Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Теорія та історія державного управління


Михайлишин Леся Романівна. Удосконалення системи місцевого управління в Україні з використанням зарубіжного досвіду : Дис... канд. наук: 25.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Михайлишин Л. Р. Удосконалення системи місцевого управління в Україні з використанням зарубіжного досвіду. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.01 – теорія та історія державного управління. – Львівський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Львів, 2008.

Висвітлено теоретико-методологічні аспекти організації місцевого управління, удосконалено понятійно-категорійний апарат, з’ясовано вплив теорій місцевого самоврядування на формування системи місцевого управління різних країн, охарактеризовано основні моделі організації місцевого управління як складової територіальної організації влади.

Проаналізовано організацію місцевого управління у країнах з класичними моделями організації місцевого управління: англосаксонською (Великобританія, США), континентальною (Франція, Італія, Польща) та змішаною (ФРН, Японія). Досліджено адміністративно-територіальний устрій, конституційні засади організації місцевого управління, розкрито особливості формування органів місцевого управління, здійснено аналіз їх компетенції, фінансове забезпечення, висвітлено форми контролю та нагляду за діяльністю інституцій місцевого управління.

Запропоновано основні напрями реформування місцевого управління в Україні, з огляду на зарубіжний досвід, а саме: реформування адміністративно-територіального поділу, функціональні та процедурні реформи місцевого управління, реформування системи фінансового забезпечення місцевого управління.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає у виявленні та теоретико-методологічному обґрунтуванні основних напрямів реформування системи місцевого управління в Україні з врахуванням практики зарубіжних держав. Апробація отриманих наукових результатів, їх використання у практиці доводять, що вихідна методологія, яка є основою дослідження, правильна, мета – досягнута, а гіпотеза підтвердилась. На підставі отриманих результатів сформульовані певні висновки та пропозиції.

1. Аналіз теоретико-методологічних напрацювань з означеної проблематики засвідчив, що інтерес до вивчення досвіду зарубіжних держав, зокрема у сфері місцевого самоврядування, дедалі зростає. Здебільшого увагу фахівців привертає вивчення механізму функціонування органів місцевого самоврядування в сучасних державах. Проте, органи місцевого самоврядування не поодинокі суб’єкти на певній території щодо надання послуг населенню, оскільки у більшості зарубіжних держав управління місцевими справами здійснюється також і через призначені з центру органи державної адміністрації на місцях, а відтак, взаємодіючи ці суб’єкти формують систему місцевого управління, яку на сьогодні досліджено не достатньо.

У зв’язку з необхідністю проведення низки реформ в Україні, актуалізуються історико-теоретичні та правові дослідження організації та функціонування місцевого самоврядування в зарубіжних державах, як елемента системи місцевого управління, проведені за допомогою компаративного аналізу.

2. Доведено, що понятійно-категорійному апарату з означеної проблематики властиве певне розмаїття сутності понять, семантичні розбіжності термінів, що аж ніяк не сприяє впорядкованості їх використання. З’ясовано, що значна кількість нормативно-правових актів та фахової літератури присвячена територіальній організації влади, у яких розкрито її інституційно-функціональні та інші аспекти, проте не містять її дефініції. Пропонується авторське визначення поняття “територіальна організація влади”.

Устрій суб’єктів влади в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці чи адміністративно-територіального рівня держави пропонується визначити як модель організації влади на місцях. Розроблено та запропоновано модель територіальної організації влади.

3. Аргументовано, що не менш спірним є сутність поняття “місцеве управління”, зміст якого вдосконалено. Узагальнюючи та систематизуючи результати досліджень, запропоновано поняття “система місцевого управління”. Запропоновано модель місцевого управління в Україні.

Трактуючи систему місцевого управління як частину системи територіальної організації влади, крізь призму означених елементів розглянуто моделі місцевого управління зарубіжних держав. На сьогодні виокремлено три основні системи місцевого управління: англосаксонська, континентальна та змішана, кожна з яких має свої особливості.

4. Різні інтерпретації сутності місцевого самоврядування на понятійному рівні є наслідком розрізнених за суттю концептуалізацій (підходів, теорій, концепцій, узагальнень, класифікацій), сформованих у процесі державотворення, що впливає не тільки на самі дефініції, але й пов’язаних із цим основні положення, завдання, принципи, функції відповідних інституцій, взаємовідносини з іншими суб’єктами тощо.

З’ясовано, що окремі положення основних теорій (громадівської, державницької та муніципального дуалізму) відображені у чинному законодавстві України у сфері місцевого самоврядування. Найпоширенішою з них, яка відображає правовий статус органів місцевого самоврядування в зарубіжних країнах, є теорія муніципального дуалізму.

