Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


226. Решетар Олександр Іванович. Зміни активності процесів переокиснення ліпідів та стану антиоксидантної системи в еритроцитах і шляхи їх немедикаментозної корекції у хворих на хронічний обструктивний бронхіт: дис... канд. мед. наук: 03.00.04 / Інститут геронтології АМН України. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Решетар О.І. Зміни активності процесів переокиснення ліпідів та стану антиоксидантної системи в еритроцитах і шляхи їх немедикаментозної корекції у хворих на хронічний обструктивний бронхіт. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. – Інститут геронтології АМН України, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено вивченню змін взаємозв’язків між активністю оксидантної та антиоксидантної систем і станом морфометричних показників еритроцитів у хворих на хронічний обструктивний бронхіт та оцінці ефективності їх корекції за умов комплексного лікування. В результаті комплексного дослідження у хворих на ХОБ виявлено виражені зміни як в системі ПОЛ-АОЗ, так і МПЕ, які характеризуються надмірним накопиченням продуктів ПОЛ, пригніченням системи АОЗ та підвищенням значень МПЕ. Все це підтверджується різним ступенем кореляційних зв’язків між досліджуваними параметрами. Розкриті взаємозв’язки вказаних порушень із статтю, віком, тривалістю захворювання та ступенем порушення функції зовнішнього дихання. Встановлена позитивна динаміка показників системи ПОЛ-АОЗ та МПЕ під впливом комплексного лікування. Показано гальмівний вплив магнітолазеротерапії на процеси ліпопероксидації та нормалізуючий на активність ферментів АОС та МПЕ.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі - встановлення ролі порушень взаємозв’язків між процесами пероксидного окиснення ліпідів, функціонуванням антиоксидантної системи, змінами морфометричних показників еритроцитів у клінічних проявах хронічного обструктивного бронхіту та обгрунтована ефективність застосування комбінованої магнітолазеротерапії в комплексному лікуванні хворих на хронічний обструктивний бронхіт з метою корекції виявлених порушень.

1. Хронічний обструктивний бронхіт супроводжується активацією процесів пероксидного окиснення ліпідів, що проявляється достовірно підвищеними (порівняно з контрольними) концентраціями в еритроцитах сполук з ізольованими подвійними зв’язками на 36,7%, дієнових кон’югат на 35,4%, кетодієнів на 35,5% і продуктів, що реагують з тіобарбітуровою кислотою на 36,6%.

2. У хворих на хронічний обструктивний бронхіт відмічено порушення функціонування системи антиоксидантного захисту: достовірне зниження активності супероксиддисмутази на 30%, каталази на 31,6%, рівнів глутатіону відновленого на 63,6% та підвищення активності глутатіонредуктази на 30% порівняно зі здоровими.

3. При хронічному обструктивному бронхіті реєструються достовірно підвищені відносно контрольних значень морфометричні показники еритроцитів: гематокрит на 42%, середній об’єм еритроцитів на 38%, середній вміст гемоглобіну в еритроциті на 31%, показник анізоцитозу на 82%.

4. Виявлені вікові особливості порушень оксидантно - антиоксидантної рівноваги та морфометричних показників еритроцитів:

-15-

- у хворих віком до 40 років спостерігається накопичення сполук з ізольованими подвійними зв’язками на 31,8%, дієнових кон’югат на 32,8% і кетодієнів на 25,3% вище за рівні їх у здорових, а вміст продуктів, що реагують з тіобарбітуровою кислотою знаходився в межах значень контрольної групи. У хворих віком більше 40 років відмічено достовірне надлишкове накопичення всіх продуктів переокиснення ліпідів – сполук з ізольованими подвійними зв’язками на 42,3%, дієнових кон’югат на 39,8 %, кетодієнів на 40 % і продуктів, що реагують з тіобарбітуровою кислотою на 54,4%;

- у хворих обох вікових груп ступінь зниження активності ферментів антиоксидантної системи однаковий, а частота реєстрації низьких показників більша серед хворих віком до 40 років.

5. Виявлені особливості порушень оксидантно - антиоксидантної рівноваги та морфометричних показників еритроцитів в залежності від давності анамнезу та ступеню дихальної недостатності:

- у 71%-75% хворих з давністю захворювання більше 10 років реєструвалось найбільше накопичення всіх продуктів переокиснення ліпідів на тлі низької активності ферментів антиоксидантної системи у 67%-87% хворих;

- з наростанням дихальної недостатності (ДН III ст.) у 78%-82% хворих відмічаються найвищі рівні продуктів переокиснення ліпідів та суттєве зниження (у 88%-94% хворих) активності ферментів антиоксидантного захисту. По мірі збільшення ступеню дихальної недостатності зростає відсоток осіб з порушеннями морфометричних показників еритроцитів (39-58% при ДН I ст., 43-74% при ДН II ст., 53%-82% у хворих з ДН III ст.).

6. Порівняльний аналіз ефективності застосованих лікувальних комплексів дав змогу виявити найбільш виражений позитивний вплив ЛК-3, що проявлялося нормалізацією вмісту продуктів переокиснення ліпідів у крові, активності ферментів антиоксидантної системи та морфометричних показників еритроцитів. У групі хворих на хронічний обструктивний бронхіт, що лікувалися за ЛК-3 реєструвався найбільший відсоток (50%-70% випадків) осіб зі значеннями морфометричних показників еритроцитів, що не різнилися від контрольних.

7. Визначення вмісту продуктів пеоксидногоокиснення ліпідів, активності ферментів антиоксидантного захисту в еритроцитах і сироватці крові та морфометричних показників еритроцитів у хворих на хронічний обструктивний бронхіт можна рекомендувати, як критерій визначення ступеню порушення окиснювального гомеостазу, оцінки ефективності лікування та прогностичний показник.