Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Коломійцева Галина Миколаївна. Удосконалення тактики вакцинопрофілактики кору, епідемічного паротиту і краснухи у дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями : дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / АМН України; ДУ "Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського". — К., 2007. — 178арк. — Бібліогр.: арк. 157-177.



Анотація до роботи:

Коломійцева Г.М. Удосконалення тактики вакцинопрофілактики кору, епідемічного паротиту і краснухи у дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.02. – епідеміологія. – ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України», Київ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню епідеміологічних факторів, що зумовлюють необхідність вакцинопрофілактики дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, проти кору, епідемічного паротиту і краснухи та визначенню її безпечності, імунологічної і епідеміологічної ефективності.

Встановлено, що в Донецькій області на сучасному етапі спостерігалося епідемічне поширення ВІЛ-інфекції за рахунок спільної дії парентерального (41,9 %) та статевого (40,6 %) шляхів передачі збудника інфекції. Щороку збільшувалась кількість дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, яка наростаючим підсумком за 1996-2006 рр. досягла 2908 дітей. В останні два роки (2005-2006) спостерігалося зростання захворюваності на кір, епідемічний паротит і краснуху дітей у віці до 1 року та 1-2 роки. Серед хворих на вказані інфекції збільшилась частка нещеплених дітей дошкільного віку, особливо з вадами здоров’я.

Визначено безпечність імунізації проти кору, епідемічного паротиту і краснухи дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, частота післявакцинальних реакцій у яких склала 3,0 % та була на рівні показника у контрольній групі (2,9 %). Виявлено високий рівень сероконверсії у серонегатвних до вакцинації дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, у 95,4 % до вірусу кору, у 86,8 % – до епідпаротиту та 95,5 % – до краснухи, що вірогідно не відрізнялося від показників сероконверсії у дітей, народжених ВІЛ-негативними матерями. Коефіцієнт епідеміологічної ефективності імунопрофілактики кору склав 86,4 %, індекс ефективності – 7,3. Показано відсутність погіршення показників клітинної і гуморальної ланок імунітету у дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, в процесі імунної відповіді на коровий вакцинний антиген.

У дисертації на підставі вивчення та узагальнення основних характеристик епідемічного процесу ВІЛ-інфекції, кору, епідемічного паротиту і краснухи, безпечності, імунологічної та епідеміологічної ефективності вакцинації вирішено наукове завдання, що полягає в удосконаленні тактики вакцинопрофілактики кору, епідпаротиту і краснухи дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями.

1. Показник захворюваності на ВІЛ-інфекцію у Донецькій області у 2,0 рази був вищий, ніж в Україні. Спільна дія парентерального та статевого шляхів передачі ВІЛ-інфекції призвела до зростання у 2,0 рази частки жінок серед усіх ВІЛ-інфікованих осіб. Наслідком цього стало збільшення за 10 років епідемії у 20,8 разів кількості дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями.

2. Значне поширення ВІЛ-інфекції в області відбувалося на тлі епідемічного неблагополуччя з вакцинокерованих інфекцій: у 2006 р. в області спостерігалося суттєве підвищення захворюваності на кір, яка склала 18,3 на 100 тис. населення проти 0,06 – у 2005 р.; високими були показники захворюваності на краснуху та епідемічний паротит – 17,2 та 5,3 на 100 тис. населення відповідно проти 11,9 та 5,2 на 100 тис. населення у 2005 р. Це створює загрозу захворюваності на дані інфекції дітей молодшого віку, народжених ВІЛ-інфікованими матерями.

3. Вивчення імунітету проти кору, епідемічного паротиту і краснухи у ВІЛ-позитивних вагітних жінок показало, що рівень захищеності проти усіх трьох інфекцій у групі ВІЛ-позитивних був нижчим, ніж у здорових вагітних жінок, але різниця була статистично недостовірною (р > 0,05).