Висвітлено основні ознаки сучасного місцевого самоврядування зарубіжних держав: формується та діє від імені місцевого населення (в Україні – від імені та інтересах територіальних громад), територіальність, організаційно-правова та функціональна самостійність, рівень якої закріплено чинним законодавством кожної країни. Традиційно у країнах англосаксонської системи самостійність органів місцевого самоврядування є вищою та різноманітнішою у порівнянні з країнами континентальної системи.

5. Встановлено, що статус органів місцевого самоврядування в унітарних державах визначається центральною владою і закріплюється у конституції. У федеративних, здебільшого, це є виняткова компетенція суб’єктів федерації.

У конституціях зарубіжних держав визначено основи функціонування органів місцевого управління, проте, чітке визначення поняття сутності “місцеве управління” чи “місцеве самоврядування” відсутнє. Окрім того, в конституціях:

перелічені основні адміністративно-територіальні одиниці, разом з тим закріплюється право створення відповідним законом інших, що дає змогу в умовах соціальних та економічних змін, швидко проводити суттєві реформи без внесення змін до конституції;

немає деталізації, вичерпного переліку функцій місцевого самоврядування, як складової системи місцевого управління. Зазвичай, ці функції встановлюються відповідним законом;

поширеним є положення про делегування повноважень органів державної влади органам місцевого самоврядування та прямо проголошується автономія, незалежність органів місцевого самоврядування, їх право захищати свої права в судовому порядку;

прямо встановлюється право органів місцевого самоврядування самостійно запроваджувати місцеві податки як основне чи суттєве джерело наповнення місцевого бюджету;

вказується наявність контролю за діяльністю органів місцевого управління, тобто, держава може втручатись в їх діяльність тільки за умови, що таке втручання необхідне для захисту законності та у спосіб, визначений законом.

Законодавство зарубіжних держав в різний спосіб регулює форми діяльності органів місцевого управління, залежно від статусу, що впливає на спосіб формування, обсяг функцій та повноважень, порядок прийняття рішень.

6. Досліджено систему адміністративно-територіального устрою зарубіжних держав, яка здебільшого є дво- та трирівневою. Окрім того, з огляду на історичні, соціальні та територіальні особливості країни, можуть утворюватися адміністративно-територіальні одиниці з особливим статусом. Впродовж останніх десятиріч спостерігаються тенденції пристосування територіальної структури держав до загальноєвропейських стандартів: укрупнення адміністративно-територіальних одиниць найнижчого рівня (Німеччина, Австрія, Бельгія), введення ще одного рівня (повіти у Польщі), створення регіонального рівня управління на місцях (Франція, Бельгія) з метою оптимізації управління цими територіями.

7. З’ясовано, що у зарубіжних країнах відсутнє єдине трактування юридичного підґрунтя компетенції органів місцевого управління, але спосіб його визначення різниться. Щодо власних повноважень, то в зарубіжних країнах існують два способи регулювання компетенції органів місцевого самоврядування: позитивного регулювання, притаманний країнам з англосаксонською моделлю місцевого управління (США, Великобританія) та негативного регулювання повноважень, поширений у країнах з континентальною та змішаною моделлю місцевого управління (Франція, ФРН, Польща).

Здійснено аналіз власних і делегованих повноважень органів місцевого самоврядування різних адміністративно-територіальних рівнів, поряд з якими у законодавстві багатьох країн виокремлені обов’язкові та добровільні повноваження, які засвідчують відповідно державний та самодостатній рівні забезпечення їх діяльності. Розподіл компетенції між органами влади у країнах англосаксонської моделі здійснюється за об’єктами регулювання та повноваженнями, перелік яких чітко визначений, а в країнах континентальної моделі – за сферами та напрямами діяльності, що властиво для органів місцевого управління в Україні.

Встановлено, що делеговані повноваження можуть надаватись як центральними органами влади (парламентом, урядом, міністерствами, відомствами), так і органами державної влади місцевого рівня органам місцевого самоврядування, у виконанні яких останні є підзвітні тим суб’єктам, які їм делегували. За тривалістю виконання ці повноваження є постійними і тимчасовими. На практиці органи місцевого самоврядування зарубіжних країн володіють правом повернення делегованих повноважень, що пропонується закріпити у чинному законодавстві України.

8. З’ясовано, що ефективне функціонування місцевого управління залежить від їх фінансової самодостатності. Основою фінансової автономії місцевого управління є місцеві бюджети, дохідна база яких формується з таких джерел: податків, неподаткових надходжень, державних дотацій і субсидій, позик.

Досліджено, що здатність органів місцевого управління надавати високоякісні соціальні послуги базується на постулатах: сильній і надійній базі доходів зі значною часткою власних та раціональному розподілі видаткових зобов’язань між різними рівнями управління.

9. Висвітлено відмінності у здійсненні контролю та нагляду за діяльністю органів місцевого самоврядування у країнах різних систем місцевого управління. Розрізняють види контролю: державний, громадський та самоконтроль органів місцевого управління.

