Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Левицький Андрій Володимирович. Вибір об'єму реконструкції атеросклеротичної оклюзії артерій стегно- підколінно-гомілкового сегмента при критичній ішемії нижніх кінцівок: дисертація канд. мед. наук: 14.01.03 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Левицький А.В. Вибір об’єму реконструкції атеросклеротичної оклюзії артерій стегно-підколінно-гомілкового сегмента при критичній ішемії нижніх кінцівок. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. Тернопільська державна медична академія ім. І.Я. Горбачевського, Тернопіль, 2003 р.

Виконано клінічне обстеження 249 хворих з атеросклеротичної оклюзією артерій стегно-підколінно-гомілкового сегмента, з яких 241 пацієнт підлягав реконструктивній операції. Для оцінки поширення атеросклеротичного ураження артерій стегно-підколінно-гомілкового сегменту та ступеня ішемії нижніх кінцівок використовували ультразвукову доплерографію, ангіографію, вивчення стану судинно-тромбоцитарного механізму гемокоагуляції.

Встановлено залежність гемодинаміки магістральних артерій стегно-підколінно-гомілкового сегмента від рівня й поширеності стенотично-оклюзійного процесу, ступеня хронічної ішемії нижніх кінцівок та типу центральної гемодинаміки. При цьому кровоплин у артеріях колатерального басейну не пов’язаний із ступенем хронічної ішемії, але значно залежить від рівня вегетативного гомеостазу. Виявлено зростання активності судинно-тромбоцитарного механізму тромбоутворення із зростанням ступеня хронічної ішемії нижніх кінцівок і поширенням атеросклеротичного процесу у стегно-підколінно-гомілковому сегменті та зі зменшенням діаметру артерії.

Аутовенозне стегно-дистальне шунтування виконують при гіперкінетичному типі центральної гемодинаміки, алошунтування – при гіпокінетичному типі. Розвиток критичної ішемії вимагає формування дистального анастомозу шунта вище колінного суглоба. При відсутності можливостей виконати дану умову необхідно створювати у дистальній третині шунта бітібіальну аутовенозну вставку. При критичній ішемії операції прямої реваскуляризації доповнюють профундопластикою. Поширене стенотично-оклюзійне ураження стегно-підколінно-гомілкового сегмента, яке не підлягає прямій реваскуляризації, вимагає виконання профундопластики у поєднанні з формуванням анастомозу між глибокою артерією стегна та низхідною артерією коліна.

В дисертаційній роботі дано теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється у встановленні особливостей гемодинамічних порушень у артеріях стегно-підколінно-гомілкового сегмента та порушень судинно-тромбоцитарного механізму гемокоагуляції в залежності від типу центральної гемодинаміки, ступеня хронічної ішемії нижніх кінцівок і поширення стенотично-оклюзійного процесу. Проблема вирішена комплексом інструментальних та лабораторних досліджень, призначена як основна для розробки й обґрунтування нових методів оперативного лікування атеросклеротичних стенотично-оклюзійних уражень артерій стегно-підколінно-гомілкового сегмента в умовах критичної ішемії нижніх кінцівок.

1. Тип центральної гемодинаміки визначає особливості гемодинаміки артерій стегно-підколінно-гомілкового сегмента: при гіперкінетичному типі центральної гемодинаміки параметри кровоплину вищі, ніж при гіпокінетичному типі.

2. Гемодинаміка магістральних артерій стегно-підколінно-гомілкового сегмента перебуває в залежності від рівня стенотично-оклюзійного процесу та від ступеня хронічної ішемії нижніх кінцівок. Кровоплин у артеріях колатерального басейну залежить від поширеності оклюзії чи стенозу стегно-підколінно-гомілкового сегмента та не пов’язаний із ступенем хронічної ішемії.

3. Для гіпокінетичного типу центральної гемодинаміки характерним є підвищений тонус парасимпатичного компоненту, а для гiперкiнетичного типу – симпатичного компоненту вегетативної нервової системи. В таких умовах у хворих з ваготонічним типом колатеральне артеріальне русло з малою кількістю прохідних колатеральних гілок несе менше функціональне навантаження, у симпатотоніків – розвинуте колатеральне артеріальне русло нижніх кінцівок і максимальна кількість функціонуючих колатеральних гілок.

4. Активність судинно-тромбоцитарного механізму, яка виражається величиною пристінкового судинного опору стінки артерій, зростає із ступенем хронічної ішемії нижніх кінцівок на 8,02 % і поширеністю атеросклеротичного процесу у стегно-підколінно-гомілковому сегменті на 13,33 % та із зменшенням діаметру артерії.

5. Аутовену в якості шунта використовують при наявності гіперкінетичного типу центральної гемодинаміки та розвитку критичної ішемії нижніх кінцівок. Шунтування алопротезом показано хворим із гіпокінетичним типом центральної гемодинаміки, а при розвитку у таких пацієнтів критичної ішемії – формувати у дистальній третині шунта аутовенозну вставку.

6. При критичній ішемії та за умов прохідності дистальної половини підколінної артерії і однієї із гомілкових артерій показано формувати дистальний анастомоз шунта проксимальніше – із нижньою третиною поверхневої стегнової артерії чи проксимальною половиною підколінної артерії. При поширенні стенотично-оклюзійного процесу на гомілкові артерії у хворих з гіперкінетичним типом формують стегно-(бі)тібіальні шунти за Edwards, у хворих з гіпокінетичним типом формують стегно-(бі)тібіальні шунти за De Laurentis та запропонованим методом (з використанням аутовенозної бітібіальної вставки у нижній третині шунта).

7. Реконструктивну операцію прямої реваскуляризації доповнюють профундопластикою при наявності критичної ішемії нижніх кінцівок. Хворим з поширеним стенотично-оклюзійним ураженням стегно-підколінно-гомілкового сегмента, яким неможливо здійснити операцію прямої реваскуляризації, виконують ізольовану профундопластику поєднано з формуванням анастомозу між глибокою артерією стегна та низхідною артерією коліна, що в середньому на 48,76 % покращує кровонаповнення гомілкових артерій.