Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Геліофізика і фізика сонячної системи


Герасименко Світлана Володимирівна. Вплив просторової неоднорідності і зовнішнього електричного поля на генерацію хвиль в активних областях на Сонці : Дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.03 / НАН України; Головна астрономічна обсерваторія. — К., 2003. — 115арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 103-115.



Анотація до роботи:

Герасименко С.В. Вплив просторової неоднорідності і зовнішнього електричного поля на генерацію хвиль в активних областях на Сонці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.03.03 – Геліофізика і фізика Сонячної системи. – Головна астрономічні обсерваторія НАН України, Київ, 2003.

В рамках лінійного наближення теорії збурень розглядаються умови виникнення і розвитку нестійкості низькочастотних хвиль в плазмі, яка знаходиться в зовнішньому магнітному и паралельному до нього слабкому квазістатичному електричному полі. Кулонівські зіткнення описуються інтегралом Батнагара-Гроса-Крука. Для випадку довгохвильових збурень, які розповсюджуються майже перпендикулярно до зовнішнього магнітного поля, показано, що при виконанні деяких додаткових фізичних умов дисперсійне рівняння являє собою поліном четвертого ступеня відносно безрозмірної зведеної частоти. Чисельне моделювання проведено для значень основних параметрів плазми (густини, температури, напруженості полів), типових для атмосфери спалаху в активній області на Сонці. З’ясувалося, що нестійкість деяких коренів дисперсійного рівняння має пороговий характер, тобто відповідна до них хвиля починає генеруватися при певному значенні амплітуди повільно зростаючого слабкого електричного поля. Цей факт можна розглядати як виконання однієї з необхідних умов короткострокового прогнозу спалаху в арковій структурі.

Висновки містять основні результати роботи:

1. В роботі розроблений метод аналізу нестійкостей низькочастотних хвиль при наявності в плазмі великомасштабного субдрейсерівського поля та врахуванні кулонівських зіткнень. Вперше показано, що саме наявність цих факторів, так само як і наявність дрейфових рухів в плазмі спалахових петель, визначальним образом впливає як на умови виникнення нестійкості плазмових хвиль, так і на конкретний вид їх дисперсії.

2. Досліджені умови виникнення і розвитку нестійкостей плазмових хвиль при наявності неоднорідності густини та просторового градієнту температури в поверхневих шарах спалахових петель в аркаді.

3. Зроблені оцінки границь застосування використаної методики. Одержані критерії можливості нехтування впливом “ширу” магнітних силових ліній при наявності просторового градієнту температури або густини і субдрейсеровського електричного поля.

4. В випадку сильної неоднорідності температури, завдяки розвитку нестійкості, можуть генеруватися два типи хвиль: кінетичні альфвенівські хвилі і певний тип хвиль з діапазону магнітозвукових, найбільш близький до повільних магнітозвукових хвиль, але з нестандартною дисперсією. Нестійкість останніх має чітко виражений пороговий характер по відношенню до амплітуди електричного поля. Показано, що розглянутий випадок “сильної” неоднорідності температури тісно зв’язаний з необхідними умовами виникнення ПШ в атмосфері активної області безпосередньо перед спалахом.

5. Показано, що в межах застосування напівемпіричних моделей хромосфери спалаху, можливе виникнення деяких різновидів хвиль із діапазону магнітозвукових, які виникають при певній амплітуді субдрейсерівського поля і певному значенні відношення електронної температури плазми до іонної. Виникнення таких хвиль є однією з необхідних умов короткострокового прогнозу спалаху в петельних структурах активної області.

Публікації автора:

Публікації в реферованих журналах

  1. Kryshtal A.N., Gerasimenko S.V. Kinetic alfven and low-frequency alfven-like waves in post-flare loops // Вісник Київського університета. Серія “Астрономія”.– 2002. –Вип. 38.– С.17-25.

  2. Кришталь А.Н., Герасименко С.В. Дисперсия волн в магнитоактивной плазме арочных структур с учетом субдрейсеровских полей и сильной неоднородности плотности // Кинематика и физика небесных тел. – 2002. – Т.18,№3. – С.258-272.

  3. Кришталь А.Н., Герасименко С.В. О возможности краткосрочного прогноза вспышки в арочных структурах активных областей на Солнце // Доповіді АН України. – 2003. – №4. – С.70-76.

  4. Кришталь А.Н., Герасименко С.В. О необходимом условии краткосрочного прогноза вспышки: случай сильной неоднородности плотности // Доповіді АН України. – 2003. – №9.– С.80-87.

Матеріали та тези конференцій:

  1. Кришталь А.Н., Герасименко С.В. Возможность краткосрочного прогноза вспышки в послевспышечных петлях в активных областях на Солнце // Труди І Української конференції з перспективних космічних досліджень. – Київ. –2001. – С.38.

  2. Kryshtal A.N., Gerasimenko S.V. Generation of low-frequency waves in post-flare loop’s plasma // Proс. “Solmag: Magnetic Coupling of the Solar Atmosphere”, Euroconference and IAU Colloquium 188 Santorini, Greece. – 2002. – P.465-468.

  3. Кришталь А.Н., Герасименко С.В. Генерация низкочастотных волн в плазме послевспышечных петель при наличии неоднородности температуры //Известия КрАО, 2002.Т.98, С.174.