на фільтраційне обладнання, систему очищення нафтовмісних вод, розроблені норми Vдоб і методика їх розрахунку, включені в спеціальний галузевий стандарт України СОУ МПП 47.020-65:2005, знайдуть застосування при модернізації існуючих і проектуванні спеціальних суднових систем нового покоління, що підвищує екологічну безпеку і конкурентну здатність таких суден при експлуатації, забезпечує впровадження результатів дисертаційної роботи на всіх суднах України (3000 суден) і дозволить отримати економічний ефект понад 30 млн. дол. США.

Опубліковані наукові праці, які відбивають основні результати дисертації

  1. Истомин В. И. Комплексная очистка судовых нефтесодержащих вод /В.И. Истомин.- Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2004.- 202с.

  2. Истомин В. И. Предотвращение загрязнения моря нефтью при эксплуатации судов: Учеб. пособие / В. И. Истомин.-Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2003.-100 с.

  3. Галузевий стандарт України СОУ МПП 47.020-65:2005 “Норми добового обсягу накопичення суднових нафтовмісних вод машинних приміщень суден і методика розрахунку пропускної здатності систем очищення” / В.І. Істомін.-Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2006.- 15 с.

  1. Истомин В. И. Сепаратор для тонкой очистки нефтесодержащих вод / В. И. Истомин// ИЛ, КрымЦНТИ.-Симферополь.-1991.-№0040-91.- С. 1-3.

    Истомин В. И. Регенерируемый фильтр. Сепаратор для очистки нефтесодержащих вод. Система для очистки нефтесодержащих вод / В.И. Истомин// ИЛ, Крым ЦНТИ.- Симферополь.- 1998.- № 19-98.- С. 1-3.

    Истомин В. И. Модернизированная система для очистки нефтесодержащих вод / В.И. Истомин// Судовые энергетические установки: Научно-техн. сб. ОГМА.- Одесса, 2000.- Вып. 5.- С. 31-34.

    Истомин В. И. Модернизация сепаратора нефтесодержащих вод “Турбуло” / В.И. Истомин// Механика, энергетика, экология: Сб. науч. тр. СевНТУ-Севастополь, 2001.- Вып. 30.- С. 199-201.

    Истомин В. И. Проблема глубокой очистки нефтесодержащих вод на судах/ В.И. Истомин // Судовые энергетические установки: Научно-техн. Сб. ОНМА.- Одесса.- 2002.- Вып. 7.- С. 37-38.

    Истомин В. И. Выбор оптимальной производительности нефтеводяных сепараторов / В.И. Истомин // Оптимизация производственных процессов: Сб. науч. тр. СевНТУ- Севастополь, 2003.- Вып. 6.- С. 100-103.

    Истомин В. И. Повышение эффективности очистки нефтесодержащих вод энергетических установок/ В. И. Истомин// Труды национального аэрокосмического университета им. Н. Е. Жуковского “ХАИ”.- 2003.-Вып. 5.(40).- С. 35-37.

    Истомин В. И. Требования, предъявляемые к насосам систем для очистки нефтесодержащих вод / В. И. Истомин// Сб. науч. работ Военно-морского института им. П. С. Нахимова.- Севастополь.-2003.-Вып.2.-С.101 – 103.

    Истомин В. И. Эксплуатационные исследования суточного объема накопления судовых нефтесодержащих вод/ В. И. Истомин// Механика, энергетика, экология: Сб. науч. тр. СевНТУ-Севастополь.-2003.-Вып.48.- С.172-175.

    Истомин В. И. Влияние направления движения нефтесодержащих вод через слой гранул на их очистную способность / В. И. Истомин // Сб. науч. трудов Севастопольского института ядерной энергии и промышленности.-Севастополь.-2003.-Вып.8.-С.23-25.

    Истомин В. И. Исследование влияния материала и формы гранул на их очистную способность / В. И. Истомин // Судовые энергетические установки: Научно-техн. Сб. ОНМА.-Одесса.-2003.-Вып.8.-С. 116-119.

    Истомин В. И. Рекомендации для определения оптимальных параметров гранулированных фильтроэлементов / В. И. Истомин// Сб. науч. работ Военно-морского института им. П. С. Нахимова.- Севастополь.-2003.-Вып.3.- С.127 – 131.

    Истомин В.И. Математическая модель процесса коалесценции нефтесодержащих вод в тканевых фильтрах / В. И. Истомин // Судовые энергетические установки: Научно-техн. Сб. ОНМА.-Одесса.-2003.-Вып.9.-С.155-160.

    1. Истомин В. И. Комбинированная сепарационная установка для глубокой очистки нефтесодержащих вод / В. И. Истомин// Сб. науч. работ Военно-морского института им. П. С. Нахимова.- Севастополь.-2004.-Вып.4.- С.215–218.

