Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Марченко Тетяна Юріївна. Вихідний матеріал для селекції сортів сої інтенсивного типу в умовах зрошення півдня України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / УААН; Інститут землеробства південного регіону. — Херсон, 2004. — 284арк. — Бібліогр.: арк. 152-175.



Анотація до роботи:

Марченко Т.Ю. Вихідний матеріал для селекції сортів сої інтенсивного типу в умовах зрошення півдня України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогоспо-дарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин. - Інститут рослинництва ім.В.Я.Юр’єва УААН, Харків, 2004.

Захищається дисертація, в якій відображені результати досліджень 1998-2003 рр. по вивченню вихідного матеріалу для селекції сортів сої інтенсивного типу в умовах зрошення півдня України. Вперше в умовах зрошення визначена

мінливість основних господарсько-цінних ознак у зразків колекції сої за тривалістю періоду вегетації, висотою рослин, висотою прикріплення нижнього бобу, кількістю вузлів на рослині, кількістю бобів на рослині, кількістю бобів у вузлі, кількістю насінин на рослині, масою насіння з рослин, масою 1000 насінин, товщиною стебла, довжиною міжвузля, загальною довжиною гілок.

Виділені сортозразки з комплексом господарсько-важливих ознак і властивостей по групах стиглості і на їх основі створено новий вихідний матеріал для селекції шляхом гібридизації.

Виявлені кореляційні взаємозв'язки між деякими ознаками, які мають важливе селекційне значення. Це дає можливість більш цілеспрямовано проводити селекційну роботу з цією культурою.

Вивчені закономірності успадкування кількісних ознак у гібридів першого та другого поколінь сої.

У селекційному розсаднику виділено ряд ліній різних груп стиглості з комплексом господарсько – важливих ознак і властивостей.

1. У дисертаційній роботі наведені результати досліджень по виявленню рівня мінливості тривалості періоду вегетації та інших кількісних ознак у колекційних зразків та гібридів сої; визначенню ознак, які обумовлюють адаптивність та продуктивність у сортозразків сої; встановленню характеру успадкування основних ознак гібридами першого та другого поколінь; виділенню константних ліній різних груп стиглості, які за комплексом господарсько – важливих ознак перевищили стандарт; створено і передано до державного сортовипробування сорт сої Венера 30.

2. Колекційні зразки сої значно різнились за комплексом господарсько-цінних ознак. Найбільш перспективними для подальшої селекційної роботи виявились сорти дуже скоростиглої групи - Юг 30, Соєр 2-95, Соєр 3; скоростиглої - Юг 40, Мрія, Фаетон, Аркадія одеська, середньоскоростиглої - Витязь 50, S-1346, OS-87-3; середньостиглої – Деймос, Stine 1480. За окремими елементами структури рослин та продуктивності виділились сорти і сортозразки різних груп стиглості: Побужанка, Харківська 116, Харківська 57, Харків’янка, Київська 91, Іванка, Сонячна, Успіх, Крєпиш, Чайка, УНІІОЗ-1, ВНІІМК 9186, Колубар, Evans, Provar, Stine 1480, Stine 0350, СМ-158.

3. Встановлено, що найбільш мінливими є ознаки: довжина міжвузля, загальна довжина гілок, кількість бобів у продуктивних вузлах, кількість бобів на рослині, кількість бобів на стеблі, кількість насінин на рослині, кількість насінин на стеблі, маса насінин з рослини, маса насінин зі стебла (V30%); середньомінливими: висота рослини, висота прикріплення нижнього бобу, кількість продуктивних вузлів на рослині, кількість продуктивних вузлів на стеблі, товщина основи стебла, верхньої частини стебла (V 15-30%); маломінливими: вегетаційний період, товщина середньої частини стебла, товщина верхньої частини стебла, маса 1000 насінин (V<15%).