Об’єктами контролю є власні та делеговані повноваження. Залежно від об’єкту, застосовуються відповідні форми контролю: загальний правовий нагляд за власними повноваженнями (превентивний, ретроспективний) та спеціальний фаховий нагляд за делегованими повноваженнями.

10. Запропоновано з метою наближення моделі місцевого управління в Україні до європейської, здійснити реформи:

у сфері адміністративно-територіального устрою, зокрема: законодавчо визначити статус адміністративно-територіальних одиниць та критерії їх виокремлення; підвищити роль проміжного рівня управління через запровадження виконавчих органів місцевого самоврядування; сформувати державну політику щодо об’єднання територіальних громад.

функціональні та процедурні реформи місцевого управління шляхом: чіткого розподілу повноважень за рівнями управління; вирішення питання укрупнення чи об’єднання громад задля досягнення їхніх спільних цілей;

системи фінансового забезпечення органів місцевого управління, через: удосконалення механізму міжбюджетних відносин; збільшення частки місцевих бюджетів у зведеному бюджеті; удосконалення системи місцевих податків; формування системи фінансово-кредитних установ, що дасть змогу використовувати позиковий механізм: місцеві цінні папери, комунальне кредитування тощо.

Дослідження інституту місцевого управління у зарубіжних країнах наочно демонструє цінність цього досвіду для України, за адаптації якого підвищиться рівень розвитку територіальних громад та відповідно місцевого управління в системі територіальної організації влади.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Михайлишин Л. Р. Особливості та тенденції розвитку малих міст // Ефективність державного управління: Зб. наук. пр. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2003. – Вип. 4. – С. 312 – 316.

  2. Михайлишин Л. Р. Місцеве самоврядування в Україні: виникнення, розвиток та сучасні проблеми // Ефективність державного управління: Зб. наук. пр. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 9. – С. 391 – 397.

  3. Михайлишин Л. Р. Місцеве самоврядування в конституціях європейських країн: порівняльний аналіз // Ефективність державного управління: Зб. наук. пр. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2006. – Вип. 10. – С. 470 – 475.

  4. Михайлишин Л. Р. Місцеве самоврядування як основний елемент територіальної організації влади крізь призму теорій та підходів // Ефективність державного управління: Зб. наук. пр. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2007. – Вип. 12. – С. 473 – 485.

  5. Михайлишин Л. Р. Моделі організації місцевого управління: порівняльний аналіз // Ефективність державного управління: Зб. наук. пр. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2007. – Вип. 13. – С. 471 – 484.

Навчально-методичні видання

  1. Михайлишин Л. Р. Податкова система України: Навч. посіб. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2007. – 460 с.

Статті в інших виданнях, тези доповідей

  1. Михайлишин Л. Р., Лазор О. Д. До формування регіональної програми розвитку малих міст // Соціально-економічна ефективність державного управління: теорія, методологія та практика: Матеріали щорічної наук.-практ. конф. (23 січня 2003 р.): У 2 ч. – Львів: ЛРІДУ УАДУ, 2003. – Ч. 1. – С. 256 – 260.

  2. Михайлишин Л. Р. Особливості формування органів місцевого самоврядування в Німеччині // Ефективність державного управління в контексті європейської інтеграції: Матеріали щорічної наук.-практ. конф. (23 січня 2004 р.): У 2 ч. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2004. – Ч. 1. – С. 110 – 111.

  3. Михайлишин Л. Р. Стратегічне планування розвитку міст – необхідний елемент управлінського процесу // Наука і освіта 2004: Матеріали VІІ міжнародної наук.-практ. конф. Т. 32: Державне управління. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 47 – 48.

  4. Михайлишин Л. Р. Вплив реформи Штайна для розвитку теорії місцевого самоврядування // Внутрішня політика держави: сутність, принципи, методологія: Матеріали щорічної наук.-практ. конф. за між нар. участю (27 січня 2005 р.): У 2 ч. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2005. – Ч. 2. – С. 62 – 64.

  5. Михайлишин Л. Р. Особливості розмежування інтересів територіальної громади та держави // Актуальні проблеми реформування державного управління в Україні: Матеріали щорічної наук.-практ. конф. (20 січня 2006 р.): У 2 ч. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2006. – Ч. 1. – С. 207 – 212.

  6. Михайлишин Л. Р. Децентралізація влади: зарубіжний досвід для України // Демократичні стандарти професійного навчання та діяльності публічних службовців: теорія та практика: Матеріали міжнародної наук.-практ. конф. (22 березня 2007 р.): У 2 ч. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2007. – Ч. 2. – С. 209 – 214.

  7. Михайлишин Л. Р. Удосконалення повноважень органів місцевого управління в контексті зарубіжного досвіду // Стратегія регіонального розвитку: формування та механізми реалізації: Матеріали щорічної наук.-практ. конф. (31 жовтня 2001 р.): У 2 ч. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2007. – Ч. 1. – С. 98 – 100.