    2. Истомин В. И. Математическая модель эмульгирующей способности насосов винтового типа систем для очистки нефтесодержащих вод / В. И. Истомин // Сб. науч. трудов Севастопольского института ядерной энергии и промышленности.-Севастополь.-2004.-Вып.9.-С.77-83.

    3. Истомин В. И. Уравнение подобия коалесценции нефтесодержащих вод в тканевых фильтрах / В. И. Истомин // Сб. науч. трудов Николаевского государственного гуманитарного университета им. Петра Могилы.-Сер. Техногенная безопасность.-Николаев.-2004.- Вып.18.-С.22-26.

    4. Истомин В. И. Регенерируемый тканевый фильтр / В. И. Истомин // Двигатели внутреннего сгорания: Научно-техн. журнал.- Харьков: НТУ “ХПИ”.- 2004, №2(5).- С.36-38.

    5. Истомин В. И. Теоретическое исследование процесса коалесценции частиц дисперсной фазы нефтесодержащих вод в тканевых фильтрах / В. И. Истомин // Сб. науч. трудов Николаевского университета кораблестроения.-Николаев.-2004.- Вып.18.-С.22-26.

    6. Истомин В. И. Исследование влияния конструкции насосов на дисперсный состав нефтеводяной эмульсии/ В. И. Истомин // Сб. науч. трудов Севастопольского института ядерной энергии и промышленности.-Севастополь.-2004.-Вып.10.-С.17-19.

    7. Истомин В. И. Автоматизированная сепарационная установка для очистки судовых и промышленных нефтесодержащих вод / В. И. Истомин // Автоматизация процессов и управление: Сб. науч. тр. СевНТУ- Севастополь.- 2004.- С. 138-143.

    8. Истомин В. И. Методика расчета рациональной пропускной способности судовых систем очистки нефтесодержащих вод / В. И. Истомин// Сб. науч. работ Военно-морского института им. П. С. Нахимова.- Севастополь.-2004.-Вып.3(6).- С.53 – 56.

    9. Истомин В. И. Оптимизация процесса очистки нефтесодержащих вод путем совершенствования судовых систем / В. И.Истомин, С. Е. Тверская // Оптимизация производственных процессов: Сб. науч. тр. СевНТУ- Севастополь, 2004.- Вып.7.- С.96-102.

    10. Истомин В. И. Методические рекомендации для определения рациональных параметров тканевых фильтроэлементов / В. И. Истомин // Судовые энергетические установки: Научно-техн. Сб. ОНМА.-Одесса.-2004.-Вып.10.- С.40-44.

    11. Истомин В. И. Исследование зависимости качества очистки нефтесодержащих вод от эмульгирующей способности насоса ЭВН – 3/5 / В. И. Истомин // Сб. науч. трудов Николаевского университета кораблестроения.- Николаев.-2005.- Вып.1(400).-С.61-69.

    12. А.с. 1546105 СССР МКИ3 В 01 Д 35/10, 17/022. Фильтр для очистки жидкости / В.И. Истомин (СССР). -№ 4425722/31-26; Заяв. 13.05.88; – Опубл. 28.02.90; Бюл.№8 // Открытия, Изобретения. – 1990. - №8.

    13. А.с. № 1667890 СССР МКИ В 01 Д 17/022, G 05 Д 27/00 .Система для очистки нефтесодержащих сточных вод / В.И. Истомин (СССР).-№4495921/26; заявл. 29.07.88; опубл. 07.08.91; Бюл.№29 // Открытия, изобретения – 1991. - №29.

    Публікації, у яких додатково викладений зміст дисертації

    1. Истомин В. И. Фильтр для очистки жидкости /В. И. Истомин // Изобретатель и рационализатор, 1987, №7, МИ0703.-С.2.

    2. Истомин В. И. Моделирование процесса коалесценции нефтеводяной эмульсии/ В. И. Истомин// Моделирование и исследование сложных систем: Тр. междунар. научн.-техн. конф..-М.: МГАПИ.-Т.1.-2001.-С. 92-96.

    3. Истомин В. И. Комплексная технология глубокой очистки нефтесодержащих вод СЭУ / В. И. Истомин// Молодые ученые Крыма в решении актуальных вопросов современности: Материалы I Межвуз. науч.-практ. конф.- Севастополь.- сент.2002.-С. 20-21.

    4. Истомин В. И. Совершенствование функциональных свойств судовых систем очистки нефтесодержащих вод / В. И. Истомин// Современное судоходства и морское образование: Материалы междунар. научн.-техн. конф.- Одесса.- 2004.- С. 61-64.