4. Визначено безпечність імунізації проти кору, епідемічного паротиту і краснухи дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. Частота післявакцинальних реакцій у дітей, народжених ВІЛ-інфікованими та ВІЛ-негативними матерями, вірогідно між собою не відрізнялась і склала 3,0 % та 2,9 % відповідно (р > 0,05).

5. Показана висока імунологічна та епідеміологічна ефективність вакцинації проти кору, епідемічного паротиту і краснухи дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками. Імунізація серонегативних дітей забезпечувала позитивну сероконверсію до вірусу кору у 95,4 %, епідпаротиту – у 86,8 % і краснухи – у 95,5 %, що статистично не відрізнялось від показників у дітей контрольної групи.

6. Науково обґрунтовано безпечність та ефективність проведення щеплень проти кору, епідемічного паротиту і краснухи дітям, народженим ВІЛ-інфікованими жінками, у термін 12 місяців згідно з загальними вимогами Національного календаря щеплень України для дітей за віком без уточнення ВІЛ-статусу дитини.

Публікації автора:

1. Слюсарь Л.И., Коломийцева Г.Н., Сошенко И.И., Кушнарев М.А., Селиверстова В.Г., Кутовая О.А., Калимбет Н.В., Нещерет Е.Н. Тенденция распространения ВИЧ-инфекции среди детей, рожденных от ВИЧ-инфицированных матерей, в Донецкой области / Лікарська справа. – 2000. – № 1 – С. 118-121. (Особистий внесок – вивчення результатів сероепідеміологічного моніторингу поширення ВІЛ, даних диспансерного нагляду за дітьми, народженими ВІЛ-інфікованими матерями за 1996-1998 рр., узагальнення даних, підготовка до публікації).

2. Слюсарь Л.И., Коломийцева Г.Н., Ерохина Е.В., Беломеря Т.А., Сошенко И.И., Ковалева А.Г. Особенности эпидемического процесса кори у жителей Донецкой области в условиях многолетней плановой иммунизации / Лікарська справа. – 2002. – № 2. – С. 123-125. (Особистий внесок – аналіз захворюваності на кір, напруженості імунітету проти кору, статистична обробка, узагальнення результатів, підготовка до публікації).

3. Слюсарь Л.И., Коломийцева Г.Н., Курилова В.Г. Особенности иммунизации против кори детей, рожденных от ВИЧ-инфицированных матерей, в Донецкой области / Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2002. – Т. 6, № 1. – С. 108-111. (Особистий внесок – огляд літератури з питань імунізації дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, серологічне та імунологічне обстеження 60 дітей, організація їх щеплення проти кору, статистична обробка результатів, підготовка до публікації).

4. Коломійцева Г.М. Ефективність імунізації проти кору, краснухи та епідемічного паротиту дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів / Інфекційні хвороби, 2006. – № 4. – С. 21-25.

5. Коломійцева Г.М. Рівень вихідного імунітету до кору, краснухи, епідемічного паротиту у дітей, які народились від ВІЛ-інфікованих матерів / Вісник гігієни та епідеміології. – 2006. – Т. 10. – № 2. – С. 269-273.

6. Бобровицкая А.И., Беломеря Т.А., Голубева Т.А., Кучеренко Н.П., Коломийцева Г.Н. Эпидемиологические особенности и клинико-иммунологическая характеристика кори в условиях вакцинации / Український медичний альманах. – 2007. – Т. 10. – № 2. – С. 24-27. (Особистий внесок – обробка карт епідемічного обстеження вогнища, карт профілактичних щеплень, узагальнення результатів, підготовка до публікації).

7. Сошенко И.И., Кушнарев М.А., Коломийцева Г.Н., Слюсар Л.И. Особенности развития эпидемического процесса ВИЧ-инфекции и организации профилактических мероприятий в Донецкой области / Вестник гигиены и эпидемиологии. – 1998. – Т. 2. – № 2. – С. 236-238. (Особистий внесок – аналіз захворюваності на ВІЛ-інфекцію у Донецькій області, узагальнення матеріалів, розробка пропозицій щодо організації системи епіднагляду за ВІЛ/СНІД, підготовка до публікації).