4. В умовах оптимального зволоження ґрунту (при зрошенні) на півдні України встановлені високі кореляційні зв’язки між висотою рослин, висотою прикріплення першого бобу, кількістю продуктивних вузлів, кількістю бобів, насінин, масою насіння з рослини з однієї сторони і довжиною вегетаційного періоду; кількістю продуктивних вузлів і висотою рослин, товщиною стебла в середній частині; кількістю бобів на рослині і товщиною стебла в середній частині, кількістю продуктивних вузлів. Кількість насінин і їх маса з рослини пов’язані високим кореляційним зв’язком з висотою рослин, довжиною гілок, кількістю продуктивних вузлів, кількістю бобів у продуктивному вузлі, кількістю бобів на рослині.

5. Визначено різний характер успадкування основних господарсько-важливих ознак, який в значній мірі залежить від комбінації схрещувань. Гібриди першого та другого поколінь більшості гібридних комбінацій успадковують вегетаційний період по проміжному типу. При цьому зустрічаються успадкування як в сторону більш скоростиглого, так і більш пізньостиглого з батьків. В окремих комбінаціях спостерігається наддомінування пізньостиглості.

За основними елементами структури врожаю (кількості продуктивних вузлів, бобів у продуктивному вузлі, кількості бобів, насінин і їх маси на рослині) у гібридів першого покоління більшості комбінацій (55-65%) має місце гетерозисний ефект.

У другому поколінні гетерозисний ефект різного рівня (від 1,1 до 115,1) по даних показниках зберігається у 30-50% гібридних комбінацій.

6. Виявлено значну перевагу над кращою батьківською формою за проявом комплексу ознак у гібридних комбінацій Юг 30 / Фаетон, Київська 91 / Аполлон, Юг 40 / Bobtypc, Evans / Аполлон.

7. Включення в схрещування сортів сої Юг 40, Фаетон, Аполлон дає можливість створювати високопродуктивні форми.

8. У селекційному розсаднику виділено ряд перспективних ліній різної тривалості періоду вегетації, які за врожайністю насіння перевищили стандарт на 20-30% і більше.

9. Встановлено, що більшість високопродуктивних ліній виділено з тих гібридних комбінацій, які в першому поколінні мали високий гетерозисний ефект по основних елементах структури продуктивності.

10. Створено селекційні ліній сої 1188(6)95 (Венера 30), ПО 2459(5)92 та 1774(1)96, зареєстровані у Національному центрі генетичних ресурсів рослин України під номерами Національного каталогу № UD 0200720, № UD 0200901, № UD 0200902, які відрізняються високою продуктивністю і комплексом інших важливих господарських ознак, можуть бути використані як цінний вихідний матеріал для виведення нових високопродуктивних сортів сої різних груп стиглості з високою реакцією на зрошення.

Публікації автора:

  1. Колот В.В., Чуркіна Т.Ю. (Марченко Т.Ю.) Кращі сортозразки сої для селекції в умовах зрошення півдня України //Актуальні проблеми ефективного використання зрошуваних земель. - Херсон: Айлант. – 1999. - №2. – С.155-159 (доля авторства 50%, здобувачем проведений аналіз кращих сортозразків сої).

  2. Чуркіна Т.Ю. (Марченко Т.Ю.) Особливості сортотипів сої та їх використання в селекції інтенсивних сортів для зрошуваних умов півдня України //Вісник аграрної науки. – 2000. – №6.- C.31-33.

  3. Колот В.М., Колот В.В., Михайлов В.О., Клубук В.В., Чуркіна Т.Ю. (Марченко Т.Ю.) Результати і перспективи селекції сої в умовах зрошення півдня України //Генетика і селекція в Україні на межі тисячоліть. – К.:Лотос, 2001. – Т.3. – С.134-139 (доля авторства 20%, автор брала участь у визначенні кореляційних взаємозв’язків між основними господарсько – цінними ознаками).

  4. Марченко Т.Ю. Екологічна оцінка сортозразків сої в умовах зрошення півдня України. //Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2001. - Т. 1, №3(12). – С.493-498.

  5. Колот В.Н., Клубук В.В., Марченко Т.Ю. Урожайность зерна сои в богарных условиях Херсонщины //Вісник аграрної науки південного регіону. – 2001. №2 – С.126-129 (доля авторства 40%, проведено аналіз урожайних даних) .