8. Слюсарь Л.И., Коломийцева Г.Н., Сошенко И.И., Кушнарев М.А., Романенко Т.А. Особенности распространения ВИЧ-инфекции среди детей, рожденных от ВИЧ-инфицированных матерей, в Донецкой области и аспекты наблюдения за ними / Вестник гигиены и эпидемиологии. – 1999. – Т. 3, № 2 (приложение). – С. 126. (Особистий внесок – аналіз захворюваності дітей на ВІЛ-інфекцію, узагальнення результатів, підготовка до публікації).

9. Слюсарь Л.И., Коломийцева Г.Н., Кушнарёв М.А. Заболеваемость интеркуррентными инфекциями детей первого года жизни с различным течением антенатального периода / Вестник гигиены и эпидемиологии. – 1999. – Т. 3, № 2 (приложение) – С. 109-110. (Особистий внесок – аналіз 2338 карт спостережень за вагітними та історій розвитку дитини у віці до 1 року життя, статистична обробка, узагальнення результатів, підготовка до публікації).

10. Коломійцева Г.М., Слюсар Л.І., Сошенко І.І. Про вплив деяких факторів на ризик вертикальної передачі ВІЛ у Донецькій області / Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2000. – Т. 4, № 1 (приложение). – С. 95. (Особистий внесок – аналіз результатів диспансерного нагляду за 216 дітьми, народженими ВІЛ-інфікованими матерями, аналіз 148 анкет на ВІЛ-інфікованих породілей та їхніх новонароджених дітей, статистична обробка, узагальнення результатів, підготовка до публікації).

11. Прилуцкий А.С., Бабенко С.В., Майлян Э.А., Лесниченко Д.А., Коломийцева Г.Н. Использование иммуноферментных тест-систем для диагностики инфекционных заболеваний и определения эффективности иммунизации / Матеріали доповідей науково-практичної конференції, присвяченої 110-й річниці заснування інституту епідеміології та інфекційних хвороб та пам’яті видатного епідеміолога академіка Л.В. Громашевського, Київ. – 2006. – С. 105-110. (Особистий внесок – збір та узагальнення даних щодо визначення напруженості імунітету в ІФА-IgG, статистична обробка, підготовка до публікації).

12. Коломійцева Г.М., Кушнарьов М.О., Сошенко І.І., Денисенко В.І. Особливості епідемічного процесу ВІЛ-інфекції на сучасному етапі в Донецькій області / Матеріали науково-практичної конференції «З питань особливо небезпечних інфекцій, біологічної безпеки та протидії біологічному тероризму». – Іллічівськ. – 2005. – С. 207-208. (Особистий внесок – узагальнення даних епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією/СНІД).

13. Коломійцева Г.М., Щербінська А.М., Маричев І.Л. Актуальні питання імунізації проти кору, краснухи, епідемічного паротиту дітей, які народилися від ВІЛ-інфікованих матерів в Донецькій області / Збірник матеріалів науково-практичної конференції «Вакцинопрофілактика керованих інфекцій та її безпека», Київ. – 2006. – С. 28-30. (Особистий внесок – серологічне обстеження 162 дітей 12-15 місяців життя, статистична обробка, узагальнення результатів, підготовка до публікації).

14. Бобровицька А.І., Біломеря Т.А., Кучеренко Н.П., Батехіна Л.І., Коломійцева Г.М. Клініко-імунологічна характеристика кору у дітей з ВІЛ-інфекцією / Сучасні проблеми клінічної педіатрії. Матеріали ІІІ конгресу педіатрів України, Київ, 17-19 жовтня 2006. – С. 137-138. (Особистий внесок – обробка карт епідемічного обстеження вогнища, карт профілактичних щеплень, узагальнення результатів, підготовка до публікації).