  6. Марченко Т.Ю., Клубук В.В. Вихідний матеріал і селекція сої в умовах зрошення півдня України //Корми і кормовиробництво. - 2001. - №47. – С.35-37 (доля авторства 50%, вивчено основні ознаки колекційних зразків сої).

  7. Марченко Т.Ю. Продуктивність сортів сої різних груп стиглості в умовах зрошення півдня України //Корми і кормовиробництво. – 2002. – №48. - С.134-137.

  8. Марченко Т.Ю. Вихідний матеріал для селекції сортів сої, пристосованих до механізованого збирання в умовах зрошення півдня України //Актуальні проблеми сучасного землеробства. – Луганськ: Видавництво ЛАНУ. - 2003. – С.316-320.

  9. Марченко Т.Ю. Структура кореляційних взаємозв’язків основних кількісних ознак сортозразків сої в умовах зрошення півдня України //Зб. наукових праць Уманського державного аграрного університету. – Умань: Уманський державний аграрний університет. - 2003. - С.402-405.

  10. Марченко Т. Мінливість та успадкування маси насінин з рослини сої в умовах зрошення півдня України //Науково-практичні аспекти кормовиробництва та ефективного використання кормів. – Львів: Астра-Друк-Сервіс. – 2003. – С.327-332.

  11. Марченко Т.Ю. Успадкування ознак продуктивності гібридів першого та другого поколінь рослини сої в умовах зрошення півдня України //Корми і кормовиробництво. – 2002. – №51. - С.17-20.

  12. Марченко Т.Ю. Селекція сої на підвищення продуктивності в умовах зрошення півдня України //Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2003. - Т.2, №3(23). – С.181-185.

  13. Колот В.В., Чуркіна Т.Ю. (Марченко Т.Ю.) Кращі сортозразки сої для селекції в умовах зрошення півдня України //Наукові основи стабілізації виробництва продукції рослинництва: Тези міжнарод. конф. “ – Харків:ІР ім.В.Я.Юр’єва. – 1999. – С.285-286 (доля авторства 50%, проведено аналіз колекційних сортозразків сої).

  14. Колот В.М., Чуркіна Т.Ю. (Марченко Т.Ю.) Перспективи виробництва і переробки сої в південному регіоні //Виробництво, переробка і використання сої на кормові та харчові цілі: Тези третьої Всеукр. конф. – Вінниця: Аграрна наука. - 2000. - С.10-11 (доля авторства 50%, проведено аналіз результатів досліджень).

  15. Чуркіна Т.Ю. (Марченко Т.Ю.) Колекція зразків сої та їх практична цінність // Наукові проблеми виробництва зерна в Україні та сучасні методи їх вирішення: Тези Всеукр. науково-практичної конф. молодих вчених і спеціалістів – Дніпропетровськ: Нова ідеологія. – 2000. – С.89.

  16. Churkina T.Y. Selection of soya beans under the conditions of irrigation of south of Ukraine // Современные проблемы генетики, биотехнологии и селекции растений: Тези Міжнар. конф. молодих вчених – Харьков:ИР им.В.Я.Юрьева. – 2001. – С.283.

  1. Марченко Т.Ю. Кращі сорти сої для селекції на підвищений вміст білка та олії в умовах зрошення півдня України // Современные вопросы создания и использования сортов и гибридов масличных культур: Тези Міжнар.конф. – Запорожье: Запоріжжя. – 2002. – С.42.

  2. Марченко Т.Ю. Адаптивная селекция сои в условиях орошения юга Украины // Адаптивная селекция растений: теория и практика: Тези Міжнар. конф. – Харьков:ИР им.В.Я.Юрьева. – 2002. – С.57.

  3. Marchenko T. Initial material for creation of sorts soy bean adapted to the mechanized harvest // Современные проблемы генетики, биотехнологии и селекции растений: Тези Міжнар. конф. молодих вчених – Харьков:ИР им.В.Я.Юрьева. – 2003. – С.190.